Krok po kroku zbuduj swój ogród – część 29 – olejowanie drewnianego tarasu

Projekt “Krok po kroku zbuduj swój ogród” właśnie dobiegł końca. Ogród jest gotowy, w co sam jeszcze nie mogę uwierzyć. To wiele miesięcy ciężkiej pracy i zaangażowania wielu osób i firm. Ale udało się! Mogę powiedzieć, że ogród jest skończony. Pora więc zacząć się nim cieszyć. Ale zanim to, jest jeden ważny element – sprzątanie i mycie. I to, jak wiesz, było tematem przed ostatniego postu. Natomiast na sam deser pozostał jeszcze jeden, bardzo ważny szczegół – olejowanie drewnianego tarasu. I właśnie o tym jest ten, ostatni post tego cyklu.

Zanim jednak przejdziemy dalej, krótkie przypomnienie w jakim punkcie jestem na swojej drodze do ogrodu i co udało się zrobić do tej pory. W oparciu o wcześniejsze posty tego cyklu, wygląda to następująco:

.

Tymczasem w tym poście, aby porządkowi i chronologii wydarzeń stało się zadość, przedstawię to, co realizujemy w temacie pt. olejowanie drewnianego tarasu.

I od razu dodam, że to sprawa niezwykle istotna. Co prawda zastosowane przeze mnie drewno Thermory tego nie wymaga, ale jednak co olej, to olej. Zawsze dodatkowo natłuszcza i zabezpiecza, a ponadto wzmacnia kolor i strukturę drewna.

Natomiast bez olejowania, jak w przypadku innych materiałów drzewnych, deski tarasowe z drewna Thermory starzeją się w naturalny sposób, przybierając po pewnym czasie zabarwienie srebrnoszare. Proces ten rozpoczyna się od razu po zamontowaniu, o którym przeczytasz w poście nr 19 tego cyklu, dlatego dwa miesiące po tym, taras wyglądał jak poniżej.

.

Olejowanie drewnianego tarasu

A zatem tyle tytułem wstępu. Spójrz więc co udało się zrobić i jak wyglądało to po kolei oraz czym się posłużyłem. Wspomnę jeszcze, że w etapie tym aktywnie wspierała mnie firma Altax dostawca środków do pracy.

I od razu ważna uwaga. Jak widzisz, w ramach ochronny drewna zaopatrzyłem się w:

  • impregnat gruntujący do drewna,

  • olej do drewna.

Natomiast później przypomniałem sobie, że przecież ja mam Thermory thermo sosnę skandynawską, a zatem produkt estonśkiego pioniera termomodyfikacji i lidera na rynku, który od ponad 20 lat oferuje drewno o najwyższej jakości i estetyce wykonania. A właśnie proces termomodyfikacji, który jest przeprowadzany w specjalnych piecach, przy udziale pary wodnej sprawia, że deski są odżywiczone i odcukrzone, a więc grzyby ani pleśń nie znajdą w nich pożywienia. Natomiast z uwagi, że zastosowany przeze mnie olej zawiera w sobie olej tungowy, który jest najtrwalszym, ale naturalnym olejem na świecie, aby zapobiec ewentualnemu zainteresowaniu nim grzybów, pleśni, czy owadów, warto zastosować wspomniany impregnat.

Sam proces olejowania nie jest skomplikowany i właściwie nie wymaga specjalnego komentarza. Sprowadza się do kilku prostych kroków, które wykonałem.

Krok 1 – zamiatanie i mycie tarasu

Czynności oczywiste, jako że deski przed impregnowaniem, a później olejowaniem, muszą być czyste i pozbawione kurzu.

Dodam, że mycie zrobiłem samą wodą bez detergentów, które mogłyby ewentualnie mieć jakiś negatywny wpływ na stosowane później preparaty.

Krok 2 – zabezpieczenie przyległych elementów

Czyli oklejenie taśmą malarską przylegających do desek ścian budynku, obrzeży i płytek tarasowych.

 

Krok 3 – impregnowanie

Zastosowałem bezbarwny impregnat gruntujący, który nie zmienia koloru drewna oraz nie tworzy powłoki i może być stosowane pod wszystkie produkty do drewna.

Natomiast samo stosowanie to malowanie jedną warstwą, a następnie pozostawienie do wyschnięcia na okres minimum 24 godzin. Co też musiałem wykonać.

Krok 4 – olejowanie

Czynność równie prosta co impregnowanie, polegająca na wcieraniu szmatką lub pędzlem oleju, aż do momentu całkowitego nasączenia drewna. Natomiast to, o czym należy pamiętać, to mieszanie preparatu zarówno przed rozpoczęciem pracy, jak i w jej trakcie.

Wspomnę również, że wybrałem preparat w kolorze dębu, który poza zabezpieczeniem, nadaje deskom również lekkiego koloru.

W każdym razie, deska po dece, obszar za obszarem, zaolejowaliśmy cały taras,

który po wyschnięciu nabrał pięknego wyglądu i moim zdaniem idealnie wpasował się w charakter ogrodu.

.

A tymczasem to tyle w temacie: olejowanie drewnianego tarasu. Jak zapowiadałem w poście poprzednim, ten o olejowaniu, jest ostatnim postem cyklu “Krok po kroku zbuduj swój ogród’. Ogród na tym etapie już mogę uznać za skończony. Co prawda zawsze będzie jeszcze coś do zrobienia, ale to już sprawy bieżące, jak w każdym ogrodzie.

Natomiast kończąc, jak w każdym poście wspomnę (jak już zapewne wiesz i widzisz po tym, co było do tej pory), że do współpracy przy tym przedsięwzięciu udało mi się zaprosić grupę uznanych marek, dzięki czemu powstał ogród kompletny, a ja miałem możliwość pokazać Ci wszystko, na co zwrócić uwagę przy kompleksowej budowie ogrodu. Jak zawsze przypomnę jakie to marki i w jakim zakresie mnie wspierały:

  • projekt ogrodu w zakresie nawierzchni, ogrodzeń, systemów murowych, obrzeży, stopni, tarasów betonowych: marka Bruk – Bet

  • projekt ogrodu w zakresie ogólnej koncepcji, rozplanowania stref, funkcjonalności, części roślinnej, wodnej, oświetleniowej: marka Quercus Mikołajczyk

  • projekt w zakresie rozplanowania nawodnienia, sterowania, automatyki, robotów koszących: marka Gardena

  • materiały do budowy nawierzchni, ogrodzeń, systemów murowych, obrzeży, stopni, tarasów: marka Bruk – Bet

  • kompleksowa budowa ogrodu w oparciu o ww. projekty, wiedzę i doświadczenie: marka Quercus Mikołajczyk

  • materiał ozdobny do aranżacji ogrodu w zakresie kamienia ozdobnego, w tym materiał do wykładania rabat, budowy zbiorników, głazy, szpilki kamienne: marka Gnejsy.pl

  • sprzęt do realizacji ciężkich prac przy budowie ogrodu: marka Avant

  • sprzęt do realizacji lżejszych prac ziemnych przy uprawie podłoża i zakładaniu trawników: marka Grillo

  • materiał w zakresie nawodnienia, sterowania, automatyki, robotów koszących: marka Gardena

  • materiał w zakresie urządzeń technicznych i akcesoriów do wodnych realizacji: marka Oase

  • materiał roślinny w zakresie bylin: marka Barcikowscy
  • materiał do dekoracji ogrodu i tarasów w zakresie donic: marka Modne Donice

  • nowoczesne paleniska ogrodowe: marka Unico

  • nowoczesne parasole ogrodowe i markizy tarasowe: marka Litex Garden

  • materiał do kompleksowego wykonania tarasów drewnianych: marka Komplex Market
  • materiał do wykonania trawników (trawnik z rolki): marka Rolimpex

Dodam, że moje poczynania mogłeś śledzić również u moich Patronów medialnych,

zarówno w prasie papierowej, jak i elektronicznej jak w przypadku Magazynu Przepis na ogród.

Dziękuję Ci zatem za wspólne oglądanie tego, co powstało, a jednocześnie mam nadzieję, że powstał poradnik, który pomoże Ci w Twoich ogrodowych zmaganiach. Jak widziałeś w całym cyklu i wszystkich postach, które znajdziesz tutaj, wszystko da się wykonać. Trzeba tylko chęci, pracy i dobrego zorganizowania. Zatem jeśli będziesz podążał moją drogą, życzę powodzenia!

 

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *