Pomysłów, sposobów i materiałów do dekoracji ogrodu jest tak dużo jak ich samych. Jedne mniej oryginalne, inne bardziej. Jedne uniwersalne, pasujące do każdego stylu, a inne wręcz przeciwnie, kojarzone z konkretnym sposobem zagospodarowania. I właśnie do tych drugich należą rzeźby, które w ogrodach swobodnych i naturalnych od czasu do czasu spotykam. I bardzo dobrze, bo drewniane rzeźby w ogrodzie to dekoracje oryginalne, przyciągające uwagę i będące efektownym dodatkiem.
Pod warunkiem jednak, że są pomysłowo wykonane i ciekawie wkomponowane. Podróżując po ogrodach, zarówno tych, w których pracuję, jak i tych, które odwiedzam w ramach projektu „Busem przez polskie ogrody”, mam okazję podpatrywać szereg ciekawych rozwiązań i pomysłów. Również tych związanych z tematem, czyli „jak zaaranżować drewniane rzeźby w ogrodzie?”.
Myślę więc, że warto się tą wiedzą podzielić i zebrać w jednym miejscu to, co udało mi się zobaczyć. Tym bardziej, że to gotowe pomysły, które wprost możesz przenosić do własnego ogrodu.
.
Jak zatem zaaranżować drewniane rzeźby w ogrodzie?
Zanim zainspirujesz się poniższymi przykładami, jedną rzecz musimy wyjaśnić. Otóż rzeźby, mimo że w ogrodzie wyglądają ciekawie, to jednak nie do każdego stylu pasują. Zdecydowanie nie będą dobrze wyglądały w ogrodach nowoczesnych, w których królują równiutkie jak od linijki rabaty oraz wszechobecny ład i porządek. Z kolei idealnie sprawdzą się w ogrodach naturalnych i wiejskich, w których występuje swobodny układ rabat i nasadzeń. To właśnie w nich będą oryginalną dekoracją, a zatem nieodłącznym elementem całego zagospodarowania. Spójrz więc na poniższe przykłady, które udało mi się „wynieść” z ogrodów.
Jako pierwsze rzeźby i dekoracje wykonane na starych pniach drzew.
Te powyższe zaobserwowałem w ogrodach, a poniższe przy drodze, czyli niejako przed ogrodem, stanowiąc jego ciekawą zapowiedź.
Rzeźby stanowiące elementy religijne,
których szczególnym rodzajem jest aniołek zbierający pieniądze do kufla po piwie.
Szczególnym rodzajem oryginalnych rzeźb w ogrodzie są stare korzenie i pnie, które bez szczególnego ozdabiania, same w sobie stanowią ciekawą dekorację.
Poniżej kilka przykładów, a więcej o tym rodzaju dekoracji znajdziesz w tym poście.
Jak widzisz na kilku powyższych przykładach, drewniane rzeźby w ogrodzie mogą grać różne role. Bez względu jednak czy są to rzeźby stworzone ludzką ręką, czy tylko naturalne pnie lub korzenie, jedno jest pewne: są to dekoracje oryginalne, przyciągające uwagę i będące ciekawym uzupełnieniem nasadzeń. Stąd bez wątpienia warto je stosować, tym bardziej, że starych pni, korzeni i drewnianych elementów nie brakuje. W każdym lesie znajdzie się coś, co warto zaaranżować, dać mu drugie życie i wykorzystać do aranżacji ogrodu.
- Ognisko czy palenisko? - 9 października 2024
- Jesień w sadzie: jak sobie ułatwić zbiory owoców - 7 października 2024
- Grabienie liści w sadzie – dlaczego jest konieczne - 4 października 2024