Murek gnejsowy – dlaczego właśnie z tego kamienia?

murek gnejsowy

Gdy kupujesz jakiś sprzęt, prawdopodobnie bierzesz pod uwagę nie tyko jakość i fachowość wykonania, ale także wygląd i materiał. To samo dotyczy wszelkich ogrodowych konstrukcji, w tym kamiennych murków. Aby oferowały wszelkie swoje walory, nie można ich budować z „jakiegoś tam” kamienia, ale najwyższej jakości kamienia ozdobnego. Natomiast pierwszą ligę wśród kamieni stanowi gnejs, z którego właśnie wykonasz efektowny, tytułowy murek gnejsowy.

Ogród to nie tylko rośliny. Aby mógł stać się zielonym azylem z prawdziwego zdarzenia, nie powinno w nim zabraknąć kamienia. Mam na myśli nie tylko nawierzchnie, ale także mniej oczywiste kamienne elementy: zarówno czysto dekoracyjne, jak na przykład głazy i szpilki,

jak i te o bardziej praktycznym zastosowaniu, np. kora kamienna,

czy właśnie murki.

Oczywiście pragmatyzm powinien, a nawet musi łączyć się z estetyką, dlatego priorytetowe znaczenie ma wybór właściwego kamienia. To właśnie od materiału użytego do budowy zależą wygląd i użyteczność docelowej konstrukcji, czyli w tym przypadku murka.

.

Jaki powinien być idealny kamień na murek?

  • trwały
  • naturalny
  • atrakcyjny
  • unikatowy
  • łatwo dostępny
  • dostępny w każdym kształcie i rozmiarze
  • uniwersalny
  • bezpieczny dla roślin

Sporo tych wymagań, a jednak istnieje skała o wyjątkowej strukturze i walorach dekoracyjnych, która spełnia je wszystkie naraz. Jest nią skała gnejsowa, czyli kamień pochodzący z kopalni odkrywkowej w Doboszowicach. Jeśli nie od dziś śledzisz wpisy na moim blogu, zapewne miałeś okazję zauważyć, że od kilku lat współpracuję z polskim producentem gnejsu – Firmą Gnejsy.pl. Ta współpraca trwa tak długo właśnie dlatego, że z tego kamienia jestem bardzo zadowolony, a mówiąc konkretnie, gnejs lubię, niezwykle mi się podoba i efektownie prezentuje się w ogrodach. W tym w moim, w którym w różnych produktach, mam go aż 25 ton. Jednak przede wszystkim, gnejs ma wszystkie walory idealnego kamienia do budowy ogrodowych murków. Czyli właśnie do tego, aby wykonać z niego murek gnejsowy.

.

A czy wiesz, że…

Niezwykły wygląd, bogata kolorystyka i unikatowość gnejsu nie bierze się znikąd. Należy do najstarszych skał na Ziemi. Powstał w głębi płaszcza planety przy udziale niewyobrażalnie wysokiego ciśnienia i temperatury. Przez całe milenia ulegał stopniowej metamorfozie, podczas której do głównych minerałów dołączyły liczne domieszki. Każdy odłamek tej skały gnejsowej składa się z różnej grubości warstw rozmaitych minerałów. Dominującą rolę odgrywają kwarc, skalenie, biotyt, muskowit, chloryt i fengit, ale często wśród nich zdarzają się m.in. amfibole, fluoryty oraz kamienie półszlachetne cenione w jubilerstwie, takie jak granaty i topazy. Jak widzisz, w sercu gnejsowego głazu, szpilki czy odłamku użytych do budowy murka może tkwić prawdziwy skarb. Zresztą gnejs sam w sobie można nazwać skarbem wśród kamieni.

.

Co charakteryzuje murek gnejsowy?

  • Liczne badania potwierdzają jego trwałość, wytrzymałość i pełną mrozoodporność. Pod tym względem wielokrotnie przewyższa na przykład piaskowiec, dolomit czy wapień. Gnejs to skała trwała, bardzo twarda, odporna na zarysowania, plamy, działanie wody, mrozu i wiatru.
  • Gnejs jest naturalną skałą metamorficzną wydobywaną ze złoża zlokalizowanego na terenie Polski, a dokładniej w Doboszowicach, w powiecie ząbkowickim na Dolnym Śląsku.
  • Gnejs odznacza się charakterystyczną strukturą, lekko połyskującą powierzchnią i niezwykle złożoną kolorystyką. Słowem, jest po prostu przepiękny.
  • Doboszowicki gnejs wyróżnia niepowtarzalna mozaika naturalnie utworzonych pasów w odcieniach połyskującej szarości, brązu, bieli oraz srebra. Szeroka gama barw i losowość warstw sprawiają, że każdy fragment skały jest unikatowy. Nie da się znaleźć dwóch identycznych, mimo że pochodzą z tego samego złoża. 
  • Jest sprzedawany w setkach punktów nie tylko w Polsce tutaj znajdziesz ich listę.
  • Bez trudu kupisz dokładnie taki kamień, jakiego potrzebujesz, bo gnejs doboszowicki jest dostępny w różnych frakcjach, rozmiarach, kształtach i typach wykończenia skał. Są to m.in. kora kamienna, głazy, szpilki, otoczaki, kamień gabionowy i łamany oraz płytka łupana. Dwa ostatnie typy szczególnie dobrze nadają się do budowy ogrodowych murków.
  • Wspaniale komponuje się z drewnem i wszelkiego rodzaju gatunkami roślin. Pasuje do każdego ogrodowego stylu zarówno czerpiącego wzorce z natury, jak i nowoczesnego, formalnego, wiejskiego oraz japońskiego. 
  • Gnejs ma lekko kwaśny odczyn, który odpowiada większości roślin ogrodowych. To ważna zaleta, bo, zależnie od składu, różne skały mogą mieć odczyn kwaśny, obojętny lub zasadowy. Pod wpływem wody opadowej, roztopowej czy podlewania odczyn danego kamienia „udziela się” podłożu, czyli je zakwasza lub odkwasza. Jak już pisałem w tym poście, tuż obok wapieni, dolomitów, bazaltów i marmurów poradzą sobie tylko gatunki przywykłe do zasadowej gleby, podczas gdy granity i kwarce powinny sąsiadować z roślinami kwasolubnymi, takimi jak wrzosy czy różaneczniki. Tymczasem gnejs nie stwarza takich ograniczeń.

Tym samym cechy i ogólne zalety gnejsu przenoszą się na wszystko, co z niego powstaje, w tym właśnie na tytułowy murek gnejsowy. I to każdy rodzaj murku: suchy i murowany, dekoracyjny, oporowy, pełniący rolę ogrodzenia czy obramowania podwyższonej rabaty. Kilka przykładów możesz zobaczyć poniżej:

.

Podsumowując

Gnejs to wyjątkowo efektowny materiał, ładnie komponujący się z roślinami i dodający ogrodom niezwykłej elegancji. A zatem nadający się właśnie do tergo, aby wykonać z niego tytułowy murek gnejsowy.

Równie ważne są jego trwałość, wręcz ponadczasowość, oraz możliwość uniwersalnego zastosowania w ogrodzie i nie tylko. A pomijając wszystko, hasło „dobre, bo polskie” pasuje w tym przypadku idealnie – w końcu najpiękniejszy gnejs oferuje rodzima firma wydobywająca materiał w kopalni w okolicach Gór Sowich, Bardzkich i Złotych.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *