Podłoże do zakładania trawników. Jak i dlaczego je stosować?

Zakładanie trawnika to czynność, bez której nie obejdzie się praktycznie żaden ogród. Co więcej, to właśnie trawnik jest wizytówką ogrodu i decyduje o jego ogólnym odbiorze. Dlatego więc warto poświęcić mu uwagę już od momentu poczęcia, czyli odpowiedniego założenia. A tu, znaczenie ma wiele elementów. Między innymi podłoże do zakładania trawników. Jak i oczywiście odpowiednie jego zastosowanie.

I o tym właśnie w tym poście Ci opowiem, jako że jak myślę, mam w tym spore doświadczenie. Tym bardziej, że od lat, prowadząc działalność związaną z zakładaniem terenów zieleni, wiele trawników miałem okazję tworzyć. Zresztą na blogu znajdziesz sporo treści z tym związanych, choćby w tych postach:

Natomiast co równie ważne, podróżując po ogrodach i rozmawiając z ich właścicielami, wiele pięknych trawników już widziałem. Ale takich naprawdę pięknych.

A wiesz co łączy je wszystkie? I na co ich właściciele zwracali uwagę? Właśnie na odpowiednie podłoże do zakładania trawników. To ono miało znaczenie przy zakładaniu. Dlatego właśnie skupię się na nim w tym poście, jako że jestem tego samego zdania, co te wspomniane osoby.

.

Co to jest podłoże do zakładania trawników?

No dobrze. Jak już się zorientowałeś, dużo mówię o „odpowiednim” podłożu. Ale co to oznacza? Myślę, że zdajesz sobie sprawę z tego, że tak jak określone gatunki roślin wymagają dedykowanego im podłoża, tak i nasiona i młode sadzonki, również najlepiej będą się czuły w dedykowanej im ziemi, która wspomaga zawiązywanie i rozwój systemu korzeniowego.

Podłoże do zakładania trawników, które trzymam w rękach,

to gotowe podłoże wyprodukowane na bazie torfu wysokiego, słabo i silnie rozłożonego. Zawiera odpowiednią dawkę nawozu wieloskładnikowego z mikroelementami potrzebnymi do prawidłowej wegetacji roślin, a jego drobna struktura zapewnia właściwą styczność nasion z podłożem, co wpływa na jakość i ilość wschodów młodych roślin.

.

Jak stosować podłoże do zakładania trawników?

Szkoły są dwie. W obu na wstępie trzeba przygotować podłoże, czyli oczyścić je z kamieni, gałęzi i chwastów, a następnie wyprofilować i wyrównać. Jak to zrobić? Wszystko znajdziesz w tym poście.

Następnie, w metodzie pierwszej, na tak przygotowaną powierzchnię rozsypać około 5 centymetrową warstwę podłoża do trawników i przekopać na głębokość około 10 centymetrów. Następnie teren ponownie wyrównać, zagęścić wałem i bezpośrednio przed siewem, wierzchnią warstwę, na głębokość 2 – 3 centymetrów wzruszyć grabiami. Wysiać nasiona i ponownie zwałować.

A druga, którą ja preferuję i stosuję, wygląda następująco. Teren, jak wspomniałem, należy oczyścić z kamieni, gałęzi i chwastów, a następnie wyprofilować i wyrównać.

Następnie siewnikiem wysiać nasiona,

i dokładnie zwałować.

A następnie, na tak przygotowane i obsiane podłoże, rozsypać około 2 – 3 centymetrową warstwę podłoża do trawników.

Efektem tego jest, że nasiona zostają przykryte warstwą torfu, który daje trzy podstawowe korzyści: użyźnia glebę, osłania nasiona przed ptakami i dłużej utrzymuje wilgoć.

Natomiast dodam, że samo rozsypywanie podłoża jest czynnością bardzo pracochłonną, tym bardziej, że jeśli chce się to zrobić dokładnie. Trzeba to robić ręcznie, kawałek po kawałku terenu,

aż do całego pokrycia obsianego terenu.

Ale możesz mi wierzyć, że warto. Aby uzyskać takie efekty.

A zatem podsumowując. Założenie trawnika, to tak naprawdę kilka prostych kroków:

  • oczyszczenie i wyrównanie podłoża,

  • sianie trawy,

  • wałowanie,

  • torfowanie, czyli zasypanie podłożem do zakładania trawników,

  • i… cieszenie się pięknym trawnikiem.

Natomiast warto pamiętać jeszcze o kilku sprawach. Trawniki najlepiej zakładać wczesną wiosną, gdy gleba zawiera dużo wilgoci sprzyjającej kiełkowaniu nasion, a wschodzące rośliny nie są narażone na wysokie temperatury, a tym samym przesuszenia. W okresie wschodzenia roślin (około 2 – 3 tygodni od wysiania) przyszły trawnik trzeba delikatne, ale obficie podlewać, tak aby przez cały czas był lekko wilgotny. A temu sprzyja właśnie, rozsypane na wierzchu, wspomniane podłoże do zakładania trawników. Pierwsze koszenie młodego trawnika należy wykonać dopiero wtedy, kiedy źdźbła osiągną wysokość około 8 – 10 centymetrów. Koszenie powinno być delikatne (na wysokim ustawieniu kosiarki) i wykonane kiedy trawa jest całkowicie sucha. Z kolei po koszeniu i obfitym podlaniu, można rozpocząć pierwsze, lekkie nawożenie, oczywiście nawozem do trawników.

.

Dlaczego warto zakładać i dbać o trawniki?

Bo jak wspomniałem, trawnik to wizytówka ogrodu. Zadbany może upiększyć nawet średni ogród, zaniedbany, może zepsuć nawet najpiękniejszy. Dlatego o trawniki warto dbać i to już od etapu założenia.

W przypadku trawnika z siewu tym bardziej, i aby wyrósł i się zagęścił, trzeba się nieco napracować. Stąd gdzie się da warto sobie sprawę ułatwiać, chociażby stosując dedykowane podłoże do zakładania trawników. Niemniej wysiłek się opłaci i myślę, że ten post i naoczne przykłady są tego najlepszym dowodem.

Tomasz Szostak
Latest posts by Tomasz Szostak (see all)

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *