Nie wielkość, a fikuśność czyli sprytne małe narzędzia ogrodnicze

małe narzędzia ogrodnicze 2

Niezależnie od tego, co uprawiasz, małe narzędzia ogrodnicze są niezbędne w każdym ogrodzie. Okazuje się, że nawet najprostsze sprzęty, takie jak łopatka czy grabki, da się ulepszyć. Przykładem są narzędzia, które przedstawię Ci w tym poście.

Na początku zawsze jest grządka. To, w co ją zamienisz, zależy tylko od Ciebie. Warzywa, zioła, byliny, a może truskawki? Tak czy inaczej, czeka Cię sadzenie, a w dalszej perspektywie pielenie, spulchnianie i inne podobne zabiegi. Bez regularnej pielęgnacji kwitnące rabatki szybko zarosną zielskiem i utracą urodę, a warzywnik wyda marne plony. 

małe narzędzia ogrodnicze 1

Mówi się „kto dba, ten ma”, więc jeśli chcesz mieć zadbany, piękny ogród, powinieneś uzbroić się w zestaw podstawowych narzędzi ogrodniczych i używać ich regularnie. 

małe narzędzia ogrodnicze 2

W każdym razie w ciągu całego sezonu prawdopodobnie spędzisz wiele godzin z łopatką, grabkami czy motyczką w dłoni, dłubiąc pracowicie przy roślinach. To, czy ta „dłubanina” okaże się relaksującym hobby, czy frustrującym obowiązkiem, zależy w dużej mierze właśnie od doboru właściwych narzędzi ogrodniczych.

.

“Właściwe” narzędzia ogrodnicze. Czym powinny się charakteryzować?

Trwałość, funkcjonalność, fajny design i dodatkowe udogodnienia – moim zdaniem to cechy, które powinien posiadać każdy sprzęt i każde narzędzie godne polecenia na tym blogu. Rzeczy, których będziesz używał często, nie mogą być byle jakie. Dlatego warto poświęcić chwilę, by wybrać narzędzia wysokiej jakości, które naprawdę spełnią wszelkie oczekiwania. Nieraz się przekonałem, że z pozoru błahe szczegóły, drobne udogodnienia czy innowacje nabierają znaczenia, gdy używasz danego sprzętu często, długo i do różnych celów. Pokażę Ci to na przykładzie zestawu Małych narzędzi ogrodniczych z serii Master Garden marki RAMP.

małe narzędzia ogrodnicze 7

Przetestowałem je dla Ciebie i mogę z całą pewnością stwierdzić, że spełniają wszelkie wymagania odnośnie sprzętu mistrzowskiej klasy. W końcu nazwa „Master Garden” zobowiązuje. Marka RAMP oferuje małe narzędzia ogrodnicze Master Garden w formie zestawów składających się z 3, 4 lub 5 różnych elementów, jednak w razie potrzeby każde z narzędzi możesz kupić osobno. Ja zaopatrzyłem się w największy, 5-elementowy zestaw, w którego skład wchodzą:

  • widełki, 
  • łopatka wąska, 
  • łopatka szeroka, 
  • pazurki, 
  • motyczko – grabki. 

małe narzędzia ogrodnicze 8

Wszystkie małe narzędzia ogrodnicze z serii Master Garden są wykonane z wysokiej jakości, wzmocnionego tworzywa sztucznego, dzięki czemu są lekkie, trwałe i łatwe do utrzymania w czystości. Co więcej, są wyjątkowo „pogodoodporne”. To duża zaleta, jeśli zdarza Ci się zostawić narzędzia na deszczu lub w pełnym słońcu. Ergonomiczne trzonki nie powodują odgnieceń ani otarć na dłoniach nawet podczas długotrwałego użytkowania narzędzi. Narzędzia zostały zaprojektowane z myślą o funkcjonalności oraz komforcie pracy, z dbałością o szczegóły. Spełniają swoje funkcje nie tylko wzorowo, ale wręcz lepiej, niż się spodziewasz. Jak wspomniałem na początku, pozornie błahe udogodnienia w dłuższej perspektywie przekładają się na znaczną oszczędność czasu oraz nerwów. 

  • Łopatka wąska idealnie nadaje się do sadzenia i przesadzania roślin. Wąski, łudeczkowaty kształt okazuje się strzałem w dziesiątkę, gdy chcesz wykopać dołek na sadzonkę w otworze wyciętym we włókninie rozłożonej na grządce. To sprytne narzędzie pozwala łatwo wybrać z otworu odpowiednią ilość ziemi, nie rozsypując jej na boki, a tym samym nie brudząc włókniny. 

małe narzędzia ogrodnicze 11

małe narzędzia ogrodnicze 12

małe narzędzia ogrodnicze 13

  • Łopatka szeroka to uniwersalne narzędzie do różnych prac ogrodowych. Jest szeroka, głęboka i zaskakująco pojemna, więc za jej pomocą możesz nabrać znaczną ilość ziemi, piasku, keramzytu itp. Okazuje się niezwykle przydatna m.in. podczas napełniania doniczek podłożem.

małe narzędzia ogrodnicze 16

małe narzędzia ogrodnicze 17

małe narzędzia ogrodnicze 18

małe narzędzia ogrodnicze 19

Podziałka zaznaczona na obu łopatkach pozwala precyzyjnie odmierzyć głębokość sadzenia bulw i cebulek.

małe narzędzia ogrodnicze 24

  • Pazurki ogrodowe – czyli minikultywator to narzędzie praktyczne i wygodne w użyciu. Za pomocą zakrzywionych, starannie wyprofilowanych, ostro zakończonych pazurków szybko i bez trudu  usuniesz chwasty oraz spulchnisz glebę w międzyrzędziach.

małe narzędzia ogrodnicze 27

małe narzędzia ogrodnicze 28

małe narzędzia ogrodnicze 29

  • Widełki– przydadzą się, gdy postanowisz przesadzić niewielką roślinę lub ją wykopać bez uszkadzania korzeni sąsiednich. Nadają się również do głębokiego spulchniania i napowietrzania gleby. 

małe narzędzia ogrodnicze 33

małe narzędzia ogrodnicze 34

  • Motyczko-grabki – to narzędzie wielofunkcyjne. Z jego pomocą spulchnisz i wyrównasz grunt, okopiesz rośliny takie jak fasola czy buraki, wygrabisz resztki roślinne z trudno dostępnych miejsc oraz usuniesz chwasty spomiędzy gęsto posadzonych warzyw, ziół czy bylin. 

małe narzędzia ogrodnicze 39

małe narzędzia ogrodnicze 40

małe narzędzia ogrodnicze 41

Oprócz wyżej wymienionych seria Master Garden oferuje dwa równie praktyczne, małe narzędzia ogrodnicze, czyli pikownik przydatny m. in. podczas sadzenia rozsady

małe narzędzia ogrodnicze 42

oraz grabki idealne do wygrabiania trudno dostępnych miejsc.

małe narzędzia ogrodnicze 43

.

Podsumowując

Sadzenie, pielenie, spulchnianie – te proste, drobne czynności powtarzają się wielokrotnie co sezon, zarówno w ogrodzie ozdobnym, jak i użytkowym. Nie da się ich wykonać bez małych narzędzi ogrodniczych, niezbędnych w arsenale każdego ogrodnika amatora. Profesjonalisty tym bardziej. 

.

.

Post we współpracy z marką Ramp

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *