Jak zaaranżować drewniane rzeźby w ogrodzie?

Pomysłów, sposobów i materiałów do dekoracji ogrodu jest tak dużo jak ich samych. Jedne mniej oryginalne, inne bardziej. Jedne uniwersalne, pasujące do każdego stylu, a inne wręcz przeciwnie, kojarzone z konkretnym sposobem zagospodarowania. I właśnie do tych drugich należą rzeźby, które w ogrodach swobodnych i naturalnych od czasu do czasu spotykam. I bardzo dobrze, bo drewniane rzeźby w ogrodzie to dekoracje oryginalne, przyciągające uwagę i będące efektownym dodatkiem.

Pod warunkiem jednak, że są pomysłowo wykonane i ciekawie wkomponowane. Podróżując po ogrodach, zarówno tych, w których pracuję, jak i tych, które odwiedzam w ramach projektu Busem przez polskie ogrody, mam okazję podpatrywać szereg ciekawych rozwiązań i pomysłów. Również tych związanych z tematem, czyli „jak zaaranżować drewniane rzeźby w ogrodzie?”.

Myślę więc, że warto się tą wiedzą podzielić i zebrać w jednym miejscu to, co udało mi się zobaczyć. Tym bardziej, że to gotowe pomysły, które wprost możesz przenosić do własnego ogrodu.

.

Jak zatem zaaranżować drewniane rzeźby w ogrodzie?

Zanim zainspirujesz się poniższymi przykładami, jedną rzecz musimy wyjaśnić. Otóż rzeźby, mimo że w ogrodzie wyglądają ciekawie, to jednak nie do każdego stylu pasują. Zdecydowanie nie będą dobrze wyglądały w ogrodach nowoczesnych, w których królują równiutkie jak od linijki rabaty oraz wszechobecny ład i porządek. Z kolei idealnie sprawdzą się w ogrodach naturalnych i wiejskich, w których występuje swobodny układ rabat i nasadzeń. To właśnie w nich będą oryginalną dekoracją, a zatem nieodłącznym elementem całego zagospodarowania. Spójrz więc na poniższe przykłady, które udało mi się „wynieść” z ogrodów.

Jako pierwsze rzeźby i dekoracje wykonane na starych pniach drzew.

Te powyższe zaobserwowałem w ogrodach, a poniższe przy drodze, czyli niejako przed ogrodem, stanowiąc jego ciekawą zapowiedź.

Rzeźby stanowiące elementy religijne,

których szczególnym rodzajem jest aniołek zbierający pieniądze do kufla po piwie.

Szczególnym rodzajem oryginalnych rzeźb w ogrodzie są stare korzenie i pnie, które bez szczególnego ozdabiania, same w sobie stanowią ciekawą dekorację.

Poniżej kilka przykładów, a więcej o tym rodzaju dekoracji znajdziesz w tym poście.

Jak widzisz na kilku powyższych przykładach, drewniane rzeźby w ogrodzie mogą grać różne role. Bez względu jednak czy są to rzeźby stworzone ludzką ręką, czy tylko naturalne pnie lub korzenie, jedno jest pewne: są to dekoracje oryginalne, przyciągające uwagę i będące ciekawym uzupełnieniem nasadzeń. Stąd bez wątpienia warto je stosować, tym bardziej, że starych pni, korzeni i drewnianych elementów nie brakuje. W każdym lesie znajdzie się coś, co warto zaaranżować, dać mu drugie życie i wykorzystać do aranżacji ogrodu.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *