Wczesną wiosną wprowadź kolor do swojego ogrodu.

altax viva garden zogordemnaty1
altax viva garden zogordemnaty1

Nie ma chyba ładniejszej i bardziej kolorowej pory roku jak wiosna. Tysiące odmian budzących się roślin, setki kolorów i odcieni, a wszystko to praktycznie w każdym z ogrodów. Jednak zanim to nastąpi, wiosna rozwinie się „na dobre”, krajobraz z szarego i ponurego zmieni się w soczyście zielony, trzeba przebrnąć przez długie, zimowe miesiące. O ile jeszcze zimą w ogrodzie czasu spędzamy niewiele, o tyle na przedwiośniu, ogród powoli staje się miejscem częstszych odwiedzin. Warto więc właśnie wtedy, zaprosić do niego kolory i ożywić sytuację, zanim zrobią to same rośliny.

Dzisiejsze ogrody, w większości przypadków, są to starannie stworzone i utrzymanie przestrzenie, będące połączeniem wielu efektownych roślin oraz mniejszej i większej architektury, ale również dziesiątek dekoracji, które podkreślają styl i charakter ogrodu. I to właśnie tym dekoracjom, jak i samym elementom zagospodarowania warto poświęcić dodatkową uwagę, nie tylko utrzymując je w dobrym stanie technicznym, ale także ożywiając określonym kolorem. Tym bardziej, że możliwości w tym zakresie są duże, czego dowodzi jeden Partnerów projektu „Busem przez polskie ogrody”Altax Viva Garden.

Zanim przedstawię Ci co, jak i czym warto malować w ogrodzie, myślę że powinieneś wiedzieć również o kilku innych, bardziej ogólnych sprawach w kwestii kolorów, niemniej równie istotnych.

.

Znaczenie kolorów w ogrodzie.

Jak już wspomniałem, dzisiejsze ogrody to coś więcej, niż tylko przestrzenie obsadzone roślinami. To niejednokrotnie bardzo ciekawie zaaranżowane miejsca, z mnóstwem elementów i przedmiotów, którym warto nadać ciekawy kolor.

Tym bardziej, że jak wynika z wielu badań, to właśnie ogrody oraz praca w nich w otoczeniu pięknych kolorów, jest źródłem nie tylko odzyskiwania sił czy zdrowia, ale także, zgodnie z zasadami np. hortiterapii, jest to niezawodne antidotum na stres i doskonały sposób na relaks.

A zatem jak widzisz, to pierwsze, istotne znaczenie kolorów w ogrodzie. Natomiast ważne jest jeszcze to, aby kolory te odpowiednio stosować, w miarę możliwości dostosować do zmieniających się pór roku, co wprowadza w ogrodzie, na tarasie czy balkonie nie tylko dobry nastrój, ale też naturalną harmonię.

.

Wiosną wprowadź kolor do swojego ogrodu.

Natomiast jak również wspomniałem powyżej, to właśnie wiosna jest czasem, kiedy w ogrodzie rozpoczynamy nowy sezon. To wtedy z zapałem realizujemy pomysły, które często w większych ilościach nagromadziły się przez zimę. I to zarówno w zakresie nasadzeń roślinnych jak i właśnie różnych nietypowych rozwiązań, do których inspiracje przychodzą z najróżniejszych źródeł. Natomiast bardzo ważny element stanowią rozwiązania nietuzinkowe, nietypowe czyli tzw. zrobienie ‘czegoś z niczego’ lub zrobienie czegoś z wykorzystaniem starych, pozornie nietypowych przedmiotów.

I to właśnie w tym zakresie z wielką pomocą przychodzi „kolor”, który nie tylko maskuje pewne niedociągnięcia, ale przede wszystkim nadaje tym przedmiotom drugie życie. Ponadto znakomicie uzupełnia np. zawartość donic czy otoczenia, w którym się znajduje.

Dlatego wiosna to idealny czas aby wprowadzić kolor do ogrodu. Nie tylko ozdobi, ale przede wszystkim będzie cieszył przez kolejne, długie miesiące.

.

Jak wykorzystać kolor w ogrodzie?

Pomysłów na kolor jaki i inspiracji w tym zakresie praktycznie nie ma końca. Podobnie jak i możliwości zastosowania odpowiednich farb. Dekorować i malować można dosłownie wszystko, dostosowując kolor do swoich upodobań i otoczenia.

Kolory dobrze wyglądają na wszelkich dekoracjach,

jak również mniejszych i większych elementach drobnej, ogrodowej architektury.

I oczywiście na wszelkiego rodzaju domkach czy elementach, które służą dzieciom do zabawy.

Jak widzisz na powyższym zdjęciu, jeśli będziesz potrzebował, pomalować możesz nawet taczkę czy inne ogrodowe narzędzia. Tym bardziej, że farby, które Ci zaraz pokażę, nadają się zarówno do drewna, cegły, betonu, metalu, a nawet terakoty i kamienia. Oznacza to, że możesz nimi pomalować praktycznie wszystko co masz w ogrodzie.

.

Czym malować?

Farby, które zdecydujesz się użyć w ogrodzie, poza kolorem, który musi Ci się podobać, muszą również mieć odpowiednią jakość. Czyli gwarantować to, że po pierwsze bez problemowo nimi pomalujesz, a po drugie będą trwałe i zapewnią wymagany kolor oraz ochronę pomalowanych elementów przez kilka lat.

Aby spełnić oba warunki, musisz szukać farb odpowiednich. Ze swej strony polecam Ci produkty Altax Viva Garden, który jak wiesz, jest moim Partnerem w projekcie Busem przez polskie ogrody. Jednak nie robię tego z tego względu. Ale dlatego, że sam osobiście je wypróbowałem, używając ich do malowania różnych elementów.

A ponadto jak może wiesz, mam okazję spróbować je w ogrodach, które odwiedzam we wspomnianym projekcie „Busem przez polskie ogrody”. I jedno mogę powiedzieć. Sprawdzają się doskonale. Farby kryją bardzo dobrze, kolory są intensywne i wyjątkowo dobrze wyglądają na pomalowanych elementach. Zresztą dobrze widać to na powyższych ujęciach gotowych elementów, czy na poniższym zdjęciu, gdzie przedmiot nabiera koloru już po pierwszym przyłożeniu pędzla. Co więcej, kolorystyka jest tak bogata, że bez trudu można dopasować je do praktycznie do każdego elementu.

Farby, o których mówię dostępne są w 29 kolorach.

Dodatkowo, co ważne, wszystkie kolory można ze sobą łączyć, tworząc zupełnie nowe barwy. Niemniej jak widzisz, już te główne 29, daje ogromne możliwości, pozwalając zdobić ogród zarówno mocnymi, odważnymi kolorami, jak również stonowanymi, pastelowymi odcieniami.

.

Kilka wskazówek praktycznych.

Samo stosowanie powyższych farb nie należy do skomplikowanych. Właściwie możesz to zrobić w kilku prostych krokach: oczyścić powierzchnię przed malowaniem, w zależności od podłoża nałożyć dwie lub trzy warstwy farby. A potem już tylko cieszyć się z efektu swojej pracy. Niemniej w przypadku malowania elementów z surowego drewna, warto wcześniej zabezpieczyć je impregnatem gruntującym, a elementy metalowe, podkładem antykorozyjnym.

Wszystkie kolory dostępne są w puszkach o pojemności:

  • 0,25 litra, czym możesz pokryć około 3 metrów kwadratowych powierzchni,

  • 0,75 litra, co analogicznie pozwala na pokrycie około 9 metrów kwadratowych,

  • 2,50 litra (dla 15 kolorów), co wystarczy Ci na około 30 metrów kwadratowych.

.

Dlaczego wczesna wiosna to odpowiedni czas na malowanie?

Wiosna to jak wiesz, początek nowego sezonu w ogrodzie. Jednak to również czas porządków po zimie, a także różnego rodzaju napraw i konserwacji elementów, które zostały nadszarpnięte przez niekorzystne warunki jak wilgoć, mróz, śnieg czy ogólnie duże różnice temperatur.

Dlatego przystępując do tych prac, warto przy okazji napraw, wprowadzić do ogrodu również kolor. Pozwoli to nie tylko ożywić ogród na kolejne miesiące, ale również zmienić jego oblicze w stosunku do poprzedniego sezonu.

Poza tym malowanie różnych elementów, to także dobry pomysł na aktywne, a zarazem rodzinne spędzanie wolnego czasu w ogrodzie. Atrakcją może być już sam dobór kolorów do poszczególnych elementów, jak oczywiście samo malowanie i nadawanie różnym przedmiotom oryginalnego, indywidualnego charakteru.

Myślę więc, że powyższe informacje, jak i same kolorowe zdjęcia, zachęcą Cię do działania. Jak widzisz i zapewne wiesz, malowanie nie jest szczególnie skomplikowane, farby nie są nadzwyczaj drogie, a w sposób zdecydowany potrafią odmienić oblicze ogrodu.

Odpowiednio użyty kolor może nie tylko wprowadzić odpowiedni nastrój, ożywić i ozdobić, ale również pięknie uzupełnić kolory, które oferuje sama natura. Stąd polecam Ci to rozwiązanie, powołując się np. na starą, betonową wieżyczkę, którą widziałem w pierwszym, odwiedzonym busem ogrodzie.

Spójrz jak jej ładny, niebieski, pastelowy kolor, dobrze wygląda na tle ogrodu, a jednocześnie stanowi ciekawe uzupełnienie kolorów, które dają same rośliny.

Stąd można wyciągnąć jeden, bardzo prosty wniosek. Kolor w ogrodzie to bardzo ciekawy i ważny element, którego nie powinieneś się obawiać. Wręcz przeciwnie, warto eksperymentować i bawić się kolorami, ogród na tym z pewnością nie straci, a wręcz przeciwnie, może tylko zyskać.

Post we współpracy z Altax Viva Garden

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

1 Comments

  1. says: maria enkler

    Dokładnie tak jak podano we wpisie, kolor w ogrodzie jest bardzo ważny, a dodatkowo warto wspomnieć o wykorzystaniu odpowiedniego układu – szpaler, czy pojedyncze stanowisko? Różnie to bywa 🙂
    Sama na początku nie wiedziałam jak uzyskać zadowalający efekt, więc udałam się do sklepu https://www.zgarden.pl/ i eksperci doradzili mi szpaler, z którego jestem bardzo zadowolona (czekam tylko na pełną wiosnę 🙂 ).

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *