Hydroterapia w ogrodzie – część 4 – jak użytkować jacuzzi?

jak użytkować jacuzzi 1

Projekt “Hydroterapia w ogrodzie” jest już mocno zaawansowany, wanna stoi w moim ogrodzie, a zatem powoli zbliża się tytułowy czas tego cyklu, czyli czas hydroterapii w ogrodzie. Zanim to jednak nastąpi, jako nowicjusz w tym zagadnieniu, muszę zająć się absolutnymi podstawami, czyli nauką tego, jak poprawnie użytkować jacuzzi. I właśnie temu wątkowi poświęcony jest ten, czwarty post tego cyklu.

Tytułem wstępu przypomnę tylko, gdzie dokładnie jestem na swojej drodze do wspomnianego, tytułowego tematu jakim jest „Hydroterapia w ogrodzie”.

A jestem już po wyborze, dostawie i montażu wanny w moim ogrodzie, co było tematem poprzedniej części tego cyklu. Przyszedł więc czas na korzystanie z jej zalet, ale najpierw poznanie ogólnych i najważniejszych zasad jak użytkować jacuzzi.

.

Jak użytkować jacuzzi w ogrodzie prywatnym?

I to „prywatnym” ma tu szczególne znaczenie. Jako, że mówimy o świadomym korzystaniu z wanny z hydromasażem w swoim prywatnym ogrodzie, co ma wpływ na nasze bezpieczeństwo, komfort i korzyści zdrowotne, ale także stan techniczny i trwałość urządzenia. Innymi słowy mówimy o korzystaniu odpowiedzialnym i zgodnym z przeznaczeniem jacuzzi, co w obiektach tzw. komercyjnych, często pozostawia wiele do życzenia.

Ten temat jednak zostawmy i skupmy się na tym, jak użytkować jacuzzi w ogrodzie prywatnym? A tu obowiązuje szereg zasad i to zarówno w odniesieniu do użytkowników, jak i samego urządzenia. Konkretnie dbania o jego należyty stan, co przekłada się na trwałość i poprawność działania. A zatem po kolei.

Jednak wcześniej mam dla Ciebie ważną informację:

jak użytkować jacuzzi 3

.

Wracając do tematu.

Ogólne zasady korzystania z wanny z hydromasażem

Temperatura wody powinna oscylować w przedziale 36 – 38o. Ja utrzymuję ją na poziomie 36,5o i czuję się w niej bardzo komfortowo.

jak użytkować jacuzzi 4

W wyższych temperaturach kąpiel nie jest zalecana, szczególnie dla osób mając określone problemy zdrowotne – ale temu dokładnie poświęcę jeden z kolejnych postów tego cyklu, gdzie do rozmowy zaproszę specjalistów z branży medycznej.

Optymalny czas kąpieli w wannie z włączonym hydromasażem wynosi około 15 – 20 minut, jednak zawsze należy obserwować swój organizm i reagować gdyby pojawiły się jakieś niepokojące sygnały. Szczególnie jakieś dolegliwości krążeniowe czy skórne, o czym również dokładnie będę wspominał w kolejnych postach.

W celu łatwiejszego utrzymania higieny wody zalecane jest, aby przed kąpielą wziąć prysznic i nie nakładać na ciało balsamów, czy innych fluidów. Środki te mają w składzie tłuszcz, który powoduje pienienie się wody.

.

Kto może korzystać z kąpieli w jacuzzi?

Mówiąc najzupełniej ogólnie, w korzystaniu z jacuzzi nie ma ograniczeń wiekowych czy jakichkolwiek innych. A korzystanie z niego ma zbawienny wpływ dla osób zdrowych jak i posiadających dolegliwości stawów, kręgosłupa, napięcia mięśniowe i przeróżne zwyrodnienia.

Jednak są pewne uwarunkowania zdrowotne jak na przykład otwarte rany, problemy skórne, choroby dróg moczowych i układu krążenia, które powinny być przeciwwskazaniem do korzystania z kąpieli w jacuzzi. Także ciąża nakłada pewne ograniczenia, co szczegółowo będę omawiał w kolejnych postach.

.

Jak na bieżąco dbać o urządzenie?

Wszystko zależy oczywiście od urządzenia i zaleceń jakie daje jego producent. Powinno to być jasno określone w instrukcji, jak i wyraźnie przekazane przez ekipę, która urządzenie montuje. Dlatego właśnie tak ważne jest kupowanie urządzeń dobrych jakościowo i w sprawdzonych miejscach.

O swoich doświadczeniach w tym zakresie pisałem w poprzednim poście tego cyklu, natomiast raz jeszcze przypomnę, że trafiłem na profesjonalistów. W razie potrzeby kontakt znajdziesz w tym miejscu, a gdybyś chciał iść moją drogą, na hasło „Z OGRODEM NA TY”, czekają na Ciebie wspomniane bonusy.

Natomiast wracając do bieżącego dbania o urządzenie, podkreślę profesjonalne urządzenie w użytkowaniu prywatnym, tak naprawdę sprowadza się do kilku prostych elementów:

Wrzucenie do specjalnego pływaka, raz na 5-7 dni w zależności od częstotliwości korzystania, 1 tabletki tzw. multifunkcyjnej, dbającej o odpowiednią jakość wody.

jak użytkować jacuzzi 5

jak użytkować jacuzzi 6

jak użytkować jacuzzi 7

jak użytkować jacuzzi 8

Natomiast dodam na wszelki wypadek, że w użytku tzw. komercyjnym obowiązują inne, większe wymagania oraz konieczne jest m.in. regularne badanie pH wody oraz stosowanie dodatkowej „chemii”. Temat ten jednak zostawmy dla innych.

Następnie, raz w miesiącu trzeba zweryfikować czystość filtrów,

jak użytkować jacuzzi 9

i w razie potrzeby wypłukać je pod ciepłą, bieżącą wodą. W przypadku zaniedbania lub zwapnienia filtrów można je wyczyścić środkiem Filter Cleaner. Dodam, że takie zaniedbanie jest też często przyczyną występujących kodów błędów w urządzeniu, do czego nie powinno się dopuszczać. Natomiast poprawnie użytkowane filtry powinny wystarczyć na około rok użytkowania. Po tym czasie powinny być wymienione, co można połączyć z wizytą serwisu urządzenia, który powinien ogólnie sprawdzić urządzenie i odwapnić instalację. Zresztą jest to też warunek utrzymania długich gwarancji producenta.

Podczas bieżącej eksploatacji trzeba również regularnie sprawdzać, czy zadana temperatura jest w urządzeniu utrzymywana.

jak użytkować jacuzzi 10

Aby tak było, należy pilnować każdorazowego przykrywania wanny pokrywą termiczną, zaraz po zakończeniu kąpieli.

jak użytkować jacuzzi 11

Zresztą stosowanie pokrywy zapobiega również wpadaniu do wanny owadów, kurzu, liści i innych zabrudzeń, co też ma wpływ na czystość i trwałość filtrów.

W urządzeniu należy również regularnie sprawdzić poziom wody i ewentualnie ją uzupełnić. A dlaczego poziom wody się zmienia? Z prostego powodu. Jeśli dostosujemy ilość wody do użytku 2 osób (będzie jej więcej), a w międzyczasie z kąpieli skorzystały jednocześnie 4 osoby, to najpewniej zdarzy się, że jakaś ilość wody przeleje się poza urządzenie w trakcie seansu. Stąd przed ponowną kąpielą 2 osób, trzeba ją uzupełnić do zalecanego poziomu.

I to wszystko w temacie pt. jak użytkować jacuzzi. Nie pozostaje nic innego jak faktycznie i świadomie z niego korzystać, co ja robię już regularnie. Wanna stał się moim miejscem relaksu i ulubioną formą spędzania czasu,

jak użytkować jacuzzi 12

i to zarówno w dzień, jak i po zachodzie słońca.

jak użytkować jacuzzi 13

I co dalej?

Wannę już użytkuję, ale póki co tylko rekreacyjnie. Jednak nie to było moim zamiarem, gdy się na nią decydowałem. Wciągnął mnie temat „hydroterapii w ogrodzie” i to właśnie w niego powoli się zagłębiam. Stąd o efektach przeczytasz w kolejnych postach tego cyklu.

.

Zaproszenie do udziału

Kończąc czwarty post z cyklu “Hydroterapia w ogrodzie” zapraszam Cię do aktywnego śledzenia całego przedsięwzięcia, którego partnerem jest marka CenterSpa, o której niezwykłym podejściu do tego zagadnienia, wspominam jak już wiesz na stronie głównej projektu.

Jestem przekonany, że jeśli stoisz lub staniesz na drodze do własnego jacuzzi w ogrodzie, znajdziesz tu mnóstwo praktycznych oraz merytorycznych wskazówek i informacji.

Pamiętaj, że cykl ten przeprowadzi Cię przez proces decyzji, wyboru, montażu i utrzymania urządzenia, a także na przykład wyboru miejsca na jego postawienie, wskazując wszystkie elementy, które powinieneś uwzględnić.

Ale przede wszystkim wskaże Ci konkretne medyczne argumenty, dla których w ogóle warto się tym tematem interesować. A w mojej ocenie to niezwykle ważna, potrzebna i wbrew pozorom niełatwa do zdobycia wiedza.

Dlatego, z pełną odpowiedzialnością, zapraszam Cię do lektury kolejnego postu z cyklu “Hydroterapia w ogrodzie”.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

1 Comments

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *