Globalne ocieplenie oznacza coraz częstsze i dłuższe fale tropikalnych upałów, bezchmurnego nieba i palącego słońca. Gdy za oknem słota, brzmi to cudownie, ale na dłuższą metę taka pogoda jest nie do wytrzymania. Chyba że możesz w razie potrzeby skryć się w cieniu. W tym poście znajdziesz garść pomysłów, jak osłonić się przed słońcem.
Piękna wakacyjna pogoda z jednej strony zachęca do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, z drugiej nadmiar słońca i upału bywa niebezpieczny. Jasne, opalanie się bywa przyjemne, ale silne promieniowanie UV w dużej dawce sprzyja nowotworom skóry, może powodować poparzenia słoneczne, udary i zmiany w siatkówce oka. Niszczy nie tylko Twoje zdrowie, ale także drewniane meble, nawierzchnie i elementy małej architektury. A pomijając wszystko, bywa po prostu męczące. Silne słońce razi w oczy i dosłownie przyprawia o ból głowy oraz sprawia, że upał staje się jeszcze dotkliwiej odczuwalny. Na szczęście żeby uciec przed słońcem, nie musisz „kisić się” w dusznym domu. Zamiast tego możesz ocienić fragment ogrodu lub tarasu, który stanie się Twoim azylem w skwarne, bezchmurne dni.
.
Jak osłonić się przed słońcem w ogrodzie?
Sposobów jest mnóstwo, oto kilka sprawdzonych rozwiązań.
Pergola
Jak już pisałem w tym poście, pergola jest to budowla ogrodowa składająca się z dwóch rzędów podpór i ułożonej na nich lekkiej kratownicy lub układu belek podtrzymujących rośliny, najczęściej pnące. Pergole mogą znacznie różnić się wielkością i przybierać różne formy – od lekkiej, niewyszukanej konstrukcji z drewna lub metalu po masywną budowlę z kamiennych lub betonowych kolumn. Szczególnym rodzajem pergoli są konstrukcje z żywych roślin, głównie z wierzby. Pergole mogą wznosić się nad alejami, miejscami do siedzenia czy wejściami do poszczególnych stref ogrodu. Oprócz funkcji osłony przed słońcem pergola stanowi podporę dla roślin, może być również stelażem dla oświetlenia ogrodu oraz materiałów osłonowych, np. żagla przeciwsłonecznego lub plandeki przeciwdeszczowej. Aby przy okazji (a może przede wszystkim) stanowiła dekorację ogrodu, musi być dopasowana do ogólnie panującego stylu.
.
Altana
Ta nazwa bywa obecnie nadużywana i zapożyczana dla różnego typu domków ogrodowych. Niemniej według definicji słownikowej altana to lekka budowla, często ażurowa, stawiana w ogrodzie, nierzadko ozdobna, również niewielki plac zacieniony przez krąg drzew. Ma za zadanie chronić przed deszczem i słońcem, stanowić miejsce spotkań i odpoczynku. Może być wykonana z rozmaitych materiałów: drewna, kamienia, betonu, metalu, a nawet tworzyw sztucznych. Co znamienne, dawniej altanę nazywano również ciennikiem lub chłodnikiem. Tym samym można ją śmiało zaklasyfikować do osłon przeciwsłonecznych. Tak jak praktycznie każdy element ogrodu, altana powinna pasować do stylu całości.
.
Drzewo z koroną dachową
Cóż może być bardziej naturalnego niż schronienie się przed słońcem pod gęstym baldachimem liści? Tyle że drzewo drzewu nierówne. Jedne wytwarzają wąskie korony rzucające niewiele cienia, inne mają zbyt krótki pień, by można było pod nim wygodnie stanąć czy choćby przysiąść w fotelu ogrodowym. Z kolei drzewa, które z natury tworzą szerokie, rozłożyste korony, takie jak dęby i buki, często rosną powoli i dopiero z czasem rozwijają swój docelowy pokrój. Rozwiązaniem mogą być drzewa o koronach dachowych. To specjalny sposób formowania roślin, polegający na rozciąganiu konarów na poziomych kratach lub innych stelażach, tak by po pewnym czasie otrzymać rodzaj baldachimu z liści, czyli właśnie koronę dachową. W ten sposób można kształtować zarówno pojedyncze drzewa, by utworzyły coś na kształt żywego parasola, jak również łączyć stelażem kilka drzew, otrzymując rodzaj żywej altany lub pergoli. Do tego celu szczególnie dobrze nadają się platany, wiązy, lipy, morwa biała, katalpa, a także jabłonie i grusze. W zależności od tego, czy dachowa korona została już uformowana, czy dopiero powstaje, ceny takich drzew znacznie się różnią i wahają się w granicach od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Tak czy inaczej nie obejdą się bez corocznego przycinania.
Nawiasem mówiąc, żywy parasol można stworzyć również za pomocą silnie rosnących pnączy, takich jak glicynia, prowadzonych po odpowiednim stelażu.
.
Markiza
Rozkładana płócienna markiza chroni przed słońcem i niewielkim deszczem. Dostępne są modele w różnych kształtach i kolorach, z regulowanym nachyleniem, a ponadto z napędem ręcznym (korbowym) lub elektrycznym. Drugi wariant jest droższy, ale wygodniejszy: automatycznie zwija się i wysuwa. Niektóre modele są wyposażone w funkcję automatycznego zwijania, gdy zbliża się burza. Niestety, markizy mają sporo wad. Muszą być zamocowane do ściany budynku, więc mogą stanowić osłonę jedynie tarasu, ale już nie ogrodu. Nie wytrzymują naporu silnego wiatru, więc trzeba je wówczas zwijać. Z drugiej strony, nie należy zwijać markizy, jeśli jest mokra lub choćby wilgotna, w przeciwnym razie płótno może zapleśnieć.
.
Żagiel przeciwsłoneczny
Żagle przeciwsłoneczne to po prostu trójkątne lub prostokątne kawałki płótna żaglowego w dowolnym kolorze. Mogą ocieniać duże obszary, jednak wymagają stabilnych punktów mocowania, takich jak pergola lub inny stelaż. W ogrodzie można je również przywiązać do konarów starszych drzew. Z trwałością takiego rozwiązania bywa różnie, zależnie od jakości zastosowanych materiałów, sposobu mocowania oraz rodzaju podpór.
.
Parasol ogrodowy
Parasol przeciwsłoneczny to najszybszy i najprostszy sposób osłonięcia się przed słońcem. Nie wymaga budowy dodatkowego stelażu, można go postawić praktycznie wszędzie, a także dobrać do stylu ogrodu i własnych upodobań jeden z setek modeli dostępnych na rynku.
Jest jedno ale: małe, tanie parasole przeciwsłoneczne sprzedawane w marketach to zazwyczaj zakup na jeden sezon. Są wykonane z najtańszych, a więc najsłabszej jakości materiałów, które szybko się zużywają. Stelaże rdzewieją i wyginają się pod wpływem wiatru, podpory pękają, a pokrycie się rwie. Co więcej, zwykle ich wymiary i wygląd pozostawiają wiele do życzenia: czasza o średnicy 1,5-2 m ocieni co najwyżej leżak ogrodowy albo malutki stolik do kawy. Ponadto podstawa w centrum czaszy stanowi duże utrudnienie,
bo nie da się takiego parasola zamontować bezpośrednio nad stołem ogrodowym bez wywiercania dziury w blacie.
.
Dlatego wybierając parasol ogrodowy, zwróć uwagę, by był to produkt profesjonalny i najwyższej jakości. Do takich z całą pewnością należy parasol, na jaki zdecydowałem się w swoim ogrodzie. Natomiast producent oferuje wiele różnych modeli, które będziesz mógł idealnie dopasować do swojego ogrodu czy też tarasu. Różnią się m.in. wielkością, kolorem i rodzajem poszycia, formą i ustawieniem nogi czy kształtem czaszy parasola i sposobem jej regulacji. Doskonale sprawdzają się podczas upałów, zapewniając upragniony cień dla kilku osób naraz. Ale również nocą, podczas biesiadowania, ponieważ opcjonalnie są wyposażone w dopinane moskitiery.
Są wodoodporne, więc jeśli nieoczekiwanie spadnie deszcz, dzięki nim nie będziesz musiał odwoływać garden party czy grilla. A tym bardziej składać parasole w pośpiechu i ulewie.
Do swojego ogrodu zdecydowałem się model z serii Ibiza, który posiada czaszę na wysięgniku o średnicy aż 4,2m,
natomiast są również modele mniejsze, o średnicy 3,5m. Wszystkie wykonane są z najwyższej jakości tkanin poliestrowych i akrylowych. Ponadto jako jedyne na rynku posiadają dwie nogi boczne, zapewniające naprawdę solidną konstrukcję. Warto dodać, że dedykowana, betonowa podstawa o wadze niemal 170 kg ma także ogromne znaczenie w stabilności parasola.
Będąc przed wyborem parasola rozważałem również model z serii Rio, która stworzona jest w karnawałowym klimacie, inspirowane przyjęciami na świeżym powietrzu.
To parasole z dużym kwadratowym zadaszeniem umocowanym na wysięgniku, stanowiące alternatywę dla klasycznych okrągłych parasoli. Wyróżniają się nowoczesną stylistyką inspirowaną prostymi, geometrycznymi kształtami. Cechują się stabilną konstrukcją: stelaż wykonano z najwyższej jakości aluminium: wytrzymałego i niezwykle odpornego na wpływ czynników zewnętrznych.
.
Podsumowując
W upalne, słoneczne dni upragniony cień możesz znaleźć pod gęstym baldachimem liści, dachem altany, kawałkiem płótna lub parasolem przeciwsłonecznym. Ja wybrałem to ostatnie rozwiązanie, bo stanowi złoty środek, biorąc pod uwagę funkcjonalność, cenę oraz trwałość. A co nie mniej ważne, profesjonalny model parasola od sprawdzonego, wyspecjalizowanego producenta doskonale pasuje do nowoczesnego stylu mojego ogrodu.
.
.
Post we współpracy z marką Litex Garden
- Młody ogród, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 20 - 4 grudnia 2024
- Jak wysypać korę w ogrodzie czyli ściółkowanie korą sosnową bez pomyłek - 3 grudnia 2024
- Oświetlenie przed domem – inspiracje do Twojego ogrodu - 29 listopada 2024