Bielenie drzew owocowych to ogrodnicza czynność, znana chyba od pokoleń. Ale czy wiesz, że poza względami typowo ogrodniczymi, zabieg ten służy również walorom estetycznym? Za chwilę o tym wspomnę, tymczasem spójrz konkretnie, jak stosować wapno do bielenia i jaki cel ma bielenie drzew owocowych.
.
Czemu służy bielenie drzew owocowych?
W największym skrócie chodzi o zapobieganie przemarzaniu, pękaniu kory oraz tworzeniu zgorzelin, a tym samym wnikaniu patogenów, które mogą zaszkodzić całym drzewom.
Istotą bielenia jest to, że przy silnym nasłonecznieniu promienie odbijają się od pobielonego pnia, co zdecydowanie ogranicza jego nagrzewanie. A to z kolei nocą, przy gwałtownym spadku temperatury, zapobiega pękaniu kory i wnikaniu wspomnianych patogenów.
.
.
Kiedy wykonać bielenie?
Szkół oczywiście jest dużo, jednak ta najpowszechniejsza mówi tak:
-
pierwsze bielenie: jesienią w miesiącach XI – XII – najlepiej przed pierwszymi przymrozkami
-
drugie bielenie: zimą w miesiącach I – III
-
trzecie bielenie: wczesną wiosną, typowo w celach dekoracyjnych, jako że białe pnie, ładnie prezentują się w ogrodzie. Spójrz na kilka dowodów:
.
Jak stosować wapno do bielenia drzew?
W terminach wspomnianych powyżej, zdecydowanie w bezdeszczowy dzień, w temperaturze powyżej 4 stopni. Natomiast jeśli wapno zostałoby zmyte przez deszcz, zabieg trzeba powtórzyć.
Natomiast sama technologia stosowanie jest wyjątkowa i sprowadza się do 3 kroków:
-
Wapno do bielenia wsypać do wiaderka i zalać odpowiednią ilością wody. A odpowiednia to znaczy 1 litra na 1 kilogram wapna.
-
Mieszać do osiągnięcia konsystencji podobnej do gęstej śmietany.
-
Substancję nanosić na pnie drzew przy życiu pędzla lub ewentualnie opryskiwacza (wówczas trzeba sporządzić nieco rzadszą konsystencję).
Na co musisz zwrócić uwagę?
-
działa drażniąco na oczy więc należy zachować szczególną ostrożność,
-
przy użyciu, jak przy wszelkich środkach, warto stosować okulary, maseczkę, rękawice i odzież ochronną.
A co najważniejsze w wapnie o zwiększonej przyczepności?
-
dzięki nowatorskiej formule, wapno do bielenia, konkretnie naniesiona masa, lepiej się trzyma kory i jest bardziej odporna na zmywanie przez deszcz,
-
nie zawiera żadnych toksycznych substancji, przez co jest bezpieczne dla ludzi, zwierząt i środowiska.
I to tyle najważniejszych informacji o idei bielenia drzew owocowych. Natomiast jak wspomniałem, samo wapno do bielenia również ma znaczenie. Dobrej jakości, poprawnie użyte, znacznie lepiej trzyma się kory i jest bardziej odporne na spłukiwanie przez deszcz. A o to właśnie chodzi, aby coś, co użyjesz, jak najlepiej spełniało swoje zadanie.
- Młody ogród, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 20 - 4 grudnia 2024
- Jak wysypać korę w ogrodzie czyli ściółkowanie korą sosnową bez pomyłek - 3 grudnia 2024
- Oświetlenie przed domem – inspiracje do Twojego ogrodu - 29 listopada 2024