Projekt “Hydroterapia w ogrodzie” nabiera tempa i zgodnie z zapowiedzią, czas zabrać się za pierwsze, konkretne działania. A te obecnie skupiają się na przygotowaniu terenu pod ustawienie przyszłej wanny, ale przede wszystkim nad jak najlepszym jej wyborem. I właśnie temu wątkowi poświęcony jest ten, drugi post tego cyklu.
Zanim jednak przejdziemy dalej, krótkie przypomnienie na czym skończyłem w poście pierwszym i gdzie jestem na swojej drodze do ważnego tematu jakim jest „Hydroterapia w ogrodzie”.
A więc mówiąc wprost, jestem na początku swojej drogi i tak naprawdę dopiero zaczynam zagłębiać się w temat hydroterapii oraz tego – jak wybrać jacuzzi do użytku prywatnego (jak się okazuje ma to znaczenie, w odróżnieniu chociażby od użytku komercyjnego, gdzieś w hotelu).
Natomiast wiem na pewno, że wanna jacuzzi w moim ogrodzie ma się pojawić, jako że na etapie projektu zostało pod nią przygotowane miejsce,
i tak zresztą wykonane. Zatem takie są moje założenia i stan w tym momencie.
Z kolei Ty zapewne dziwisz się dlaczego tak mocno chcę się zagłębić w sprawę wyboru wanny oraz dlaczego to takie istotne. Przecież mogłoby się wydawać, że wanna jacuzzi to wanna jacuzzi i wiele się tam wydarzyć nie może… Ale jak się za moment przekonasz, wcale tak nie jest, wybór jest bardzo istotny, a pytanie „jak wybrać jacuzzi do użytku prywatnego” jest bardzo istotne i powinien zadać je sobie każdy, kto zaczyna o jacuzzi myśleć i znajduje się na tym etapie co ja.
.
Po co zastanawiać się nad wyborem?
Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta i specjalnie nie będę przedłużał aby to uzasadniać…
Wyobraź sobie taką sytuację: chcesz kupić samochód. Nie ruszasz więc do losowo napotkanego salonu i nie oglądasz, nie analizujesz, nie przymierzasz się do pierwszego lepszego samochodu, który stanął na Twojej drodze.
Ale zapewne zanim ruszysz, zastanawiasz się, czy interesuje Cię mały sedan, czy może duży suv, a może jeszcze większy bus. A może na przykład jakiś model sportowy, albo pick-up, które lubisz, bo często widzisz na ulicach, czy fajnych zdjęciach. Rozmyślasz czy będziesz jeździł nim sam, z rodziną, czy może ze znajomymi.
To są właśnie pierwsze analizy, które pozwalają zdefiniować Twoje wstępne preferencje. I to właśnie ze zdefiniowanymi preferencjami i potrzebami ruszasz w miasto, aby poszukiwać konkretnego modelu, w ściśle określonej już kategorii. Tak samo jest jak chcesz kupić coś do ubrania. Musisz wiedzieć, czy wybierasz się po dres, czy może po garnitur.
I tak samo właśnie działa to z wyborem jacuzzi. Zanim udasz się do konkretnego producenta czy sklepu, fajnie jest, jeśli mniej więcej masz sprecyzowane oczekiwania i mniej więcej wiesz, czego oczekujesz, co Ci się podoba i na co zwrócić uwagę…
A co jeśli nie wiesz?
To właśnie po to jest ten post, aby uświadomić Ci na co warto, a na co trzeba zwrócić uwagę. Przeszedłem już tą drogę, stąd trochę wiedzy posiadam. I dopiero z taką wiedzą rozpocznę proces wyboru wanny do mojego ogrodu. Ale o tym w kolejnym poście tego cyklu. A tymczasem…
.
Skąd czerpać wiedzę o wyborze jacuzzi?
O jacuzzi napisano już wiele książek i publikacji, a do tego jeszcze żyjemy w czasach internetu, gdzie z każdej strony zalewają nas tysiące zdjęć, podpowiedzi i różnych pomysłów. A więc teoretycznie inspiracji i wiedzy nie brakuje. Problem jest tylko w tym, że to wiedza mocno rozproszona, często szczątkowa (nie wspominając już o tej błędnej, bo przecież pisać każdy może…) i tak naprawdę ciężko ją praktycznie wykorzystać.
Natomiast ja jestem w tej szczęśliwej sytuacji, że prowadząc ten portal, współpracując z różnymi renomowanymi markami z szeroko pojętej branży ogrodniczej, targami i magazynami (o czym więcej możesz przeczytać w tym miejscu), na mojej drodze stają ciekawi ludzie, którzy są ekspertami w swoich dziedzinach.
I tak właśnie trafiłem na wspomnianego już w opisie tego cyklu – „Hydroterapia w ogrodzie” Krzyśka,
który otworzył mi oczy właśnie na pojęcie hydroterapii w ogrodzie, jak również same wanny spa. A przede wszystkim wyjaśnił mi jedną, podstawową sprawę:
Jeśli chcesz „moczyć się” w wodzie, możesz to zrobić w każdym normalnym basenie. Natomiast jeśli myślisz o czymś więcej, Twoje myśli kierują się w stronę relaksu wodnego, albo zmagasz się z jakimiś dolegliwościami, wówczas powinieneś zacząć interesować się wannami jacuzzi.
I to był właśnie początek mojego zainteresowania tymi sprawami, jak również moment, w którym wiedziałem już, od kogo spróbuję się o tym wszystkim dowiedzieć.
.
A czy wiesz, że…
Nazwa jacuzzi, która potocznie używana jest jako określenie wanny z funkcją hydromasażu, pochodzi od nazwiska włoskiej rodziny Jacuzzi. Rodzina ta wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i tam, z konieczności radzenia sobie z problemami zdrowotnymi jednego ze swoich członków, skonstruowała właśnie wannę z hydromasażem, którą opatentowała w roku 1968 i zajęła się ich produkcją.
.
Jak wybrać jacuzzi do użytku prywatnego?
Mając już wiedzę, że wanna jacuzzi to coś więcej niż zwykły basen, a za jej działaniem może kryć się wiele aspektów, nie pozostaje nic innego jak je poznać. Po to aby stając przed wyborem konkretnego modelu, wiedzieć, na co zwracać uwagę.
I o to właśnie spytałem Krzyśka, którego wiedza w tym zakresie jest tak rozległa, jak moja w dziedzinie ogrodów. Co usłyszałem?
Ogólnie mówiąc, znaczenie mają 4 wątki:
-
jakość wykonania
-
parametry techniczne
-
personalizacja i warunki użytkowe
-
aspekty formalne
A zatem po kolei.
.
Jakość wykonania
Sprawa podstawowa i oczywista. Produkt musi być estetycznie wykonany, ale przede wszystkim trwały. Czyli pod wpływem użytkowania czy warunków atmosferycznych nie może się odkształcać, deformować, nie może z niego schodzić farba, mieć jakichkolwiek ubytków itd. Nie wspominając nawet o jakimś przeciekaniu. Powinien również działać bez najmniejszych problemów z automatyką, filtracją i wszystkimi elementami technicznymi. I co najważniejsze – musi być wygodny i bezpieczny! Pamiętaj, że to połączenie wody i prądu, a zatem nie ma tu mowy o jakichkolwiek pomyłkach czy niesprawdzonych rozwiązaniach. W szczególności należy więc zwracać uwagę na:
- Akryl jako trwały materiał niecki.
- Stabilny i trwały stelaż.
- Trwałą, dobrze dopasowaną obudowę.
- Izolację termiczną wanny aby utrzymać zadaną temperaturę wody. Ciągłe jej dogrzewanie jest nieefektywne i zwiększa koszty użytkowania wanny.
- Trwałe dysze ze stali nierdzewnej.
- Intuicyjne panele sterujące wanną i całą automatyką.
- Bezpieczne i dobrej jakości komponenty.
.
Parametry techniczne
Sprawa numer 2 – parametry techniczne. Równie ważne co jakość wykonania, o ile nawet nie ważniejsze. W końcu dobór odpowiednich urządzeń, ich mocy, funkcji itd. to jak wybór odpowiedniego silnika do samochodu. Nie wyobrażasz sobie chyba sytuacji, że do wielkiej limuzyny czy dużego busa, wstawiony byłby silnik od malutkiego, miejskiego samochodu. I podobnie jest tutaj. Parametry muszą być odpowiednio dobrane, co zapewni bezproblemowe działanie, komfort i bezpieczeństwo. Uwagę więc musisz zwrócić na:
- Odpowiednią moc pomp, dzięki którym masaż będzie efektywny i dopasowany do naszych możliwości i potrzeb. Tu zwróć uwagę, że mocno nie zawsze znaczy dobrze i inna moc jest potrzebna np. do hydroterapii dla jakiejś filigranowej kobiety, a inna dla rosłego, mocno zbudowanego mężczyzny.
- Odpowiedni stosunek ilości i mocy pomp do ilości dysz – musi być zachowany, aby masaż miał odpowiednią moc i był efektywny.
- Rozmieszczenie zaworów w różnych miejscach wanny, co wpływa na masaż poszczególnych partii ciała.
- Skimer, ozonator, antybakteryjna lampa UV oraz jakość filtrów w celu łatwiejszego utrzymania czystości wody.
- Wszelkie dodatki, które będą w cenie: oświetlenie, głośniki, kaskady i fontanny, schodki czy pokrywa termiczna.
- Możliwość rozbudowania wanny o filtr piaskowy, bluetooth do zarządzania muzyką, wifi do zdalnego sterowania wanną, windę do łatwiejszego otwierania i zamykania pokrywy.
- Zabezpieczenia przed nieuważnymi użytkownikami tj. zabezpieczenie pompy cyrkulacyjnej i hydromasażu przed pracą na sucho, zabezpieczenie grzałki dwoma czujnikami przed przegrzaniem oraz 2 cykle filtracji nadzorowane przez sterownik w celu utrzymania czystości wody.
- Ilość dusz, których dużo, ponownie nie zawsze znaczy dobrze. Ważne jest ich rozmieszczenie i wydajność oraz przydatność dla realizowania masażu określonych partii ciała.
.
Personalizacja i warunki użytkowe
Poza aspektami jakościowymi i technicznymi, nad którymi powinien czuwać producent, znaczenie mają również kwestie personalizacji, które pozwolą dobrać urządzenia najlepsze do Twoich potrzeb, miejsca użytkowania, stylu życia i oczekiwań. Stąd uwagę powinieneś zwrócić na:
- Ile osób będzie korzystało zazwyczaj, czyli tak naprawdę pewnie w 99% czasu użytkowania jacuzzi. Pamiętaj, że do większości dobrych wanien okazjonalnie zmieści się więcej niż dedykowana ilość osób, a dobór wielości urządzenia do normalnego użytkowania ogranicza koszty zakupu i eksploatacji.
- Wzrost osób korzystających – są różne głębokości leżanek i siedzisk.
- Miejsce użytkowania wanny i takie sprawy jak: obciążenie tarasu czy stropu, zadaszenie lub otwarta przestrzeń, w tym kwestie izolacji przeciw wilgoci oraz komfortu i kosztów użytkowania. Ponadto bezpieczeństwo użytkowania i nie narażanie wanny na uszkodzenia.
- Przestrzeń, która zmieści wannę wraz z akcesoriami np. schodkami dla lepszego komfortu użytkowania. Dodatkowo musisz zapewnić miejsce na tzw. dostęp serwisowy do urządzenia.
- Warunki elektryczne i hydrauliczne – co zresztą będzie tematem jednego z kolejnych postów tego cyklu.
- Oczekiwania wobec wanny. Czy ma to być forma relaksu na przykład w formie kąpieli perełkowej, czy regeneracji i hydroterapii. To wszystko ma wpływ na wybór mocy pomp i ilość dysz.
- Leżanki, które pozwalają na zanurzenie i masaż całego ciała, ale jednak zajmują miejsce siedzące, czy siedziska, które odwrotnie dają więcej miejsca do siedzenia, ale nie zapewniają określonych form i możliwości masażu.
.
Aspekty formalne
Wszystkie powyższe sprawy mają wielkie znaczenie. Jednak jest jeszcze grupa czynników, o których często zapominamy. A to wielki błąd, bo ich zbagatelizowanie, może popsuć całą radość z własnej strefy spa w ogrodzie. Dlatego bezwzględnie powinieneś zwrócić uwagę i na etapie wyboru urządzenia dopytać o:
- Montaż i transport po zakupie.
- Długość gwarancji, dostępność części zamiennych oraz materiałów eksploatacyjnych.
- Odpowiednie i bieżące doradztwo oraz obsługę na etapie użytkowania.
.
Zatem jak widzisz, pytanie pt. “jak wybrać jacuzzi do użytku prywatnego” jest jak najbardziej zasadne, a chcąc wybrać dobrze, wiele aspektów trzeba wziąć pod uwagę. A jak to zrobić?
Po prostu. Musisz trafić w odpowiednie miejsce, do odpowiedniego producenta czy sprzedawcy, a przede wszystkim na odpowiedniego człowieka. Który po pierwsze będzie miał wiedzę na te wszystkie zagadnienia, a po drugie będzie Ci chciał ją jeszcze przekazać, aby wspólnie z Tobą dobrać jak najlepsze urządzenie.
Dlatego ja miałem to szczęście, że trafiłem na Krzysztofa, do którego kontakt znajdziesz w tym miejscu.
.
I co dalej?
No dobrze… W teorii jestem już przygotowany do wyboru odpowiedniej wanny. A Ty wspólnie ze mną… Czas więc na jej wybór. Mam już swoją kandydatkę, ale o tym w kolejnym poście tego cyklu.
Tymczasem rozpocząłem planowanie jej montażu, czyli przygotowanie odpowiedniego podłoża, spraw hydraulicznych i elektrycznych. I o tym również, jak wspomniałem, w jednym z kolejnych postów.
.
Zaproszenie do udziału
Kończąc drugi post z cyklu “Hydroterapia w ogrodzie” zapraszam Cię do aktywnego śledzenia całego przedsięwzięcia, którego partnerem jest marka CenterSpa, o której niezwykłym podejściu do tego zagadnienia, wspominam na stronie głównej projektu.
Jestem przekonany, że jeśli stoisz lub staniesz na drodze do własnego jacuzzi w ogrodzie, znajdziesz tu mnóstwo praktycznych oraz merytorycznych wskazówek i informacji.
Pamiętaj, że cykl ten przeprowadzi Cię przez proces decyzji, wyboru, montażu i utrzymania urządzenia, a także na przykład wyboru miejsca na jego postawienie, wskazując wszystkie elementy, które powinieneś uwzględnić.
Ale przede wszystkim wskaże Ci konkretne medyczne argumenty, dla których w ogóle warto się tym tematem interesować. A w mojej ocenie to niezwykle ważna, potrzebna i wbrew pozorom niełatwa do zdobycia wiedza.
Dlatego, z pełną odpowiedzialnością, zapraszam Cię do lektury kolejnego postu z cyklu “Hydroterapia w ogrodzie”.
- Jak sadzić kwiaty cebulowe? - 3 października 2024
- Zielone ekrany z bluszczu – korzyści (nie tylko) dla deweloperów - 2 października 2024
- Kiedy sadzić żywopłot? - 1 października 2024