Folia biodegradowalna i kompostowalna – właściwości i zastosowanie

Są w ogrodnictwie czynności, których wykonywanie nieco irytuje. Przynajmniej mnie. I do takich na przykład należy rozkładanie różnego rodzaju włóknin. A konkretnie to nie rozkładanie, ale ich składanie. Szczególnie tych z gruntu, brudnych, mokrych i ogólnie mało przyjemnych. Stąd z uśmiechem na ustach przyjąłem wiadomość o nowości rynkowej, jaką jest folia biodegradowalna i co więcej kompostowalna, którą rozkładam, ale już nie ściągam.

I to „kompostowalna” ma tu szczególne znaczenie, no bo co to byłby za sens, gdyby po ogrodzie poniewierały się resztki foli. Mało estetyczne i tym bardziej, mało ekologiczne. Dlatego właśnie folia bidegradowalna jest również kompostowalna, czyli przekładając na nasz, ogrodniczy język, po zmieszaniu z glebą, sama się rozkłada. I co więcej, wykonana jest z materiałów nieszkodliwych dla środowiska, a po rozłożeniu nie pozostawia żadnych mikroplastików.

.

Folia biodegradowalna – jakie jest jej zastosowanie?

No dobrze. To w kilku zdaniach udało się przedstawić jej najważniejsze, ekologiczne cechy. A teraz najważniejsze. Po co ją stosować? No bo z pewnością nie chodzi tu o względy wizualne, czyli okrycie terenu czarną folią. A więc po co?

Zanim jednak to wyjaśnię, na początek najważniejsze: folia biodegradowalna ma zastosowanie w ściółkowaniu ogrodu warzywnego. A po co? Dlatego, że:

  • poprzez ograniczenie dostępu światła, przeciwdziała rozwojowi chwastów, które jak wiadomo nie są korzystne dla samych warzyw. Z kolei ograniczenie ich rozwoju, oznacza także mniejsze zapotrzebowanie na herbicydy do ich zwalczania,

  • utrzymuje wilgoć w glebie poprzez ograniczenie parowania, a tym samym wprowadza oszczędności w podlewaniu,

  • szybciej nagrzewa podłoże, co w połączeniu z wilgotnością, powoduje lepszy rozwój systemu korzeniowego, szybszy wzrost roślin, co w przypadku warzyw i owoców oznacza lepsze plony,

  • oddziela warzywa np. ogórki, pomidory czy sałatę, a także owoce np. truskawek od gleby, przez co zbiera się je czyste, bez zabrudzenia ziemią,

.

Jak stosować folię ściółkującą – biodegradowalną?

Sprawa jest w zasadzie oczywista i banalnie prosta, ale jednak o kilku sprawach warto pamiętać. Natomiast wszystko sprowadza się do 4 prostych kroków:

 

  • Przygotowanie gleby. Czyli oczyszczenie jej z chwastów i darni, spulchnienie i wyrównanie.

  • Rozłożenie foli i zrobienie nacięć w miejscach, gdzie będą posadzone rośliny.

  • Przysypanie ziemią krawędzi i końców foli, co będzie zapewniało jej lepsze przylegnie oraz zabezpieczało przed zerwaniem przez wiatr.

  • Posadzenie roślin w przygotowanych wcześniej nacięciach/otworach.

.

Dlaczego ściółkujemy?

Obraz naszych ogrodów się zmienia. Kiedyś były to ogrody głównie użytkowe nastawione głównie na uprawę roślin jadalnych, później nadeszła era ogrodów, głównie ozdobnych, a rośliny jadalne zaczęliśmy kupować w marketach, w najlepszym przypadku na targowiskach. Dziś jednak do łask wracają właśnie uprawy, zaczęliśmy większą uwagę zwracać na to, co jemy i coraz większą uwagę przywiązywać do tego co własne, z pewnego źródła. Stąd właśnie zaczęliśmy zwracać większą uwagę na uprawę warzyw, ale również i ziół, coraz częściej w ogrodach pojawiają się drzewa i krzewy owocowe.

Te słowa zawarłem w poście porady 17, czyli poście o innym rodzaju ważnych materiałów do przykrywania, konkretnie o agrowłókninach wiosennych. Polecam Ci tą lekturę.

W każdym razie, skoro uprawy warzywne wracają do łask, to warto zwrócić uwagę na to, jak tym uprawom dopomóc. A przy okazji aby nasza praca, ale i pieniądze nie poszły na marne.

Natomiast jeśli już jesteś o tym przekonany i zdecydujesz się na ściółkowanie, to warto zrobić to tak, aby po pierwsze sobie ułatwić i oszczędzić pracy ze ściąganiem materiału ściółkującego, a po drugie i najważniejsze, aby zrobić to w zgodzie ze środowiskiem. Czyli skorzystać z materiałów i technologii obecnie dostępnych, takich właśnie jak folia biodegradowalna i kompostowalna. Choćby po to, aby cieszyć się takimi plonami w swoim warzywniku.

 

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *