Czym osłonić balkon lub ogród szybko i estetycznie?

Czym osłonić balkon 0

Gdy wypoczywasz na świeżym powietrzu, chciałbyś mieć zapewnioną prywatność. Czym osłonić balkon lub ogród przed wzrokiem sąsiadów oraz przechodniów? Odpowiedź znajdziesz w tym poście.

W pogodny dzień nie ma to jak wyciągnąć się na leżaku i korzystać ze słońca. Spokój, śpiew ptaków, zapachy kwiatów i coś do czytania pod ręką… Czego chcieć więcej? Odrobiny prywatności! Relaksacyjna atmosfera znika, gdy uświadamiasz sobie, że jesteś na widoku. Co z tego, że jesteś na swoim prywatnym terenie, skoro czujesz wzrok przechodniów lub sąsiadów? Chciałbyś się poopalać, ale jakoś głupio rozebrać się przed obcymi. Sam na sam z książką lub najbliższą osobą również nie wchodzi w grę, skoro tak naprawdę sami nie jesteście.

Na szczęście ogród to nie reality show: masz w nim pełne prawo do prywatności niezależnie od tego, czy posiadasz rozległą posesję, mały ogródek przy szeregowcu

Czym osłonić balkon 1

czy balkon w bloku.

Czym osłonić balkon 2

Tylko jak zasłonić ogród przed ciekawskimi spojrzeniami? Zresztą, odwrotna sytuacja bywa równie niekomfortowa. Starasz się, obsadzasz swój ogród i dbasz o rośliny, by cieszyć oczy pięknym widokiem. Tymczasem tuż za płotem widać klepisko, dzicz i totalny bałagan, ewentualnie szaro-bure domy. Tak czy inaczej, zasłonięcie ogrodzenia od sąsiadów i ulicy to paląca kwestia.

.

Czym osłonić balkon i ogród?

Ażurowa balustrada, prześwitujące ogrodzenie z siatki lub metalowych przęseł to żadna zasłona. Nie stanowią bariery ani dla wzroku, ani dla wiatru, hałasu czy kurzu i zanieczyszczeń docierających od ulicy. W takim razie czym zasłonić ogrodzenie i balustradę? 

Zielone parawany z pnączy wyglądają pięknie i są korzystne dla środowiska, niestety wymagają czekania, zanim rośliny urosną i gęsto pokryją ogrodzenie lub balustradę. Zresztą, większość gatunków pnących traci liście na zimę, a wiosną nie śpieszą się z ich rozwijaniem.

Czym osłonić balkon 3

Na słonecznym balkonie czy płocie skąpanym w słońcu, zimozielony bluszcz się nie sprawdza, podobnie jak zimozielone gatunki wiciokrzewu. Dlatego ekspresową alternatywą dla roślin pnących jest montaż osłony na ogrodzenie lub balustradę. Pytanie: jakiej?

 • Maty trzcinowe są dosyć tanie, łatwe i szybkie w montażu, ale nietrwałe. Już po jednym sezonie bledną, szarzeją, stopniowo tracąc estetyczny wygląd. Stosunkowo szybko niszczeją i zaczynają się sypać.
 • Maty bambusowe i wiklinowe są nieco trwalsze, ale generalnie szału nie ma. Przez kilka sezonów nie kruszą się ani nie rozpadają, ale z czasem tracą kolor oraz atrakcyjność. Poza tym ich cena jest wyższa, zwłaszcza w przypadku bambusa.
 • Osłony balkonowe z trawy morskiej to ostatni krzyk mody na styl boho. Wyglądają pięknie, ale tylko początkowo. Ich trwałość w warunkach zewnętrznych pozostawia bardzo wiele do życzenia. W starciu z niepogodą znajdują się na przegranej pozycji. Do tego bywają zaskakująco drogie.

.

Tak czy inaczej, osłony balkonowe i ogrodzeniowe wykonane z naturalnych materiałów, niekoniecznie muszą być ekologiczne. Aby zwiększyć ich odporność na warunki atmosferyczne, tego rodzaju osłony często impregnuje się syntetycznymi preparatami, takimi jak lakierobejce i oleje suto doprawione chemikaliami. 

 • Siatka cieniująca na ogrodzenie to rozwiązanie tanie i praktyczne, ale moim zdaniem z estetyką ma niewiele wspólnego. Wytrzymuje kilka sezonów, pod warunkiem że niczym jej nie zaciągniesz, nie nadziejesz ani nie zadrzesz. Siatki cieniujące o luźniejszym splocie okazują się wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne i dosyć łatwo się rwą. Siatki gęsto tkane są znacznie wytrzymalsze, ale nadal ich wygląd nie zachwyca.

Czym osłonić balkon 4

 • Mata ogrodzeniowa mata balkonowa z polipropylenu – według mnie stanowią optymalne rozwiązanie. Pod warunkiem że zdecydujesz się na maty osłonowe o wysokiej jakości. Bez wątpienia można do nich zaliczyć maty DECOMAT oferowane przez Scala Plastics.

Czym osłonić balkon 5

.

Maty ogrodzeniowe i balkonowe – co je wyróżnia?

Maty osłonowe Decomat to dwustronne całoroczne maty wykonane z dwóch warstw polipropylenu, z obu stron pokryte wzorem imitującym rattan. Maty balkonowe posiadają gramaturę 150 g/m2, natomiast maty ogrodzeniowe 240 g/m2. Poza tym różnią się tylko wymiarami. Ale o tym za chwilę, po kolei. A więc co wyróżnia maty Decomat na tle innych mat osłonowych?

Trwałość i wszechstronna ochrona 

W przeciwieństwie do wyrobów innych producentów maty Decomat są barwione w masie. Oznacza to, że posiadają jednolitą barwę w całym przekroju. Dzięki tej metodzie są niezwykle odporne na promieniowanie UV i inne warunki atmosferyczne. Nie trzeba ściągać ich na zimę ani chronić przed deszczem, palącym słońcem czy wiatrem. Wręcz przeciwnie: to one chronią Cię przed powyższymi czynnikami! Dla porządku wymienię je kolejno: maty osłonowe Decomat zatrzymują:

 • promieniowanie UV
 • wiatr
 • deszcz i śnieg padające pod skosem
 • hałas 
 • zanieczyszczenia
 • ciekawskie spojrzenia

Jednocześnie są odporne na wszystkie powyższe czynniki, a ponadto na bardzo wysokie czy niskie temperatury (od -50°C do +70°C). Dzięki temu nie trzeba ich zdejmować przy niesprzyjającej pogodzie ani na zimę. Tymczasem pozornie podobne maty innych marek, o niskiej jakości, są barwione jedynie powierzchniowo. W efekcie łatwo się odbarwiają i tracą na atrakcyjności.

Estetyka i duży wybór

Maty Decomat są dostępne w wielu kolorach:

 • grafitowym
 • zielonym
 • brązowym

Wybór rozmiarów jest wprost rekordowo duży. W ofercie Scala Plastics znalazłem maty balkonowe o wysokości 80, 90 lub 100 cm oraz długości 3, 5 lub 7 m. To daje 9 rozmiarów w 3 kolorach do wyboru, czyli 27 różnych rodzajów mat balkonowychNa tym nie koniec, ponieważ Decomat to również maty ogrodzeniowe. Ich wysokość może wynosić 1,2 albo 1,5 m, natomiast długość 2,5, 5 lub 10 m.

Łatwy montaż

Maty osłonowe są lekkie i elastyczne, a ponadto zaskakująco cienkie mimo wzorowej wytrzymałości. Dzięki temu można je zamontować na każdym balkonie. Są wyposażone w metalowe kółka stanowiące estetyczne wykończenie mocowań, dodatkowo zapewniające ich trwałość. Nie odkształcają się i nie odbarwiają w miejscu mocowania oraz styku z balustradą. Nie ma potrzeby ingerencji w konstrukcję balkonu. Wystarczy przymocować matę za pomocą plastikowych zacisków, które są do niej dołączone. Po przymocowaniu maty należy przyciąć zaciski na wymaganą długość.

Łatwa pielęgnacja 

Nie wymagają konserwacji ani skomplikowanej pielęgnacji. Ewentualne zabrudzenia wystarczy przemyć mydłem i wodą za pomocą szmatki bądź gąbki.

Wydajność

Jedna dopasowana mata Decomat osłania boki balkonu i jego front. Niepotrzebne są osłony boczne balkonu, ponieważ maty są w kilku wymiarach i można dobrać jedną, która wystarczy na całą balustradę.

Patriotyzm

Nie chodzi o barwy flagi narodowej, bo akurat białych ani czerwonych mat nie znajdziesz w ofercie Scala Plastics. Po prostu to polski produkt. Kupując je, wspierasz rodzimych przedsiębiorców. Kreatywną alternatywą dla mat są taśmy ogrodzeniowe, również należące do kolekcji Decomat.

Czym osłonić balkon 6

.

Taśmy ogrodzeniowe: plecionka nowej generacji

Taśmy ogrodzeniowe Decomat to długie pasy polipropylenu o gramaturze 240 g/m2. Idealnie nadają się do wypełniania metalowych paneli ogrodzeniowych oraz balustrad. Posiadają identyczne zalety co maty ogrodzeniowe. Są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, promieniowanie oraz temperatury w zakresie od -60°C do +80°C. Są dostępne w 5 kolorach:

 • beżowym
 • brązowym
 • szarym
 • grafitowym
 • zielonym

oraz w 2 szerokościach: 4,7 lub 19,3 cm. Szeroka gama kolorystyczna pozwala wedle uznania tworzyć jedno- lub wielokolorowe plecionki na ogrodzeniu czy balustradzie o praktycznie dowolnych wymiarach. Taśmy ogrodzeniowe skutecznie chronią prywatność posesji oraz balkonów. Elastyczny i trwały polipropylen, z którego je wykonano, nie łamie się i nie odbarwia w miejscu przełożenia przez ogrodzenie.

.

Montaż taśm ogrodzeniowych

Sprawa jest banalnie prosta: zapleć taśmę na panel ogrodzeniowy,

Czym osłonić balkon 7

koniec taśmy owiń wokół ostatniego pręta danego przęsła, załóż klips.

Czym osłonić balkon 8

.

Podsumowując

Osłona balkonu lub ogrodu powinna być trwała, estetyczna, funkcjonalna i łatwa w montażu. Wszystkie powyższe wymagania spełniają taśmy i maty ogrodzeniowe oraz balkonowe Decomat. Moim zdaniem stanowią uniwersalną odpowiedź na pytania: „Czym osłonić balkon?” oraz „Czym zasłonić ogrodzenie od sąsiadów?”.

.

.

Post we współpracy z marką Scala Plastics

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *