Projekt “Krok po kroku zbuduj swój ogród” po zimowej przerwie ruszył do przodu i to wielkim tempie. Prace terenowe rozpoczęły się na wielu frontach, szereg rzeczy rozpoczętych jesienią jest wykańczanych, ale powstają również nowe elementy, które wcześniej nie mogły być realizowane. Między innymi betonowe schody wiszące, mury, ogrodzenia, a także postępuje równanie terenu. I właśnie temu poświęcony jest ten ogólny post.
Zanim jednak przejdziemy dalej, krótkie przypomnienie w jakim punkcie jestem na swojej drodze do ogrodu i co udało się zrobić do tej pory. W oparciu o wcześniejsze posty tego cyklu, wygląda to następująco:
-
Krok po kroku zbuduj swój ogród – część 2 – inspiracje przed projektem ogrodu
-
Krok po kroku zbuduj swój ogród – część 3 – wstępna koncepcja projektu ogrodu
-
Krok po kroku zbuduj swój ogród – część 4 – przyłącz wodociągowy i kanalizacji sanitarnej
-
Krok po kroku zbuduj swój ogród – część 5 – wstępne przygotowanie i profilowanie terenu oraz zbiornik na wodę deszczową
-
Krok po kroku zbuduj swój ogród – część 6 – projekt architektoniczny
-
Krok po kroku zbuduj swój ogród – część 7 – kanalizacja deszczowa
-
Krok po kroku zbuduj swój ogród – część 8 – przygotowanie podbudowy pod podjazd
-
Krok po kroku zbuduj swój ogród – cześć 9 – zabudowa obrzeży i palisad
-
Krok po kroku zbuduj swój ogród – część 10 – układanie płyt brukowych i tarasowych
-
Krok po kroku zbuduj swój ogród – część 11 – rozpoczęcie budowy ogrodzeń
-
Krok po kroku zbuduj swój ogród – część 12 – projekt nawodnienia ogrodu
.
Tymczasem w tym poście, aby porządkowi i chronologii wydarzeń stało się zadość, przedstawię w skrócie wszystko to, co zaczęliśmy realizować, a później w kolejnych postach, w miarę postępu prac i ich zakańczania, opiszę to dokładnie. A zatem będzie to:
-
budowa betonowych schodów wiszących,
-
budowa murów betonowych,
-
budowa ogrodzeń betonowych,
-
budowa kaskady – ściany wodnej,
-
budowa zbiornika wodnego,
-
dalsze oczyszczanie i profilowanie terenu.
Wszystkie te elementy widać na tych projektowych wizualizacjach, a zatem to taki wstęp do tego, z czym ostro ruszyliśmy od wiosny.
.
Pozimowe wznowienie prac – krótkie podsumowanie
A zatem tyle tytułem wstępu. Spójrz więc co udało się zrobić i jak wyglądało to po kolei. Przedstawię to w podpunktach, ale jak wspomniałem tylko ogólnie, w kilku migawkach zdjęciowych. Natomiast wszystkie te elementy są na tyle istotne, że po zakończeniu poświęcę im osobne posty.
Wspomnę jeszcze, że w etapie tym aktywnie wspierały mnie Firmy:
-
Quercus Mikołajczyk – wykonawca tego ogrodu,
-
Bruk – Bet – dostawca materiału,
-
Wykonawca ogrodzeń i murów – firma spod Piotrkowa Trybunalskiego
.
Wiosenne wznowienie prac wystartowało mocno, na wielu frontach. Jak wspomniałem budujemy schody betonowe, mury w kuchni letniej, kontynuujemy budowę ogrodzeń, rozpoczęliśmy docelowe równanie terenu. Ponadto stawiamy ściany i kaskady wodne, profilujemy teren pod zbiornik wodny, a także przygotowujemy się do budowy nawodnienia. Moje działania idą zatem intensywnie do przodu, a ogród rośnie w oczach na wielu płaszczyznach. A tak to wygląda w praktyce:
Budowa betonowych schodów wiszących
Schody betonowe to niezwykle efektowny element, ale stosunkowo rzadko spotykany w ogrodach. Może dlatego, że pasuje do typowo nowoczesnych projektów. W każdym razie ja się na niego zdecydowałem i mimo ceny, oraz stosunkowo skomplikowanej realizacji, jestem z tego bardzo zadowolony.
Natomiast z uwagi, że schody akurat zakończyliśmy, na blogu znajduje się już gotowy post z ich realizacji. Spójrz więc w tym miejscu, jak wyglądało to krok po kroku.
Budowa ściany z kaskadą wodną
To wyjątkowo efektowny element, który w całości realizujemy na podzespołach i rozwiązaniach Oase. Zatem spójrz jak wyglądała sama budowa ściany, montaż metalowej wylewki, oraz wstępne ustawienie zbiornika, który właśnie razem z wylewką, będzie takim zamkniętym obiegiem. Niebawem w osobnym poście pełna instrukcja, tymczasem kilka ująć jak to powstawało “od pierwszego wbicia łopaty”.
Budowa ściany – muru kuchni letniej
Element ten realizuję z gotowych bloczków betonowych, na wcześniej przygotowanym fundamencie, co opisywałem w tym poście. W każdym razie mur będzie stanowił przesłonę o wysokości 2,10 metra, na której zamontowana będzie docelowo drewniana pergola. A wewnątrz powstałego zakątka, powstanie kuchnia letnia i miejsce do siedzenia.
Analogicznie jak mur, powstawało również ogrodzenie frontowe z bloczków betonowych, co także realizowane było w oparciu o wcześniej wykonany fundament.
Ponadto w ramach wiosennego rozpoczęcia prac przygotowaliśmy również docelowy obrys i profil zbiornika wodnego, który będzie zrealizowany w końcowym etapie, przy wykończeniu ogrodu. A zatem już niebawem.
Jemu również oczywiście poświęcę osobny post, podobnie jak tzw. wgłębnikowi, w którym docelowo stanie wanna z jacuzzi, a tymczasem zamontowaliśmy tylko studnię chłonną, która odbierze, zmagazynuje i odda wody opadowe, które jak to we wgłębniku, szczególnie przy gliniastym podłożu jak u mnie, mogę się gromadzić.
A sam wgłębnik wg. projektu wygląda tak,
co myślę, że oddaje całą sytuację. Zwróć uwagę, że zamiast 3 stopni mamy zamontowane 4 (nieco go pogłębiłem), natomiast te 4 duże betonowe płyty, dopiero będą montowane.
Końcowym elementem tego etapu prac były po pierwsze wywózki kolejnych nadmiarów ziemi, które pochodziły z wykopów poszczególnych elementów, ale także rozpoczęcie docelowego równania terenu w miejscach, gdzie prace ciężki były już zakańczane. Czyli takie stopniowe wycofywanie się z poszczególnych miejsc, wyrównywanie, dowożenie dobrej ziemi i prawie już docelowe przygotowywanie poszczególnych kwart. Spójrz na kilka ogólnych ujęć, natomiast dokładnie opiszę to w jednym z kolejnych postów, kiedy będę omawiał proces zakładania trawnika, jak i samych rabat.
I to tyle w tym takim ogólnym poście, który ma na celu głównie przedstawienie i zachowanie chronologii prac. Jak widziałeś prace trwają na wielu frontach i niebawem stopniowo będę je zakańczał. Co oczywiście na bieżąco zobaczysz w tym cyklu.
.
Natomiast kończąc, jak w każdym poście wspomnę (jak już zapewne wiesz i widzisz po tym, co do tej pory), że do współpracy przy tym przedsięwzięciu udało mi się zaprosić grupę uznanych Marek, dzięki czemu ogród będzie kompletny, a ja będę miał możliwość pokazać Ci wszystko, na co zwrócić uwagę przy kompleksowej budowie ogrodu. Jak zawsze przypomnę jakie to Marki i w jakim zakresie mnie wspomagają:
-
projekt ogrodu w zakresie nawierzchni, ogrodzeń, systemów murowych, obrzeży, stopni, tarasów betonowych: Bruk – Bet
-
projekt ogrodu w zakresie ogólnej koncepcji, rozplanowania stref, funkcjonalności, części roślinnej, wodnej, oświetleniowej: Quercus Mikołajczyk
-
projekt w zakresie rozplanowania nawodnienia, sterowania, automatyki, robotów koszących: Gardena
-
materiały do budowy nawierzchni, ogrodzeń, systemów murowych, obrzeży, stopni, tarasów: Bruk – Bet
-
kompleksowa budowa ogrodu w oparciu o ww. projekty, wiedzę i doświadczenie: Quercus Mikołajczyk
-
materiał ozdobny do aranżacji ogrodu w zakresie kamienia ozdobnego, w tym materiał do wykładania rabat, budowy zbiorników, głazy, szpilki kamienne: Gnejsy.pl
-
sprzęt do realizacji ciężkich prac przy budowie ogrodu: Avant
-
sprzęt do realizacji lżejszych prac ziemnych przy uprawie podłoża i zakładaniu trawników: Grillo
-
materiał w zakresie nawodnienia, sterowania, automatyki, robotów koszących: Gardena
-
materiał w zakresie urządzeń technicznych i akcesoriów do wodnych realizacji: Oase
- materiał roślinny w zakresie bylin: Barcikowscy
-
materiał do dekoracji ogrodu i tarasów w zakresie donic: Modne Donice
-
nowoczesne paleniska ogrodowe: Unico
-
nowoczesne parasole ogrodowe i markizy tarasowe: Litex Garden
-
materiał do kompleksowego wykonania tarasów drewnianych: Komplex Market
-
materiał do wykonania trawników (trawnik z rolki): marka Rolimpex
Dodam, że moje poczynania możesz śledzić również u moich Patronów medialnych,
zarówno w prasie papierowej, jak i elektronicznej jak w przypadku Magazynu Przepis na ogród.
Do zobaczenia w 14 części projektu “Krok po kroku zbuduj swój ogród“.
- Jesień w sadzie: jak sobie ułatwić zbiory owoców - 7 października 2024
- Grabienie liści w sadzie – dlaczego jest konieczne - 4 października 2024
- Jak sadzić kwiaty cebulowe? - 3 października 2024