Krok po kroku zbuduj swój ogród – część 4 – przyłącz wodociągowy i kanalizacji sanitarnej

Projekt “Krok po kroku zbuduj swój ogród” nie zwalnia ani na moment i jak zapewne wiesz z poprzedniego odcinka, mocno do przodu idą prace związane z projektowaniem ogrodu. Tymczasem jednak, jak wspominałem, wykonane zostały przyłącza, konkretnie wodociągowy oraz kanalizacji sanitarnej i właśnie temu wątkowi poświęcony jest obecny, czwarty post tego cyklu.

Zanim jednak przejdziemy dalej, krótkie przypomnienie w jakim punkcie jestem na swojej drodze do ogrodu. Więc:

  • jestem po sprzątaniu działki i przygotowuję się do wstępnego rozplantowania ziemi, które już niebawem,

  • jestem również po sporządzeniu wstępnej koncepcji ogrodu co dokładnie opisywał post nr 3 i w ślad za tym rozpoczęły się prace związane z dalszym projektowaniem.

A wszystko to dokładnie opiszę w kolejnych postach tego cyklu.

Tymczasem w tym niezbyt długim poście, aby porządkowi i chronologii wydarzeń stało się zadość, przedstawię Ci proces budowy przyłączy technicznych do budynku. Bo jak wiesz, każdy nowo powstający budynek takie musi mieć. Konkretnie musi mieć przyłącz wodociągowy, kanalizacji sanitarnej i energetyczny, a opcjonalnie, w zależności od sytuacji, również gazowy i kanalizacji deszczowej. Procedura ich budowy jest mniej więcej podobna, omówię ją więc na bieżącym przykładzie wykonania przyłączy właśnie wody i kanalizacji sanitarnej.

Dodam jeszcze, że w moim przypadku docelowo będzie również przyłącz energetyczny, który będę realizował niebawem, natomiast kanalizacja deszczowa będzie rozwiązana lokalnie, czemu poświęcę osobny post. Jako, że to ważny temat, nie tylko z powodu tego, że deszczówki jakoś pozbyć się trzeba, ale również ze względu na ekologię.

.

Co to są przyłącza do budynku?

Otóż przyłącza to odcinki sieci uzbrojenia terenu, które mają połączyć Ciebie jako odbiorcę (Twój budynek) z sieciami zlokalizowanymi tam, gdzie wskazano to w warunkach przyłączenia. Czyli tam, gdzie w toku ustaleń formalnych, wskazały to wodociągi, zakład energetyczny czy gazownia.

Natomiast ta formalna strona tego zadania to rola projektanta, która w efekcie różnych uzgodnień, obrazuje (wrysowuje) przyłącza na planie zagospodarowania Twojego terenu, będącym załącznikiem do pozwolenia na budowę. W moim przypadku wygląda to następująco:

Numer 4 to przyłącz wodociągowy, 5 – kanalizacji sanitarnej, a 6 to przyłącz energetyczny. Przyłącza kanalizacji deszczowej i gazowy nie zostały zaprojektowane, jako że w mojej okolicy nie ma takich sieci, do których można byłoby je wpiąć.

Nie będę w tym miejscu omawiał całej procedury zaprojektowania przyłączy, bo zwyczajnie jest to dla Ciebie wiedza zbyteczna. Wystarczy tylko jak zapamiętasz, że zaprojektowanie ich to rola projektanta, który robi to na mapie do celów projektowych wykonanej przez geodetę, w efekcie czego Ty uzyskujesz dokumentację, w oparciu o którą możesz przyłącza wykonywać w terenie.

.

Jak wykonać przyłącz wodociągowy i kanalizacji sanitarnej?

Cały proces wykonania przyłączy to również określona procedura, która jest analogiczna w przypadku wykonania przyłączy do nowego, jak i do istniejącego budynku. Z tym tylko, że istniejące budynki już najczęściej przyłącza mają (kiedyś zostały zrobione), a zatem skupmy się na sytuacji takiej jak moja, kiedy jestem na etapie budowy i po prostu budynek muszę w takie przyłącza wyposażyć.

Wróćmy więc do powyższego planu zagospodarowania, na którym jak wspomniałem, numerem 4 oznaczony jest przyłącz wodociągowy, a numerem 5 przyłącz kanalizacji sanitarnej. I odpowiednio mają one kolor niebieski i brązowy.

Krok 1, jakim było wykonanie tego planu mam już za sobą, wszystko to odbyło się na etapie uzyskania pozwolenia na budowę. Nie będę się więc nad tym dłużej rozpisywał, idziemy dalej.

Krok 2 – wytyczenie przyłączy na gruncie

Jak już wiesz z kroku 1, przyłącza zostały wcześniej zaprojektowane, czyli naniesione na podkład mapowy. A skoro w określonym miejscu znalazły się na podkładzie mapowym (który jest kopią terenu), dokładnie w tym samym miejscu powinny znaleźć się w terenie. Aby tak jednak było, musisz skorzystać z usług geodety, który swoimi metodami odwzoruje (wytyczy) projekt w terenie. Czyli wyznaczy projektowaną trasę Twoich przyłączy. Wytyczenie odbywa się poprzez nabicie palików, które wyznaczają cały, projektowany przebieg przyłącza. W moim przypadku wyglądało to tak:

  • przyłącz wodociągowy

  • przyłącz kanalizacji sanitarnej

Te kolorowe linie naniosłem poglądowo, aby zobrazować Ci całą sytuację.

Krok 3 – wykonanie przyłączy

Mając wyznaczony projektowany przebieg przyłączy w terenie, można przystąpić do ich wykonania. To już rola wyspecjalizowanych ekip, które po prostu budują te krótkie odcinki Twoich sieci i wpinają je do sieci nazwijmy je głównych. Tak było w moim przypadku, tak będzie i w Twoim. Nie ma co się tu dłużej zastanawiać, po prostu fachowcy zrobią to odpowiednio, czyt. dobrze. Jeśli oczywiście na dobrych trafisz. Ja trafiłem bardzo dobrze (na Firmę Montex z Piotrkowa Trybunalskiego), więc o przyłącz wodociągowy i kanalizacyjny jestem spokojny. Spójrz w kilku ujęciach jak wyglądała budowa. Na początek oczywiście zrobienie wykopów,

a później ułożenie właśnie przyłącza kanalizacji sanitarnej

i przyłącza wodociągowego.

I teraz jedna, bardzo ważna uwaga: przed zasypaniem przyłączy, czyli po ich ułożeniu w wykopie, ponownie musi przyjechać geodeta i je pomierzyć, czyli dokonać tzw. inwentaryzacji powykonawczej. Pamiętaj, przed zasypaniem. I nie daj sobie wmówić, że wykonawcy to zasypią, a geodeta później to “jakoś” pomierzy. Owszem, jakoś pomierzy, ale jeśli ma to być zrobione zgodnie ze sztuką, musi to zrobić przed zasypaniem.

Krok 4 – mapy powykonawcze przyłączy

Ostatni krok tego krótkiego procesu to opracowanie map powykonawczych. Wykonuje je geodeta, właśnie w oparciu o powyższe pomiary. W toku prac sporządza tzw. operat techniczny, który oddaje do właściwego dla Twojej lokalizacji budowy urzędu, tzw. Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Tam operat jest kontrolowany, a w ślad za nim Twoje przyłącza nanoszone są na mapy państwowego zasobu. Natomiast dla Ciebie geodeta uzyskuje kopię tych map, tzw. właśnie mapy powykonawcze, w tym przypadku mapę powykonawczą przyłącza wodociągowego i kanalizacji sanitarnej. U mnie wygląda to tak:

Zwróć uwagę, że przyłącza wiszą jakby w próżni tzn. nie widać jeszcze na mapie budynku, który jest jeszcze w budowie, a zatem nie znalazł się jeszcze na mapach. Ale spokojnie, znajdzie się po zakończeniu budowy, po kolejnych pomiarach geodety. Tymczasem tak może być i wspomniane mapy posłużą do odbioru technicznego przyłączy w lokalnym zakładzie wodociągów. A także do końcowego odbioru budynku. Nie będę tu się o tym niepotrzebnie rozpisywał, bo cała piecza nad tą procedurą to rola Twojego kierownika budowy. Ty zapamiętaj tylko, że efektem wykonania przyłączy, są właśnie mapy powykonawcze. Takie właśnie jak moje.

I to tyle w temacie wykonania przyłącza wodociągowego i kanalizacji sanitarnej do mojego budynku, co było tematem 4 postu z cyklu “Krok po kroku zbuduj swój ogród”. Natomiast moje działania zgodnie z harmonogramem idą dalej, co oczywiście również będę relacjonował w ramach kolejnych postów tego cyklu. Jak już wiesz i widzisz po tym, co do tej pory, udało mi się zaprosić do współpracy grupę uznanych Marek, dzięki czemu ogród będzie kompletny, a ja będę miał możliwość pokazać Ci wszystko, na co zwrócić uwagę przy kompleksowej budowie ogrodu:

  • projekt ogrodu w zakresie nawierzchni, ogrodzeń, systemów murowych, obrzeży, stopni, tarasów betonowych: Marka Bruk – Bet

  • projekt ogrodu w zakresie ogólnej koncepcji, rozplanowania stref, funkcjonalności, części roślinnej, wodnej, oświetleniowej: Marka Quercus Mikołajczyk

  • projekt w zakresie rozplanowania nawodnienia, sterowania, automatyki, robotów koszących: Marka Gardena

  • materiały do budowy nawierzchni, ogrodzeń, systemów murowych, obrzeży, stopni, tarasów: Marka Bruk – Bet

  • kompleksowa budowa ogrodu w oparciu o ww. projekty, wiedzę i doświadczenie: Marka Quercus Mikołajczyk

  • materiał ozdobny do aranżacji ogrodu w zakresie kamienia ozdobnego, w tym materiał do wykładania rabat, budowy zbiorników, głazy, szpilki kamienne: Marka Gnejsy.pl

  • sprzęt do realizacji ciężkich prac przy budowie ogrodu: Marka Avant

  • sprzęt do realizacji lżejszych prac ziemnych przy uprawie podłoża i zakładaniu trawników: Marka Grillo

  • materiał w zakresie nawodnienia, sterowania, automatyki, robotów koszących: Marka Gardena

  • materiał w zakresie urządzeń technicznych i akcesoriów do wodnych realizacji: Marka Oase

  • materiał roślinny w zakresie bylin: Marka Barcikowscy
  • materiał do dekoracji ogrodu i tarasów w zakresie donic: Marka Modne Donice

  • nowoczesne paleniska ogrodowe: Marka Unico

  • nowoczesne parasole ogrodowe i markizy tarasowe: Marka Litex Garden

  • materiał do kompleksowego wykonania tarasów drewnianych: Komplex Market
  • materiał do wykonania trawników (trawnik z rolki): marka Rolimpex

Dodam, że moje poczynania możesz śledzić również u moich Patronów medialnych,

zarówno w prasie papierowej jak i elektronicznej, na przykład w przypadku Magazynu Mój piękny ogród. Cały cykl znajdziesz w tym linku.

Do zobaczenia w 5 części projektu Krok po kroku zbuduj swój ogród.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

12 Comments

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *