Zielony kamień ogrodowy

W dzisiejszym standardzie urządzania ogrodów, pojęcie „kamień w ogrodzie” pełni bardzo ważną rolę, a żaden szanujący się architekt krajobrazu nie przejdzie obojętnie obok tego tematu. Tymi słowami swego czasu zaczynałem mój cykl na blogu, poświęcony właśnie kamieniom. Do dziś zdania nie zmieniłem, a sam temat postanowiłem jeszcze rozwinąć, ponieważ na mojej drodze pojawił się wyjątkowy, zielony kamień ogrodowy.

Zanim Ci go bliżej przedstawię, tytułem wstępu kilka znaczących faktów, ze wspomnianego już cyklu na blogu:

Dlaczego warto zastosować kamień w ogrodzie?

Przede wszystkim dlatego, że kamień, bez względu na rodzaj i miejsce zastosowania, jest elementem naturalnym, trwałym i ponadczasowym. Kamień zawsze przyciąga uwagę, wprowadza element tajemniczości i podkreśla rangę otoczenia, w którym się znajduje. Ponadto kamień w ogrodzie to bezdyskusyjnie element, na którego tle efektownie prezentują się rośliny, ale także wszystkie inne elementy architektury ogrodowej.

Jak dzielimy kamień w ogrodzie?

Dokładny podział znajdziesz w pierwszym poście z cyklu o kamieniach, w tym miejscu wspomnę tylko, że dla celów ogrodowych można podzielić go na:

  • nawierzchniowy (luźny) – najpopularniejsze zastosowanie kamienia, przede wszystkim do wyścielania (wysypywanie) rabat, ścieżek, skalniaków, półek – uskoków, skarp czy opasek przy budynkach.
  • nawierzchniowy (utwardzony) – płytki kamienne, łupki, kostki, a nawet otoczaki czy kamienie polne to doskonały materiał do wykonywania obrzeży, ścieżek, chodników, podjazdów, jednym słowem utwardzonych nawierzchni w naszych ogrodach.
  • elewacyjny – kamień to także popularny materiał do wykładania (ozdabiania) ścian budynków, ogrodzeń czy różnego rodzaju murków oporowych i małej architektury ogrodowej.
  • bryły, głazy – duże kamienne okazy w ogrodzie to elementy wychodzące zawsze na pierwszy plan, nadające mu charakteru, a przede wszystkim przykuwające uwagę.
  • wypełniający – kamień ozdobny niedawno nabył kolejną, nową rolę, w której do niedawna nie występował. Pojawiły się określone konstrukcje (kosze – gabiony), w których kompozycje kamienne tworzą efektowne wypełnienia. Elementy te zaczynają zdobywać coraz szersze obszary, służą już jako ogrodzenia, mury oporowe, donice, a nawet grille i kominki kamienne.

Kamień dzieli się również według cech naturalnych czyli rodzaju skały z jakiej pochodzi, co z kolei ma wpływ na jego wygląd tzn. strukturę i naturalny kolor, a także cechy fizyczne jak trwałość, twardość i wytrzymałość.
Kolejnym podziałem kamienia ogrodowego są jego
cechy nabyte, czyli powstałe w wyniku jego obróbki. Wśród tych cech mamy do wyboru przede wszystkim jego wielkość oraz sposób ukształtowania tzn. obróbkę zmieniającą kamień w kostki, grys, płytki itd.

Więcej na ten temat, a dodatkowo jak stosować kamień, jaka jest jego wydajność, frakcje, waga, cena itd. znajdziesz we wspomnianym cyklu na blogu. Polecam Ci jego lekturę:

W tym poście skupię się na temacie głównym, który ładnie nazwałem: zielony kamień ogrodowy. Post powstał dzięki wsparciu Marki Polish Green – producenta zielonego kamienia, a jednocześnie jednego z Partnerów w 4 sezonie projektu „Busem przez polskie ogrody”. To właśnie od Polish Green pochodzą zdjęcia oraz poniższe informacje, które mam przyjemność pokazać Ci w tym poście. A zatem to tyle tytułem wstępu.

.

Zielony kamień ogrodowy

Zielony kamień ogrodowy, mówiąc bardziej technicznie to skała metamorficzna pod ładną nazwą serpentynit. Myślę, że zapewne gdzieś tą nazwę słyszałeś, natomiast nie wiedziałeś zapewne, że na dolnym śląsku, na tle masywu góry Ślęży wyłania się zielono – szary pas kopalni w Nasławicach, jedynego w Polsce miejsca, gdzie wydobywa się serpentynit antygorytowy. To właśnie stąd pochodzi kamień, który chcę Ci przedstawić.

Kopalnia istnieje od blisko 60 lat, ale kronika zielonego kamienia w tamtym rejonie obejmuje znacznie dłuższy czas. Od wieków ludzie żyjący u stóp szczytu Ślęży wytwarzali z serpentynitu ozdoby, dekoracje, rzeźby i dzieła sakralne. Serpentynit antygorytowy wrósł w tamtejszą historię, splatając się z lokalną kulturą, obyczajem i sztuką. Tym bardziej ważne jest, że te kilka tysięcy lat kultury ma swój ciąg dalszy, a kamień znalazł kolejne, tym razem ogrodowe zastosowanie.

.

Ukryta moc zielonego kamienia

Zielony kamień poza wyjątkowymi walorami estetycznymi, ma jeszcze jedną, ważną zaletę: naturalną sekwestrację dwutlenku węgla – tak nazywa się proces, dzięki któremu serpentynit antygorytowy redukuje ilość dwutlenku węgla w powietrzu.

Zielony kamień redukuje emisję dwutlenku węgla do atmosfery, dzięki czemu wpływa na łagodzenie zjawiska globalnego ocieplenia. Ten naturalny proces możliwy jest dzięki temu, że serpentynit jest skałą niezwykle bogatą w tlenki magnezu i wapnia, na których opiera się zjawisko oczyszczania powietrza z CO2. A zatem serpentynit przyczynia się do utrzymania równowagi ekologicznej naszej planety.

.

Zielony kamień – pierwsze wrażenie

Serpentynit antygorytowy, zielony kamień z Nasławic, nasycony jest licznymi odcieniami zieleni – od mglistych i jasnych, barwiących szarości, przez intensywnie seledynowe i nefrytowe, po subtelnie stygnące w czerni.

Piękna, niejednorodna struktura serpentynitu, z sieciami nitkowanych przecięć, żyłek i smug tworzy kolejne warstwy zielonego mikroświata. Właśnie to bogactwo wzorów dało początek nazwie serpentynitu pochodzącej od łacińskiego słowa serpens – żmija, wąż.

.

Serpentynit w ogrodzie

Zielony kamień, jak wspomniałem na wstępie, może mieć wiele zastosowań. Nie sposób ich tu wszystkich przytoczyć, ponieważ pomysłowość właścicieli ogrodów nie zna granic. Myślę, że wiesz o tym doskonale, śledząc mojego fanpage’a, czy projekt „Busem przez polskie ogrody”.

Niemniej jednak spójrz na kilka przykładów, być może zainspirują Cię do użycia zielonego kamienia w ogrodzie. Pamiętaj jednak, że pokazane grysy, otoczaki czy kamień do gabionów występują w różnych rozmiarach (frakcjach), stąd też masz większe pole do działania. Nie będę tu przytaczał dokładnego podziału, po te dane odeślę Cię na stronę producenta:

Tymczasem spójrz na kilka inspiracji zdjęciowych, na zastosowanie poszczególnych rodzajów kamieni:

Grysy

Otoczaki

Kamień do gabionów

Kamień do wykończeniowy

Dodam także, że zielony kamień dostępny jest również w licznych innych formach, jak chociażby biżuteria, lampy, zegary, moździerze, popielniczki, kamienie do masażu czy kostki do drinków. I wielu innych, które możesz zobaczyć w tym miejscu.

.

Dlaczego warto stosować zielony kamień ogrodowy?

Zielony kamień to pewnego rodzaju nowość w naszych ogrodach, która jednak zdobywa coraz szersze grono zwolenników. I bardzo dobrze, bo to bez wątpienia kamień oryginalny, zdecydowanie wyróżniający się na tle pospolitych, chociażby granitowych szarości. Pięknie wygląda na rabatach czy w innych kompozycjach z roślinami, nie kontrastuje z ich zielenią, a przez to tworzy jedną, spójną całość.

Jednocześnie to kamień pro ekologiczny, który jak wspomniałem przyczynia się do kondycji naszej planety. Myślę więc, że to wystarczające powody aby zwrócić na niego uwagę.

Co równie ważne, prezentowany kamień z Nasławic, to kamień wydobywany w Polsce, a nie eksportowy, a zatem decydując się na jego zastosowanie, wspierasz nasze, lokalne kopalnie.

Jednak co najważniejsze, patrząc na zielony kamień wydobywany ze złoża w Nasławicach możesz nie domyślać się ilości czasu i procesów geologicznych, jakie go stworzyły. Warstwa po warstwie odkrywają się przed tam kolejne rozdziały tej opowieści. Można ją opowiedzieć w kilku wersjach. Na przykład takiej: serpentynit antygorytowy z okolic Ślęży tworzył się ze stanu półpłynnego w warunkach intensywnych deformacji i przy współudziale zjawisk anatektycznych. Ale można i tak: setki milionów lat temu, w czwartym okresie ery peleozoicznej, w epoce dewonu, dzięki sile zwanej Anateksis, zaczęła wytapiać się skała. Z półpłynnej magmy wyłaniała się uwięziona w twardej formie zieleń – tak powstawał serpentynit. To chyba najważniejszy powód, aby kawałek tej historii tworzonej od milionów lat, mieć w swoim ogrodzie.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *