Wąż ogrodowy rozciągliwy – dlaczego warto się na niego zdecydować

Wąż ogrodowy rozciągliwy 0

Wąż ogrodowy rozciągliwy to innowacja w ręcznym nawadnianiu ogrodu. Mówiąc w skrócie, zajmuje mało miejsca, jest lekki i się nie plącze. Wypróbowałem go dla Ciebie – relację znajdziesz w tym poście.

Świat nie stoi w miejscu. Postęp, nowoczesne materiały i innowacyjne rozwiązania technologiczne dotyczą obecnie każdej dziedziny życia. Ogrodnictwo nie należy do wyjątków: współcześnie uprawa roślin jest znacznie łatwiejsza oraz bardziej wydajna niż kilkadziesiąt lat temu. Zwróć uwagę, że innowacyjność to nie tylko inteligentne urządzenia, wszechobecna elektronika oraz automatyzacja. Wszystko, co przyspieszy, uprzyjemni i usprawni Ci pielęgnację ogrodu można uznać za krok naprzód. Postęp dotyczy również sprzętów w 100% analogowych: przykładem może być wąż ogrodowy rozciągliwy.

Wąż ogrodowy rozciągliwy 1

.

Nawadnianie ogrodu: ręczne czy automatyczne?

Podlewanie ogrodu to chyba najważniejszy element pielęgnacji zieleni, zwłaszcza w dobie ocieplenia klimatu i coraz częstszych susz. Automatyczne nawadnianie to ogromne ułatwienie, mimo to pod wieloma względami wąż ogrodowy jest niezastąpiony.

Wąż ogrodowy rozciągliwy 2

Automatyczny system nawadniania ogrodu to oszczędność czasu, pracy i wody, jednak nie zawsze i nie wszędzie ma sens. Wymaga wkopywania przewodów rozprowadzających wodę, co wiąże się z częściową dewastacją trawnika. Wiele roślin nie lubi moczenia liści, więc w ich przypadku zraszacze nie zdadzą egzaminu. Z kolei linie kroplujące sprawdzają się głównie w przypadku roślin wieloletnich, zwłaszcza sadzonych liniowo, na przykład żywopłotów. A poza tym lubią się zapychać. Zresztą trzeba przyznać, że rozbudowany system nawadniania ogrodu to naprawdę spory wydatek.

Wąż ogrodowy rozciągliwy 3

Ręczne nawadnianie ogrodu jest najbardziej sensownym rozwiązaniem w przypadku drzew i krzewów rosnących w pewnym oddaleniu od siebie, rabat o nieregularnych kształtach, roślin wymagających różnej wilgotności, roślin w pojemnikach, a także amatorskiej uprawy warzyw, zarówno na zagonach gruntowych, jak i w podwyższonym warzywniku. Ale spokojnie: nie musisz biegać z konewką po całym ogrodzie. 

Wąż ogrodowy rozciągliwy 5

Wąż ogrodowy rozciągliwy 6

.

Wąż ogrodowy to podstawowy oręż każdego ogrodnika. Nawiasem mówiąc, przydaje się nie tylko do podlewania, ale także do wielu innych prac. Na przykład gdy chcesz umyć samochód, wyczyścić meble ogrodowe, spłukać taras albo napełnić basen stelażowy. Przed zakupem upewnij się, że znalazłeś wąż ogrodowy wysokiej jakości, dobrany do wymagań konkretnego ogrodu, czyli wielkości posesji i rodzaju nasadzeń.

Wąż ogrodowy rozciągliwy 8

Wąż ogrodowy rozciągliwy 9

.

Czym się kierować, wybierając wąż i inne elementy ręcznego nawadniania?

Trwałość – wąż ogrodowy wykonany z wysokiej jakości materiałów będzie służył niezawodnie przez lata, a nie tylko przez jeden sezon.

Długość, a właściwie zasięg węża – dopasuj go do maksymalnej odległości podlewanych roślin od źródła wody. W praktyce lepiej wybrać wąż o kilka metrów dłuższy niż za krótki.

Ciężar – im lżejszy wąż ogrodowy, tym łatwiej będzie Ci go ciągnąć za sobą po ogrodzie. 

Regulowana końcówka – pistolet zraszający może być sprzedawany osobno lub w zestawie z wężem ogrodowym. Moim zdaniem to drugie rozwiązanie jest lepsze, bo masz pewność, że oba elementy idealnie do siebie pasują. To samo dotyczy wszelkich złączek i przyłączy. Warto wybrać pistolet z możliwością regulacji strumienia wody, czyli intensywności oraz szerokości rozprysku.

Ciężkie i sztywne, gumowe węże ogrodowe z tendencją do załamywania się i pękania to już przeżytek. Ich współczesne odpowiedniki są lżejsze i znacznie wygodniejsze w obsłudze. Cenną innowacją w dziedzinie ręcznego nawadniania są elastyczne, rozciągliwe węże ogrodowe.

Wąż ogrodowy rozciągliwy 13

.

