Kilka ciekawych pomysłów na donice ogrodowe

Ogród to takie specyficzne miejsce, na którego ogólny dobry wygląd, składa się wiele elementów. Oczywiście główną rolę grają rośliny, mocno liczy się ogólna forma i układ, ale jedną z ważniejszych ról mają również ozdoby i dekoracje.

I właśnie do tych ostatnich, z pewnością, zaliczają się donice ogrodowe. I to donice we wszystkich możliwych rodzajach, kształtach, kolorach i wielkościach. Co więcej w donicach tych rosną nie tylko kwiaty jednoroczne jak się ogólnie przyjęło, ale również cała paleta przeróżnych gatunków roślin wieloletnich.

.

A o tym, że rośliny w donicach rosnąć mogą, nikogo chyba przekonywać nie trzeba. Każdy pewnie w szkółce roślin był i na własne oczy to widział. Jeśli nie, to poniżej niezbity dowód.

donice ogrodowe zogrodemnaty2 donice ogrodowe zogrodemnaty3

.

Podstawowy podział donic ogrodowych

Czyli według sposobu ich ekspozycji. Nie licząc jakiś indywidualnych rozwiązań, które pewnie w wielu ogrodach można spotkać, donice ogrodowe można podzielić na:

 • wiszące, najczęściej z kwiatami jednorocznymi,

 • stojące,

w których szczególną grupą są te stojące na parapetach.

Niezależnie od wiszących i stojących występuje jeszcze ich mix, czyli donice montowane na kwietnikach. Zawsze wygląda to ciekawie, tym lepiej im ładniejszy i gustowny jest sam kwietnik.

.

Rodzaje donic ogrodowych

Nie wchodząc w tak skomplikowany podział jak kształty, kolory i wielkości, bo tego na rynku są ilości kosmiczne, donice ogrodowe można podzielić na kilka wyraźnych grup. Przede wszystkim ze względu na materiał z jakiego są wykonane, ale również kilka innych wyróżniających je cech. Oto one:

 • Jednoroczne – nazwa mojego autorstwa ;-). To zwykłe “jednorazowe” doniczki, najczęściej plastikowe, z uchwytem do powieszenia. Najczęściej w komplecie z kwiatami właśnie jednorocznymi. Można co prawda ponownie wykorzystać, ale w praktyce mało kto to robi. W następnym roku kupuje się kolejne kwiaty, z kolejnymi donicami.

donice ogrodowe zogrodemnaty5

 • Plastikowe – ale nie takie jednoroczne. Czyli najprostsze doniczki, stosunkowo niedrogie, a spełniające swoją rolę podobnie jak ich “poważniejsze” odpowiedniki.

donice ogrodowe zogrodemnaty11

 • ceramiczne – powlekane i niepowlekane, a więc właściwie klasyka w tym gatunku. Podobnie jak dachówki, donice ceramiczne to chyba pierwowzór wszystkich donic. Mają swój ponadczasowy urok, a przy okazji również i cenę.

 

 • betonowe – stanowiące uboższą wersję ceramicznych. Wiadomo, że beton to nie ceramika, prostszy materiał, łatwiejsza technologia produkcji. Mimo wszystko zdarzają się formy ciekawe, całkiem przyjemnie współgrające z innymi elementami ogrodu.

donice ogrodowe zogrodemnaty15 donice ogrodowe zogrodemnaty16

Szczególną odmianą donic betonowych są takie duże egzemplarze, stosowane głównie w zieleni komunalnej. Nie przeszkadza to jednak, aby odpowiednio zaaranżowane, znalazły również zastosowanie w ogrodach przydomowych.

donice ogrodowe zogrodemnaty17

 • drewniane – chyba najbardziej wymagające. Aby długo służyły trzeba się z nimi odpowiednio obchodzić. I to zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. W każdym razie z pewnością ładne, pasujące właściwie do każdego ogrodu.

 

Donice drewniane mogą również “udawać” wszelkiego rodzaju stare misy, bale, beczki, a nawet wiaderka. Pod warunkiem jednak, że również są odpowiednio zabezpieczone.

 • metalowe – owszem są, trzeba więc o nich wspomnieć. Moim zdaniem również całkiem ciekawe, tym bardziej te z przedmiotów “z odzysku”.

donice ogrodowe zogrodemnaty23

 • kamienne – stosunkowo rzadko spotykane i nie wszędzie można je kupić. Nie każdemu się też podobają, nie wszędzie pasują. Jednak mają również wielu zwolenników, szczególnie w takich bardziej naturalistycznych ogrodach.

donice ogrodowe zogrodemnaty24

 • wiklinowe – które mogą być donicami same w sobie, jak również służyć jako ciekawe osłonki. Z pewnością warte uwagi, często niewielkim kosztem mogą poprawić wygląd ogrodu..

.

Podział i rozróżnianie donic ogrodowych tylko ze względu na materiał z jakiego są zrobione, to dopiero połowa sukcesu. Dlatego, że donice idą o krok dalej i jeszcze ostatniego słowa nie powiedziały.

Dlatego też przybierają coraz bardziej wymyślne formy, a niejednokrotnie stanowią mini dzieła sztuki.

donice ogrodowe zogrodemnaty26 donice ogrodowe zogrodemnaty27 donice ogrodowe zogrodemnaty29

Oczywiście nie każdemu wszystko musi się podobać i nie wszędzie wszystko pasuje, ale jednak uroku i często ciekawej formy, donicom ogrodowym odmówić nie można.

Jednak to i tak jeszcze nie wszystko. Ponieważ tradycyjne donice, które mówiąc ogólnie, można przesuwać i przekładać z miejsca na miejsce, mają swoje stacjonarne odpowiedniki.

Czyli donice murowane, przybierające formy podwyższonych rabat. Jest to coraz częstsze zjawisko w ogrodzie, z reguły wykonywane łącznie z ogólnymi pracami brukarskimi. Poświęciłem temu kiedyś pewien wpis, ponieważ ogród taki mieliśmy przyjemność realizować.

donice ogrodowe zogrodemnaty31 donice ogrodowe zogrodemnaty32

Donice murowane właściwie nie mają żadnych ograniczeń. Zarówno ze względu na materiał z jakiego są wykonane, jak również wielkość i kształt. Mogą być duże, małe, niskie, wyższe, kwadratowe, prostokątne, trójkątne, a na okrągłych i owalnych kończąc.

donice ogrodowe zogrodemnaty34

Rozmawiając o donicach ogrodowych, nie można pominąć jeszcze jednej, bardzo ważnej ich roli. Szczególnie ważnej dla tych, których ogrody nie są duże i nie mają miejsca aby wydzielić w nich miejsce pod warzywnik. Zresztą to samo dotyczy balkonów.

Donice idealnie sprawdzają się również w roli “mini warzywników”. Z powodzeniem można uprawiać w nich warzywa, nawet takie jak pomidory.

donice ogrodowe zogrodemnaty35

.

Dlatego rola donic w ogrodach jest bardzo duża. Jak się okazuje nie tylko estetyczna, ale również praktyczna. Bez wątpienia dodają uroku, potrafią zaaranżować, a nawet całkowicie zmienić charakter ogrodu.

To co ważne, to również fakt, że donice ogrodowe nie są aż tak strasznie drogie. Oczywiście pomijam przypadki donic “luksusowych” czy innych ekstrawaganckich egzemplarzy. Cała “średnia klasa” to donice stosunkowo tanie, a jednocześnie równie ciekawe. Zachęcam do ich stosowania, bo jak widać na powyższych przykładach, dodają uroku, a jednocześnie dają możliwość posiadania dodatkowych roślin.

.

Donice ogrodowe “z życia wzięte”

Jak być może wiesz, na blogu realizuję duży, całoroczny projekt “Busem przez polskie ogrody”. Swoją drogą polecam Ci jego lekturę, bo to ogromna dawka inspiracji. Spójrz na stronę główną projektu skąd przejdziesz do wszystkich podstron oraz do zakładki z odwiedzonych ogrodów w poszczególnych sezonach. Gwarantuję, że warto. Chociażby dlatego, że w każdym ogrodowym poście są fajne konkursy dla Czytelników.

Natomiast w temacie tego postu spójrz na wybrane zdjęcia z odwiedzonych busem ogrodów, oraz na “z życia wzięte” donice ogrodowe.

 

I to oczywiście tylko przykłady. Natomiast jak wspomniałem, jeśli szukasz ogrodowych inspiracji, koniecznie odwiedź stronę projektu “Busem przez polskie ogrody”. Gwarantuję Ci, że się nie zawiedziesz.

.

Ponadto polecam Ci post jak samodzielnie, krok po kroku wykonać betonowe donice na zioła oraz z ich pomocą udekorować ogród, taras, czy balkon.

.

Natomiast szczególnie zachęcam Cię do lektury cyklu postów na blogu, który znajdziesz w bocznym pasku po prawej stronie, w kategoriach bloga, wybierając Kompozycje roślinne w donicach. To tam znajdziesz praktyczne porady i wskazówki, jak krok po kroku, wykonać takie oto, przykładowe aranżacje.

.

I kończąc ten obrazkowy post, mam nadzieję, że znalazłeś donice ogrodowe, wprost dla siebie. Myślę, że jest w czym wybierać. 🙂

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

9 Comments

 1. Ja mam na tarasie drewniane donice, a zwykłe, plastikowe, jednorazowe wkładam do koszy lub własnoręcznie wykonanych osłonek. 🙂 Wyglądają wtedy bardzo naturalnie i wkomponowują się do całości ogrodu.

 2. says: Aga

  Świetne pomysły na doniczki! Naprawdę wyglądają obłędnie 🙂 Ja u siebie w domu postawiłam na drewniane doniczki od firmy Pinus, ponieważ mam ogromny sentyment do drewna 🙂

 3. says: Ogrodolandia

  Najlepsze donice ma w swojej ofercie sklep internetowy Ogrodolandia 🙂 Przede wszystkim spodobały mi się ich geometryczne projekty. Na pewno przypadną do gustu wszystkim fanom minimalistycznych rozwiązań.

 4. says: Aneta

  Super artykuł! Bardzo mi się przyda bo właśnie kupiłam piękne dwie drewniane donice z ogrodonline pl i nie miałam pomysłu co mogę w nich posadzić. A teraz tyle opcji! Moje są w jasnym odcieniu, chyba nazywa się pinia, wiec myślę, że sprawdzą się tutaj róże albo hortensje. Co myślicie?

 5. says: Donium

  Świetny artykuł o donicach ogrodowych! Bardzo podoba mi się pomysł na wykorzystanie betonowych donic na balkonie. Inspirujące! 😊

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *