Krok po kroku zbuduj swój ogród – część 22 – ogrodzenie frontowe oraz mur kuchni letniej

Projekt “Krok po kroku zbuduj swój ogród” podąża do przodu i tak naprawdę jesteśmy już w końcówce realizacji ogrodu. Wspominam to już w kilku ostatnich postach. W każdym razie czas na sprawy typowo urządzeniowe – dekoracyjne, a także ostatnie elementy techniczne, wśród których znalazło się m.in. ogrodzenie frontowe. Oraz mur przyszłej kuchni letniej. I właśnie temu poświęcony jest obecny, dwudziesty drugi post tego cyklu.

Zanim jednak przejdziemy dalej, krótkie przypomnienie w jakim punkcie jestem na swojej drodze do ogrodu i co udało się zrobić do tej pory. W oparciu o wcześniejsze posty tego cyklu, wygląda to następująco:

Tymczasem w tym poście, aby porządkowi i chronologii wydarzeń stało się zadość, przedstawię to, co realizujemy w temacie pt. Ogrodzenie frontowe. Oraz mur kuchni letniej, który jest budowlą właściwie analogiczną.

.

Ogrodzenie frontowe

A zatem tyle tytułem wstępu. Spójrz więc co udało się zrobić i jak wyglądało to po kolei. Tradycyjne przedstawię to w podpunktach, w krokach, które wykonałem.

Wspomnę jeszcze, że w etapie tym aktywnie wspierały mnie firmy:

 • Bruk – Bet dostawca materiału do wykonania ogrodzenia.

Oraz dwie lokalne firmy wykonawcze. Od spraw murarskich oraz montażowych elementów metalowych.

Dodam tylko, że to, co zobaczysz w tym poście powstawało etapami w pewnych odstępach czasu, zgodnie z postępem prac ziemnych i brukarskich w ogrodzie. Czyli wykonanie fundamentów ogrodzenia, a także muru było wykonane wcześniej i dokładnie opisałem to w poście nr 11 tego cyklu – rozpoczęcie budowy ogrodzeń.

Przypomnę tylko, że w ramach prac wykonany był wykop, zbrojenie i zalanie ław fundamentowych.

Wspomnę także, jak już wiesz, że całość prac wykonujemy w oparciu o instrukcje producenta materiałów betonowych (Marki Bruk – Bet). A one wyraźnie te ogrodzenia z pustaków definiują, co na schemacie wygląda następująco:

Jak widzisz, cała konstrukcja składa się z:

 • warstwy pierwszej betonu C8/10,

 • warstwy drugiej betonu C20/25 zbrojonego, czyli ławy fundamentowej,

 • i dopiero na tym układanych bloczkach ogrodzeniowych.

Ja zrobiłem to analogicznie, ale lekko inaczej, co obrazuje poniższy schemat:

Dlaczego tak się stało i co zmieniłem?

Elementem i czynnikiem decydującym był istniejący (wyjściowy) poziom terenu, który po wyznaczeniu docelowego poziomu dołu ogrodzenia (bloczków ogrodzeniowych) był nieco poniżej, co obrazuje brązowa linia.

Co to oznacza?

Oznacza to, że po wylaniu podbudowy betonowej, chcąc wylać zbrojoną ławę fundamentową, wystąpiła konieczność jej zaszalowania, jako że jej docelowy poziom wychodził ponad poziom terenu. A to, na około 40 metrach ogrodzenia, rodziłoby dodatkową pracę i też koszty.

Co zmieniliśmy?

A zatem zamiast betonowej podbudowy, my wylaliśmy tak naprawdę kilkudziesięciocentymetrową ławę z betonu C20, w górnej części zbrojoną wzdłużnie, której góra kończyła się nieco poniżej istniejącego terenu.

A dalej, to co miało być wylewaną ławą fundamentową, my wymurowaliśmy z bloczków fundamentowych betonowych, do wysokości wyznaczonego wcześniej dołu ogrodzenia. Innymi słowy, nieco inną metodą (na pewno bardziej mocną i trwalszą w konsekwencji) doszliśmy do wymaganego poziomu góry fundamentu ogrodzenia. Tak to wygląda w praktyce i właśnie to wymurowanie bloczków fundamentowych (te pod niebieską linią) to krok 6 opisany w poście nr 11.

Krok 7 – murowanie bloczków ogrodzeniowych

Krok ten to tak naprawdę typowe prace murarskie, które realizowane są według schematu:

 • pierwsza warstwa bloczków układana jest na zaprawie cementowej, a poszczególne bloczki łączone są klejem poliuretanowym, co pokażę na przykładzie muru kuchni letniej, bo dla ogrodzenia nie zrobiłem niestety zdjęcia. Jest to analogiczne i tak samo było z pierwszą warstwą muru ogrodzeniowego.

 • kolejne warstwy to układanie ich już tylko na kleju, sukcesywnie bloczek po bloczku, aż do zakładanej wysokości.

W moim przypadku na całej długości ogrodzenia zdecydowałem się na jedną warstwę bloczków pomiędzy słupkami i osiem w słupkach.

Dodam również, że kluczową sprawą podczas układania bloczków jest ich poziomowanie i pionowanie, co trzeba kontrolować we wszystkich płaszczyznach.

Natomiast drobne różnice poziomów korygowane są na bieżąco, specjalnymi klinikami, wkładanymi między bloczki.

 • Krok kolejny to zabetonowanie bloczków ogrodzeniowych, czyli wrzucenie do nich przygotowanej zaprawy cementowej. Czynność dość mozolna, która w moim przypadku wykonywana była ręcznie, co zapewnia dokładne zaaplikowanie zaprawy, a także uniknięcie ewentualnych zabrudzeń bloczków, co mogłoby mieć miejsce przy ewentualnych pracach mechanicznych.

 • Krok ostatni prac murarskich, to przyklejenie wierzchniej warstwy ogrodzenia – daszków. Jak uprzednio, tym samym klejem.

Krok 8 – montaż przęseł metalowych

Krok ostatni w zadaniu budowa ogrodzenia frontowego, to montaż przęseł metalowych pomiędzy słupkami, a także bramy oraz furtki. Czynność, którą trzeba powierzyć specjalistycznej firmie, a zatem nie będę się specjalnie w tej kwestii wypowiadał.

W każdym razie element ten został wykonany na samym końcu, gdy ogród był już ukończony. Chodziło o to aby wcześniej nie zamykać sobie drogi, którą były podawane do wnętrze ogrodu różne elementy, jak chociażby rolki trawy, kamienie czy rośliny.

A zatem teren przed rozpoczęciem prac wyglądał następująco:

Sam montaż do przymocowanie bramy wraz z całą automatyką,

furtki,

oraz przęseł, które składały się z listew mocowanych do słupków,

oraz wzuwanych pomiędzy nie paneli, mocowanych następnie nitami.

I tak przęsło za przęsłem, na całej szerokości ogrodzenia.

.

Mur kuchni letniej

Analogicznie jak ogrodzenie frontowe, został wybudowany mur kuchni letniej. Oczywiście bez końcowych przęseł i w nieco wyższym wydaniu – 2 metrowym.

Nie będę tego wszystkiego więc powielał, pokażę tylko kilka migawek z całego procesu.

Zwróć tylko uwagę, że ze względu na większą wysokość i ilość warstw, zapełnienie bloczków zaprawą wykonywane było dwu etapowo – po wymurowaniu połowy i docelowej wysokości muru. Natomiast sam mur wygląda tak,

a tak komponuje się z zakończonym ogrodem.

Oczywiście docelowo będzie tam jeszcze dach w formie pergoli, a wewnątrz kuchnia letnia i miejsce do siedzenia. Niemniej to za jakiś czas.

Tymczasem to tyle w kwestii budowy ogrodzenia frontowego i muru kuchni letniej. Moje działania intensywnie idą dalej, ogród niebawem będzie już ostatecznie wykańczany (jak to czytasz to już jest), co oczywiście również będę relacjonował.

Natomiast kończąc, jak w każdym poście wspomnę (jak już zapewne wiesz i widzisz po tym, co do tej pory), że do współpracy przy tym przedsięwzięciu udało mi się zaprosić grupę uznanych Marek, dzięki czemu ogród będzie kompletny, a ja będę miał możliwość pokazać Ci wszystko, na co zwrócić uwagę przy kompleksowej budowie ogrodu. Jak zawsze przypomnę jakie to Marki i w jakim zakresie mnie wspomagają:

 • projekt ogrodu w zakresie nawierzchni, ogrodzeń, systemów murowych, obrzeży, stopni, tarasów betonowych: Marka Bruk – Bet

 • projekt ogrodu w zakresie ogólnej koncepcji, rozplanowania stref, funkcjonalności, części roślinnej, wodnej, oświetleniowej: Marka Quercus Mikołajczyk

 • projekt w zakresie rozplanowania nawodnienia, sterowania, automatyki, robotów koszących: Marka Gardena

 • materiały do budowy nawierzchni, ogrodzeń, systemów murowych, obrzeży, stopni, tarasów: Marka Bruk – Bet

 • kompleksowa budowa ogrodu w oparciu o ww. projekty, wiedzę i doświadczenie: Marka Quercus Mikołajczyk

 • materiał ozdobny do aranżacji ogrodu w zakresie kamienia ozdobnego, w tym materiał do wykładania rabat, budowy zbiorników, głazy, szpilki kamienne: Marka Gnejsy.pl

 • sprzęt do realizacji ciężkich prac przy budowie ogrodu: Marka Avant

 • sprzęt do realizacji lżejszych prac ziemnych przy uprawie podłoża i zakładaniu trawników: Marka Grillo

 • materiał w zakresie nawodnienia, sterowania, automatyki, robotów koszących: Marka Gardena

 • materiał w zakresie urządzeń technicznych i akcesoriów do wodnych realizacji: Marka Oase

 • materiał roślinny w zakresie bylin: Marka Barcikowscy
 • materiał do dekoracji ogrodu i tarasów w zakresie donic: Marka Modne Donice

 • nowoczesne paleniska ogrodowe: Marka Unico

 • nowoczesne parasole ogrodowe i markizy tarasowe: Marka Litex Garden

 • materiał do kompleksowego wykonania tarasów drewnianych: Komplex Market
 • materiał do wykonania trawników (trawnik z rolki): marka Rolimpex

Dodam, że moje poczynania możesz śledzić również u moich Patronów medialnych,

zarówno w prasie papierowej, jak i elektronicznej jak w przypadku Magazynu Przepis na ogród.

Do zobaczenia w 23 części projektu Krok po kroku zbuduj swój ogród.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

2 Comments

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *