Krok po kroku zbuduj swój ogród – część 20 – betonowy warzywnik

Projekt “Krok po kroku zbuduj swój ogród” podąża do przodu i tak naprawdę jesteśmy już w końcówce realizacji ogrodu. Wspominam to już w kilku ostatnich postach. W każdym razie czas na sprawy typowo urządzeniowe – dekoracyjne, wśród których znalazł się m.in. betonowy warzywnik I właśnie temu poświęcony jest obecny, dwudziesty post tego cyklu.

Zanim jednak przejdziemy dalej, krótkie przypomnienie w jakim punkcie jestem na swojej drodze do ogrodu i co udało się zrobić do tej pory. W oparciu o wcześniejsze posty tego cyklu, wygląda to następująco:

Tymczasem w tym poście, aby porządkowi i chronologii wydarzeń stało się zadość, przedstawię to, co realizujemy w temacie pt. betonowy warzywnik.

.

Betonowy warzywnik – montaż

A zatem tyle tytułem wstępu. Spójrz więc co udało się zrobić i jak wyglądało to po kolei. Tradycyjne przedstawię to w podpunktach, w krokach, które wykonałem.

Wspomnę jeszcze, że w etapie tym aktywnie wspierały mnie firma:

  • Bruk – Bet dostawca warzywników.

Natomiast montaż betonowych warzywników, to tak naprawdę poskręcanie elementów, zgodnie z dostarczoną instrukcją. Sprawa prosta, którą można wykonać w pojedynkę. I tak też było w moim przypadku.

Krok 1 – rozpakowanie warzywników i zapoznanie się z elementami

Etap pierwszy prac, to tak naprawdę prace przygotowawcze. Rozpakowanie dostarczonych elementów i zapoznanie się z instrukcją.

W moim przypadku były to dwa warzywniki spakowane na jednej palecie, które po złożeniu mają wymiar 1,20*2,4 metra, przy wysokości 0,6. A zatem całkiem spore.

Krok 2 – sytuacyjne rozmierzenie i ułożenie pierwszego elementu

Krok drugi to wyznaczenie miejsca pod warzywniki i ułożenie pierwszej płyty, z jednoczesnym jej wypoziomowaniem.

Dodam, że wcześniej miałem wydzielony obszar pod warzywniki oraz wstępnie wyprofilowane podłoże, a zatem poziomowanie poszczególnych elementów nie było problematyczne, wymagało jedynie drobnej korekty – uniesienia, czy też dociśnięcia.

Natomiast wspomnę również, że poszczególne płyty mają wymiar 30 na 120 centymetrów i grubość centymetrów 4. Waga płyty to z kolei około 32 kilogramy.

Krok 3 – ułożenie, wypoziomowanie i przykręcenie drugiego elementu

Krok kolejny to dostawienie drugiej płyty, wypoziomowanie jej i skręcenie przy pomocy będącego w zestawie kątownika i 4 śrub.

Natomiast na tym etapie ważne jest, aby dokręcenie nakrętek nie było “na siłę”, czyli do końca,

ale tak aby tylko złapać płyty ale pozostawić je jeszcze w miarę ruchome względem siebie, co ma znaczenie przy kolejnych płytach i domykaniu do kątów prostych całek konstrukcji.

Krok 4 – ułożenie, wypoziomowanie i przykręcenie trzeciego elementu

Czynność analogiczna do powyższej, natomiast z uwagi, ze płyty łączą się wzdłużnie, zamiast kątownika występuje płaska blach, również przykręcana 4 śrubami, na tym etapie bez dociągania ich na siłę.

Krok 5 – ułożenie, wypoziomowanie i przykręcenie kolejnych elementów

Czyli powtarzając powyższe kroki, ułożenie, wypoziomowanie i przykręcenie 4, 5 i 6 płyty pierwszej warstwy warzywnika.

Natomiast na zakończenie, mając całą konstrukcję, po sprawdzeniu kątów, wymiarów i przekątnych, co w zasadzie było formalnością, jako że ze względu na dobre spasowanie płyt wyszło to samo, można było “na siłę” dociągnąć wszystkie śruby.

Krok 6 – ułożenie i skręcenie drugiej warstwy warzywnika

Analogicznie jak warstwę pierwszą, montuje się warstwę drugą, z tą różnicą, że nie trzeba jej poziomować, bo układa się ją na wypoziomowanej warstwie pierwszej. O ile oczywiście ta pierwsza była wypoziomowana poprawnie, co w moim przypadku miało miejsce.

Dla porządku dodam, że drugą warstwę z powodu innych pilnych prac montowałem po około 2 tygodniach, co widać chociażby po rozwoju chwastów. Nie ma to znaczenia, wspominam tylko poglądowo. Natomiast znaczenie mają widoczne na poniższych zdjęciach metalowe rozpórki, które montuje się w warstwie pierwszej i drugiej w specjalnych otworach w bocznych blachach. Mają one za zadanie spinanie konstrukcji i zapobiegnięcie jej rozepchaniu po zasypaniu wnętrza warzywników ziemią. Rzecz ważna, nie można o niej zapomnieć.

I to właściwie tyle w kwestii montażu warzywnika betonowego. W moim przypadku były dwa więc czynności trzeba było powtórzyć.

W każdym razie powstały dwie obszerne skrzynie,

które w toku dalszego urządzania ogrodu były sukcesywnie aranżowane.

W każdym razie nie rosną w nich jeszcze warzywa, ale zagospodarowane zostało już ich otoczenie. Wspominam tylko na marginesie, bo dokładną relację z tych prac zobaczysz w kolejnych postach tego cyklu.

A zatem to tyle w kwestii budowy betonowych warzywników. Moje działania intensywnie idą dalej, ogród niebawem będzie już ostatecznie wykańczany, co oczywiście również będę relacjonował.

Natomiast kończąc, jak w każdym poście wspomnę (jak już zapewne wiesz i widzisz po tym, co do tej pory), że do współpracy przy tym przedsięwzięciu udało mi się zaprosić grupę uznanych Marek, dzięki czemu ogród będzie kompletny, a ja będę miał możliwość pokazać Ci wszystko, na co zwrócić uwagę przy kompleksowej budowie ogrodu. Jak zawsze przypomnę jakie to Marki i w jakim zakresie mnie wspomagają:

  • projekt ogrodu w zakresie nawierzchni, ogrodzeń, systemów murowych, obrzeży, stopni, tarasów betonowych: Bruk – Bet

  • projekt ogrodu w zakresie ogólnej koncepcji, rozplanowania stref, funkcjonalności, części roślinnej, wodnej, oświetleniowej: Quercus Mikołajczyk

  • projekt w zakresie rozplanowania nawodnienia, sterowania, automatyki, robotów koszących: Gardena

  • materiały do budowy nawierzchni, ogrodzeń, systemów murowych, obrzeży, stopni, tarasów: Bruk – Bet

  • kompleksowa budowa ogrodu w oparciu o ww. projekty, wiedzę i doświadczenie: Quercus Mikołajczyk

  • materiał ozdobny do aranżacji ogrodu w zakresie kamienia ozdobnego, w tym materiał do wykładania rabat, budowy zbiorników, głazy, szpilki kamienne: Gnejsy.pl

  • sprzęt do realizacji ciężkich prac przy budowie ogrodu: Avant

  • sprzęt do realizacji lżejszych prac ziemnych przy uprawie podłoża i zakładaniu trawników: Grillo

  • materiał w zakresie nawodnienia, sterowania, automatyki, robotów koszących: Gardena

  • materiał w zakresie urządzeń technicznych i akcesoriów do wodnych realizacji: Oase

  • materiał do dekoracji ogrodu i tarasów w zakresie donic: Modne Donice
  • materiał do kompleksowego wykonania tarasów drewnianych: Komplex Market

  • materiał do wykonania trawników (trawnik z rolki): Rolimpex

Dodam, że moje poczynania możesz śledzić również u moich Patronów medialnych,

zarówno w prasie papierowej, jak i elektronicznej jak w przypadku Magazynu Przepis na ogród.

Do zobaczenia w 21 części projektu Krok po kroku zbuduj swój ogród.

Tomasz Szostak
Latest posts by Tomasz Szostak (see all)

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

2 Comments

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *