Siewnik – niezawodna pomoc w samodzielnej uprawie warzyw

siewnik do warzyw zogrodemnaty1
siewnik do warzyw zogrodemnaty1

Kolejny sezon ogrodniczy na starcie, niebawem czas wyruszyć do ogrodów. W tym również do warzywników. A w tych jak zwykle pracy nie zabraknie. W końcu aby cieszyć się plonami, najpierw trzeba włożyć trochę wysiłku. Niemniej jednak warto mieć go pod pewną kontrolą, czyli nie robić wszystkiego własnymi rękami, skoro wiele spraw można sobie ułatwić określonym sprzętem. W końcu po to go wymyślono. M.in. siewnik do warzyw, który pozwala oszczędzić sporo pracy, ale także czasu i wysiłku.

.

Co to jest siewnik?

Myślę, że sporo mówi sama nazwa. Natomiast warto tylko dodać, że pisząc tu o siewniku mam na myśli proste, ręczne urządzenie do przydomowego użytku, a nie jakąś profesjonalną maszynę rolniczą. Mimo, że nazwa ta sama, to jednak dwa zupełnie inne urządzenia.

Prosty siewnik jednorzędowy to urządzenie do wysiewu w rzędach, w szklarniach lub w gruncie, małych nasion warzyw.

Zarówno jego budowa jak i zasada działania są bardzo proste, ale to właśnie w tej prostocie ukryte są jego zalety. Siewnik to tak właściwie koła napędowe oraz część siejąca, składająca się ze zbiornika na nasiona, leja, wymiennych bębenków oraz szczotki.

I to właśnie te bębenki odgrywają w nim kluczową rolę, ponieważ zawierają specjalne wgłębienia, w określonych odległościach, w które szczotka zagarnia odpowiednie wielkości i ilości nasion. A to właśnie ta odległość między wgłębieniami, odpowiada normom gęstości wysiewu nasion. Stąd jak widzisz, to pierwsza ważna zaleta siewnika – jego odpowiedni bębenek, ustali za Ciebie jak gęsto wysiać określone warzywa.

Siewnik standardowo wyposażony jest w bębenek do wysiewu rzodkiewki, marchewki itp., ale bez problemu możesz dokupić inne, odpowiadające normom wysiewu innych warzyw.

.

Jak działa siewnik?

Jeśli spojrzysz na powyższe zdjęcie, myślę że wszystko będzie dla Ciebie jasne. Niemniej dla porządku dodam o co chodzi dokładnie z tymi bębenkami i otworami.

Jak widzisz bębenek jest zamontowany na dnie specjalnego leja, do którego zasypujesz odpowiednie nasiona. Jednocześnie bębenek jest umieszczony na obrotowej osi kół, a zatem obraca się wraz z nimi. A skoro się obraca, to widoczne nad nim szczotki, wpychają zasypane nasiona do otworów. Następnie nasiona te wypadają w dół, wraz z obrotem bębenka i wpadają do widocznego poniżej specjalnego leja, którym aplikowane są do gruntu.

Dodatkowo jak widzisz, lej ten jest nieco dłuższy i sięga niżej niż dolna krawędź kół, a zatem jadąc wrzyna się ziemię, robiąc jednocześnie specjalną bruzdę, czyli rowek, do którego wpadają nasiona. I cała tajemnica.

.

Jak przygotować się do siania?

Podobnie jak samo sianie, tak i przygotowania nie są szczególnie skomplikowane. Właściwie musisz zrobić dwie rzeczy:

  • oczywiście przygotować grunt i wyznaczyć na nim rzędzy, w których będziesz siał. Czyli tzw. rozstawę (odległość – szerokość) pomiędzy poszczególnymi pasami określonych gatunków warzyw. Tak aby rosnąc miały odpowiednio dużo miejsca,
  • wybrać i założyć odpowiedni bębenek, w zależności jakie warzywo będziesz siał. Bo to właśnie ten bębenek i odpowiedni rozstaw w nim dziurek na nasiona, decyduje o tym, jak będą oddalone od siebie w poszczególnych rzędach. Analogicznie jak musi być odpowiednia odległość między rzędami, tak również musi być odpowiednia odległość w rzędach.

I to całe przygotowania. Resztę zrobi za Ciebie siewnik.

.

Jak siać?

Jeśli poprawnie zrobisz powyższe, czyli wyznaczysz rzędy oraz założysz bębenek, nie pozostaje nic innego jak wysiać nasiona.

Wsypujesz je więc do zbiornika i jedziesz siewnikiem wzdłuż wyznaczonych rzędów. Siewnik sam robi bruzdę w przygotowanym podłożu i aplikuje odpowiednią ilość nasion. Po tym możesz tylko nasiona lekko przysypać, zasypując powstałą bruzdę. W razie potrzeby i wymagań określonych warzyw, ziemię lekko ugnieść i oczywiście nawodnić. I to wszystko. Prawda, że proste?

.

Co jeszcze mogę dodać?

Jak widziałeś powyżej, konstrukcja i praca siewnikiem są banalnie proste. To oczywiście dobrze, bo często to najprostsze rozwiązania są najlepsze.

Ale ważna jest również jakość. Czyli aby urządzenie nie rozpadło Ci się w rękach lub po pierwszym wjechaniu w grunt. A o tym decyduje właśnie jakość wykonania i rodzaj użytych materiałów. Niemniej siewnik, który widzisz z pewnością sprosta tym wymaganiom.

Jest to produkt polski, wykonany z wysokiej jakości, grubej stali, co gwarantuje długoletnie działanie.

A na zakończenie…. Siewnik to urządzenie, które mimo swej prostoty, jest bardzo pożyteczne. Zrobi za Ciebie wiele, zaoszczędzi Ci czasu i zbędnego zastanawiania się jak, co i w jakiej odległości wysiać. Nie wspominając już o tym, że oszczędzi sporo wysiłku i konieczności schylania, czy pracy na kolanach. A to zdecydowanie ważne. Stąd polecam. Gdybyś był zainteresowany gdzie coś takiego znaleźć, do tego w dobrej cenie, to oczywiście Ci podpowiem. Bo dlaczego nie? W końcu dobre rady zawsze w modzie: siewnik znajdziesz tu. Polecam.

Post we współpracy z Rolmarket.pl

Tomasz Szostak
Latest posts by Tomasz Szostak (see all)

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

1 Comments

  1. says: Jadwiga

    No!!! Po prostu cudo. Mam sporo do wysiania, taki siewnik nie pozwoli się zmęczyć.Zazwyczaj po sianiu ręcznym bolą mnie plecy, a ręce nadają się do dłuuugiego moczenia. Trochę tylko przeraża mnie jego cena, ale zastanowi się.

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *