Jak wspomóc ukorzenianie i wzmocnić sadzonki roślin bez chemii?

Jak wspomóc ukorzenianie 1

Sekret zdrowych, silnych i dobrze ukorzenionych roślin tkwi we właściwych warunkach uprawy, troskliwej pielęgnacji i dobrej jakości nasionach lub sadzonkach, a także… pokrzywach. W tym poście przeczytasz, jak wspomóc ukorzenianie i wzmocnić sadzonki bez chemii, za to z pomocą wyciągu z pokrzywy.

Zacznę od początku, czyli od produkcji rozsady. Jak to zrobić prawidłowo, wyjaśniam w tym poście na przykładzie pomidorów. Większość roślin ozdobnych, warzyw i ziół uprawianych z rozsady wymaga pikowania. Ten zabieg przynosi mnóstwo korzyści, przede wszystkim zapobiega zgubnej dla młodych roślin konkurencji o przestrzeń, światło, wodę i składniki odżywcze. Z drugiej strony, zwykle wiąże się z uszkodzeniem korzeni w mniejszym lub większym stopniu. I tu właśnie z pomocą przychodzi zielony doping, czyli stymulator wzrostu na bazie pokrzywy.

Jak wspomóc ukorzenianie 2

Jak wspomóc ukorzenianie 3

..

Jak wspomóc ukorzenianie rozsady?

Pokrzywa to sekret sprytnych ogrodników. Wkopana pod korzenie pomidorów daje im prawdziwego „kopa” na start.

Jak wspomóc ukorzenianie 3a

Gnojówka z pokrzyw przyspiesza rozkład kompostu, działa jak doskonały nawóz i wzmacnia odporność roślin. Teoretycznie możesz ją przygotować samodzielnie… o ile Ty, Twoi współlokatorzy i okoliczni sąsiedzi macie przewlekły katar. Fermentująca gnojówka z pokrzyw wydziela odór rozkładu, który utrzymuje się przez większość okresu jej „dojrzewania”, czyli około miesiąca. 

Jak wspomóc ukorzenianie 4

Jak wspomóc ukorzenianie 5

Na szczęście można ułatwić sobie życie (i kontakty dobrosąsiedzkie), kupując gotowy ekstrakt z pokrzywy Pokrzywal. To naturalny stymulator wzrostu, posiadający wszystkie zalety gnojówki z pokrzyw, za to pozbawiony jej charakterystycznego „aromatu”.

Jak wspomóc ukorzenianie 5a

Zawiera makro- i mikroskładniki niezbędne roślinom, zwłaszcza duże ilości azotu, potasu, magnezu, żelaza, wapnia i krzemu. Stosowany w formie oprysku wspomaga ukorzenianie się roślin, a potem, w czasie ich wzrostu – wzmacnia je i dopinguje do pokazania pełni swoich możliwości.

.

Jak stosować stymulator wzrostu Pokrzywal?

Stymulator wzrostu jest dostępny w dwóch formach:

  • Pokrzywal Spray to preparat gotowy do natychmiastowego użycia, więc nie musisz niczego odmierzać, rozcieńczać czy mieszać. Butelka o pojemności 500 ml jest wyposażona w zakrętkę z rozpylaczem. Dzięki temu wszystko, co musisz zrobić, to opryskać preparatem rośliny.
  • Pokrzywal w butelce o pojemności 1000 g to koncentrat do samodzielnego rozrobienia. Starcza na naprawdę długo. Po rozpuszczeniu 25-50 ml preparatu w 1 litrze wody można go używać zarówno do opryskiwania roślin, jak i do podlewania.

.

Nieważne, czy wybrałeś gotowy Pokrzywal Spray, czy rozcieńczyłeś Pokrzywal, otrzymujesz identyczną ciecz roboczą. Tym samym zasady stosowania są takie same:

  • Pierwszy oprysk możesz wykonać już na etapie produkcji rozsady, tuż po pikowaniu siewek.

Jak wspomóc ukorzenianie 6

Jak wspomóc ukorzenianie 7

  • Na dalszych etapach wzrostu roślin, gdy już posadzisz je na stałe miejsca w gruncie lub pojemnikach, regularnie powtarzaj oprysk co 10-14 dni przez cały okres wegetacji (w ilości 50-100 ml preparatu na 1 m2 uprawy).
  • Większe rośliny możesz podlewać rozcieńczonym koncentratem Pokrzywal: raz na 10-14 dni przez cały okres wegetacji, po raz pierwszy tuż po posadzeniu na stałe miejsce, w ilości 50-100 ml cieczy roboczej na roślinę.

.

Niezależnie od tego, czy zastosujesz Pokrzywal w formie oprysku, czy do podlewania, osiągniesz taki sam efekt: rośliny będą dobrze odżywione, wytworzą zdrowy, silny system korzeniowy zdolny wydajnie pobierać wodę i składniki odżywcze. Ich pędy staną się mocne i nasycone krzemionką, która uodporni rośliny na choroby, szkodniki i niekorzystne warunki atmosferyczne. 

Co ważne, Pokrzywal i Pokrzywal Spray zawierają wyłącznie naturalne składniki, czyli mówiąc bardziej profesjonalnie – zatwierdzone substancje podstawowe. Nie jest środkiem ochrony roślin w rozumieniu rozporządzenia WE nr 1107/2009, nie wymaga przestrzegania okresu karencji, nie stwarza żadnego zagrożenia dla zwierząt, ludzi i środowiska. W końcu co może być bardziej naturalnego od wodnego ekstraktu z pokrzywy?

Nawiasem mówiąc, warto mieć kilka pokrzyw w rzadziej uczęszczanym zakątku ogrodu. Jest jedną z głównych roślin żywicielskich dla gąsienic wielu pięknych i całkowicie nieszkodliwych motyli, m.in. większości rusałek.

Jak wspomóc ukorzenianie 8

Jak wspomóc ukorzenianie 9

Jak wspomóc ukorzenianie 10

Jak widzisz, pospolita roślina przez wielu uważana za wszędobylskie zielsko o dotkliwie parzących liściach posiada zaskakująco liczne zalety. Należy do nich cudowna moc wspomagania wzrostu innych roślin, którą możesz sprytnie wykorzystać, stosując gotowy, łatwy w użyciu preparat. Na koniec wypada dodać, że to nie koniec zalet pokrzywy.

.

Warto wiedzieć

Pokrzywa to istne panaceum, roślina lecznicza i kosmetyczna ceniona od starożytności. Jej ziele zawiera witaminy A, C, E, K, B2 i kwas foliowy oraz minerały, takie jak potas, wapń, magnez, fosfor, żelazo i krzem, ponadto kwasy organiczne, alkaloidy i flawonoidy, fitosterole oraz wiele innych bioaktywnych składników. Pokrzywa jako uzupełnienie diety poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci, wspiera układ krwionośny oraz funkcjonowanie nerek. Liście i młode pędy przydadzą się w kuchni: zalane wrzątkiem tracą właściwości parzące. Są doskonałym dodatkiem do sałatek, jajek lub twarogu albo farszu do pierogów czy naleśników,. Można je blanszować jak szpinak, blendować z warzywami lub owocami na smoothie albo dodawać do zupy.

 

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *