Kule w ogrodzie

O tym, że dekoracje ogrodowe to sprawa ważna, nie trzeba nikogo przekonywać. Ogród bez dekoracji nie byłby ogrodem kompletnym, brakowałoby w nim tzw. kropki nad „i”. Same rośliny, nawet w połączeniu z ogrodową architekturą, nie załatwią sprawy. Potrzeba jeszcze detali, czyli elementów, na których można skupić wzrok. Jednym z nich mogą być właśnie kule.

Kule w ogrodzie nie mogą być jednak przypadkowe. Jak zawsze i wszędzie powtarzam, muszą być spójne ze stylem ogrodu, muszą wpasowywać się zagospodarowanie i tworzyć jedną, zgrabną całość. I o tym właśnie przeczytasz w tym poście, zobaczysz garść pomysłów jakie kule użyć i ogólnie jakie są możliwości w tym zakresie.

Jeśli natomiast jesteś zwolennikiem słowa mówionego połączonego z obrazem, ten sam materiał znajdziesz na moim filmowym kanale:

Tymczasem zanim zobaczysz kilka propozycji związanych z kulami, warto wspomnieć, że mogą być one przeróżne. Metalowe, szklane, ceramiczne, betonowe, wiklinowe itd. Rozwiązań jest dużo, jak zresztą we wszystkim w dzisiejszym świecie. Ważne jest jednak to aby pasowały do stylu Twojego ogrodu oraz samej aranżacji, w której się znajdują.

.

10 pomysłów na kule w ogrodzie

Metalowe kule na nóżkach

Niezależnie czy są to kule z surowego metalu pokryte rdzą, czy pokryte świecącą politurą, na rabatach zawsze wyglądają ciekawie. Wystają nieco ponad rośliny, tworzą wyższe piętro, a zatem przyciągają wzrok i wzbudzają ciekawość.

.

Metalowe kule leżące

Podobnie jak kule stojące, kule leżące również wyglądają ciekawie. Ładnie kontrastują z roślinami i innymi elementami, przyciągają wzrok i wprowadzają element elegancji.

.

Kule szklane

Bez względu na to czy są to kule wiszące czy leżące, w każdym przypadku wyglądają ciekawie. Dodają elegancji, wprowadzają element lekkości i zwiewności.

.

Kule wiklinowe

Kule wiklinowe zdecydowanie bardziej pasują do ogrodów wiejskich, naturalistycznych, gdzie ciekawie wyglądają w kompozycjach na rabatach, jak również luźno poukładane na trawniku.

.

Kule ceramiczne

Kule ceramiczne to piąta propozycja do ogrodów. Mogą być pokryte kolorową politurą lub być surowe, po prostu ceramiczne. W każdym wypadku wyglądają dobrze, fajnie wyglądają z innymi ceramicznymi dodatkami, tworząc małe, ogrodowe kompozycje.

.

Kule betonowe

Kule betonowe to moja ulubiona propozycja. Wprowadzają element surowości, który kojarzy się z trwałością. Fajnie kontrastują z roślinami, są dobrze widoczne i sprawdzą się na każdej rabacie.

.

Kule lampy

Propozycja numer siedem to kule lampy, które swoimi najczęściej białymi kloszami również ładnie kontrastują i wyróżniają się na rabatach, jednak prawdziwy ich urok ujawnia się po zmroku, kiedy to tworzą naprawdę, świetlny wyjątkowy efekt, wprowadzając do ogrodu kolejny ważny element, właśnie światło.

.

Kule lampy wiszące

Podobnie jak lampy leżące, wiszące również fajnie ożywiają ogród, a po zmroku dodają mu dodatkowego, tajemniczego i eleganckiego charakteru. Lampy najczęściej wykonane są z plastiku, spotykane są jednak również z kloszami szklanymi jak i papierowymi, w formie delikatnych, zwiewnych lampionów.

.

Kuliste rośliny

Propozycja numer dziewięć, to propozycja, którą wprowadza do ogrodu sama natura. Ogromna ilość roślin, bylin, kwiatów, a nawet owoców, które mają formę właśnie kulistą. Warto wspomnieć chociażby o czosnkach ozdobnych, dali pomponiastej czy przegorzanach, które wprowadzają nie tylko kuliste zróżnicowanie wielkościowe, ale również kolorystyczne.

.

Kuliste rośliny formowane

Ostatnia, najliczniejsza grupa to kuliste rośliny formowane, zarówno w formach naturalnych jak i szczepione na pniach. Rosnące w gruncie, jak i w donicach. Różnorodność roślin nadających się do formowania jest ogromna, nadają się do tego zarówno gatunki iglaste jak chociażby cisy, ale również liściaste np. widoczne na jednym ze zdjęć graby. Do formowania nadają się również bukszpany, berberysy, lawendy i mnóstwo innych gatunków.

.

Mam nadzieję, że wśród tych 10 propozycji znalazłeś coś dla siebie. Pokazane pomysły to sprawdzone rozwiązania w naszych ogrodach, które jak widziałeś pięknie i ciekawie wyglądają. Warto więc pokazane rozwiązania powielać i skorzystać z tego, co jest dostępne w obecnej ofercie materiałów do aranżacji ogrodów.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *