Projekt “Hydroterapia w ogrodzie” jest już mocno zaawansowany, wanna stoi w moim ogrodzie, a zatem powoli zbliża się tytułowy czas tego cyklu, czyli czas hydroterapii w ogrodzie. Zanim to jednak nastąpi, jako nowicjusz w tym zagadnieniu, muszę zająć się absolutnymi podstawami, czyli nauką tego, jak poprawnie użytkować jacuzzi. I właśnie temu wątkowi poświęcony jest ten, czwarty post tego cyklu.
Tytułem wstępu przypomnę tylko, gdzie dokładnie jestem na swojej drodze do wspomnianego, tytułowego tematu jakim jest „Hydroterapia w ogrodzie”.
A jestem już po wyborze, dostawie i montażu wanny w moim ogrodzie, co było tematem poprzedniej części tego cyklu. Przyszedł więc czas na korzystanie z jej zalet, ale najpierw poznanie ogólnych i najważniejszych zasad jak użytkować jacuzzi.
.
Jak użytkować jacuzzi w ogrodzie prywatnym?
I to „prywatnym” ma tu szczególne znaczenie. Jako, że mówimy o świadomym korzystaniu z wanny z hydromasażem w swoim prywatnym ogrodzie, co ma wpływ na nasze bezpieczeństwo, komfort i korzyści zdrowotne, ale także stan techniczny i trwałość urządzenia. Innymi słowy mówimy o korzystaniu odpowiedzialnym i zgodnym z przeznaczeniem jacuzzi, co w obiektach tzw. komercyjnych, często pozostawia wiele do życzenia.
Ten temat jednak zostawmy i skupmy się na tym, jak użytkować jacuzzi w ogrodzie prywatnym? A tu obowiązuje szereg zasad i to zarówno w odniesieniu do użytkowników, jak i samego urządzenia. Konkretnie dbania o jego należyty stan, co przekłada się na trwałość i poprawność działania. A zatem po kolei.
Jednak wcześniej mam dla Ciebie ważną informację:
.
Wracając do tematu.
Ogólne zasady korzystania z wanny z hydromasażem
Temperatura wody powinna oscylować w przedziale 36 – 38o. Ja utrzymuję ją na poziomie 36,5o i czuję się w niej bardzo komfortowo.
W wyższych temperaturach kąpiel nie jest zalecana, szczególnie dla osób mając określone problemy zdrowotne – ale temu dokładnie poświęcę jeden z kolejnych postów tego cyklu, gdzie do rozmowy zaproszę specjalistów z branży medycznej.
Optymalny czas kąpieli w wannie z włączonym hydromasażem wynosi około 15 – 20 minut, jednak zawsze należy obserwować swój organizm i reagować gdyby pojawiły się jakieś niepokojące sygnały. Szczególnie jakieś dolegliwości krążeniowe czy skórne, o czym również dokładnie będę wspominał w kolejnych postach.
W celu łatwiejszego utrzymania higieny wody zalecane jest, aby przed kąpielą wziąć prysznic i nie nakładać na ciało balsamów, czy innych fluidów. Środki te mają w składzie tłuszcz, który powoduje pienienie się wody.
.
Kto może korzystać z kąpieli w jacuzzi?
Mówiąc najzupełniej ogólnie, w korzystaniu z jacuzzi nie ma ograniczeń wiekowych czy jakichkolwiek innych. A korzystanie z niego ma zbawienny wpływ dla osób zdrowych jak i posiadających dolegliwości stawów, kręgosłupa, napięcia mięśniowe i przeróżne zwyrodnienia.
Jednak są pewne uwarunkowania zdrowotne jak na przykład otwarte rany, problemy skórne, choroby dróg moczowych i układu krążenia, które powinny być przeciwwskazaniem do korzystania z kąpieli w jacuzzi. Także ciąża nakłada pewne ograniczenia, co szczegółowo będę omawiał w kolejnych postach.
.
Jak na bieżąco dbać o urządzenie?
Wszystko zależy oczywiście od urządzenia i zaleceń jakie daje jego producent. Powinno to być jasno określone w instrukcji, jak i wyraźnie przekazane przez ekipę, która urządzenie montuje. Dlatego właśnie tak ważne jest kupowanie urządzeń dobrych jakościowo i w sprawdzonych miejscach.
O swoich doświadczeniach w tym zakresie pisałem w poprzednim poście tego cyklu, natomiast raz jeszcze przypomnę, że trafiłem na profesjonalistów. W razie potrzeby kontakt znajdziesz w tym miejscu, a gdybyś chciał iść moją drogą, na hasło „Z OGRODEM NA TY”, czekają na Ciebie wspomniane bonusy.
Natomiast wracając do bieżącego dbania o urządzenie, podkreślę profesjonalne urządzenie w użytkowaniu prywatnym, tak naprawdę sprowadza się do kilku prostych elementów:
Wrzucenie do specjalnego pływaka, raz na 5-7 dni w zależności od częstotliwości korzystania, 1 tabletki tzw. multifunkcyjnej, dbającej o odpowiednią jakość wody.
Natomiast dodam na wszelki wypadek, że w użytku tzw. komercyjnym obowiązują inne, większe wymagania oraz konieczne jest m.in. regularne badanie pH wody oraz stosowanie dodatkowej „chemii”. Temat ten jednak zostawmy dla innych.
Następnie, raz w miesiącu trzeba zweryfikować czystość filtrów,
i w razie potrzeby wypłukać je pod ciepłą, bieżącą wodą. W przypadku zaniedbania lub zwapnienia filtrów można je wyczyścić środkiem Filter Cleaner. Dodam, że takie zaniedbanie jest też często przyczyną występujących kodów błędów w urządzeniu, do czego nie powinno się dopuszczać. Natomiast poprawnie użytkowane filtry powinny wystarczyć na około rok użytkowania. Po tym czasie powinny być wymienione, co można połączyć z wizytą serwisu urządzenia, który powinien ogólnie sprawdzić urządzenie i odwapnić instalację. Zresztą jest to też warunek utrzymania długich gwarancji producenta.
Podczas bieżącej eksploatacji trzeba również regularnie sprawdzać, czy zadana temperatura jest w urządzeniu utrzymywana.
Aby tak było, należy pilnować każdorazowego przykrywania wanny pokrywą termiczną, zaraz po zakończeniu kąpieli.
Zresztą stosowanie pokrywy zapobiega również wpadaniu do wanny owadów, kurzu, liści i innych zabrudzeń, co też ma wpływ na czystość i trwałość filtrów.
W urządzeniu należy również regularnie sprawdzić poziom wody i ewentualnie ją uzupełnić. A dlaczego poziom wody się zmienia? Z prostego powodu. Jeśli dostosujemy ilość wody do użytku 2 osób (będzie jej więcej), a w międzyczasie z kąpieli skorzystały jednocześnie 4 osoby, to najpewniej zdarzy się, że jakaś ilość wody przeleje się poza urządzenie w trakcie seansu. Stąd przed ponowną kąpielą 2 osób, trzeba ją uzupełnić do zalecanego poziomu.
I to wszystko w temacie pt. jak użytkować jacuzzi. Nie pozostaje nic innego jak faktycznie i świadomie z niego korzystać, co ja robię już regularnie. Wanna stał się moim miejscem relaksu i ulubioną formą spędzania czasu,
i to zarówno w dzień, jak i po zachodzie słońca.
I co dalej?
Wannę już użytkuję, ale póki co tylko rekreacyjnie. Jednak nie to było moim zamiarem, gdy się na nią decydowałem. Wciągnął mnie temat „hydroterapii w ogrodzie” i to właśnie w niego powoli się zagłębiam. Stąd o efektach przeczytasz w kolejnych postach tego cyklu.
.
Zaproszenie do udziału
Kończąc czwarty post z cyklu “Hydroterapia w ogrodzie” zapraszam Cię do aktywnego śledzenia całego przedsięwzięcia, którego partnerem jest marka CenterSpa, o której niezwykłym podejściu do tego zagadnienia, wspominam jak już wiesz na stronie głównej projektu.
Jestem przekonany, że jeśli stoisz lub staniesz na drodze do własnego jacuzzi w ogrodzie, znajdziesz tu mnóstwo praktycznych oraz merytorycznych wskazówek i informacji.
Pamiętaj, że cykl ten przeprowadzi Cię przez proces decyzji, wyboru, montażu i utrzymania urządzenia, a także na przykład wyboru miejsca na jego postawienie, wskazując wszystkie elementy, które powinieneś uwzględnić.
Ale przede wszystkim wskaże Ci konkretne medyczne argumenty, dla których w ogóle warto się tym tematem interesować. A w mojej ocenie to niezwykle ważna, potrzebna i wbrew pozorom niełatwa do zdobycia wiedza.
Dlatego, z pełną odpowiedzialnością, zapraszam Cię do lektury kolejnego postu z cyklu “Hydroterapia w ogrodzie”.
- Obrzeża plastikowe – aranżacje w ogrodach - 14 października 2024
- Ognisko czy palenisko? - 9 października 2024
- Jesień w sadzie: jak sobie ułatwić zbiory owoców - 7 października 2024