Gotowe karmniki można łatwo kupić w każdym sklepie ogrodniczym, a nawet „zwykłym” markecie. Jeśli jednak chcesz mieć coś niepowtarzalnego, możesz wykonać prosty model własnoręcznie. W tym poście znajdziesz szczegółową instrukcję, jak zrobić karmnik.
O tym, że zimą warto dokarmiać ptaki, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Jak to robić prawidłowo, czyli tak by naprawdę pomóc ptakom, a nie im zaszkodzić, pisałem szczegółowo w tym poście. Z kolei o różnych rodzajach karmników i gdzie je ustawić lub zawiesić w ogrodzie, przeczytasz tutaj. Tym razem przygotowałem dla ciebie prostą instrukcję, jak samodzielnie zrobić prosty karmnik, krok po kroku.
.
Jak zrobić karmnik – potrzebne materiały
Do wykonania karmnika o wysokości około 25 cm potrzebne Ci będą:
- Drewniana oheblowana deska o wymiarach 80x20x2 cm.
- Cienka listewka o długości co najmniej 40 cm.
- 10 śrub (+ kilka zapasowych, na wszelki wypadek).
- Bejca lub farba do malowania drewna, odporna na warunki atmosferyczne.
- Wiertarka (ostatecznie wystarczy śrubokręt).
- Piłka ręczna lub elektryczna (może być ogrodnicza, taka do cięcia grubych gałęzi).
- Pędzel.
- Ołówek.
- Długa linijka lub taśma miernicza.
To wszystkie materiały i narzędzia potrzebne do wykonania podstawowej wersji karmnika. Możesz pójść o krok dalej i ozdobić ptasią stołówkę jadalnymi dekoracjami, takimi jak owoce dzikiej róży, głogu i jarzębiny, szyszki (z nasionami wewnątrz), orzechy itp.
.
Jak zrobić karmnik, czyli wykonanie krok po kroku
Odmierz i nanieś na deskę odpowiednie wymiary. Aby nie marnować drewna, dostosowałem wymiary karmnika do wymiarów deski. Stąd podzieliłem deskę na trzy części: o długości 20, 29 oraz 31 cm.
.
Ponieważ deska ma 20 cm szerokości i 80 cm długości, po jej rozcięciu otrzymałem:
- Podstawę karmnika 20×20 cm.
- Górną ściankę daszku 20×31 cm.
- Dolną ściankę daszku 20×29 cm.
Skąd różnica 2 cm pomiędzy długościami ścianek? Otóż górna ścianka będzie zachodzić na dolną „na zakładkę”. Aby wpasować w siebie obie części, przytnij górną krawędź dolnej ścianki pod kątem ok. 45 stopni.
.
Przyłóż do siebie obie ścianki, tworząc daszek. Traktując ów daszek jako szablon, zaznacz na krawędziach podstawy karmnika linie równoległe do nachylenia ścianek.
.
Przytnij podstawę karmnika według zaznaczonych linii.
.
Jeśli chcesz ozdobić daszek karmnika przysmakami dla ptaków, przed złożeniem go w całość powinieneś wykonać kilka dodatkowych prostych czynności. A więc zaznacz na górnej powierzchni obu ścianek dachu kropki w miejscach przyszłych ozdób. Za pomocą wiertarki z zamontowanym cienkim wiertłem wykonaj w miejscach dziurki. Uwaga: nawierty nie powinny przechodzić przez deskę na wylot. Aby zyskać dodatkowe milimetry grubości deski, nachyl wiertło pod lekkim kątem.
Jeśli nie masz wiertarki, ostatecznie możesz wykonać wgłębienia w daszku, wkręcając i wykręcając cienkie śrubki za pomocą śrubokręta.
Pora skręcić główną część karmnika w całość. Potrzebujesz do tego 6 śrub, po 2 śruby na każdą ściankę.
.
Aby pokarm nie wysypywał się z karmnika, musisz jeszcze dorobić listewki przy dwóch wolnych brzegach podstawy. Przyłóż listewkę do karmnika i traktując go jak szablon, zaznacz linie, według których wytniesz z listewki dwa identyczne kawałki obrzeży.
.
Przykręć oba kawałki listewki do podstawy karmnika.
.
Aby karmnik zyskał odporność na warunki atmosferyczne, musisz go odpowiednio zaimpregnować. W tym celu pomaluj go wodoodporną farbą lub bejcą do drewna, przeznaczoną do stosowania na zewnątrz.
.
Karmnik jest w zasadzie gotowy. Możesz jeszcze ewentualnie dokręcić do szczytowej krawędzi daszku haczyk, który posłuży do zawieszenia karmnika na drzewie, stojaku itp. Wreszcie pora na dekoracje. W otwory nawiercone w daszku karmnika powtykaj szypułki dzikich owoców, takich jak dzika róża, głóg czy uwielbiana przez jemiołuszki jarzębina. Jeśli szypułki nie trzymają się „na wcisk”, umocuj je w otworach za pomocą jadalnego kleju z mąki ziemniaczanej i wody. Taki domowej roboty lepik sprawdzi się znacznie lepiej niż „zwykłe” kleje, ponieważ umożliwi wielokrotne uzupełnianie dekoracji w miarę ich wydziobywania przez gości karmnika. A co ważniejsze, stosując mączne spoiwo, zapobiegniesz zjedzeniu przez ptaki toksycznych resztek kleju pozostałego na owocach.
.
Do dekoracji karmnika zamiast owoców (albo dodatkowo) możesz wykorzystać inne ptasie przysmaki, np. szyszki z nasionami, orzechy, kłosy zbóż i traw ozdobnych itp. Pięknym, choć nie tak praktycznym przybraniem będą pędy roślin zimozielonych, np. bluszczu.
.
Nadmiar dzikich owoców i innych jadalnych dekoracji możesz z powodzeniem wsypać do karmnika jako urozmaicenie pokarmu posiłku skomponowanego z pożywnych ziaren słonecznika, pszenicy itp.
Wskazówki, czym napełnić karmnik, znajdziesz tutaj. A jeśli zastanawiasz się, gdzie go zawiesić albo postawić, przejrzyj inspiracje zamieszczone w tym poście.
.
Podsumowując
Karmnik to praktyczny i dekoracyjny elementem ogrodu, tarasu albo balkonu. A jeśli zależy Ci na czymś jedynym w swoim rodzaju, nie pozostaje Ci nic innego, jak zrobić karmnik własnoręcznie.
Alternatywnie, jeśli brakuje Ci czasu, chęci lub żyłki do majsterkowania albo zależy Ci na bardziej skomplikowanym modelu, możesz zamówić autorski karmnik u znajomego stolarza.
- Młody ogród, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 20 - 4 grudnia 2024
- Jak wysypać korę w ogrodzie czyli ściółkowanie korą sosnową bez pomyłek - 3 grudnia 2024
- Oświetlenie przed domem – inspiracje do Twojego ogrodu - 29 listopada 2024