Rajskie jabłuszka jako ozdoba tarasu i balkonu.

39ea2219c6a668ba3c72cd3862dc53c5
39ea2219c6a668ba3c72cd3862dc53c5

Jesień to wyjątkowa pora roku, która rozpieszcza słońcem i wysokimi temperaturami. Dzięki temu możemy cieszyć się chwilami relaksu w ogrodzie, ale również na tarasie. Warto więc pomyśleć o kolejnych aranżacjach w donicach, które będą ozdobą przez następne tygodnie. Na przykład z użyciem rajskich jabłoni, co będzie wyjątkowo oryginalną i atrakcyjną dekoracją.

Jesień to nie tylko kolorowe liście i kwiaty, ale też bogactwo owoców, np. właśnie jabłoni. Jednak mało kto wie, że te tak charakterystyczne w naszym rodzimym krajobrazie drzewa, mają wiele ciekawych odmian ozdobnych, które są niezwykle atrakcyjne ze względu na kwitnące w maju kwiaty oraz zdobiące jesienią, zwisające kuliste jabłuszka. Dlatego warto zaprosić je do ogrodu i cieszyć się piękną dekoracją zarówno jesienią, jak i wczesną wiosną.

W szkółkach i centrach ogrodniczych można znaleźć wiele ciekawych odmian rajskich jabłoni. A jaką warto wybrać do donicy?

Ja miałbym z tym pewien problem, dlatego do stworzenia aranżacji z jabłonią ozdobną, ponownie zaprosiłem Anitę z Zielono mi tu, która na aranżowaniu przestrzeni zna się jak mało kto. Co więcej, jak już pewnie wiesz chociażby z pierwszego postu o donicach, to właśnie wspólnie z nią, już od kilku miesięcy staramy się inspirować, jak tworzyć atrakcyjne aranżacje roślinne w ogrodowych donicach. Jak je planować, czym się kierować, jak dobierać rośliny, podłoża i jak to wszystko ze sobą łączyć.

Zapraszam więc do lektury kolejnego postu, z którego dowiesz się, jak wykonać ciekawą, kolorową, jesienną aranżację w donicy, właśnie z rajskimi jabłuszkami.

Oddaję głos wspomnianej Anicie, która jest główną autorką i narratorką tego projektu. Dalsza część postu to zatem jej słowa oraz jej szczegółowa instrukcja dla Ciebie…

Jesień skłania do refleksji i zadumy nad tym, jak szybko upływa czas. U jej schyłku pomyślałam więc już o wiośnie. I postanowiłam stworzyć taką aranżację w donicy, która będzie efektownie wyglądała zarówno teraz w ostatnich promieniach jesiennego słońca, jak i na wiosnę. Dlatego mój wybór padł na rajską jabłoń. Jest to bowiem jabłoń ozdobna, będąca niejako symbolem wiosny, która może stanowić ciekawą dekorację również jesienią. A to za sprawą niezwykle uroczych, drobnych, aczkolwiek licznych owoców. Będą one zdobiły donicę nawet do pierwszych śniegów i mrozów, przyciągając na mój taras głodne ptaki. I chociażby z tego powodu warto ozdabiać nimi nasze ogrody i tarasy.

.

Zanim przedstawię pomysł na jesienną aranżację w donicy z rajską jabłonką w roli głównej, kilka ciekawych informacji na temat tych wyjątkowo urodziwych drzewek.

Czy wiesz, że obecnie na świecie uprawia się aż kilkaset odmian jabłoni ozdobnych? Są wśród nich również te, które zostały wyhodowane w Polsce. Wśród najbardziej znanych należy wyróżnić „Hoser” o dużych różowych kwiatach, „Makowiecki” o kwiatach ciemnopurpurowych, „Rogów” o ciekawym płaczącym pokroju czy najpopularniejszą odmianę „Ola” o jasnoróżowych kwiatach i czerwonych kulistych jabłuszkach.

Natomiast mówiąc zupełnie ogólnie, kolor kwiatów i owoców, ich kształt oraz wielkość, jest cechą typową dla danej odmiany jabłoni. Ponadto różnią się między sobą również kształtem korony drzewka i siłą wzrostu. Ich wielkość jest jednak ściśle zależna od podkładki, na której je zaszczepiono. Dlatego do małego ogrodu czy na taras najlepiej wybrać odmianę zaszczepioną na podkładce półkarłowej, np. „Lemonei”, „Zofia” czy „Royalty”. Wtedy drzewa rosną bardzo wolno i mogą być uprawiane właśnie w donicach.

Dokonując zakupu drzewka warto wiedzieć, na jaki kolor kwitną kwiaty. Najwięcej jest odmian kwitnących na kolor różowy i czerwony, ale wiele kwitnie też na kolor biały.

Podział jabłoni ozdobnych ze względu na kolor kwiatów :

BIAŁE:

Wintergold”, „Dolgo”, „Teobel”, „Donald Wyman”, „Georgeous”, „Golden Hornet”, „Golden Raindrops”, „Professor Sprenger”, „John Downie”, „Red Jewel”, „Evereste”

RÓŻOWE:

Ola”, „Hoser”, „Eleyi”, „Red Tip”, „Radiant”, „Hopa”, „Kelsey”, „Van Eseltine”

PURPUROWE:

Rudolph”, „Adirondack”, „Red Splendor”, „Lemonei”, „Red Sentinel”, „Brandywine”, „Aldenhamensis”, „Adams”, „Coralburnst”, „Makowiecki”, „Profusion”, „Rogów”, „Zofia”, „Royalty”

CZERWONE:

Royal Beauty”, „American Masterpiece”, „Liset”, „Crittenden”, „Betared”, „Indian Summer”, „Prairifire”

Dekoracyjne jesienią owoce mogą być bardzo różne, od bardzo drobnych o średnicy zaledwie 0,5-1 centymetra do nawet ponad 2, od najbardziej znanych w kolorze czerwonym, przez żółte jak u odmiany „Wintergold”, po pomarańczowe odmiany „Professor Sprenger”.

Oprócz kwiatów i oczywiście owoców, ozdobą rajskich jabłoni są też liście, które mogą być zielone, zielono-brązowe, purpurowe, jak i brązowe. Niestety wiele odmian jest podatnych na chorobę grzybową zwaną parchem, której sprzyjają wiosenne i letnie deszcze. Najbardziej narażone są te o czerwonych liściach i kwiatach.

.

Jak z użyciem rajskich jabłuszek wykonać ozdobną aranżację w donicy?

Etap 1 – wybór roślin do kompozycji

Mając na uwadze wszystkie powyższe informacje o kolorach kwiatów i barwie owoców oraz podatności na choroby grzybowe, do swojej jesiennej kompozycji wybrałam ogrodowego pewniaka – odmianę jabłoni ozdobnej „EVERESTE”, która przede wszystkim jest jedną z najbardziej dekoracyjnych, kwitnie na biało, jej liczne owoce są czerwone i jest stosunkowo odporna na choroby grzybowe.

Uzupełnieniem kompozycji są:

  • Żurawka „Sweet Tea”
  • Dąbrówka rozłogowa „Atropurpurea”
  • Wrzos pospolity
  • Turzyca „Variegata”
  • Kapusta ozdobna

Etap 2 – wybór odpowiedniej donicy

Ze względu na walory estetyczne, do kompozycji z jabłonią ozdobną na tarasie, starałam się wybrać odpowiednio dużą donicę ogrodową. Po wielu poszukiwaniach, zdecydowałam się na model Valencia w kolorze antracytowym o wysokości 70 centymetrów i szerokości boku 40, dostępną w ofercie sklepu internetowego Modne donice.

Donica ta zwróciła moją uwagę geometrycznym kształtem i matowym wykończeniem. Na moim tarasie pięknie prezentuje się w towarzystwie szarego kompletu wypoczynkowego z technorattanu.

Kilka słów na temat samej donicy: donica ogrodowa Valencia występuje w 10 energetycznych kolorach. Do wyboru jest opcja standardowa z głębokim dnem o pojemności 71 litrów ziemi, a także wersja z podwyższonym dnem, o pojemności zaledwie 25 litrów. Sadząc jednak drzewko ozdobne, warto pamiętać, że system korzeniowy jabłonki wymaga zastosowania donicy o większej pojemności. Donica Valencia ma zastosowanie jako donica do ogrodu, dzięki najwyższej klasy tworzywu, z którego została wyprodukowana. Jest odporna na wszelkie warunki atmosferyczne (deszcz, śnieg czy mróz), może zatem stać na dworze przez cały rok, bez potrzeby poszukiwania miejsca na jej zimowe przechowywanie w garażu czy piwnicy.

Ta designerska forma może być również atrakcyjnym elementem dekoracyjnym do wnętrz. Odpowiednio zaaranżowana sprawdzi się zarówno w nowoczesnym salonie, jak i biurze. Antracytowa donica świetnie komponuje się z delikatnymi barwami natury. Połączenie antracytu z bielą, beżem czy odcieniem zielonym sprawi, że salon czy taras nabierze nowoczesnego, stylowego klimatu. Geometryczna donica połączona z dekoracyjną cegłą na ścianie, czy jasnym drewnem na podłodze, stworzy przytulne i ciepłe wnętrze.

Etap III – sadzenie roślin

Przystępując do nasadzeń w donicy zwróć uwagę na odpowiednie przygotowanie:

1. Zadbaj o warstwę drenażu w donicy. W tym celu na dno wysyp warstwę żwiru lub keramzytu.
2. Przygotuj odpowiednią mieszankę ziemi.
3. Wsyp ją warstwami, delikatnie ugnieć rękoma każdą warstwę.

Następnie:

4. Wyjmij rośliny z doniczek. Jeśli bryła korzeniowa jest zbyt zbita, delikatnie rozluźnij ją palcami.
5. Jeśli ziemia w doniczce jest mocno przesuszona, co często się zdarza, zanurz rośliny na chwilę w wodzie (1 minuta powinna wystarczyć, żeby bryła korzeniowa się nawodniła).
6. Przyłóż rośliny, ustaw je w odpowiedniej odległości od siebie.
7. Posadź rośliny zasypując boki ziemią, delikatnie ugnieć ją wokół każdej rośliny.
8. Podlej pierwszy raz obficie odstaną wodą o temperaturze pokojowej.

Bardzo ważnym elementem oprócz samych roślin, jest to czego nie widać, czyli wybór odpowiedniej ziemi.

Ponieważ jabłonie najlepiej rosną na glebach piaszczysto-gliniastych, przygotowałam specjalną mieszankę ziemi: gliniastej, piasku oraz ziemi uniwersalnej marki KRONEN. Wymieszałam ją w proporcji 1:1.

Ziemia uniwersalna marki KRONEN to gwarancja wysokiej jakości podłoża, naturalnego, wyprodukowanego na bazie torfu wysokiego o różnym stopniu rozkładu, w oparciu o recepturę i doświadczenie profesjonalnych ogrodników. Ziemia zawiera nawilżacz i nawóz wieloskładnikowy z mikroelementami.

Wykonując kompozycję w donicy pamiętaj również o wykończeniu nasadzeń drobną ozdobną korą, która dodatkowo zabezpiecza podłoże przed szybkim wysychaniem i chroni przed rozwojem chwastów.

Decydując się na przedstawiony przeze mnie duet: donica ogrodowa Valencia i jabłoń ozdobna „Evereste”, dodatkowo ozdobiony wspomnianymi roślinami, zyskasz niebanalną dekorację, która wyróżni Twój taras praktycznie przez cały rok.

Reasumując post z cyklu „O donicach” poświęcony jabłoniom ozdobnym potocznie nazywanymi rajskimi, mamy nadzieję, że był dla Ciebie inspiracją i zmotywował Cię do wykonania jesiennej dekoracji, abyś mógł cieszyć się pięknymi roślinami również na wiosnę. Myślę, że ta ciepła, barwna kolorystycznie kompozycja z czerwonymi jabłuszkami będzie prawdziwą królową wśród innych dekoracji na Twoim tarasie. I nie będziesz umiał doczekać się wiosny, kiedy drzewko obsypane będzie białymi kwiatami.

Jak widziałeś była to instrukcja, jak przykładową donicę wyeksponować na tarasie, ale przede wszystkim jak dobrać do niej rośliny i podłoże. I jak dodatkowo udekorować ogród, taras czy balkon w trakcie złotej jesieni, aby były jeszcze bardziej atrakcyjne.

Już dziś zapraszam Cię również do kolejnych postów w tym cyklu, które na łamach bloga „Z ogrodem na TY”, będę publikowane co miesiąc, aż do końca 2018 roku. Pamiętaj o tym, a ja ze swej strony obiecuję, że dostarczę Ci dużo inspiracji, które w ciągu roku zmienią oblicze Twojego ogrodu, tarasu lub balkonu. Oczywiście za sprawą donic i efektownych kompozycji roślinnych.

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *