25 ciekawych pomysłów wyniesionych z ogrodów.

Bywając w różnych ogrodach nie sposób nie zauważyć pomysłów, jakie miewają ich właściciele. A są to pomysły najróżniejsze. Pomijam oczywiście te, które trzeba omijać szerokim łukiem, bo straszą z daleka, a dłuższe obcowanie w ich sąsiedztwie może skutkować psychicznymi zaburzeniami.

Ale bywają również pomysły ogrodowe, które warto zobaczyć. Pewnie również nie każdemu przypadną do gustu, ale jednego ująć im nie można: są inne tzn. niepowszechnie spotykane w ogrodach. W przeciwieństwie do np. “tujowatych” żywopłotów. A skoro tak, to pierwszy ich plus. I można je przynajmniej obejrzeć.

.

25 ciekawych pomysłów wyniesionych z ogrodów.

1. Kwitnący żywopłot. Teoretycznie nic takiego, a jednak. Jakby nie było to ciekawa alternatywa dla wszystkich tuj, ligustrów, grabów itd. Nie dość, że spełnia swoją funkcję, to jeszcze ładnie wygląda.

pomysły ogrodowe zogrodemnaty1

2. Wyspa w trawniku. Urozmaica przestrzeń i stanowi dodatkowy element dekoracyjny. Szczególnie dobrze sprawdza się na większych powierzchniach trawnikowych.

pomysły ogrodowe zogrodemnaty2

3. Wyspa w powierzchni brukowanej. Skoro rabata może wejść do trawnika, to równie dobrze może ozdabiać powierzchnie brukowane. Ma to również szereg korzyści dodatkowych, o czym szerzej we wpisie: Rabata w kostce. Praktyczne rozwiązanie.

4. Skrzynka na listy. Zwykła, niewyszukana. Ale inaczej zamontowana. Jest coś innego? Jest.

pomysły ogrodowe zogrodemnaty5

5. Głazy kamienne. Ogród, a szczególnie rabaty, należy, a przynajmniej warto czymś ozdobić. Może to być krasnal lub jakaś pseudo betonowa rzeźba. Ale równie dobrze może to być zwykły kamienny głaz, który ozdobi, a jednocześnie nie zaburzy naturalnego charakteru ogrodu.

pomysły ogrodowe zogrodemnaty6

Dodam, że jeśli szukasz prawdziwych, kamiennych inspiracji do ogrodu, koniecznie spójrz na stronę gnejsowe inspiracje. Znajdziesz tam kamień w każdym możliwym wydaniu. Dodam, że przez stronę “Z ogrodem na TY” możesz go zamówić w najniższej na rynku cenie. Spójrz dlaczego warto?

6. Ognisko. To jest to. Szczególnie w dobie blaszanych grilli albo co gorsza gazowych. Tymczasem ognisko, to ognisko. A smażona na ogniu kiełbasa to smażona kiełbasa. A pieczone ziemniaki, to pieczone ziemniaki.

pomysły ogrodowe zogrodemnaty8

7. Gabiony. Ciekawe rozwiązanie, szczególnie dobrze wygląda w ogrodach nowoczesnych. Płot z gabionów jest mocno oryginalny i stawiając go w swoim ogrodzie, można być praktycznie w 100% pewnym, że drugiego takiego na ulicy nie będzie. Dlatego pomysł ten polecam szczególnie. Warto poszukać dobrego dostawcy i dobrze skalkulować ten element. Szczególnie, że dla tradycyjnego ogrodzenia może być on korzystną alternatywą, nie tylko wizualną, ale również cenową. Gabiony oczywiście mają zastosowanie nie tylko w ogrodzeniach, ale również w innych elementach architektury ogrodowej.

pomysły ogrodowe zogrodemnaty10

8. Skalniak przy murze betonowym. Który powszechnie dominuje w dzisiejszych ogrodach, a niestety do najpiękniejszych nie należy. Czasem jednak, to jedyne rozwiązanie. Np. w sytuacji zapuszczonej działki, która z ogrodem sąsiaduje. Było o tym również na blogu: Zapuszczona działka sąsiada to zmora każdego ogrodu. Czy jest na to sposób? W każdym razie, taki skalniak może ten mur lekko złagodzić.

pomysły ogrodowe zogrodemnaty11

9. Osłonięty chodnik. Czyli taki, który po bokach gęsto obsadzony jest roślinami. Tworzy element tajemniczości, a jednocześnie ciekawie wygląda.

pomysły ogrodowe zogrodemnaty12

10. Podwyższona rabata. Rozwiązanie ciekawe, praktyczne i estetyczne. Ożywia przestrzeń, wprowadza “trzeci wymiar” i jednocześnie dekoruje. Dlatego warto o takiej rabacie pomyśleć. W razie potrzeby, kieruję do instrukcji: Podwyższona RABATA. Praktyczne i estetyczne rozwiązanie.

pomysły ogrodowe zogrodemnaty13 pomysły ogrodowe zogrodemnaty14

11. Zarośnięty pas przed płotem. Teren między płotem, a chodnikiem, to często pas kłopotliwy. Z reguły szerokości metra lub półtorej, porośnięty chwastami lub w najlepszym przypadku namiastką trawnika. Z reguły ozdobiony też psimi kupami. Dlatego dobrą alternatywą jest zrobić go w wersji bezobsługowej, szczelnie obsadzić i zapomnieć o pielęgnacji.

pomysły ogrodowe zogrodemnaty16

12. Rabata w tarasie. Była już w trawniku, podjazdach więc może być i w tarasie. Zadanie jej jest jedno: ożywić nieco taras. Jeśli się ją jeszcze dobrze obsadzi, wygląda bardzo korzystnie. Szczególnie jeśli taras jest duży i bardzo surowy.

pomysły ogrodowe zogrodemnaty17

13. Formowane krzewy. Mają tyle samo zwolenników co przeciwników. Ale jakby nie było, wyróżniają się. Więc warto ich obecność zasygnalizować.

14. Kwietnik z pnia drzewa. W każdym ogrodzie są drzewa, które się z czasem wycina. Zawsze można więc pozostawić pień i przerobić go na kwietnik. Czy to jest ozdoba? Dla jednych jest, dla innych nie.

pomysły ogrodowe zogrodemnaty19

15. Murek ozdobny. To element bardzo ładny. Ciekawie odcina powierzchnie. Podobnie jak podwyższona rabata tworzy wrażenie kilku płaszczyzn. A ponadto jeśli zrobiony jest z ładnego kamienia, jest ozdobą sam w sobie.

pomysły ogrodowe zogrodemnaty20

16. Plac pod basen. Rozwiązanie nie tyle ładne, co praktyczne. Ponieważ nie ma nic gorszego jak gnijąca pod sezonowym basenem trawa, która po jego złożeniu wygląda jak okrąg w zbożu odciśnięty przez kosmitów. Plac pod basen może być wyłożony piaskiem, a np. następnie pokryty sztuczną trawą lub najzwyczajniej brukowany.

pomysły ogrodowe zogrodemnaty21 pomysły ogrodowe zogrodemnaty22

17. “Zimo kolorowy” ogród. To pierwszy z ciekawych pomysłów ogrodowych, który oparty jest na roślinach A konkretnie taki ich dobór aby w tym “najbrzydszym” okresie, z reguły szarym, ogród również był ciekawy. I miał trochę kolorów innych niż zielone.

pomysły ogrodowe zogrodemnaty23

18. Plac zabaw. Rzecz co prawda spotykana, ale rzadko dopracowana. Z reguły tworzą go luźno porozkładane elementy, plastikowe domki, huśtawki i inne niepasujące do siebie elementy. Tymczasem prawdziwy plac zabaw może być ładny i tworzyć dodatkową ozdobę ogrodu.

pomysły ogrodowe zogrodemnaty24

19. Nasadzenia doniczkowe. Które uzupełniają rośliny rosnące w gruncie. Z reguły są to kwiaty jednoroczne i lepsze lub gorsze kompozycje. W każdym razie rośliny w doniczkach również mają swój urok, a jeśli jeszcze doniczki są ciekawe, dobry efekt jest gwarantowany.

pomysły ogrodowe zogrodemnaty25

A jeśli szukasz inspiracji na ogrodowe donice, w dużej ilości znajdziesz je w tym poście.

20. Zielony ogród. A niby jaki ma być? Skoro rośliny są zielone. Jednak rzadko spotyka się ogrody, gdzie rośliny byłyby tylko zielone. Bez żadnych innych kolorów. Dlatego jeśli taki jest, zasługuje na pokazanie. Bo stanowi ciekawą alternatywę dla tych wszystkich “rozkrzyczanych” gatunków i nie wiadomo jakich stylów. Jest spójny, konsekwentny i elegancki.

pomysły ogrodowe zogrodemnaty27 pomysły ogrodowe zogrodemnaty28

21. Kwietny ogród. Jednak są też ogrody zupełnie przeciwne do powyższego. Tzn. takie gdzie ilość kolorów jest niezliczona. Dominują w nich przeważnie kwiaty. Ma to również swój urok, którego odmówić nie można.

22. Siatka maskująca. Element nie tyle ładny co praktyczny. A ponadto “mało” rzucający się w oczy. Szczególnie jeśli jest w kolorze zielonym. Dobrze sprawdza się w sytuacji jeśli trzeba zasłonić się przed ciekawskim okiem sąsiada lub np. jego mało atrakcyjną posesją. Więcej o siatkach maskujących (cieniujących) znajdziesz w specjalnie dedykowanym poście. A tak na marginesie. Sposobów na osłonę jest więcej. Oto najpopularniejsze: Kilka sposobów no to, czym odsłonić się od drogi lub nielubianego sąsiada.

pomysły ogrodowe zogrodemnaty31

23. Skoszona trawa. Czyli ogrodniczy recykling. Zamiast wyrzucić, można wykorzystać. W sposób, który jest praktyczny. Koniecznie musisz zobaczyć jak: Prosty, sprawdzony i skuteczny sposób jak pozbyć się skoszonej trawy.

pomysły ogrodowe zogrodemnaty32

24. Kotary tarasowe. Element nie bardzo odkrywczy, ale bardzo praktyczny. Osłania nie tylko przed niechcianym wzrokiem, ale także słońcem, trochę komarami itd. A jednocześnie dodaje uroku i ciekawie zabudowuje taras. Ale uwaga. Aby były kotary, taras musi być zadaszony.

pomysły ogrodowe zogrodemnaty33

25. Korzeń. Który celowo zostawiłem na koniec tego zestawienia. Nie tylko dlatego, że to mój ulubiony element z serii ciekawych ogrodowych pomysłów. Ale także dlatego, że zdjęcia, które go prezentują, pochodzą z mojego ulubionego ogrodu. I co dziwne, jedynego w tym zestawieniu, w którym osobiście nie byłem. Konkretnie z Ogrodu pod lasem Katarzyny, który jest na mojej liście absolutnych TOP ogrodów. Wracając jednak do korzeni. To elementy niezwykle dekoracyjne, praktycznie niepowtarzalne i naturalne. Chyba wystarczy aby wziąć je pod uwagę.

korzen_ogrodpodlasem_zogrodemnaty2 korzen_ogrodpodlasem_zogrodemnaty3 korzen_ogrodpodlasem_zogrodemnaty13

.

I właśnie korzenie zamykają moją listę 25. ciekawych pomysłów wyniesionych z ogrodów. Mam nadzieję, że znalazłeś coś dla siebie, czym można Twój ogród nieco ożywić.

Przedstawione pomysły może nie są rewolucyjne na skalę odkrycia Ameryki, ale jednak mają w sobie to coś, co nie jest powszechnie spotykane. Oczywiście każdy z pomysłów można na wiele sposobów modyfikować, zmieniać, zmniejszać, powiększać itd., dostosowując do swoich ogrodowych warunków. I do tego zachęcam.

.

Obrzeża ogrodowe “z życia wzięte”

Jak być może wiesz, na blogu realizuję duży, całoroczny projekt “Busem przez polskie ogrody”. Swoją drogą polecam Ci jego lekturę, bo to ogromna dawka inspiracji. Spójrz na stronę główną projektu skąd przejdziesz do wszystkich podstron oraz do zakładki z odwiedzonych ogrodów. Gwarantuję, że warto. Chociażby dlatego, że w każdym ogrodowym poście są fajne konkursy dla Czytelników.

Natomiast w temacie tego postu spójrz na wybrane zdjęcia z odwiedzonych busem ogrodów, oraz na “z życia wzięte” przykładowe pomysły ogrodowe:

Domki dla pożytecznych owadów.

Swoją drogą jeśli chcesz wiedzieć jak i dlaczego taki domek wykonać, a przy okazji pozbyć się szkodników z ogrodu, polecam Ci lekturę tego postu.

A ogrodowe majsterkowanie nie jest Ci obce, a przy okazji chcesz kolorowo ozdobić ogród, koniecznie spójrz na serię postów z cyklu Kolorowy ogród cały rok.

Metalowe, rdzą malowane ozdoby.

Murowane grille i letnie kuchnie, będące prawdziwymi, ogrodowymi budowlami.

Ogrodowe patio, czyli niczym toskańskie zakątki.

Romantyczne, delikatne, ogrodowe kąciki wypoczynkowe.

I to oczywiście tylko przykłady. Natomiast jak wspomniałem, jeśli szukasz ogrodowych inspiracji, koniecznie odwiedź ogrody projektu “Busem przez polskie ogrody”. Gwarantuję Ci, że się nie zawiedziesz.

.

Na zakończenie tradycyjna prośba do Ciebie. Jeśli ten artykuł Cię zaciekawił, okaż to. Polub, udostępnij. Podziel się z innymi.

A jeśli nie chcesz przeoczyć kolejnego, już teraz zapisz się na newsletter.

2 komentarze

  • A moze warto pomyśleć o ogrodzie wewnętrzyn? 😉 u nas prezentuje się rewelacyjnie 😉 projekt robiły nam domy w zielenii – projekt indywidualny. Wyszło rewelacyjnie! Do tego współpraca ogólnie wzorowa, ogarniali nam tez pozwolenie na budowę. Nie jest to opcja najtańsza, ale jeżeli kogoś stać, to polecam rzucić okiem jak się to moze prezentować 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *