Krok po kroku zbuduj swój ogród – część 16 – wykonanie nawodnienia – etap 1

Projekt “Krok po kroku zbuduj swój ogród” podąża do przodu i jak widziałeś w poprzednim poście tego cyklu, po zimowej przerwie, ponownie nabrał tempa. Rozpoczęły się ostatnie etapy budowy ogrodu, dlatego przyszedł czas na rzecz niezwykle istotną, wykonanie nawodnienia. A konkretnie tych elementów, które na tym etapie muszą znaleźć się pod ziemią. I właśnie temu poświęcony jest obecny, szesnasty post tego cyklu.

Zanim jednak przejdziemy dalej, krótkie przypomnienie w jakim punkcie jestem na swojej drodze do ogrodu i co udało się zrobić do tej pory. W oparciu o wcześniejsze posty tego cyklu, wygląda to następująco:

.

Tymczasem w tym poście, aby porządkowi i chronologii wydarzeń stało się zadość, przedstawię to, co na tym etapie realizujemy w temacie pt. wykonanie nawodnienia, które na projekcie wyglądają następująco:

Dodam również, że wykonaniu projektu nawodnienia został poświęcony 12 post tego cyklu, a zatem tytułem wstępu polecam Ci jego lekturę: Krok po kroku zbuduj swój ogród – część 12 – projekt nawodnienia ogrodu

Myślę, że będzie to dobre wprowadzenie do prac terenowych, które właśnie zrealizowaliśmy.

.

Wykonanie nawodnienia – etap 1

Tytułem wstępu dodam, że w ramach prac zdecydowałem się na wykorzystanie najnowszych technologii, czyli Gardena smart System. To inteligentne rozwiązanie, które pozwala na zaspokojenie wszystkich moich potrzeb, od kompleksowego podlewania, przez koszenie trawnika, po sterowanie, za pomocą specjalnych wtyczek, ogrodowym oświetleniem i systemem kaskad wodnych. Co więcej, system pozwala na sterowanie zdalne, za pomocą smartfona, praktycznie z dowolnego miejsca na świecie, co z racji moich licznych wyjazdów ma dla mnie kolosalne znaczenie.

Etap, na którym znajduje się budowa mojego ogrodu to idealny, a właściwie optymalny moment na rozpoczęcie budowy wspomnianych systemów. Zakończone są już prace budowlane związane z architekturą, nawierzchniami i profilowaniem terenu, a zatem ogród przygotowany jest do wykończenia, rozłożenia trawnika, nasadzeń i urządzenia rabat. Stąd właśnie na tym etapie przystąpiłem do montażu tych części całego systemu, które wymagają zakopania, właśnie przed urządzeniem trawników i nasadzeniami.

Zanim pokrótce przedstawię Ci co na tym etapie zostało zrobione, wspomnę jeszcze o najważniejszym, o co często padają pytania. Co jest najważniejsze w budowie dobrego i sprawnego systemu nawodnieniowego? A odpowiedź jest prosta i sprawdzona, właśnie na przykładzie tego, co realizuję. Otóż całe zadanie wymaga:

  • opracowania projektu, dobrania odpowiednich rozwiązań i materiałów, co mnie zapewnia marka Gardena,

  • i co równie ważne, odpowiednie tego wykonanie. Dlatego zdecydowałem się na autoryzowanego partnera Gardena, firmę Hortus – projektowanie i urządzanie ogrodów.

.

Realizacja budowy systemów nawodnieniowych na tym etapie budowy ogrodu, to jak wspomniałem, przede wszystkim zainstalowanie elementów podziemnych, do których nie będzie dostępu po wykończeniu ogrodu, choćby ze względu na ułożenie siatki przeciw kretom i trawnika. A więc na początek zmontowanie (wyposażenie) oraz zainstalowanie tzw. skrzynek rozprowadzających wodę do poszczególnych części całego systemu.

Mówiąc obrazowo to elementy, do których z jednej strony dochodzi źródło zasilania wody z budynku,

a z drugiej, za pomocą elektrozaworów nawadniających, wychodzą i rozchodzą się po ogrodzie poszczególne nitki systemu nawadniania (sekcje).

W moim przypadku te, które za pomocą zraszaczy będą nawadniały trawniki, jak również te, które będą zasilały linie kroplujące w rabatach i skrzyniach warzywnych. Natomiast dodatkowo, jako uzupełnienie systemu nawadniania, rozlokowane po ogrodzie i zainstalowane zostały puszki poboru wody, czyli tzw. system Pipeline, o którym w dalszej części postu.

A zatem mój system jest stosunkowo rozbudowany, co tym bardziej przemawiało za jego realizacją przez autoryzowanego partnera. Nie zmienia to jednak faktu, że Gardena posiada wygodną i prostą technikę realizacji tzw. “Quick and Easy”, gdzie wszystkie elementy, za pomocą łączników, rozdzielaczy i rur montażowych, można w łatwy sposób ze sobą łączyć i rozbudowywać, bez konieczności używania specjalistycznych narzędzi. Sam proces realizacji prac, to tak naprawdę wykonanie wykopu, bruzdy o szerokości około 10 centymetrów,

w której układane są rury

i wszystkie elementy (zraszacze),

a następnie zasypanie i zagrabienie, do wcześniej przygotowanych poziomów.

Ważnym elementem, o którym warto pamiętać wcześniej, tzn. na etapie realizacji projektu nawodnienia i później zabudowy elementów zagospodarowania, jest umieszczenie przepustów, w które można wprowadzać rury nawodnieniowe. Ułatwia to pracę i pozwala uniknąć niepotrzebnego kucia czy wiercenia.

Wspomniany wcześniej system Pipeline, to uzupełnienie systemu nawadniania, w którym rozlokowane po ogrodzie i zainstalowane zostały puszki poboru wody. To komfortowe rozwiązanie, które umożliwia podpięcie do źródła wody przy kuchni letniej, jacuzzi, zbiornikach wodnych i tarasie.

Zasada montażu i materiały do jego wykonania są analogiczne jak do samego systemu nawadniania,

a cały system spięty jest również ze skrzynkami rozprowadzającymi.

Budowa systemu nawodnieniowego w moim ogrodzie, a także całego systemu Gardena smart System jest tak naprawdę dopiero w toku. Mimo, że wszystkie elementy podziemne zostały już zainstalowane i tak naprawdę już działają,

to do wykonania pozostało jeszcze sporo rzeczy, które mogą być zrealizowane dopiero po zakończeniu kolejnych etapów budowy całego ogrodu. M.in. rozłożenie linii kroplujących w urządzonych rabatach, zainstalowanie przewodów ograniczających pracę robotów koszących, założenie czujnika Smart Sensor, który mierzy wilgotność gleby tak, by zoptymalizować nawadnianie, czy wspomnianych wtyczek wielofunkcyjnych odpowiedzialnych za sterowanie kaskadami i oświetleniem. To wszystko oczywiście przedstawię w kolejnych artykułach tego cyklu.

Tymczasem wspomnę jeszcze, że wykonanie nawodnienia to element niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania ogrodu. Stąd oczywiście musiał znaleźć się w mojej realizacji. Natomiast sama jego realizacja, jak w moim przypadku, powinna być realizowana w oparciu o projekt i autoryzowanego wykonawcę.

 

To gwarantuje poprawne wykonanie nawodnienia oraz połączenie elementów, których jest naprawdę sporo.

A także właściwe skonfigurowanie całego systemu Gardena smart System, które jest jeszcze przede mną.

Tymczasem to tyle w kwestii pierwszego etapu budowy nawodnienia.

Moje działania intensywnie idą dalej, ogród niebawem będzie wykańczany, co oczywiście również będę relacjonował w ramach kolejnych postów tego cyklu.

.

Natomiast kończąc, jak w każdym poście wspomnę (jak już zapewne wiesz i widzisz po tym, co do tej pory), że do współpracy przy tym przedsięwzięciu udało mi się zaprosić grupę uznanych Marek, dzięki czemu ogród będzie kompletny, a ja będę miał możliwość pokazać Ci wszystko, na co zwrócić uwagę przy kompleksowej budowie ogrodu. Jak zawsze przypomnę jakie to Marki i w jakim zakresie mnie wspomagają:

  • projekt ogrodu w zakresie nawierzchni, ogrodzeń, systemów murowych, obrzeży, stopni, tarasów betonowych: marka Bruk – Bet

  • projekt ogrodu w zakresie ogólnej koncepcji, rozplanowania stref, funkcjonalności, części roślinnej, wodnej, oświetleniowej: marka Quercus Mikołajczyk

  • projekt w zakresie rozplanowania nawodnienia, sterowania, automatyki, robotów koszących: marka Gardena

  • materiały do budowy nawierzchni, ogrodzeń, systemów murowych, obrzeży, stopni, tarasów: marka Bruk – Bet

  • kompleksowa budowa ogrodu w oparciu o ww. projekty, wiedzę i doświadczenie: marka Quercus Mikołajczyk

  • materiał ozdobny do aranżacji ogrodu w zakresie kamienia ozdobnego, w tym materiał do wykładania rabat, budowy zbiorników, głazy, szpilki kamienne: marka Gnejsy.pl

  • sprzęt do realizacji ciężkich prac przy budowie ogrodu: marka Avant

  • sprzęt do realizacji lżejszych prac ziemnych przy uprawie podłoża i zakładaniu trawników: marka Grillo

  • materiał w zakresie nawodnienia, sterowania, automatyki, robotów koszących: marka Gardena

  • materiał w zakresie urządzeń technicznych i akcesoriów do wodnych realizacji: marka Oase

  • materiał roślinny w zakresie bylin: marka Barcikowscy
  • materiał do dekoracji ogrodu i tarasów w zakresie donic: marka Modne Donice

  • nowoczesne paleniska ogrodowe: marka Unico

  • nowoczesne parasole ogrodowe i markizy tarasowe: marka Litex Garden

  • materiał do kompleksowego wykonania tarasów drewnianych: marka Komplex Market
  • materiał do wykonania trawników (trawnik z rolki): marka Rolimpex

Dodam, że moje poczynania możesz śledzić również u moich Patronów medialnych,

zarówno w prasie papierowej, jak i elektronicznej jak w przypadku Magazynu Przepis na ogród.

Do zobaczenia w 17 części projektu Krok po kroku zbuduj swój ogród.

Tomasz Szostak