Wąż ogrodowy rozciągliwy – czym się charakteryzuje?

Wąż ogrodowy rozciągliwy to ogromne ułatwienie i to pod wieloma względami. Aby nie być gołosłownym, przedstawię Ci istotę działania tego rozwiązania na konkretnym przykładzie. Mam na myśli Wąż ogrodowy rozciągliwy marki Ramp, który ostatnio wypróbowałem i mogę Ci go szczerze polecić.

Wąż ogrodowy rozciągliwy 14

Jak sama nazwa wskazuje, wąż ogrodowy rozciągliwy jest… no cóż, po prostu rozciągliwy.

Wąż ogrodowy rozciągliwy 15

Sekret tkwi w warstwowej budowie z trzech rodzajów specjalnych, elastycznych materiałów. W odróżnieniu od klasycznych modeli, wąż ogrodowy rozciągliwy jest wykonany z czterech warstw. 

  • Dwie warstwy wewnętrzne to wysokiej jakości lateks dostosowany do pracy w najcięższych warunkach. 
  • Warstwa środkowa została wykonana z bardzo mocnego włókna syntetycznego, splecionego w taki sposób, aby zapewniał maksymalną ochronę węża oraz jak największą elastyczność. 
  • Warstwa zewnętrzna z tworzywa sztucznego zabezpiecza wąż przed uszkodzeniami i zabrudzeniami.

.

Jak działa wąż ogrodowy rozciągliwy?

Wąż ogrodowy rozciągliwy w kilka sekund po napełnieniu rozciąga się i wielokrotnie zwiększa swoją długość. W ofercie marki RAMP jest dostępny w 5 rozmiarach, o maksymalnej długości 10, 20, 30, 40 lub 50 metrów. Jak to „maksymalnej”? Przykładowo wąż ogrodowy rozciągliwy o początkowej długości 5 metrów, w czasie podlewania przy wysokim ciśnieniu wody wydłuża się aż czterokrotnie, czyli do 20 metrów! Gdy zakręcisz kran (odetniesz dostęp wody), wąż samoczynnie wraca do pierwotnej długości. Dzięki temu zajmuje minimalną ilość miejsca podczas przechowywania. Bez trudu mieści się na półce, w szufladzie, na wieszaku w garażu albo w bagażniku samochodu.

Wąż ogrodowy rozciągliwy 16

Kolejną zaletą związaną z elastycznością jest fakt, iż wąż ogrodowy rozciągliwy nie załamuje się ani nie skręca. Ponadto jest zaskakująco lekki: wąż o długości 20 metrów, raz z całym zestawem, waży mniej niż 2 kilogramy. No właśnie: w skład zestawu, wraz z rozciągliwym wężem, wchodzą: 

  • przyłącze do kranu, o średnicy 3/4cala (19 mm) z redukcją do ½ cala (ok. 13 mm)

Wąż ogrodowy rozciągliwy 18

  • dwie szybkozłączki – umożliwiają łatwe i szybkie podłączenie węża do kranu lub innego źródła wody poprzez przyłącze. 

Wąż ogrodowy rozciągliwy 19

  • wielofunkcyjny pistolet zraszający – i to jaki! Posiada 7 trybów zraszania oraz funkcję blokady – wystarczy odchylić metalowy haczyk w pistolecie, aby woda płynęła bez konieczności ciągłego przyciskania spustu pistoletu. Dzięki temu podczas długotrwałego podlewania nie zdrętwieje Ci ręka.

Wąż ogrodowy rozciągliwy 20

Wąż ogrodowy rozciągliwy 20a

Wąż ogrodowy rozciągliwy 20b

Regulacja trybów zraszania pozwala idealnie dostosować zasięg, szerokość oraz rozproszenie wody, od delikatniej mgiełki (tryb „mist”), 

Wąż ogrodowy rozciągliwy 21

przez równomierny prysznic (tryb „shower”), 

Wąż ogrodowy rozciągliwy 22

płaski lub stożkowy rozprysk (tryby „flat” i „cone”)

Wąż ogrodowy rozciągliwy 25

Wąż ogrodowy rozciągliwy 26

po mniej lub bardziej skoncentrowany strumień (tryby „full”, „center” oraz „jet”).

Wąż ogrodowy rozciągliwy 30

Wąż ogrodowy rozciągliwy 31

Wąż ogrodowy rozciągliwy 32

Wąż ogrodowy rozciągliwy 33

.

Podsumowując

Wąż ogrodowy rozciągliwy RAMP wraz z pistoletem, przyłączem i szybkozłączkami to doskonały zestaw do każdego ogrodu, na działkę oraz taras. Jest bardzo lekki i zajmuje mało miejsca, co znacznie ułatwia przechowywanie oraz transport. Przy okazji, jaskrawo pomarańczowy kolor tego modelu pozwala uniknąć wypadków, bo bez trudu zauważysz wąż pozostawiony na trawniku?

.

.

Post w współpracy z marką Ramp

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *