Krok po kroku zbuduj swój ogród – część 6 – projekt architektoniczny

Projekt “Krok po kroku zbuduj swój ogród” cały czas podąża do przodu i jak wspominałem w poprzednim odcinku, przygotowując się do kolejnych prac terenowych, trwają prace związane z projektowaniem ogrodu. Został opracowany projekt architektoniczny i właśnie temu poświęcony jest obecny, szósty post tego cyklu.

Zanim jednak przejdziemy dalej, krótkie przypomnienie w jakim punkcie jestem na swojej drodze do ogrodu i co udało się zrobić do tej pory. W oparciu o wcześniejsze posty tego cyklu, wygląda to następująco:

Wracając do tematu…

Projekt architektoniczny, który w 100% jest efektem pracy Firmy Bruk – Bet (z moim minimalnym udziałem), to projekt techniczny obejmujący swoim zakresem elementy zagospodarowania ogrodu, takie jak nawierzchnie, w tym podjazdy, ścieżki, tarasy, ale również obrzeża, palisady, murki i ogrodzenia. A zatem wszystko to, co jest potrzebne do zbudowania ogrodu.

Jednocześnie muszę wyjaśnić, że nie jest to absolutnie projekt nasadzeń roślinnych, które mimo, że są widoczne poglądowo na wizualizacjach (które za chwile zobaczysz), to jednak są tam tylko roboczo, a tak naprawdę będą przedmiotem odrębnego opracowania, któremu również poświęcę osobny post tego cyklu.

A zatem to tyle tytułem wstępu.

.

Droga do projektu architektonicznego

Droga do opracowania projektu architektonicznego, podobnie jak do wstępnej koncepcji ogrodu, może nie jest specjalnie wyboista, ale jednak ponownie wymaga skupienia i zaangażowania, bo to właśnie od niej zależy powodzenie przyszłego projektu i ogólnie całego przedsięwzięcia pt. własny ogród. Szczególnie w zakresie jego wyglądu. Stąd jeśli będziesz na tym etapie, polecam zrobić to rzetelnie, aby stworzyć solidny fundament pod przyszłe prace wykonawcze.

Cały proces przedstawię Ci w kilku krokach, które są konieczne aby projekt architektoniczny odpowiadał Twoim potrzebom i oczekiwaniom, a jednocześnie był spójna i zgodna ze sztuką aranżacji ogrodów. Spójrz jak to wyglądało w moim przypadku, a jednocześnie jak proponuję, aby wyglądało również w Twoim.

Krok 1 – przekazanie wstępnej koncepcji ogrodu

Krok pierwszy tego etapu, to jednocześnie ostatni krok etapu opracowania wstępnej koncepcji ogrodu, o której jak wspomniałem, opowiadał trzeci post tego cyklu.

A zatem mówiąc wprost, nie było to nic innego, jak przekazanie Firmie Bruk – Bet materiałów, które miały być początkiem opracowania koncepcji architektonicznej. Czyli takie przekazanie pałeczki. Koncepcja, w formie pliku graficznego, została zatem wysłana drogą mailową i trafiła w ręce, czy mówiąc precyzyjnie, na monitor Projektantki – Pani Kornelii.

Krok 2 – spotkanie terenowe z Projektantką

Rozpoczęcie procesu projektowego, to terenowe spotkanie z Projektantką, która co ważne, przyjeżdża bezpośrednio na plac budowy. Po pierwsze aby wstępnie porozmawiać, poznać moje oczekiwania, ale także obejrzeć teren, jego ukształtowanie, otoczenie, ewentualnie inne rzeczy, przeszkody, uwarunkowania itd., które mogą mieć wpływ na przyszły projekt.

W moim przypadku, w teren udało się również zaprosić Projektantkę Firmy Quercus Mikołajczyk, która była autorką wspomnianej wstępnej koncepcji ogrodu.

A zatem również w terenie nastąpiło symboliczne przekazanie wstępnej koncepcji w kolejne ręce, które miały ją poprowadzić aż do projektu architektonicznego. Towarzyszyło również przekazanie ważnych informacji, sugestii i spostrzeżeń, które mogły być istotne dla dalszych opracowań.

Ważnym elementem spotkania terenowego było również wstępne zapoznanie się z materiałami i produktami Bruk – Bet, na których opierał się będzie zarówno projekt architektoniczny, jak i przyszły ogród. A zatem oglądając materiały, katalogi i próbniki, które przywiozła ze sobą Projektantka – Pani Kornelia, miałem możliwość po raz pierwszy zetknąć się z ofertą produktową, a także wstępie określić swoje preferencje.

Myślę, że etap spotkania terenowego to niezwykle ważny i twórczy etap, który pozwolił na poczynienie wielu uzgodnień, które znalazły odzwierciedlenie w przyszłym projekcie.

Krok 3 – szkic koncepcyjny i wstępna propozycja materiałów

Efektem powyższego spotkania i wstępnych ustaleń, było opracowanie przez Projektantkę tzw. szkicu koncepcyjnego.

Szkic koncepcyjny, to tak naprawdę taki czysty rysunek techniczny, który był przerysowaniem wstępnej koncepcji ogrodu (tej z kroku 1), na język programu graficznego, którym posługuje się Pani Projektant. A zatem stworzenie czystej planszy, czyli podkładu pod dalsze prace.

Następnie, na szkicu koncepcyjnym, stworzenie wstępnej propozycji materiałowej, czyli przedstawienie mi pierwszej propozycji materiałów, które po pierwsze odpowiadają wstępnej koncepcja, a po drugie są spójne z pierwszymi, roboczymi ustaleniami na placu budowy.

W tym miejscu muszę również dodać, że to właśnie rolą Projektantki było to, aby przygotowując wstępną propozycję materiałów wszystko ze sobą spasować, a zatem przedstawić mi wariant spójny, w którym wszystkie elementy współgrają ze sobą zarówno wizualnie, jak i technicznie, będąc dopasowane seriami i parametrami.

I to wszystko zostało zrobione, a do mnie drogą mailową powędrował czysty szkic koncepcyjny oraz wstępna propozycja materiałowa. Co ważne, w mailu przedstawiony był również uszczegółowiony opis oraz ewentualne propozycje zamienników, na poszczególne, zaproponowane materiały i rozwiązania.

Krok 4 – moje przemyślenia i uwagi do wstępnych propozycji materiałowej

W odpowiedzi na otrzymane materiały, po przemyśleniach, obejrzeniu szczegółowej oferty produktowej Firmy Bruk – Bet zawartej na stronie internetowej, wysłałem Projektantce maila, w którym odniosłem się do zaproponowanych materiałów.

Część z jej propozycji przyjąłem, inne postanowiłem zamienić. Wybrałem również kolorystyki, rozmiary i ogólnie przedstawiłem swoje uszczegółowione życzenia.

Krok 5 – uaktualniona propozycja materiałowa czyli pierwsza koncepcja architektoniczna oraz wstępna kalkulacja cenowa

W ślad za moimi sugestiami powstała pierwsza koncepcja architektoniczna. Czyli Projektantka wykonała i przesłała mi pierwszy rysunek, z konkretnie wpasowanymi materiałami, na które się zdecydowałem.

Załącznikiem do tego był również wstępny kosztorys, czyli ilościowe i cenowe zestawienie materiałów, które zostały użyte w pierwszej koncepcji architektonicznej.

A zatem powstał pierwszy, konkretny materiał, który odpowiadał po pierwsze moim wyobrażeniom, następnie wstępnej koncepcji ogrodu, a także był zgodny z moimi wyborami jeśli chodzi o konkretne materiały.

I na tym teoretycznie proces mógłby się zakończyć i moglibyśmy przejść do kroku ostatniego, czyli opracowania wizualizacji przestrzennych. Mógłby, gdybym nie był sobą i nie chciałbym jeszcze czegoś modyfikować. Ale chciałem.

Krok 6 i 7, 8 i 9 oraz 10 i 11 – moje kolejne przemyślenia i kolejne warianty koncepcji architektonicznych

Etap ten to nic innego, jak powielenie kroków 4 i 5, czyli:

  • krok 6 – moje uwagi do 1 koncepcji architektonicznej

  • krok 7 – Projektantka opracowała 2 koncepcję architektoniczną + uaktualniony kosztorys

  • krok 8 – moje uwagi do 2 koncepcji architektonicznej

  • krok 9 – Projektantka opracowała 3 koncepcję architektoniczną + uaktualniony kosztorys

  • krok 10 – moje uwagi do 3 koncepcji architektonicznej

  • krok 11 – Projektantka opracowała 4 – OSTATECZNĄ koncepcję architektoniczną + OSTATECZNY kosztorys

I tym sposobem, za 4 podejściem, postała ostateczna koncepcja, czyli PROJEKT ARCHITEKTONICZNY

+ zestawienie ilościowe i cenowe materiałów (ceny dla potrzeb postu usunąłem):

Krok 12 – wizualizacje przestrzenne projektu architektonicznego

Krok ostatni, taka “kropka nad i”, to przestrzenne przedstawienie ostatecznego projektu architektonicznego, które oczywiście również jest dziełem Pani Kornelii z Firmy Bruk – Bet. Spójrz jak to wygląda na kilku grafikach:

Natomiast w tym miejscu dodam, że w toku powyższych prac, Projektantka zbudowała sobie schemat całego terenu, z dokumentacji projektowej wpasowała w niego również mój, budowany budynek i praktycznie ze 100% dokładnością stworzyła przestrzenny model przyszłego ogrodu. Dzięki wysokim możliwościom graficznym i technicznym oprogramowania, na którym pracuje, pozwoliło to stworzyć obrazy, które niemal jak zdjęcia odwzorowują wygląd przyszłego ogrodu.

Moim zdaniem to niezwykle fajne, aby przed realizacją ogrodu móc zobaczyć, nie tylko na rzucie płaskim, ale właśnie przestrzennie, jak będzie wyglądał przyszły ogród, zbudowany z użyciem konkretnych materiałów i rozwiązań. To niezwykłe udogodnienie, które prawie z fotograficzną dokładnością obrazuje to, co dopiero przede mną. A tym samym to kolejna zaleta współpracy z profesjonalnym biurem projektowym.

.

I co dalej?

Jeśli przypominasz sobie grafikę z poprzednich postów, która w całości dotyczy procesu projektu ogrodu, to właśnie na niej widać dokładnie, na jakim etapie jestem. Mam za sobą trzy z pięciu kroków całego procesu projektowego (te kolorem szarym).

A zatem za mną są:

  • zbieranie wstępnych inspiracji, o których przeczytasz w poście 2 tego cyklu,

  • opracowanie wstępnej koncepcji zagospodarowania ogrodu, o której przeczytasz w poście nr 3,

  • projekt architektoniczny, czyli projekt nawierzchni i materiałów do budowy (kostki, obrzeża, płyty, ogrodzenia), o którym czytasz w tym poście.

Natomiast przede mną jeszcze opracowanie:

  • szczegółowego projektu nasadzeń, rozwiązań wodnych, oświetlania i wizualizacji 3D, co ponownie wykona Firma Quercus Mikołajczyk,

  • projektu nawodnienia, co wykona Firma Gardena.

I dopiero wówczas projekt będę mógł uznać za kompletny w każdym elemencie.

Natomiast dodam jeszcze najważniejsze: owszem, opracowanie tych projektów to trochę pracy, w którą zaangażowanie muszą włożyć zarówno Projektanci, jak i ja, aby to wszystko przemyśleć i pogodzić. Jednak działanie takie ma jeden, podstawowy cel: ma mi ułatwić pracę na etapie wykonywania ogrodu, a jednocześnie uchronić mnie przed działaniem “na ślepo”, a tym samym przed ponoszeniem niepotrzebnych kosztów, przed unikaniem błędów i niepotrzebnego zamieszania. A jednocześnie pomóc stworzyć ogród taki, jak sobie wymarzyłem.

Na zakończenie wspomnę jeszcze, że to naprawdę niebywałe, jaką drogę projektową udał się już przejść. Od mojego pomysłu namazanego odręcznie na kartce, przez kilka wariantów koncepcji projektowych, następnie kilka wersji projektu architektonicznego, po gotową symulację przestrzenną. Naprawdę jestem zadowolony, a jednocześnie wdzięczny wszystkim Projektantom.

No dobrze, tyle w 6 poście z cyklu “Krok po kroku zbuduj swój ogród”. Natomiast moje działania zgodnie z harmonogramem idą dalej, co oczywiście również będę relacjonował w ramach postów tego cyklu. Jak już wiesz i widzisz po tym, co do tej pory, udało mi się zaprosić do współpracy grupę uznanych Marek, dzięki czemu ogród będzie kompletny, a ja będę miał możliwość pokazać Ci wszystko, na co zwrócić uwagę:

  • projekt ogrodu w zakresie nawierzchni, ogrodzeń, systemów murowych, obrzeży, stopni, tarasów betonowych: marka Bruk – Bet

  • projekt ogrodu w zakresie ogólnej koncepcji, rozplanowania stref, funkcjonalności, części roślinnej, wodnej, oświetleniowej: marka Quercus Mikołajczyk

  • projekt w zakresie rozplanowania nawodnienia, sterowania, automatyki, robotów koszących: marka Gardena

  • materiały do budowy nawierzchni, ogrodzeń, systemów murowych, obrzeży, stopni, tarasów: marka Bruk – Bet

  • kompleksowa budowa ogrodu w oparciu o ww. projekty, wiedzę i doświadczenie: marka Quercus Mikołajczyk

  • materiał ozdobny do aranżacji ogrodu w zakresie kamienia ozdobnego, w tym materiał do wykładania rabat, budowy zbiorników, głazy, szpilki kamienne: marka Gnejsy.pl

  • sprzęt do realizacji ciężkich prac przy budowie ogrodu: marka Avant

  • sprzęt do realizacji lżejszych prac ziemnych przy uprawie podłoża i zakładaniu trawników: marka Grillo

  • materiał w zakresie nawodnienia, sterowania, automatyki, robotów koszących: marka Gardena

  • materiał w zakresie urządzeń technicznych i akcesoriów do wodnych realizacji: marka Oase

  • materiał roślinny w zakresie bylin: marka Barcikowscy
  • materiał do dekoracji ogrodu i tarasów w zakresie donic: marka Modne Donice

  • nowoczesne paleniska ogrodowe: marka Unico

  • nowoczesne parasole ogrodowe i markizy tarasowe: marka Litex Garden

  • materiał do kompleksowego wykonania tarasów drewnianych: marka Komplex Market
  • materiał do wykonania trawników (trawnik z rolki): marka Rolimpex

Dodam, że moje poczynania możesz śledzić również u moich Patronów medialnych,

zarówno w prasie papierowej jak i elektronicznej, na przykład w przypadku Magazynu Mój piękny ogród. Cały cykl znajdziesz w tym linku.

Do zobaczenia w 7 części projektu Krok po kroku zbuduj swój ogród.

 

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

18 Comments

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *