Kolorowe ławki i krzesła w ogrodzie

d3ce734d41aa2c6eefaa01f7aef70f4a
d3ce734d41aa2c6eefaa01f7aef70f4a

Dzisiejsze ogrody, w większości przypadków, są to starannie stworzone i utrzymanie przestrzenie, będące połączeniem wielu efektownych roślin oraz mniejszej i większej architektury, ale również dziesiątek dekoracji, które podkreślają styl i charakter ogrodu. I to właśnie tym dekoracjom, jak i samym elementom zagospodarowania warto poświęcić dodatkową uwagę, nie tylko wykonując coś oryginalnego, ale także ożywiając określonym kolorem. Bez wątpienia czymś takim mogą być kolorowe ławki i krzesła w ogrodzie, które będąc ciekawą dekoracją, mogą być również fajnym przedmiotem codziennego użytku.

Podróżując po ogrodach m.in. w ramach projektu „Busem przez polskie ogrody”, mam to szczęście podpatrywać przeróżne rozwiązania i pomysły, których z pewnością sam bym nie wymyślił. Dlatego, że ich ilość jest tak ogromna, a różnorodność tak duża, że musiałbym nie robić nic innego, tylko nad nimi rozmyślać… Tymczasem będąc w ogrodach mogę śmiało powiedzieć, że fajne pomysły „pchają się same”, a mnie pozostaje je tylko podpatrzeć i przekazać dalej…. Tak jak właśnie kolorowe ławki i krzesła, które w tym poście postanowiłem Ci przybliżyć.

W ogrodach sezonu 2018 i 2019 projektu „busa”, a także w innych ciekawych miejscach widziałem ich całe mnóstwo, tu spójrz na zaledwie kilka przykładów.

Piękne „okazy” z tego zakresu widziałem również w ogrodach Hortulus w Dobrzycy, myślę więc, że również powinieneś na nie spojrzeć:

Stąd postanowiłem poświęcić im osobny post i pokusić się o przykłady, jak takie kolorowe meble ogrodowe powstają. A jak może już wiesz z mojego zeszłorocznego projektu, kolor w ogrodzie to sprawa bardzo istotna. Spójrz więc na wstępie dlaczego.

.

Kolor w ogrodzie

Jak już wspomniałem, dzisiejsze ogrody to coś więcej, niż tylko przestrzenie obsadzone roślinami. To niejednokrotnie bardzo ciekawie zaaranżowane miejsca, z mnóstwem elementów i przedmiotów, którym warto nadać ciekawy kolor.

Tym bardziej, że jak wynika z wielu badań, to właśnie ogrody oraz praca w nich w otoczeniu pięknych kolorów, jest źródłem nie tylko odzyskiwania sił czy zdrowia, ale także, zgodnie z zasadami np. hortiterapii, jest to niezawodne antidotum na stres i doskonały sposób na relaks.

A zatem jak widzisz, to pierwsze, istotne znaczenie kolorów w ogrodzie. Natomiast ważne jest jeszcze to, aby kolory te odpowiednio stosować, w miarę możliwości dostosować do zmieniających się pór roku, co wprowadza w ogrodzie, na tarasie czy balkonie nie tylko dobry nastrój, ale też naturalną harmonię.

Fajnym rozwiązaniem jest również nadawanie koloru dodatkom znajdującym się w pobliżu kolorowego krzesła czy ławki, a przez to tworzenie całych, kolorowych zakątków:

.

Kolorowe ławki i krzesła w ogrodzie

Bardzo ważny element ogrodowych aranżacji stanowią rozwiązania nietuzinkowe, nietypowe czyli tzw. zrobienie „czegoś z niczego” lub zrobienie czegoś z wykorzystaniem starych, pozornie niepotrzebnych przedmiotów. Z dużą pomocą w tym zakresie przychodzi również „kolor”, który nie tylko maskuje pewne niedociągnięcia, ale przede wszystkim nadaje tym przedmiotom drugie życie. Ponadto znakomicie uzupełnia i wprowadza oryginalny, wyjątkowy wygląd.

Jak widziałeś powyżej, pokazane kolorowe ławki i krzesła to ogromna różnorodność pomysłów. I właśnie każdemu z nich można dodatkowo nadać dodatkowego charakteru, właśnie z wykorzystaniem koloru. A co ważne, dodatkowo go zabezpieczyć przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych.

Co jest potrzebne z akcesoriów do działania?

  • kuweta i wałek do malowania,

  • taśma malarska jeśli chcesz łączyć kolory w obrębie jednej donicy,

  • cienki pędzelek do trudno dostępnych elementów,

  • oraz oczywiście farby np. Viva Garden!.

Farby, które zdecydujesz się użyć w ogrodzie, poza kolorami, które muszą Ci się podobać, muszą również mieć odpowiednią jakość. Czyli gwarantować to, że po pierwsze bez problemowo nimi pomalujesz, a po drugie będą trwałe i zapewnią wymagany kolor oraz ochronę pomalowanych elementów przez kilka lat.

Malowanie ławek i krzeseł w ogrodzie

Jest to czynność na tyle prosta, którą dosłownie może wykonać każdy. Spójrz na kilka przykładów malowania różnych elementów, nie tylko do siedzenia, które maluje się analogicznie jak każą ławkę, krzesło czy leżak:

Kika wskazówek praktycznych do malowania

Samo stosowanie powyższych farb nie należy do skomplikowanych. Właściwie możesz to zrobić w kilku prostych krokach: oczyścić powierzchnię przed malowaniem, w zależności od podłoża nałożyć dwie lub trzy warstwy farby. A potem już tylko cieszyć się z efektu swojej pracy. Niemniej w przypadku malowania elementów z surowego drewna, warto wcześniej zabezpieczyć je impregnatem gruntującym, a ewentualne elementy metalowe, podkładem antykorozyjnym.

Wszystkie kolory dostępne są w puszkach o pojemności:

  • 0,25 litra, czym możesz pokryć około 3 metrów kwadratowych powierzchni,

  • 0,75 litra, co analogicznie pozwala na pokrycie około 9 metrów kwadratowych,

  • 2,50 litra (dla 15 kolorów), co wystarczy Ci na około 30 metrów kwadratowych.

Myślę więc, że powyższe informacje, jak i same kolorowe zdjęcia, zachęcą Cię do działania. Jak widzisz wykonanie kolorowych ławek i krzeseł do ogrodu jak i samo malowanie nie jest szczególnie skomplikowane, a w sposób zdecydowany potrafi odmienić oblicze ogrodu.

Odpowiednio użyty wykonany element oraz fajnie dobrany kolor może nie tylko wprowadzić odpowiedni nastrój, ożywić i ozdobić, ale również pięknie uzupełnić kolory, które oferuje sama natura. Stąd polecam Ci to rozwiązanie. Myślę również, że z postu można wyciągnąć jeden, bardzo prosty wniosek. Fajna dekoracja to bardzo ciekawy i ważny element, którego nie powinieneś się obawiać. Wręcz przeciwnie, warto eksperymentować i bawić się materiałami oraz kolorami, ogród na tym z pewnością nie straci, a wręcz przeciwnie, może tylko zyskać.

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *