Kilka sposobów no to, czym odsłonić się od drogi lub nielubianego sąsiada.

Ogrodzenie ogrodu to temat, który dotyczy prawie każdego kto ogród posiada. Powód jest oczywisty. Ogrodzenie wyznacza granicę naszej własności. Jednak są sytuacje kiedy ogrodzenie musi spełniać jeszcze jedną ważną rolę. Musi osłaniać. Od drogi lub nielubianego sąsiada. Dlatego warto poznać kilka skutecznych sposobów.

Zanim jednak o osłanianiu mała dygresja w bok, jednak cały czas w temacie. Ogrodzenie to element, którego lokalizacja ma duże znaczenie. Bo aby naszą granicę własności określało, musi zawierać się w granicy naszej działki. Wspominałem kiedyś o tym na blogu, dla chętnych podsyłam drogowskaz: Pierwszy krok do OGRODU – OGRODZENIE, a granica działki.

A wracając do osłaniania. Bywa, że to tylko kaprys, ale często niestety jest to konieczność. Od ruchliwej drogi, od niemiłego sąsiada, uciążliwego sąsiada lub najzwyczajniej od niezagospodarowanej działki, która życie również potrafi skutecznie utrudnić. Nie wierzycie? Oto dowód: Zapuszczona działka sąsiada to zmora każdego ogrodu. Czy jest na to sposób?

Zatem bezdyskusyjnie, czasem osłonić się trzeba. Warto wtedy wiedzieć czym. Ponieważ są osłony trwałe, mniej trwałe, sztuczne i oczywiście naturalne. Czyli roślinne, które mają sporą grupę zwolenników. W zasadzie osłon “do wyboru do koloru”. Jest tylko jeden problem: czas. Jeśli trzeba to zrobić “na już”, naturalne mogą nie wchodzić w rachubę. Za długo rosną. Trzeba więc sięgnąć do metod bardziej radykalnych. Ale po kolei.

Osłony trwałe.

Czyli takie, które budujemy, stawiamy, w taki czy inny sposób zakotwiczając w gruncie.

Najpopularniejsze, najbardziej oczywiste to trwałe, pełne ogrodzenia. Czyli nie żadne siatki, ażury, kute płoty, ale najzwyklejsze mury. Zatem “dwa w jednym” bo nie dość, że grodzą to jeszcze osłaniają.

Wybór jest oczywiście duży, ale bez wątpienia do najpopularniejszych należą ogrodzenia gotowe, betonowe, płytowe. Wzorów jest mnóstwo. Może nie jest to rozwiązanie najpiękniejsze, ale bez wątpienia jedno z tańszych jeśli myśli się o trwałym, pełnym ogrodzeniu. A przy okazji do ekspresowego wykonania.

czym odsłonić się od sąsiada zogrodemnaty1 czym odsłonić się od sąsiada zogrodemnaty2

Jeśli komuś na takim ogrodzeniu zależy, a jednocześnie nie może przełknąć tego betonowego widoku, śpieszę donieść, że jest na to sposób. Ogrodzenie trzeba przysłonić. Najlepiej pnącymi roślinami.

czym odsłonić się od sąsiada zogrodemnaty5

czym odsłonić się od sąsiada zogrodemnaty6

Jeśli jednak nie możecie się przekonać do ogrodzeń betonowych, a jednocześnie zależy Wam na pełnym, trwałym murze, to oczywiście również można taki posadowić. Możliwości i rozwiązań jest dużo, poniżej dwa przykłady.

czym odsłonić się od sąsiada zogrodemnaty3 czym odsłonić się od sąsiada zogrodemnaty4

Może nie będzie taniej niż z betonu, ale ładniej z pewnością.

Kolejna grupa osłon to panele drewniane. Które można zastosować bezpośrednio jako ogrodzenie, ale również spotkałem się z sytuacją kiedy są montowane dodatkowo, po stronie wewnętrznej działki, niezależnie od ogrodzenia np. z siatki metalowej, która pozostaje z tyłu.

Panele drewniane to rozwiązanie dobre, w miarę estetyczne, choć mniej trwałe od wszelkiego rodzaju murów.

czym odsłonić się od sąsiada zogrodemnaty7 czym odsłonić się od sąsiada zogrodemnaty8

Oczywiście również można obsadzać, ale z pewnością utrudni to lub nawet uniemożliwi okresową, konieczną konserwację.

czym odsłonić się od sąsiada zogrodemnaty9

Jako alternatywa dla gotowych drewnianych paneli, są zwykłe, nawet surowe deski. Rozwiązanie stosunkowo tanie, “klimatyczne”, chociaż nie w każdym ogrodzie będzie dobrze wyglądało.

czym odsłonić się od sąsiada zogrodemnaty12

Panele metalowe. Kolejna grupa pełnych, trwałych ogrodzeń. Za jednym zamachem grodzą i osłaniają. Ciężko tu raczej rozmawiać o estetyce, ale wspomnieć trzeba. Jest taka opcja. Można tylko dodać, że występują w różnych kolorach. Ciemny brąz lub “zgniła” zieleń nie wyglądają aż tak tragicznie.

czym odsłonić się od sąsiada zogrodemnaty10 czym odsłonić się od sąsiada zogrodemnaty11

Mury kamienne, a właściwie gabionowe. Rozwiązanie ładne, raczej nowoczesne, ale drogie. Jednak jako zamykające grupę osłon trwałych, najbardziej przypada mi do gustu. Z pewnością rzadko spotykane, oryginalne i skuteczne. Osłoni od drogi, sąsiada lub niezagospodarowanej, zapuszczonej działki.

czym odsłonić się od sąsiada zogrodemnaty13

Ostatnim elementem w grupie osłon trwałych, chociaż najmniej trwałym, są siatki cieniujące. W różnych kolorach, wymiarach i o różnym stopniu gęstości. Mimo, że nie można ich montować samych sobie, to jednak np. na istniejącej siatce ogrodzeniowej czy innym lekkim ogrodzeniu, dobrze wykonują swoje zadanie. Skutecznie osłaniają. Co ważne, to rozwiązanie tanie.

czym odsłonić się od sąsiada zogrodemnaty14 czym odsłonić się od sąsiada zogrodemnaty15 czym odsłonić się od sąsiada zogrodemnaty16

Zanim przejdziesz dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”. Uważam, że powinien zapoznać się z nim każdy obecny lub przyszły właściciel działki, domu i ogrodu.
BANER zogrodemnaty
Pomoże Ci on rozwiązać szereg problemów w Twojej drodze: od poszukiwań działki, do urządzenia lub przebudowy ogrodu. Bez względu, na którym etapie jesteś. To JEDYNE opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy. Spójrz na ofertę sprzedaży.

Osłony naturalne.

Czyli roślinne. Wadą ich jest to, że stosunkowo wolno rosną. Więc pomijając przypadki, że sadzi się duże okazy roślin, aby się skutecznie osłonić, co najmniej kilka lat trzeba czekać. Poza tym mają same zalety. No może jeszcze warto wspomnieć, że trzeba o nie dbać, regularnie pielęgnować i przycinać.

Osłony naturalne, to z moich obserwacji trzy podstawowe grupy. Pomijając szczegóły i nie wchodząc w gatunki, dzielę je na: żywopłoty liściaste, iglaste i mieszane (nieregularne). 

Ogólnie można założyć, że żywopłoty iglaste osłaniają przez cały rok, a z liściastymi różnie bywa. Są oczywiście gatunki zimozielone, ale jednak w większości przypadków zimą osłona będzie słaba. Trzeba więc wziąć to pod uwagę, dobierając rośliny z myślą o osłonięciu się od drogi czy sąsiada.

Kolejną cechą osłon naturalnych, żywopłotowych jest to, że jednak sadzi się je niezależnie od istniejącego, trwałego ogrodzenia. Najczęściej po wewnętrznej stronie swojej działki. Może nie ma to aż takiego znaczenia, ale jednak przy małych działkach może powodować pewne utrudnienia. Ponieważ, w zależności od gatunków, żywopłoty mogą zabrać metr, a nawet i więcej działki wzdłuż ogrodzenia. W takich przypadkach, warto rozważyć  ogrodzenia, osłony trwałe, które jednak pozwolą zaoszczędzić trochę powierzchni.

Poniżej kilka przykładów osłon naturalnych. Na początek liściaste.

czym odsłonić się od sąsiada zogrodemnaty17

czym odsłonić się od sąsiada zogrodemnaty18 czym odsłonić się od sąsiada zogrodemnaty19

Iglaste.

czym odsłonić się od sąsiada zogrodemnaty20 czym odsłonić się od sąsiada zogrodemnaty21

I to o czym wspomniałem. Żywopłoty naturalne (wszystkie) wymagają okresowych zabiegów. Głównie przycinek.

czym odsłonić się od sąsiada zogrodemnaty22 czym odsłonić się od sąsiada zogrodemnaty23 czym odsłonić się od sąsiada zogrodemnaty24 czym odsłonić się od sąsiada zogrodemnaty25

I żywopłoty mieszane. To znaczy nie całkiem żywopłoty i rośliny posadzone w jednaj linii wzdłuż płotu, ale tak dobrane nasadzenia, że tworzą szczelną, pełną osłonę od sąsiedniej nieruchomości. I to rozwiązanie podoba mi się najbardziej.

czym odsłonić się od sąsiada zogrodemnaty26 czym odsłonić się od sąsiada zogrodemnaty27 czym odsłonić się od sąsiada zogrodemnaty28

Na zakończenie kolejna ważna cecha osłon naturalnych czyli roślinnych. Kiedy się znudzą czy nie muszą już pełnić swojej osłonowej roli, można je najzwyczajniej wyciąć i wykarczować. Jest to o wiele łatwiejsze niż demontaż osłony trwałej, tym bardziej jeszcze jeśli jednocześnie pełni rolę ogrodzenia.

czym odsłonić się od sąsiada zogrodemnaty29 czym odsłonić się od sąsiada zogrodemnaty30

Podsumowując, bez wątpienia należy stwierdzić, że osłony ogrodowe są ważne. Czasem mniej potrzebne, czasem bardziej, a czasami wręcz niezbędne. Dlatego trzeba je stosować.

BANER zogrodemnaty - projekt

Podane przykładowe rodzaje osłon różnią się nie tylko wizualnie. Ale przede wszystkim cenowo. Niektóre rozwiązania są tanie, a inne kosztują majątek. Ponadto jedne można zrealizować praktycznie od ręki, a inne, szczególnie roślinne niestety szybko nie mogą pełnić swojej roli. Następnie niektóre z nich, jak np. wszelkiego rodzaju mury, szczególnie te betonowe, są praktycznie bezobsługowe, a z kolejnymi np. drewnianymi będzie sporo zabiegów. Jedne są bardziej trwałe, inne mniej.

Zatem wybór rodzaju osłon należy podejmować biorąc to wszytko pod uwagę. Jedno jest jednak pewne: czasem lepiej postawić na “osłonę” choćby mniej efektowną niż borykać się i stale denerwować na brzydki czy uciążliwy klimat sąsiedniej nieruchomości. Mam więc nadzieję, że wpis będzie Wam pomocny i znajdziecie pomysł na to, czym osłonić się od uciążliwego sąsiada.

3 komentarze

  • Przyznam się, że poszedłem na łatwiznę i założyłem ogrodzenie panelowe. Wygląda ładnie, a w miejscu gdzie chce mieć osłonięty teren założyłem siatkę ombretex w kolorze brązowym. Całość wygląda ciekawie, a tym bardziej z kompozycją krzewów.

  • W wielu sytuacjach nie ma sensu inwestować kasy i wystarczy ogrodzenie z siatki. Jak jest dobrze założone to wypada całkiem estetycznie. Oczywiście montaż jest kluczowy. Warto też uwzględnić napinacze do siatki – w muntech24 są niedrogie. Ogrodzenie wygląda dzięki nim znacznie lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *