Letnie malowanie, czyli kolorowe zmiany w ogrodzie

O kolorach w ogrodzie można dyskutować bardzo długo, zresztą wiele razy już o tym na blogu wspominałem. A poza tym, tak naprawdę, każda moja ogrodowa relacja, jakby nie było, jest również małą rozprawką o kolorach. Jednak co pewien czas nazbiera mi się nowa porcja kolejnych, kolorowych inspiracji, o których myślę, że również warto wspomnieć.

Tym bardziej teraz, kiedy nastało lato i może szukasz pomysłów na miłe spędzenie czasu. Polecam Ci więc letnie malowanie, które po pierwsze może być fajną zabawą, a po drugie może znacznie odmienić oblicze Twojego ogrodu. Spójrz tylko na poniższy przykład, który jest tego najlepszym dowodem. No bo wyobraź sobie, że masz gdzieś pod ręką metalowe

albo drewniane przedmioty,

którymi nie ma się co oszukiwać, wielkiego efektu w ogrodzie nie zrobisz. Ale jeśli zdecydujesz się je pomalować,

sprawa zaczyna wyglądać zupełnie inaczej. Już samo nadanie im koloru zdecydowanie zmienia sytuację,

a jeśli jeszcze umiejętnie wkomponujesz je w ogród, to już zupełnie sprawa zaczyna nabierać rumieńców.

Natomiast jeśli jeszcze do tego wszystkiego pokusisz się o jakieś dodatkowe aranżacje, wtedy naprawdę stajesz się bohaterem swojego ogrodu.

I to właśnie jest skrócona instrukcja, jak za sprawą koloru, zdecydowanie zmienić charakter ogrodu. Natomiast zwróć uwagę, że powyższy przykład to malowanie przedmiotów gotowych, które wcześniej gdzieś tam musisz zgromadzić. Jeśli jednak masz w sobie żyłkę majsterkowicza, to polecam Ci cykl postów projektu „Kolorowy ogród cały rok”, gdzie znajdziesz szczegółowe instrukcje, jak krok po kroku, różne, ciekawe przedmioty wykonać:

No dobrze, ale może nie skaczmy od razu na głęboką wodę i dla bezpieczeństwa zostańmy przy malowaniu przedmiotów gotowych. Spójrz na kilka przykładów, jak z pomocą farb zmienić oblicze elementów z drewna, metalu, kamienia, a nawet betonu. A nawet innych, jak chociażby plecionej kobiałki na truskawki,

gumowego motyla, który być może dobrze będzie wyglądał na Twoim trawniku,

czy ceramicznego zająca, który z kolei może być ozdobą donicy lub rabaty.

No dobrze, ale wróćmy może do elementów bardziej tradycyjnych, jak chociażby metalowa podpora pod rośliny,

czy drewniane skrzynki po owocach, które wyśmienicie sprawdzają się w roli ogrodowych donic.

Z elementów drewnianych mógłbym Ci również polecić wykonanie kolorowego podnóżka,

czy chociażby pomalowanie zwykłej deski, która przez swój kontrastowy kolor, również może być ciekawym elementem dekoracyjnym.

Natomiast absolutnym numerem 1 wśród ogrodowych gadżetów, który polecam Ci w sytuacji jeśli masz w sobie iskierkę artysty, są drewniane, rzeźbione książki.

Spotkałem je w jednym z odwiedzonych ogrodów, o czym możesz przeczytać w tej relacji.

.

Czym malować?

No właśnie. To pytanie kluczowe. Dlatego, że farby, które zdecydujesz się użyć w ogrodzie, poza kolorem, który powinien Ci się podobać, muszą również mieć odpowiednią jakość. Czyli gwarantować to, że po pierwsze bez problemowo nimi pomalujesz, a po drugie będą trwałe i zapewnią wymagany kolor oraz ochronę pomalowanych elementów przez kilka lat.

Aby spełnić oba warunki, musisz szukać farb odpowiednich. Ze swej strony polecam Ci produkty Altax Viva Garden Viva Home, który jak wiesz, jest moim Partnerem w różnych projektach blogowych. Natomiast polecam Ci również lekturę tego postu, w którym znajdziesz po pierwsze szereg praktycznych informacji jak malować, a także kolejną, dużą porcję inspiracji.

Tymczasem kończąc, raz jeszcze chciałbym zwrócić Twoją uwagę, że malowanie to także dobry pomysł na aktywne, a zarazem rodzinne spędzanie wolnego czasu w ogrodzie. Atrakcją może być już sam dobór kolorów do poszczególnych elementów, jak oczywiście samo malowanie i nadawanie różnym przedmiotom oryginalnego, indywidualnego charakteru. Myślę więc, że powyższe informacje, jak i same kolorowe zdjęcia, zachęcą Cię do działania. Jak widzisz i zapewne wiesz, malowanie nie jest szczególnie skomplikowane, farby nie są nadzwyczaj drogie, a w sposób zdecydowany potrafią odmienić oblicze ogrodu. Odpowiednio użyty kolor może nie tylko wprowadzić odpowiedni nastrój, ożywić i ozdobić, ale również pięknie uzupełnić kolory, które oferuje sama natura.

Post we współpracy z Marką Altax

 

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

2 Comments

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *