25 ciekawych pomysłów wyniesionych z ogrodów

Bywając w różnych ogrodach nie sposób nie zauważyć pomysłów, jakie miewają ich właściciele. A są to pomysły najróżniejsze. Pomijam oczywiście te, które trzeba omijać szerokim łukiem, bo straszą z daleka, a dłuższe obcowanie w ich sąsiedztwie może skutkować zaburzeniami.

Ale bywają również takie pomysły ogrodowe, które warto zobaczyć. Pewnie również nie każdemu przypadną do gustu, ale jednego ująć im nie można: są inne tzn. niepowszechnie spotykane w ogrodach. A skoro tak, to pierwszy ich plus. I można je przynajmniej obejrzeć.

.

25 ciekawych pomysłów wyniesionych z ogrodów

.

1. Kwitnący żywopłot. Teoretycznie nic takiego, a jednak. Jakby nie było to ciekawa alternatywa dla wszystkich tuj, ligustrów, grabów itd. Nie dość, że spełnia swoją funkcję, to jeszcze ładnie wygląda.

Polecam również wpis, z którego dowiesz się, jak taki żywopłot założyć.

.

2. Wyspa w trawniku. Urozmaica przestrzeń i stanowi dodatkowy element dekoracyjny. Szczególnie dobrze sprawdza się na większych powierzchniach trawnikowych.

.

.

3. Wyspa w powierzchni brukowanej. Skoro rabata może wejść do trawnika, to równie dobrze może ozdabiać powierzchnie brukowane. Ma to również szereg korzyści dodatkowych, o czym szerzej we wpisie: Rabata w kostce. Praktyczne rozwiązanie.

.

4. Wyniesione akwarium. Rzecz niezwykle oryginalna, w którym ryby można podziwiać siedząc gdzieś z boku, a nie tylko stojąc bezpośrednio nad nimi. Poza tym efektowna dekoracja, na 100% przyciągająca uwagę.

.

A przy okazji… Szukasz pomysłu na obrzeże? To polecam film na moim kanale, w którym głosu udziela moja 17 letnia Córka:

.

5. Głazy kamienne. Ogród, a szczególnie rabaty, należy, a przynajmniej warto czymś ozdobić. Może to być krasnal lub jakaś pseudo betonowa rzeźba. Ale równie dobrze może to być zwykły kamienny głaz, który ozdobi, a jednocześnie nie zaburzy naturalnego charakteru ogrodu.

pomysły ogrodowe zogrodemnaty6

Dodam, że jeśli szukasz prawdziwych, kamiennych inspiracji do ogrodu, koniecznie spójrz na stronę gnejsowe inspiracje. Znajdziesz tam kamień w każdym możliwym wydaniu.

.

6. Ognisko. To jest to. Szczególnie w dobie blaszanych grilli albo co gorsza gazowych. Tymczasem ognisko, to ognisko. A smażona na ogniu kiełbasa to smażona kiełbasa. A pieczone ziemniaki, to pieczone ziemniaki.

.

7. Gabiony. Ciekawe rozwiązanie, szczególnie dobrze wygląda w ogrodach nowoczesnych. Płot z gabionów jest mocno oryginalny i stawiając go w swoim ogrodzie, można być praktycznie w 100% pewnym, że drugiego takiego na ulicy nie będzie. Dlatego pomysł ten polecam szczególnie. Warto poszukać dobrego dostawcy i dobrze skalkulować ten element. Szczególnie, że dla tradycyjnego ogrodzenia może być on korzystną alternatywą, nie tylko wizualną, ale również cenową. Gabiony oczywiście mają zastosowanie nie tylko w ogrodzeniach, ale również w innych elementach architektury ogrodowej.

.

8. Skalniak przy ogrodzeniu. Czyli inaczej mówiąc kompozycja, która tą przestrzeń ciekawie może uzupełnić. W każdym razie skalniak również musi być efektownie wykonany, z odpowiedniego kamienia i właściwie obsadzony. A jak to zrobić? Polecam lekturę tego postu.

.

A może interesują Cię inne skalniaki? Tu znajdziesz całe mnóstwo podpowiedzi, również przygotowanych przez moją Córkę:

.

 

9. Osłonięty chodnik. Czyli taki, który po bokach gęsto obsadzony jest roślinami. Tworzy element tajemniczości, a jednocześnie ciekawie wygląda.

.

10. Podwyższona rabata. Rozwiązanie ciekawe, praktyczne i estetyczne. Ożywia przestrzeń, wprowadza “trzeci wymiar” i jednocześnie dekoruje. Dlatego warto o takiej rabacie pomyśleć.

Więcej na temat podwyższonej rabaty we wpisie: Podwyższona rabata. Praktyczne i estetyczne rozwiązanie. 

A jeśli masz już mur, a wraz z nim mech, porosty i golony, to:

.

11. Niebanalne ogrodzenie, mur, przesłona. Co tu dużo mówić. Warto zrobić inaczej, zaaranżować przy tym fajny kącik, wyróżnić się nieco, zamiast osłaniać się klasycznym żywopłotem. A po więcej pomysłów jak to zrobić, odsyłam do tego postu.

.

Na marginesie… Jeśli potrzebujesz się czymś odsłonić od drogi lub uciążliwego sąsiada, to polecam kolejny film, także przygotowany przez moją Córkę.

.

12. Kącik wypoczynkowy w kręgu betonowym. Rozwiązanie jedyne w swoim rodzaju. Myślę, że nie za bardzo drogie, a z pewnością efektowne.

.

13. Formowane krzewy. Mają tyle samo zwolenników co przeciwników. Ale jakby nie było, wyróżniają się. Więc warto ich obecność zasygnalizować.

.

14. Kamień polny w roli obrzeży. Rozwiązanie oryginalne, tanie i proste w wykonaniu. Polecam. A więcej rozwiązań na obrzeża znajdziesz w tym, kolejnym poście.

.

15. Murek ozdobny. To element bardzo ładny. Ciekawie odcina powierzchnie. Podobnie jak podwyższona rabata tworzy wrażenie kilku płaszczyzn. A ponadto jeśli zrobiony jest z ładnego kamienia, jest ozdobą sam w sobie.

.

16. Kolorowe imitacje okien. Rozwiązanie idealne na boczną ścianę budynku czy garażu, która sama w sobie jest mało atrakcyjną ozdobą.

 

.

17. “Zimo kolorowy” ogród. To kolejny z ciekawych pomysłów ogrodowych, który oparty jest na roślinach A konkretnie na takim ich doborze aby w tym “najbrzydszym” okresie, z reguły szarym, ogród również był ciekawy. I miał trochę kolorów innych niż zielone. Poniższe zdjęcia, możesz mi wierzyć, to styczniowe fotografie ogrodu. A zatem dowód, że ogród może być atrakcyjny cały rok.

.

18. Plac zabaw. Rzecz co prawda spotykana, ale rzadko dopracowana. Z reguły tworzą go luźno porozkładane elementy, plastikowe domki, huśtawki i inne niepasujące do siebie elementy. Tymczasem prawdziwy plac zabaw może być ładny i tworzyć dodatkową ozdobę ogrodu.

pomysły ogrodowe zogrodemnaty24

.

19. Nasadzenia doniczkowe. Które uzupełniają rośliny rosnące w gruncie. Z reguły są to kwiaty jednoroczne i lepsze lub gorsze kompozycje. W każdym razie rośliny w doniczkach również mają swój urok, a jeśli jeszcze doniczki są ciekawe, dobry efekt jest gwarantowany.

.

Natomiast po mnóstwo dodatkowych ponownie odsyłam na mój kanał:

.

20. Lustro. Oryginalny element, który wprowadza głębię i dodatkową perspektywę. Co prawda ma przeciwników ze względu na rozbijające się podobno ptaki, natomiast myślę, że idąc tym tropem, również w domach nie powinno być szyb. Niemniej jakby nie było, element bardzo ciekawy.

 

.

21. Kwietny ogród. Ogród kolorowy, trochę babciny, z dawnych lat. Ma to swój urok, którego odmówić nie można.

.

22. Rojniki. Przepiękne roślinki, do których ja osobiście mam wielką słabość. Absolutnie niewymagające, rosną praktycznie wszędzie. Idealne na skalniaki i do niecodziennych kompozycji.

.

.

23. Kąciki wypoczynkowe. To elementy, których w ogrodach widziałem dosłownie setki. Niezliczone ilości pomysłów i aranżacji. Nie sposób ich tu wszystkich pokazać, niemniej warto zwrócić uwagę, że naprawdę wyjątkowo można nimi dekorować ogrodową przestrzeń.

.

24. Staw i własna plaża. Tak, tak wiem. Nie każdy może sobie na to pozwolić. Ale jeśli tylko jest możliwość, to dlaczego nie. Rozwiązanie wyjątkowe.

.

25. Pnie, patyki, konary i korzenie. Które celowo zostawiłem na koniec tego zestawienia. Nie tylko dlatego, że to moje ulubione elementy z serii ciekawych ogrodowych pomysłów. Ale również dlatego, że to elementy dostępne dosłownie na każdym kroku. A zatem praktycznie darmowe, a przy tym niezwykle dekoracyjne, niepowtarzalne i naturalne. Chyba wystarczy aby wziąć je pod uwagę.

korzen_ogrodpodlasem_zogrodemnaty2 korzen_ogrodpodlasem_zogrodemnaty3 korzen_ogrodpodlasem_zogrodemnaty13

.

I właśnie on zamykają moją listę 25. ciekawych pomysłów wyniesionych z ogrodów. Mam nadzieję, że znalazłeś coś dla siebie, czym można Twój ogród nieco ożywić.

Przedstawione pomysły może nie są rewolucyjne na skalę odkrycia Ameryki, ale jednak mają w sobie to coś, co nie jest powszechnie spotykane. Oczywiście każdy z pomysłów można na wiele sposobów modyfikować, zmieniać, zmniejszać, powiększać itd., dostosowując do swoich ogrodowych warunków. I do tego zachęcam.

.

Natomiast to wszystko co widziałeś, to tak naprawdę “czubek góry lodowej”. Jako, że w ogrodach różnych rozwiązań widziałem tysiące. Stąd aby Ci je przybliżyć wspomnę o następującej sprawie: jak być może wiesz, na blogu realizuję duży, kilkuletni projekt “Busem przez polskie ogrody”. Swoją drogą polecam Ci jego lekturę, bo to ogromna dawka inspiracji. Spójrz na stronę główną projektu skąd przejdziesz do wszystkich podstron w poszczególnych latach. Gwarantuję, że warto, że tam właśnie dotrzesz do kopalni pomysłów ogrodowych. Polecam Ci również spis treści, skąd również trafisz do wielu ciekawych i inspirujących postów. Zapraszam.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

2 Comments

  1. says: Denixx

    A moze warto pomyśleć o ogrodzie wewnętrzyn? 😉 u nas prezentuje się rewelacyjnie 😉 projekt robiły nam domy w zielenii – projekt indywidualny. Wyszło rewelacyjnie! Do tego współpraca ogólnie wzorowa, ogarniali nam tez pozwolenie na budowę. Nie jest to opcja najtańsza, ale jeżeli kogoś stać, to polecam rzucić okiem jak się to moze prezentować 😉

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *