Jak założyć atrakcyjną rabatę i ją należycie utrzymać?

O ogrodach i pomysłach na ich aranżację, na moim blogu znajdziesz mnóstwo informacji. A zatem jeśli szukasz konkretnych pomysłów i rozwiązań na zagospodarowanie swojej przestrzeni, z pewnością je tu znajdziesz, zagłębiając się chociażby w zakładkę „spis treści”. Natomiast ten wpis dotyczy małego wycinka tej ogromnej bazy wiedzy, ale za to niezmiernie ważnego. A konkretnie jak założyć atrakcyjną rabatę i ją należycie utrzymać.

A dlaczego to temat tak ważny? No bo właśnie z takich drobnych elementów składają się całe ogrody. Owszem, zawsze spogląda się na całość, ale jednak aby ta całość była atrakcyjna, to atrakcyjne muszą być najdrobniejsze elementy, czyli poszczególne rabaty. Stąd właśnie tak musisz do tego podejść, planując i aranżując swój ogród. Ale spokojnie. Jak wspomniałem na blogu znajdziesz mnóstwo wskazówek, a w tym poście coś na dobry początek, czyli jak założyć atrakcyjną rabatę.

Zanim jednak przedstawię Ci na to kompleksowe rozwiązanie, łącznie z doborem gatunków roślin, spójrz na ogród, w którym znajduje się ta wyjątkowa rabata, którą za chwilę będziemy rozbierać na czynniki pierwsze.

I możesz mi wierzyć, że Marta – właścicielka tego miejsca,

której przy okazji dziękuję za pomoc w realizacji tego postu i dokładnym rozpisaniu dobranych roślin, nie założyła tego ogrodu tak od razu, za jednym podejściem. Trwało to latami, właśnie krok po kroku, zakątek za zakątkiem, rabata po rabacie. I to tyle tytułem wstępu, aby utwierdzić Cię w przekonaniu, że wszystko jest możliwe.

.

Jak założyć atrakcyjną rabatę?

Założenie rabaty to czynność teoretycznie prosta, ale jednak określonych zasad musisz się trzymać. I właśnie teraz Ci je przedstawię. A zatem po kolei.

Zakładanie rabaty musisz rozpocząć od wyznaczenia dla niej miejsca, a więc wygospodarowania określonej przestrzeni. I tu mówiąc najogólniej, są dwa rozwiązania:

  • pierwsze jak w przykładowej rabacie z tego postu, to wyznaczenie miejsca przy granicy ogrodu (najczęściej ogrodzeniu),

  • drugie, to wyznaczenie miejsca gdzieś wewnątrz ogrodowej przestrzeni.

I teraz najważniejsza różnica między nimi:

  • W pierwszym przypadku nasadzenia muszą być tak dobrane i skomponowane, aby były widoczne i atrakcyjne od jednej strony, tej od ogrodu, jako że mówiąc szczerze, tylko tak ta rabata będzie oglądana. Zatem najczęściej są zestopniowane kilku piętrowo, od najniższych od strony ogrodu, do najwyższych przy ogrodzeniu.

  • z kolei w drugim przypadku, rabata będzie oglądana praktycznie z każdej strony, a przynajmniej z kilku, stąd nasadzenia powinny być również tak skomponowane. Więc najczęściej są albo wszystkie jednej wysokości, albo stopniowane od najniższych od zewnętrznej strony rabaty, do najwyższych w kierunku jej wnętrza.

A tak wygląda to na przykładzie ogrodu z tego postu:

  • rabata przy ogrodzeniu:

  • rabata wewnątrz ogrodu

No dobrze. To sprawę lokalizacji mamy załatwioną. Sprawa druga, to odcięcie rabaty od pozostałej części ogrodu, najczęściej przyległego do niej trawnika. Tu sposobów jest mnóstwo i nie będę ich w tym miejscu przytaczał. Polecam Ci lekturę postu na blogu, w których znajdziesz aż 30 sposobów na rozwiązanie tego elementu.

A skoro lokalizację i tzw. obrzeża mamy załatwione, pozostaje sprawa najważniejsza w temacie jak założyć atrakcyjną rabatę, czyli dobór odpowiednich nasadzeń. Sprawa jest niestety najtrudniejsza, jako że po prostu wymaga konkretnej wiedzy, jakie rośliny jak i gdzie rosną, jaki mają pokrój, wymagania itd. Rozwiązań i pomysłów w tym zakresie jest mnóstwo, zapewne co ogród, to inne konfiguracje. Jedne oczywiście dobre, inne gorsze, a kolejne fatalne. Dlatego w tym poście zobaczysz to dobre, a śmiem nawet powiedzieć bardzo dobre, które po prostu możesz skopiować wprost, na swoją rabatę.

Więc bez zbędnego przedłużania spójrz jak wygląda ta rabata,

a teraz jakie rośliny zostały tam dobrane.

1 – Choina kanadyjska Jeddeloh Tsuga Canadensis

2 – Jałowiec pospolity Goldschatz Juniperus Communis

3 – Cyprysik groszkowy Boulevard Chamaecyparis Pisifera

4 – Hakonechloa smukła All gold Chakonehloa Macra

5 – Floks skrzydlasty Phlox Subulata

6 – Świerk Biały Alberta Globe Picea Glauca

7 – Jałowiec Łuskowaty Blue Star Juniperus Squamata

8 – Żywotnikowiec Japoński Thujopsis dolabrata

9 – Jałowiec rozesłany Nana Juniperus procumbens

10 – Jukka Karolińska Yucca filamentosa

11 – Kostrzewa Sina Festuca glauca

12 – Świerk pospolity Nidiformis Picea Abies

13 – Świerk Kłujący Picea Pangens – mocno przycinany

14 – Świerk Biały Conica Picea Glauca

15 – Jabłoń w odmianie Boskop czerwony – prowadzona w formie palmety

16 – Żywotnik zachodni Smaragd Golden Thuja Occidentalis

17 – Modrzew Europejski Pendula Larix Decidua

18 – Hortensja Dębolistna Hydrangea quercifolia

20 – Paproć Nerecznica Samcza Dryopteris filix-mas

21 – Jałowiec skalny Blue Arrow Juniperus Scopulorum

22 – Trzmielina Fortune’a Emeraldn Gold

23 – Wiśnia wczesna Kojou No Mai Prunus incisa

24 – Clematis Ville De Lyon

25 – Floks Wiechowaty Biały Phlox paniculata

26 – Kuklik Szkarłatny Geum

27 – Floks skrzydlasty Phlox Subulata

28 – Paproć Nerecznica Samcza Dryopteris filix-mas

30 – Hosta Empress Wu

31 – Paproć Wietlica Samicza Athyrium filix Femina

32 – Świerk pospolity Nidiformis gniazdkowy Picea abies Nidiformis

.

I to wszystko! Gotowe, sprawdzone rozwiązanie do przeniesienia do ogrodu. Nie wymaga głębszego komentarza, jako że wszystko widać na zdjęciach. Wspomnę tylko, że to rabata przy ogrodzeniu, stopniowana od najniższych roślin z przodu, do najwyższych z tyłu. Rabata założona na lekkim podwyższeniu tzw. rabata podwyższona, której obrzeże stanowi murek z naturalnego kamienia.

.

Jak utrzymać atrakcyjną rabatę?

No właśnie. I tu dochodzimy do sedna, a zatem najistotniejszej sprawy. Bo o ile część pierwsza, czy założenie rabaty, jeśli są gotowe wzorce, to sprawa stosunkowo prosta, o tyle jej utrzymanie, wymaga już konkretnych zabiegów.

A te to przede wszystkim odpowiednie prowadzenie roślin, czyli w zależności od gatunku określone zabiegi jak przycinki, formowania, ewentualnie opryski, osłanianie itd. I tu sprawa jest tym bardziej złożona, im więcej gatunków na rabacie się znajduje. A w tej przykładowej jest ich sporo, więc jeśli ją skopiujesz, po konkretne wskazówki dotyczące konkretnych roślin, musisz sięgnąć gdzieś na mojego bloga, czy do innych, specjalistycznych stron. Jednym słowem, trochę czasu musisz poświęcić.

Dlatego aby ułatwić Ci drugi, niezwykle ważny element tj. nawożenie roślin, polecam Ci rozwiązanie uniwersalne, czyli organiczny nawóz do iglaków i krzewów ozdobnych Innbio, a zatem praktycznie do wszystkich roślin na rabacie.

Co go wyróżnia? Przede wszystkim to, że jest uniwersalny, a zatem znajdzie zastosowanie do tui, cisów, świerków, berberysów, jałowców, azalii, rododendronów, hortensji, trzmielin, tawuł, głogowników, tamaryszków, jaśminowców, bzów i wielu innych krzewów. Po drugie to w 100% środek ekologiczny, wegański, który zawiera wysoko przyswajalne substancje pokarmowe i wysoki poziom pierwiastków, które zapewniają zdrowe, zielone liście i igły roślin oraz ich obfite kwitnienie.

Co do nawożenia poszczególnych roślin, muszę jeszcze wspomnieć, że oczywiście w zależności od gatunków, również mają swoje mniejsze i większe wymagania. Ale zaletą produktów uniwersalnych jest właśnie to, że poprzez swój uniwersalny skład i dobór składników, można stosować je do szerokiej grupy roślin, właściwie przez cały okres wegetacji, tj. od marca do mniej więcej października.

A zatem podsumowując. Jak widziałeś, zagadnienie pt. jak założyć atrakcyjną rabatę i ją należycie utrzymać, to sprawa złożona, do której musisz podejść poważnie, od etapu planowania miejsca pod rabatę, przez dobór roślin i ich właściwą pielęgnację. Z jednej strony nie jest to temat prosty, ale z drugiej, mając tak szczegółową instrukcję, musisz ją tylko umiejętnie zastosować. Sprawę najważniejszą, czyli dobór gatunków masz podany na tacy, stąd bez problemu sobie poradzisz. A jeśli będziesz szukał więcej inspiracji z zakresu aranżacji ogrodów, również znajdziesz je na blogu. Są tu tysiące wskazówek i gotowych rozwiązań, które znajdziesz we wspomnianym „spisie treści”.

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

1 Comments

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *