Jak dobrać zraszacze ogrodowe?

O konieczności podlewania trawnika, szczególnie podczas długotrwałych upałów, wie każdy jego posiadacz. Można to robić różnymi sposobami, od zaawansowanych systemów automatycznych, po zwykłe lanie wody wężem ogrodowym. Jednak na całe szczęście są jeszcze rozwiązania pośrednie, czyli zraszacze przenośne. I właśnie w tym wpisie masz okazję zobaczyć jak dobrać zraszacze ogrodowe i czym różnią się poszczególne modele.

Systemy nawadniania automatycznego owszem są skuteczne, ale mają dwie podstawowe cechy, które powodują, że nie wszędzie mogą być stosowane:

  • po pierwsze cały system to dość droga przyjemność,

  • a po drugie, najlepiej montować je na etapie zakładania ogrodu i trawnika, ponieważ wiąże się to z częściową ingerencją w podłoże. W związku z tym w istniejących już ogrodach, nie każdy chce się na tego typu rozwiązania decydować.

Natomiast ręczne podlewanie trawnika wężem ogrodowym, owszem może jest bezproblemowe, ale wiąże się ze znaczną stratą czasu. Szczególnie jeśli trawnik jest duży.

Dlatego pozostaje opcja trzecia, czyli przenośne zraszacze ogrodowe. Ich zasada działania jest prosta i sprowadza się jedynie do ustawienia zraszacza w odpowiednim miejscu, ustawienia na nim odpowiedniego strumienia i podpięcia źródła wody. Tak ustawiony zraszacz, w zależności od modelu, podlewa określony obszar trawnika, po czym, po określonym czasie, może być przestawiony w kolejne miejsce. I to cała obsługa.

.

Jak dobrać zraszacze ogrodowe?

Głównym kryterium powinna być wielkość trawnika, a także jego kształt. Dlatego, że zraszacze, w zależności od modelu, mogą podlewać określony areał, a pod drugie mogą to robić w określonym układzie. Od obszarów będących prostokątami, kwadratami, przez okręgi, półokręgi, aż po określone ich wycinki. Po to właśnie, aby jak najlepiej dopasować kształt i zasięg strumienia do ukształtowania trawnika.

Bardzo istotny jest fakt, że istnieją modele zraszaczy, które poprzez regulację, mają możliwość podlewania w różnych układach, jak chociażby takich jak na powyższym obrazku. Przykładem może być zraszacz dysk RT1345 marki RAMP, który umożliwia ustawienia wszystkich pokazanych obszarów. Ma to znaczenie szczególnie przy zróżnicowanych, swobodnych układach trawników.

.

Najpopularniejsze rodzaje zraszaczy

Na przykładzie wspomnianej marki Ramp przedstawię Ci kilka najpopularniejszych rodzai zraszaczy ogrodowych, które różnią się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim swoim zasięgiem i obszarem podlewania.

Zraszacz dysk, który jak już wiesz ma wszechstronne spektrum działania. Podlewać może obszar w kształcie kwadratu, prostokąta, okręgu czy jego wycinka, co pozwala na dostosowanie go do różnych kształtów trawnika.

Zraszacz wahadłowy, który podlewa obszar w kształcie prostokąta, a w zależności od ustawień wychylenia, może zasilać obszar aż 280 metrów kwadratowych. To bardzo ważny parametr, który ma szczególne znaczenie przy większych trawnikach.

Zraszacz rotacyjny podlewający obszar w kształcie okręgu, w zależności od ustawień zasilający obszar od 0 do 360 stopni. Przy pełnym ustawieniu podlewa okrąg o promieniu aż 18 metrów.

Zraszacz obrotowy podlewający obszar w kształcie okręgu o promieniu 14 metrów. Jego zaletą jest również to, że strumień wody ma ozdobny kształt, określany nazwą „fontanna”.

A zatem jak widzisz, w zależności od rodzaju zraszacza, masz możliwość nie tylko podlewania rożnych obszarów, ale również decydowania o kształcie strumienia wody.

.

Podłączenie zraszaczy ogrodowych do źródła wody

Jak już wiesz z informacji podanych na wstępie, zaletą przenośnych zraszaczy jest to, że mają bardzo prostą obsługę, sprowadzającą się do ustawienia ich na trawniku, ustawieniu odpowiedniego strumienia i podłączenia źródła wody. A podłączenie źródła wody to nic innego, jak wpięcie do nich węża, podłączonego do ogrodowego kranu.

Wartym podkreślenia jest również fakt, że jeśli masz do dyspozycji dwa lub więcej zraszaczy i chcesz je używać jednocześnie, może to zrobić z wykorzystaniem określonych akcesoriów. Do dyspozycji masz zarówno trójniki rozgałęziające źródło wody,

jak również specjalne przyłącze – rozdzielacz z zaworami, umożliwiający jednoczesne podpięcie 4 węży zasilających zraszacze.

.

Inne możliwości podlewania

Na wstępie wspomniałem również, że jednym ze sposobów podlewania, jest podlewanie ręczne, bezpośrednio z węża ogrodowego. I oczywiście możesz to robić, jednak nie koniecznie w przypadku trawnika. Bardziej ma to zastosowanie na rabatach ozdobnych czy użytkowych (warzywnikach). Wówczas do dyspozycji masz tzw. pistolety zraszające, które podobnie jak zraszacze, mają określone właściwości. Również różnią się zasięgiem oraz rodzajem strumienia wody jaki mogę generować.

Jak więc widzisz, możliwości podlewania jest dużo. Przedstawione rozwiązania to tylko przykłady z bogatej oferty marki RAMP. Więcej znajdziesz bezpośrednio na stronie, gdzie bez problemu dobierzesz zraszacz do własnych potrzeb. Najważniejsze jest jednak to, abyś był świadomy dostępnych możliwości i różnic jakie zapewniają poszczególne modele. Dlatego, że odpowiedni wybór zraszacza to oszczędność nie tylko czasu pracy, ale również wody, a więc w konsekwencji również pieniędzy.

Post we współpracy z marką RAMP

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

2 Comments

  1. says: Maciej

    Temat na czasie. Co roku występują problemy z okresową suszą. Właśnie planuję wykonanie nawadniania w ogrodzie na przyszły rok. Bo w tym roku za dużo mi czasu ucieka na ciągłym podlewaniu moich roślinek.

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *