12 sposobów na wyłożenie rabaty.

Kontynuując wątek rabat, przyszedł czas na wyłożenie. Bo jak się okazuje, zrobić to trzeba. A przynajmniej tak się przyjęło.

Zanim jednak wyłożenie, szybkie przypomnienie „oddzielenia”. A konkretnie: 30 sposobów na obrzeże ogrodowe. Czyli czym oddzielić?

Polecam spojrzeć, z pewnością znajdziesz coś dla siebie. A wracając do wyłożenia.

Pomijając względy estetyczne, wyłożenie rabaty jakimkolwiek materiałem, ma jeszcze funkcję dodatkową. Przede wszystkim zapobiega (ogranicza) wzrost chwastów, a także, w zależności od użytego materiału, zatrzymuje w glebie wilgoć. To z kolei, korzystnie działa dla roślin w rabacie posadzonych.

Decydując się jednak na wyłożenie, przynajmniej tak wynika z moich obserwacji, brane są pod uwagę, przede wszystkim, o ile nie wyłącznie, względy estetyczne. Jedni kierują się kolorem, inni właściwościami, kolejni strukturą, a jeszcze inni właściwie nie wiadomo czym. W każdym razie zwolenników i przeciwników poszczególnych materiałów jest dużo. Ale są też tacy, którzy umiejętnie starają się łączyć różne elementy, tworząc ciekawe, zróżnicowane rabaty.

W dzisiejszym standardzie urządzania ogrodów występuje wiele nawierzchni, które łączą się w różnych możliwych konfiguracjach. Przyznam się, że nie widziałem ogrodu, który nie łączyłby w sobie różnych materiałów. Gdzie trawnik nie łączyłby się płaszczyznami kamiennymi, korowanymi czy ziemnymi.

A skoro tak, to warto wiedzieć czym można wyłożyć. Jakie materiały i jakie rozwiązania są dostępne. Bo jest ich dużo. Jednak zanim zdecydujecie się na to jedno, konkretne, warto wiedzieć co jest do wyboru. A trochę jest.

.

12 sposobów na wyłożenie rabaty.

1. Kora drzew.

wyłożenie rabaty zogrodemnaty2 wyłożenie rabaty zogrodemnaty3

2. Zrębki drewniane.

wyłożenie rabaty zogrodemnaty4 wyłożenie rabaty zogrodemnaty5 wyłożenie rabaty zogrodemnaty6

3. Mieszanka kory i zrębków.

wyłożenie rabaty zogrodemnaty7

4. Kora kamienna.

wyłożenie rabaty zogrodemnaty8 wyłożenie rabaty zogrodemnaty9 wyłożenie rabaty zogrodemnaty10

Dodam, że jeśli szukasz prawdziwych, kamiennych inspiracji do ogrodu, koniecznie spójrz na stronę gnejsowe inspiracje. Znajdziesz tam kamień w każdym możliwym wydaniu. Dodam, że przez stronę “Z ogrodem na TY” możesz go zamówić w najniższej na rynku cenie. Spójrz dlaczego warto?

5. Szyszki.

wyłożenie rabaty zogrodemnaty11 wyłożenie rabaty zogrodemnaty12

6. Głazy kamienne.

wyłożenie rabaty zogrodemnaty13

7. Kamień drobny.

wyłożenie rabaty zogrodemnaty14 wyłożenie rabaty zogrodemnaty15 wyłożenie rabaty zogrodemnaty16

8. Kamień duży.

wyłożenie rabaty zogrodemnaty17 wyłożenie rabaty zogrodemnaty18

9. Mieszanka różnych materiałów.

wyłożenie rabaty zogrodemnaty19 wyłożenie rabaty zogrodemnaty20 wyłożenie rabaty zogrodemnaty21 wyłożenie rabaty zogrodemnaty22

10. Brak wyłożenia.

wyłożenie rabaty zogrodemnaty23 wyłożenie rabaty zogrodemnaty24

11. Rośliny. Okrywowe, zadarniające.

wyłożenie rabaty zogrodemnaty25 wyłożenie rabaty zogrodemnaty26 wyłożenie rabaty zogrodemnaty27

12. Drobne elementy dekoracyjne.

wyłożenie rabaty zogrodemnaty28 wyłożenie rabaty zogrodemnaty29 wyłożenie rabaty zogrodemnaty30

Rodzajów materiałów, różnorodność pomysłów, a przede wszystkim metod wykonania są dziesiątki, a pewnie i setki. Właściwie każdy z wymienionych materiałów można użyć na wiele sposobów. Właściwie jedyne ograniczenie to Twoja pomysłowość.

Ważne jednak aby w tej pomysłowości „nie przesadzić” i aby z chęci bycia za wszelką cenę indywidualnym, nie zatracić względów estetycznych i tzw. dobrego smaku. A przede wszystkim podstawowej funkcji wyłożenia, czyli ograniczenia przerastania chwastów.

Pamiętając o tym, warto też rozważyć, wyłożenie rabaty geowłókniną. Czyli niezależnie od materiału, którym wykładamy, założyć ją pod spód. Spójrz również do postu jak i dlaczego warto to wykonać?

wyłożenie rabaty zogrodemnaty31

Wiem, wiem, przeciwników tej metody jest dużo. Jednak jeśli założymy, że jednak na rabacie, którą z taką troską wykonujemy, chwastów nie chcielibyśmy mieć, warto to zrobić. Nigdy nie zabezpieczy w 100 procentach, ale zdecydowanie ograniczy.

.

Materiały do wyłożenia, poza różnorodnością, to także duża rozpiętość cenowa, na którą składają się koszty zakupu materiału, transportu oraz koszty robocizny. Warto wziąć to pod uwagę.

Przy okazji polecam, bo może Ci się przydać:

KAMIEŃ w OGRODZIE – rodzaje, zastosowanie i koszty – część 1.

KAMIEŃ w OGRODZIE – rodzaje, zastosowanie i koszty – część 2.

KAMIEŃ w OGRODZIE – rodzaje, zastosowanie i koszty – część 3.

 oraz oczywiście:

30 sposobów na obrzeże ogrodowe. Czyli czym oddzielić?

.

Wyłożenie rabat “z życia wzięte”

Jak być może wiesz, na blogu realizuję duży, całoroczny projekt “Busem przez polskie ogrody”. Swoją drogą polecam Ci jego lekturę, bo to ogromna dawka inspiracji. Spójrz na stronę główną projektu skąd przejdziesz do wszystkich podstron oraz do zakładki z odwiedzonych ogrodów. Gwarantuję, że warto. Chociażby dlatego, że w każdym ogrodowym poście są fajne konkursy dla Czytelników.

Natomiast w temacie tego postu spójrz na wybrane zdjęcia z odwiedzonych busem ogrodów, oraz na “z życia wzięte” obrzeża ogrodowe.

I to oczywiście tylko przykłady. Natomiast jak wspomniałem, jeśli szukasz ogrodowych inspiracji, koniecznie odwiedź ogrody projektu “Busem przez polskie ogrody”. Gwarantuję Ci, że się nie zawiedziesz.

.

Myślę, że z powyższych przykładów „wyciągniesz” coś dla siebie, a jeśli jesteś na etapie rozmyślania o rabatach do swojego ogrodu, będziesz miał z czego wybrać.

Tak czy inaczej, dzięki za obecność, mam nadzieję, że to było mile i praktycznie spędzone 5 minut.

A jeśli masz ochotę na częstszą rozrywkę, więcej praktycznych informacji i nie chcesz przegapić żadnego wpisu, już teraz zapraszam do zapisów na newslettera.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *