12 sposobów na wyłożenie rabaty

Kontynuując wątek rabat, przyszedł czas na wyłożenie. Bo jak się okazuje, zrobić to trzeba. A przynajmniej tak się przyjęło. Poznaj garść sposobów na wyłożenie rabaty.

Zanim jednak wyłożenie, szybkie przypomnienie „oddzielenia”. A konkretnie: 30 sposobów na obrzeże ogrodowe. Czyli czym oddzielić?

Natomiast jeśli wolisz obejrzeć, to do dyspozycji pozostaje równie inspirujący film na moim kanale:

Polecam spojrzeć, z pewnością znajdziesz coś dla siebie. A wracając do wyłożenia.

Pomijając względy estetyczne, wyłożenie rabaty jakimkolwiek materiałem, ma jeszcze funkcję dodatkową. Przede wszystkim zapobiega (ogranicza) wzrost chwastów, a także, w zależności od użytego materiału, zatrzymuje w glebie wilgoć. To z kolei, korzystnie działa dla roślin w rabacie posadzonych.

Decydując się jednak na wyłożenie, przynajmniej tak wynika z moich obserwacji, brane są pod uwagę, przede wszystkim, o ile nie wyłącznie, względy estetyczne. Jedni kierują się kolorem, inni właściwościami, kolejni strukturą, a jeszcze inni właściwie nie wiadomo czym. W każdym razie zwolenników i przeciwników poszczególnych materiałów jest dużo. Ale są też tacy, którzy umiejętnie starają się łączyć różne elementy, tworząc ciekawe, zróżnicowane rabaty.

W dzisiejszym standardzie urządzania ogrodów występuje wiele nawierzchni, które łączą się w różnych możliwych konfiguracjach. Przyznam się, że nie widziałem ogrodu, który nie łączyłby w sobie różnych materiałów. Gdzie trawnik nie łączyłby się płaszczyznami kamiennymi, korowanymi czy ziemnymi.

A skoro tak, to warto wiedzieć czym można wyłożyć. Jakie materiały i jakie rozwiązania są dostępne. Bo jest ich dużo. Jednak zanim zdecydujecie się na to jedno, konkretne, warto wiedzieć co jest do wyboru. A trochę jest.

Natomiast aby być obiektywnym muszę również dodać, że dobrze skomponowane rabaty bronią się same, tzn. są tak obsadzone, że wyłożenie i tak nie jest widoczne.

A zatem wyłożenie rabaty, teoretycznie wydaje się zbędne.  Ale to tylko teoretycznie. Bo w praktyce pozostają jeszcze względy wspomnianych chwastów, sprawa nadmiernego przesuszania ziemi, a także fakt, że zanim rośliny tak szczelnie rabatę porosną, trochę czasu musi minąć. Przyjmijmy zatem, że wyłożenie rabaty jest jednak konieczne.

.

12 sposobów na wyłożenie rabaty

1. Kora drzew

2. Zrębki drewniane

3. Kora kamienna

Dodam, że jeśli szukasz prawdziwych, kamiennych inspiracji do ogrodu, koniecznie spójrz na stronę gnejsowe inspiracje. Znajdziesz tam kamień w każdym możliwym wydaniu.

4. Szyszki

 

5. Głazy kamienne

6. Kamień drobny

 

7. Kamień duży

 

8. Mieszanka różnych materiałów

 

9. Brak wyłożenia

 

10. Rośliny. Okrywowe, zadarniające

 

11. Drobne elementy dekoracyjne

 

12. Nasadzenia

I właśnie tego Ci życzę. Aby Twój ogród i Twoje rabaty wyglądały tak, że nie będzie widać niczego, czym są wyłożone. Nie ukrywam jednak, że jest to proste. Ale na pocieszenie dodam, że jak najbardziej możliwe.

Rodzajów materiałów, różnorodność pomysłów, a przede wszystkim metod wykonania są dziesiątki, a pewnie i setki. Właściwie każdy z wymienionych materiałów można użyć na wiele sposobów. Właściwie jedyne ograniczenie to Twoja pomysłowość.

Ważne jednak aby w tej pomysłowości „nie przesadzić” i aby z chęci bycia za wszelką cenę indywidualnym, nie zatracić względów estetycznych i tzw. dobrego smaku. A przede wszystkim podstawowej funkcji wyłożenia, czyli ograniczenia przerastania chwastów.

Pamiętając o tym, warto też rozważyć, wyłożenie rabaty agrowłókniną. Czyli niezależnie od materiału, którym wykładamy, założyć ją pod spód.

  

Spójrz również do postu jak i dlaczego warto to wykonać?

Wiem, wiem, przeciwników tej metody jest dużo. Jednak jeśli założymy, że jednak na rabacie, którą z taką troską wykonujemy, chwastów nie chcielibyśmy mieć, warto to zrobić. Nigdy nie zabezpieczy w 100 procentach, ale zdecydowanie ograniczy.

.

Materiały do wyłożenia, poza różnorodnością, to także duża rozpiętość cenowa, na którą składają się koszty zakupu materiału, transportu oraz koszty robocizny. Warto wziąć to pod uwagę.

Przy okazji polecam, bo może Ci się przydać:

KAMIEŃ w OGRODZIE – rodzaje, zastosowanie i koszty – część 1

KAMIEŃ w OGRODZIE – rodzaje, zastosowanie i koszty – część 2

KAMIEŃ w OGRODZIE – rodzaje, zastosowanie i koszty – część 3

 oraz oczywiście:

30 sposobów na obrzeże ogrodowe. Czyli czym oddzielić?

.

.Myślę, że z powyższych przykładów pt. pomysły na wyłożenie rabaty, „wyciągniesz” coś dla siebie, a jeśli jesteś na etapie rozmyślania o rabatach do swojego ogrodu, będziesz miał z czego wybrać. Tak czy inaczej, dzięki za obecność, mam nadzieję, że to było mile i praktycznie spędzone 5 minut.

I na koniec raz jeszcze: chcesz samodzielnie zaprojektować ogród? Polecam Ci mój Podręcznik:

A może chcesz abym zrobił to za Ciebie? Może coś podobnego jak poniżej? Zapraszam do kontaktu.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

1 Comment

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *