Biżuteria ogrodowa – czyli busem przez polskie ogrody SEZON 6 – OGRÓD 6

biżuteria ogrodowa 1

“Busem przez polskie ogrody” to – jak zapewne już wiesz – duży projekt realizowany na blogu “Z ogrodem na TY”, który z racji swojej popularności kontynuowany jest już 6 rok. Tak, tak, dobrze napisałem. 6 rok! To naprawdę mnóstwo czasu, ogrodowych przygód, tysiące kilometrów i tyle samo przywiezionych pomysłów i inspiracji. A dowód? Ten przepiękny ogród, w którym poza roślinami i… pawiami, na pierwszy plan wychodzi również wyjątkowa biżuteria ogrodowa!

Dla porządku dodam, że głównym założeniem projektu jest cykl wizyt w ogrodach, czego efektem są pełne inspiracji posty i filmy. Natomiast ideą projektu jest propagowanie świadomego i pełnego pasji ogrodnictwa, ale równie istotne jest ukazanie, jak wiele radości może dać samodzielne gospodarowanie przydomową przestrzenią. Ponadto zaprezentowanie najciekawszych rozwiązań w zakresie dekoracji, architektury ogrodowej i nasadzeń roślinnych. Projekt ma jednocześnie edukować, bawić i motywować Czytelników bloga do świadomej i wzmożonej troski o własne ogrody.

A zatem to ogólne założenia, które kontynuuję już 6 rok. Natomiast jak wspomniałem, jednymi z działań są “pełne inspiracji posty”, czyli posty na blogu pokazujące odwiedzone ogrody i relacjonujące wizyty, które odbywam, odwiedzając przepiękne miejsca i spotykając się z ciekawymi ludźmi. Nie sposób tego wszystkiego nawet zapamiętać, ale możesz mi wierzyć, że były to już setki spotkań i ciekawych miejsc, które możesz zobaczyć w tym miejscu.

.

Ogród 6 – biżuteria ogrodowa

Jak pewnie już wiesz z wcześniejszych relacji, każdy z odwiedzonych ogrodów staram się na wstępie jakoś nazwać i zatytułować. Tak, aby na początku nastawić Cię na to, czego możesz się po nim spodziewać. Innymi słowy, staram się znaleźć jakąś główną cechę i wyróżnik danego miejsca, który zdecydowanie odróżnia go od pozostałych. I tak jest również w tym przypadku. A szósty ogród w tegorocznych podróżach to niezwykłe miejsce, w którym wyjątkowym nasadzeniom, kroku dotrzymuje równie wyjątkowa biżuteria ogrodowa.

biżuteria ogrodowa 2

biżuteria ogrodowa 3

biżuteria ogrodowa 4

.

Jednak biżuteria to jeszcze nie wszystko. Jako, że ten ogród ma jeszcze jeden wyróżniający go element. To mieszkające w nim pawie, które luźno spacerują po całym terenie. Dodają wyjątkowego uroku, ale i same pięknie wyglądają na tle ogrodu.

biżuteria ogrodowa 5

biżuteria ogrodowa 6

biżuteria ogrodowa 7

.

Wracając jednak do ogólnych kulisów mojej szóstej wizyty w projekcie “Busem przez polskie ogrody” sezon 6 – 2023, na początek jak zwykle kilka spraw ogólnych, tak abyś wiedział, gdzie tytułowy bus dojechał. A dojechał do miejscowości Pszczółki – Szerszenie, położonej w województwie mazowieckim, co na mapie wygląda następująco:

biżuteria ogrodowa 8

Kolor czerwony to tradycyjnie miejsce skąd wyruszyłem, a ten jasno niebieski kwadrat z numerem 6, to właśnie lokalizacja szóstego ogrodu, położonego jak wspomniałem, w województwie mazowieckim. Do pokonania miałem zatem dużą odległość, ponad 500 kilometrów w jedną stronę. Na mapie widać również:

 • ciemnozielone kropki z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 1 – 2018
 • niebieskie kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 2 – 2019
 • różowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 3 – 2020
 • fioletowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 4 – 2021
 • jasnozielone kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 4 – 2022

Myślę więc, że to ciekawe uzupełnienie. Zwróć również uwagę, że wizyta ta pokrywa się z wizytą nr 20 z sezonu 2018. A zatem ogród ten, po blisko pięciu latach, postanowiłem odwiedzić ponownie. Sporo się zmieniło, myślę więc, że to będzie ciekawa kontynuacja.

Natomiast będąc już w sezonie 2023, jak pewnie wiesz z wcześniejszych relacji, przyszedł czas na nową planszę, na której widoczne są wszystkie kolejne wizyty. Na ten moment już sześciu, z sześciu ogrodów:

biżuteria ogrodowa 9

Dodam, że powyższą mapę oraz planszę, na której zaznaczone są lokalizacje wszystkich odwiedzonych ogrodów, znajdziesz również w zakładce projektu Gdzie dotarłem w sezonie 2023?, a wszystkie wcześniejsze ogrody z lat 2018 – 2022, jak wspomniałem, znajdziesz w tym miejscu.

Wracając do wizyty, jak zawsze, bus zaparkował w ogrodzie, a ja miałem możliwość przywitać się z niezwykle sympatycznymi właścicielem tego miejsca – Przemysławem.

biżuteria ogrodowa 10

biżuteria ogrodowa 11

Z drugiej strony trudno sobie wyobrazić, aby ten charakterystyczny bus do ogrodu nie wjechał, a ja nie przywitał się z Gospodarzami. Tym bardziej, że mam szczęście trafiać na wyjątkowo miłe, otwarte i gościnne osoby, co miało miejsce również w tym przypadku.

.

Lokalizacja i układ ogrodu

Szósty ogród w tegorocznych podróżach leży w niewielkiej wiosce, swoją drogą o bardzo sympatycznej nazwie. Zlokalizowany jest w otoczeniu pól uprawnych, a zatem stojąc w jego sąsiedztwie, rozciąga się widok na jedną, wielka, otwartą przestrzeń. Natomiast sam ogród to zupełne przeciwieństwo tego krajobrazu, wycięty i gęsto porośnięty obszar, z którego zupełnie nie widać otaczającego go świata.

biżuteria ogrodowa 12

Ogród jest duży, w obecnym kształcie i zagospodarowaniu zajmuje powierzchnię blisko hektara. Jednak jego powierzchnia systematycznie się powiększa, jako że około 5 lat temu, Przemek rozpoczął „ekspansję” i obsadzanie kolejnych obszarów. Powstał staw, a kolejne nieużytki stopniowo zamienią się w piękny ogród. Ale o tym za chwilę.

Natomiast ten pierwotny, główny ogród, który kształtem zbliżony jest do kwadratu, to już dzieło skończone, które powstawało stopniowo, na przestrzeni kilkunastu lat. W jego centralnej części stoi budynek mieszkalny, a ogród rozpościera się wszędzie wokół niego.

.

Najważniejsze elementy ogrodu

Od pewnego czasu moje ogrodowe relacje staram się upraszczać tzn. zdecydowanie mniej w nich pisać. Tak będzie i tutaj, gdzie zdjęcia wyraźnie mają przewagę nad komentarzem. Powyżej skupiłem się na ogólnym przedstawieniu, z którego myślę, że coś już wstępnie udało Ci się wyciągnąć. Natomiast teraz dotarliśmy do właściwego miejsca, tego ogrodu, w którym jest jeszcze kilka elementów, na które chciałbym zwrócić szczególną uwagę.

Dodam, że ogród możesz obejrzeć również w relacji na moim kanale filmowym, gdzie spojrzysz na to wszystko jeszcze dokładniej:

.

Natomiast wracając do najważniejszych elementów, zanim przejdę do omówienia szczegółów, kilka ogólnych wskazówek, a zarazem bardzo ważnych spraw:

 • przede wszystkim to informacja, że ogród Przemka to prawdziwy ogród swobodny, z niewielką domieszką rustykalnego, gdzie można znaleźć wiele charakterystycznych elementów jak na przykład stara cegła,

biżuteria ogrodowa 13

 • po drugie ten ogród to prawdziwe królestwo roślin, których są tu niezliczone ilości, do tego w wielkiej liczbie gatunków i odmian. I właśnie one zasługują na szczególną uwagę. Dlatego, że Przemek podchodzi to tego bardzo hobbystycznie, aby nie powiedzieć naukowo. Stara się każdą roślinę zaplanować, poznać, a przede wszystkim stawia na zróżnicowane gatunki i odmiany ciekawe,

biżuteria ogrodowa 14

biżuteria ogrodowa 15

 • po trzecie to miejsce ma bardzo charakterystyczny układ swobodnych, wijących się rabat, które dodatkowo wzbogacają i urozmaicają całą przestrzeń, tworząc zupełnie niezależne zakątki,

biżuteria ogrodowa 16

 • na to wszystko nakładają się liczne ciekawe elementy, przede wszystkim metalowe dekoracje – biżuteria ogrodowa, której w dalszej części poświęcę specjalną uwagę.

biżuteria ogrodowa 17

biżuteria ogrodowa 18

.

Ogród podzielony jest na kilka odrębnych stref, z których każda tak naprawdę mogłaby być samodzielnym ogrodem. Natomiast tworzą one wyjątkowe zakątki, różniące się nieco między sobą stylem i sposobem zagospodarowania. Warto wspomnieć o przypominającej styl angielski alei,

biżuteria ogrodowa 19

biżuteria ogrodowa 20

czy urządzonej w formie okręgu polanie, którą zdobi ceglany postument i niezwykłe metalowe postacie.

biżuteria ogrodowa 21

biżuteria ogrodowa 22

biżuteria ogrodowa 23

Kończąc powoli omawianie ciekawych zakątków tego ogrodu (nie licząc najnowszej części, o której za moment), muszę wspomnieć jeszcze o wolno spacerujących tu pawiach. Najprawdziwszych ptakach, które w liczbie kilkunastu sztuk, jak gdyby nigdy nic, spacerują dosłownie po całym ogrodzie.

biżuteria ogrodowa 24

biżuteria ogrodowa 25

biżuteria ogrodowa 26

biżuteria ogrodowa 27

biżuteria ogrodowa 28

.

Biżuteria ogrodowa – rdzą malowane

6 odwiedzony ogród, jak już wiesz, zachwyca również niesamowitymi, niecodziennymi ozdobami. Poza wszystkim co powyżej, to właśnie one go zdecydowanie wyróżniają i to im chciałbym poświęcić szczególną uwagę.

A dlaczego biżuteria? A nie na przykład ozdoby ogrodowe? Bo moim zdaniem tak jak prawdziwa biżuteria zdobi człowieka, tak właśnie ta ogrodowa, wyjątkowo zdobi ogrody. Zarówno ten Przemka jak i wszystkie inne, w których się znajduje. Poza tym jak przystało na prawdziwą biżuterię, również i ta występuje w wielu modelach, kształtach i wielkościach. Od przestrzennych – trójwymiarowych,

biżuteria ogrodowa 29

przez płaskie,

biżuteria ogrodowa 30

małe,

biżuteria ogrodowa 31

aż po naprawdę duże, okazałe wzory.

biżuteria ogrodowa 32

Nie wspominając o donicach,

biżuteria ogrodowa 34

biżuteria ogrodowa 35

przesłonach,

biżuteria ogrodowa 36

biżuteria ogrodowa 37

okręgach,

biżuteria ogrodowa 38

podporach do roślin

biżuteria ogrodowa 39

i wielu innych.

biżuteria ogrodowa 42

biżuteria ogrodowa 43

biżuteria ogrodowa 44

biżuteria ogrodowa 45

biżuteria ogrodowa 46

biżuteria ogrodowa 47

Ale łączy ją jedno, a właściwie dwie rzeczy. Po pierwsze wszystkie są metalowe, naturalnie pokryte rdzą, a po drugie i najważniejsze, wszystkie są dziełem pomysłu i pracy rąk Przemka. A zatem to wyjątkowe ozdoby, które gwarantuję, że w ogrodzie prezentują się wyjątkowo. Nie sposób ich tu wszystkich wymienić, więc spójrz na wybrane zdjęcia tego, co udało mi się uchwycić. A pełną ofertę i wszystkie wzory, dokładnie zobaczysz również na specjalnie dedykowanej tej biżuterii stronie.

.

Nowa część ogrodu

Wspomniałem, że od 5 lat Przemek tworzy nową, kolejną część swojego królestwa. Zlokalizowana jest za tym właściwym ogrodem, a dochodzi się do niej przez część cienistą. Swoją drogą pięknie obsadzoną i będącą gotową podpowiedzą, jak założyć ogród w cieniu drzew.

biżuteria ogrodowa 48

biżuteria ogrodowa 49

Z cienistego zakątka, taką trawiastą aleją,

biżuteria ogrodowa 50

wchodzi się w najmłodszą część ogrodu, która rozpościera się wokół wykopanego 5 lat temu stawu. Natomiast poza naturalnie zagospodarowanym stawem, zwróć również uwagę na piękny brzozowy zakątek, w którym swoją drogą fajnie wyglądają tańczące baletnice.

biżuteria ogrodowa 51

biżuteria ogrodowa 52

biżuteria ogrodowa 53

biżuteria ogrodowa 54

biżuteria ogrodowa 55

biżuteria ogrodowa 56

.

Kącik Partnera

Jak w każdym poście dotyczącym wizyt w ogrodach, także i tu wspomnę o bardzo ważnej dla projektu “Busem przez polskie ogrody” sprawie. Jeśli czytałeś o jego założeniach, wiesz pewnie, że odbywa się przy współudziale Partnerów, którzy obok tytułowego busa, stanowią główny element projektu.

I właściwie tylko dzięki temu możliwa jest jego realizacja. Tym bardziej, że od początku moim zamysłem było to, abym do ogrodów nie jechał z pustymi rękami i samym uśmiechem na ustach, ale również wziął coś, co temu kto mnie przyjmie, bardzo się przyda. I właśnie tym czymś jest „super paka” produktowa od Partnerów, którą zaraz zobaczysz. I co ważne, podobną otrzymasz, jeśli przyjadę do Twojego ogrodu w sezonie 2023. Zapraszam do zgłoszenia na adres, który znajdziesz w zakładce kontakt.

Paczka produktowa

Paczka to oczywiście pojęcie umowne, bo tak naprawdę, jak w każdym z odwiedzonych ogrodów, było to kilka paczek, a właściwie toreb z produktami, a dodatkowo trochę produktów kamiennych. Myślę, że to wszystko przyda się i znajdzie zastosowanie w odwiedzonym ogrodzie, a tym samym będzie miłą pamiątką dla Przemka.

Produktów, które pojechały ze mną busem było tak dużo, że nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Stąd myślę, że najlepiej będzie, jak pokażę je na zdjęciach, zresztą podobnie jak robiłem to we wszystkich relacjach z poprzednich ogrodów:

biżuteria ogrodowa 57

biżuteria ogrodowa 58

biżuteria ogrodowa 59

biżuteria ogrodowa 60

biżuteria ogrodowa 61

biżuteria ogrodowa 62

biżuteria ogrodowa 63

biżuteria ogrodowa 64

biżuteria ogrodowa 66

biżuteria ogrodowa 67

biżuteria ogrodowa 68

.

Co mnie zachwyciło w tym ogrodzie?

Przede wszystkim to kolejna, ogromna dawka pozytywnej energii. Wynikająca z pozytywnego nastawienia Przemka, który miło przyjął mnie na swoim terenie.

Poza tym, pokazany ogród to kolejny przykład na to, że pomysłowość ludzka nie zna granic, że można w ogrodzie zrobić cokolwiek się wymarzy, łącznie z tym, że można posiadać prawdziwe roślinne kolekcje.

biżuteria ogrodowa 69

Jak widziałeś na zdjęciach, w ogrodzie tym nie można się nudzić. Na każdym kroku jest coś, co przyciąga nie tylko wzrok, ale jest również atrakcją i zachętą do przebywania w tym miejscu.

biżuteria ogrodowa 70

biżuteria ogrodowa 71

Jednak prawdziwy zachwyt wzbudzają przepiękne nasadzenia oraz duże bogactwo kolorów i odmian, którymi można byłoby obdzielić kilka innych ogrodów.

.

Co jest godne polecenia i przeniesienia do własnego ogrodu?

Jak wiesz, projekt „Busem przez polskie ogrody” ma nie tylko bawić, ale również inspirować i edukować, pokazując ciekawe wzorce, godne powielenia w innych ogrodach. Stąd każda wizyta w ogrodach projektu jest jednocześnie określoną dawką pomysłów, które warto powielać. Co więc warto wynieść z ogrodu pt. biżuteria ogrodowa?

 • Przede wszystkim przekonanie, że ogród można zaplanować i wykonać samemu. Nie trzeba do tego szczególnych predyspozycji, wystarczy trochę chęci, pomysłowości oraz zaangażowania. To takie ogólne stwierdzenie, które wynoszę właściwie z każdego odwiedzonego w projekcie ogrodu,
 • Aranżując ogród warto trzymać się swojego określonego wyznacznika, którym w tym ogrodzie są niezliczone ilości, pięknie kwitnących roślin,
 • Nasadzenia warto przeplatać, czyli mieszać rośliny iglaste z liściastymi, kwitnącymi czy nawet jednorocznymi. Sprawi to, że ogród przez cały rok będzie ciekawy i nigdy nie stanie się „pusty”,
 • Warto ogrody ozdabiać. Do roślin dodawać inne elementy, ciekawie je komponując, sprawiając jednocześnie, że całość jest ciekawsza w odbiorze. Tak jak w tym ogrodzie gdzie prawdziwą „wisienką na torcie” jest wspomniana biżuteria ogrodowa, czyli własnoręcznie wykonywane przez Przemka ozdoby,
 • Aranżując ogród warto również być konsekwentnym i trzymać się obranego kierunku. Tak jak w tym przypadku, gdzie powstał typowy ogród swobodny, naturalistyczny, przyjazny dla ludzi, ale również ptaków, owadów czy motyli,
 • I najważniejsze: tworząc ogród trzeba wykazać się pracowitością, a zarazem cierpliwością. Tak jak w tym przypadku, gdzie ogród to dzieło tworzone systematycznie przez kilkanaście lat, rozszerzające co chwilę swoje terytorium.

.

Weź udział w projekcie!

Kończąc szóstą relację z odwiedzonego w roku 2023 ogrodu,

biżuteria ogrodowa 72

zapraszam Cię do udziału w projekcie. Możesz to zrobić na różne sposoby, a tym samym dobrze się bawić i skorzystać z licznych atrakcji tzn.:

 • Zgłoś swój ogród do projektu. Jeśli Cię odwiedzę w roku 2023, otrzymasz zróżnicowany, atrakcyjny zestaw produktów od Partnerów, analogiczny jak widziałeś powyżej. Więcej informacji znajdziesz w opisie projektu oraz regulaminie.
 • Czytaj posty z odwiedzanych ogrodów. W każdym z postów znajdziesz garść inspiracji, które możesz przenieść do własnego ogrodu.
 • Śledź na bieżąco strony projektu. Dlatego, że i tam będą pojawiały się niespodzianki. W szczególności polecam stronę główną projektu, skąd przejdziesz do wszystkich ważnych podstron.

Obserwuj regularnie strony projektu „Busem przez polskie ogrody” bo gwarantuję, że dużo będzie się tutaj działo! Jeśli możesz, udostępnij ten post, może ktoś również skorzysta z przedstawionych propozycji. A tymczasem do zobaczenia w kolejnym ogrodzie.

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *