Suchy murek – do czego się przydaje i jak go zbudować?

Suchy murek

Różnego rodzaju murki pełnią w ogrodzie szereg ważnych funkcji. Zarówno dekoracyjnych, jak i czysto praktycznych. Najczęściej są zbudowane z takiego czy innego kamienia bądź cegły, chociaż zdarzają się murki wykonane z niecodziennych materiałów, takich jak kloce dębowego drewna albo nawet szklane butelki. Jednak w tym poście chciałbym skupić się na specyficznym rodzaju murka, czyli przedstawić Ci tzw. suchy murek.

Mury i murki kojarzą się z czymś trwałym, solidnym i masywnym – no cóż, faktycznie tak jest. Tymczasem suchy murek można łatwo zaaranżować tak, by sprawiał wrażenie lekkiego i subtelnego, a jednocześnie nadal niezachwianie pełnił rolę mocnej, wytrzymałej podpory. No dobrze, ale co to właściwie jest suchy murek?

Suche murki różni od „zwykłych” jedna bardzo ważna cecha: buduje się je bez użycia cementowej zaprawy. Być może zadajesz sobie w tej chwili pytanie: „Jak to, kamień na kamieniu, bez żadnej zaprawy? I to nie runie?” – dlatego już na wstępie uspakajam: nie runie, oczywiście pod warunkiem, że taka konstrukcja zostanie prawidłowo i starannie wykonana. Ale do tego, jak zbudować solidny suchy murek, przejdę w dalszej części postu. Najpierw opowiem Ci o jego licznych zaletach i sposobach wykorzystania w ogrodzie.

.

Zalety suchego murku

Suchy murek, zbudowany z kamieni łączonych bez cementowej zaprawy, to ukłon w stronę ekologii. Ich „naturalny” wygląd to nie przypadek: szczeliny pomiędzy kamieniami są przepuszczalne dla wody, dostępne dla roślin i drobnych zwierząt. To wymarzone kryjówki dla jaszczurek, chrząszczy i dzikich pszczół. Szpary i zagłębienia między kamieniami można wypełnić ziemią ogrodową, a potem obsadzić bylinami oraz drobnymi krzewinkami.

Dzięki temu powstaje rodzaj wertykalnego ogródka lub skalniaka w pionie, czyli nowa przestrzeń dla zieleni. Nie tylko zieleni, bo kwiaty „wylewające się” spomiędzy kamieni pokryją lico murka tęczą barw. Zapewniam: rośliny wbrew pozorom nie rozsadzają szczelin, wręcz przeciwnie, ich korzenie z czasem zaczynają pełnić rolę dodatkowego umocnienia. A pomijając wszystko, suchy murek jest po prostu bardzo dekoracyjny, więc sam w sobie stanowi ciekawe i efektowne urozmaicenie ogrodu.

.

Do czego przydaje się suchy murek?

Ścianka zbudowana z kamieni łączonych bez zaprawy najczęściej pełni funkcję murka oporowego. Umacnia i podtrzymuje skarpę, pozwalając skrócić jej stok i zyskać kawałek dodatkowej przestrzeni. W ten sposób można łatwo zniwelować niewielkie różnice wysokości na działce. Jest jedno ale: ze względu na specyfikę ich konstrukcji wysokość suchych murków jest ograniczona i generalnie nie powinna przekraczać 100 cm. Da się to jednak obejść poprzez tzw. tarasowanie stoku. Budując kilka suchych murków oporowych z pewnym przesunięciem, jeden nad drugim, można podzielić trudny do zagospodarowania, rozległy, pochyły teren na kilka płaskich tarasów.

Z kolei na płaskiej działce efektownym, trwałym i wygodnym rozwiązaniem jest wolno stojąca podwyższona rabata otoczona suchym murkiem. Można ją porównać do rodzaju dużej, kamiennej skrzyni na rośliny ozdobne lub warzywa.

.

Budowa suchego murka – o czym musisz pamiętać?

Jak już wcześniej wspomniałem, aby mieć pewność, że suchy murek zachowa stabilność, nie może być zbyt wysoki. Jeśli nie masz doświadczenia w budowlance, lepiej poprzestań na wysokości ok. 60 cm. Z kolei profesjonaliści mogą pokusić się o budowę murka prawie dwa razy wyższego. To już raczej górna granica, wyższe konstrukcje dla bezpieczeństwa należy stawiać z użyciem twardej, cementowej zaprawy.

Na suchy murek oporowy (skracający i podtrzymujący skarpę) wybierz różnej wielkości kamienie mające co najmniej dwie płaskie krawędzie. Jaki konkretnie rodzaj kamieni? Ich wybór jest ogromny, więcej na ten temat przeczytasz w tym poście. Szerokość takiej konstrukcji powinna odpowiadać mniej więcej 1/3 jej wysokości.

Zacznij od wykopania fundamentu o głębokości 30-50 cm i ok. 10 cm szerszego od planowanego murka. Im wyższy murek, tym głębszy musi być fundament. Wypełnij go do 2/3 wysokości tłuczniem, grubym żwirem lub gruzem i porządnie ubij.

Na tej podbudowie ułóż największe, najcięższe kamienie, lekko je w niej zagłębiając. Następnie układaj kolejne warstwy tak, by całość była nachylona o ok. 15% w kierunku podtrzymywanej skarpy, a rozmiar kamieni zmniejszał się wzwyż konstrukcji. Kolejne warstwy powinny zachodzić podobnie jak cegły w murze, wzajemnie się na siebie nakładając. Unikaj długich, pionowych szczelin, za to co 2-3 warstwy jako dodatkowe umocnienie ułóż w poprzek murka dłuższe kamienie, tak by ich końce były „wbite” w ziemię za murkiem.

Prawie gotowe. Większe szczeliny wypełnij żyznym podłożem rozluźnionym odrobiną żwiru. Możesz je obsadzić roślinami. Nadaje się do tego większość drobnych bylin i krzewinek sadzonych na skalniakach. Ale o nich napiszę dokładniej niedługo, w innym poście. Gdzieniegdzie między kamienie możesz wetknąć też kilka roślin cebulowych.

.

Podsumowując

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego postu wiesz już, czym jest suchy murek i dlaczego warto go mieć w ogrodzie. Jego budowa nie jest trudna, ale wymaga pewnej wprawy i sporo wysiłku. Możesz podjąć się jej samodzielnie albo w razie potrzeby zlecić profesjonalistom. Natomiast obsadzanie szczelin roślinnością to już łatwizna i okazja do zabawy kolorami.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *