Kosiarka Spider. Krok w przód w utrzymaniu zieleni

Kosiarka Spider zogrodemnaty1
Kosiarka Spider zogrodemnaty1

Branża utrzymania zieleni, jak każda inna, nieustannie idzie do przodu. Czy się to komuś podoba czy nie.

Można się oczywiście z tym nie zgadzać i nie próbować dotrzymywać kroku, ale na dłuższą metę nie wróży to niczego dobrego.

Lepiej więc kroku dotrzymywać, próbować nadążać za nowościami, a przynajmniej je bacznie obserwować.

A do nowości, może nie tych najgorętszych, ale jednak, bez wątpienia można zaliczyć Kosiarkę Spider. Kosiarkę, która wjedzie wszędzie tam, gdzie inne kosiarki i traktory mniejsze czy większe nie wjadą. Pracuje więc wszędzie tam, gdzie w normalnych warunkach pracują ludzie i to z ręcznymi kosami.

.

Krótko o sprzęcie.

Jak już wiesz kosiarka spider służy do koszenia trawy. Z tym, że przede wszystkim trawy wysokiej tzw. nieużytku, a do tego porastającej przede wszystkim skarpy. Czyli miejsca szczególnie niedogodne do koszenia, z reguły o dość dużym kącie nachylenia.

Miejsca, które eliminują większość traktorów, dla których kąt kilkunastu stopni stanowi z reguły barierę zaporową. Tymczasem spider, śmiało atakuje skarpy o nachyleniu nawet do 55 stopni.

Oczywiście nie służy tylko i wyłącznie do skarp. Bo równie dobrze radzi sobie na powierzchniach płaskich. A teraz sprawa najważniejsza: kosiarka spider to kosiarka „bezzałogowa” czyli kosiarka sterowana nie przez operatora jak w tradycyjnym przypadku, ale przez operatora stojącego z boku i obsługującego ją bezprzewodowo, radiowo.

Ma to oczywiście swoje niepodważalne atuty, wpływające przede wszystkim na wydajność pracy.

.

Modele kosiarki spider.

W branży utrzymania zieleni, szczególnie tej publicznej, zastosowanie mają dwa modele: ILD01 oraz ILD02. W skrócie mniejsza i większa. Ponadto pierwsza nieco słabsza, z szerokością koszenia 80cm i jednym nożem tnącym, a druga mocniejsza, z szerokością koszenia 120cm i czterema nożami tnącymi.

To najkrótsza z możliwych charakterystyk, przedstawiająca zasadnicze różnice.

.

ILD02

Jak wspomniałem większa, do cięższych zadań, mocniejsza i bardziej skuteczna. Zresztą całkiem pokaźnych rozmiarów, mimo wszystko spokojnie mieszcząc się do standardowego busa.

Kosiarka Spider zogrodemnaty2 Kosiarka Spider zogrodemnaty2a

No i oczywiście spełniająca jedno ze swoich zadań, koszenie terenów płaskich.

Kosiarka Spider zogrodemnaty3

Takich lżejszych jak ten powyższy oraz takich bardziej zarośniętych jak ten poniższy.

Kosiarka Spider zogrodemnaty4

Nawet jeśli na drodze stoją przeszkody jak np. połamane gałęzie.

Kosiarka Spider zogrodemnaty5 Kosiarka Spider zogrodemnaty6

Jednak kosiarka spider ILD02 to kosiarka, która najlepiej czuje się na skarpach. Zresztą do tego, przede wszystkim, została stworzona.

Kosiarka Spider zogrodemnaty7 Kosiarka Spider zogrodemnaty8

Więc na skarpy trzeba ją wypuszczać.

Kosiarka Spider zogrodemnaty13

Kosiarka sterowana jest drogą radiową przy pomocy takiego radia. Obsługa jest banalnie prosta, podoba do obsługi zdalnie sterowanego samochodu. Myślę, że każdy choć raz miał taki w ręce.

Kosiarka Spider zogrodemnaty9

Z ważnego wyposażenia trzeba również wspomnieć o wyciągarce. Na której jest lina do przypinania kosiarki jeśli wjeżdża się na zbyt strome skarpy. Wówczas przypina się ją do ławki, drzewa, słupa, innej maszyny itd., i wyciągarka asekuruje całą pracę. Jeśli zjeżdża się w dół, wyciągarka spuszcza kosiarkę, jeśli daje się “wsteczny”, wyciągarka automatycznie wspomaga wjazd na skarpę.

Kosiarka Spider zogrodemnaty10

Warto również spojrzeć pod spód, na wspomniane cztery noże, które robią całą robotę. Co ważne: kosiarka jest tak skonstruowana, że przechylenie jej na bok nie robi jej ani silnikowi żadnej krzywdy. To tzw. normalna pozycja serwisowa.

Kosiarka Spider zogrodemnaty11 Kosiarka Spider zogrodemnaty12 Kosiarka Spider zogrodemnaty13 Kosiarka Spider zogrodemnaty14 Kosiarka Spider zogrodemnaty15

Trzeba również dodać, że posiada wszystkie cztery koła skrętne, dzięki czemu jeździ w przód, tył, na boki, a także zawraca w miejscu. Porusza się tzw. “dance step” czyli tanecznym krokiem z pełną mocą i na pełnej prędkości. Oczywiście cały czas kosząc (jeśli koszenie jest włączone). Jest to niezwykle przydatna opcja, która pozwala nią kosić właściwie bez tzw. pustych przebiegów, zawracania, dojeżdżania itd. Po prostu wjeżdża się na dany obszar i jeździ w każdym kierunku tak aby możliwie najmniejszą ilością przejazdów podkryć cały areał.

.

ILD01

Mniejsza siostra, lecz również skuteczna. Zasada działania identyczna lecz do nieco mniejszych zadań. Ważne, że poprzez to, iż ma mniejszą szerokość, łatwiej manewruje się nią w ciasnych zakamarkach, przy drzewach czy na niewielkich, ciasnych pagórkach.

Kosiarka Spider zogrodemnaty16

Poza tym radio i sterowanie identyczne. Jest kilka drobnych niuansów i różnic, ale to nie czas i pora aby je wszystkie tłumaczyć.

Kosiarka Spider zogrodemnaty17 Kosiarka Spider zogrodemnaty18 Kosiarka Spider zogrodemnaty19 Kosiarka Spider zogrodemnaty20

ILD01 i ILD02 stanowić więc mogą dobry duet. Szczególnie na urozmaiconych terenach gdzie skarpy przeplatają się z powierzchniami płaskimi, a tereny z zadbanymi trawnikami, z prawdziwymi nieużytkami. Jednym słowem jak np. w “moich parkach”, które obsługujemy.

Kosiarka Spider zogrodemnaty24 Kosiarka Spider zogrodemnaty23

Kosiarka Spider zogrodemnaty21 Kosiarka Spider zogrodemnaty22 Kosiarka Spider zogrodemnaty25 Kosiarka Spider zogrodemnaty26

.

Kosiarki spider to bez wątpienia kosiarki przyszłości. W pełni profesjonalne, odporne, do super ciężkich zadań.

Jako ciekawostkę warto przytoczyć dane, które podaje producent:

  • Kosiarka ILD01 zastępuje 5 kosiarzy z ręcznymi kosami spalinowymi
  • Kosiarka ILD02 zastępuje 15 kosiarzy z ręcznymi kosami spalinowymi lub jeden duży traktor z kosiarką na wysięgniku

Czy tak jest w rzeczywistości? Moim zdaniem, jeśli steruje nimi wprawiony operator, chyba tak.

.

Czy warto inwestować w taki sprzęt?

Na to pytanie trzeba odpowiedzieć sobie samemu. Przede wszystkim trzeba mieć dla niego robotę czyli zaplecze zleceń, umów, które obsługuje kilkanaście osób. Wówczas warto ten sprzęt rozpatrzeć.

Jego przewaga nad tradycyjnymi kosiarzami jest bezdyskusyjna. Może pracować praktycznie non stop, nie odpoczywa, nie przeszkadza mu deszcz, nie choruje, nie grymasi itd. Ma tylko jeden mały mankament: cena, która niestety nie jest mała.

Dlatego decydując się na takie zabawki trzeba przeprowadzić poważną kalkulację, co, ile i za ile będą mogły robić. Jeśli kalkulacja wychodzi na plus, front robót jest zapewniony, jestem na TAK.

A jeśli i Ty się zdecydujesz, masz może zaplecze i pracę dla tych maszyn, a ten wpis Ci w tym pomógł, będę bardzo zadowolony.

 

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *