Hydroterapia w ogrodzie – część 5 – co to jest hydroterapia, jej wskazania i przeciwwskazania

co to jest hydroterapia 1

Projekt “Hydroterapia w ogrodzie” jest już mocno zaawansowany, wanna stoi w moim ogrodzie, ja jestem z nią już zaprzyjaźniony i obeznany, przyszedł czas na prawdziwe odkrycie jej zalet. I celu dla jakiego pojawiała się w moim ogrodzie. A zatem poznanie co to jest hydroterapia, jakie są jej korzyści, wskazania, ale i przeciwskazania. I właśnie temu wątkowi poświęcony jest ten, piąty post tego cyklu.

Tytułem wstępu przypomnę tylko, gdzie dokładnie jestem na swojej drodze do wspomnianego, tytułowego tematu tego cyklu, jakim jest „Hydroterapia w ogrodzie”.

A jestem już, jak wspomniałem, po wyborze, dostawie i montażu wanny w moim ogrodzie, a także ogólnym zapoznaniu i przeszkoleniu, co było tematem poprzedniej części tego cyklu.

Więc mówiąc wprost, umiem już z niej korzystać. Czas więc na prawdziwe odkrycie płynących z niej zalet, ale i dokładne poznanie czemu służy, w czym może mi pomóc, ale i na co powinienem zwracać uwagę.

Zatem post ten jest kolejnym w cyklu, ale pierwszym z grupy postów, które zagadnienie „Hydroterapia w ogrodzie”, będą przedstawiały od strony nieco medycznej. Pozwoli to uświadomić, z jakim ważnym tematem mamy do czynienia i ile urządzenie pt. jacuzzi może wnieść dobrego do naszego życia.

Dodam też, że w poście tym, swoją wiedzą, właśnie medyczną, wsparła mnie Agnieszka – lekarz neurolog z wieloletnim stażem.

co to jest hydroterapia 2

A prywatnie towarzyszka mojego życia, za sprawą której, wanna jacuzzi pojawiła się w naszym ogrodzie.

co to jest hydroterapia 3

Dlaczego? Bo to właśnie Agnieszka była świadoma tych wszystkich dobrodziejstw, o których za chwilę, które może wnieść wanna i ogólnie hydroterapia we własnym ogrodzie.

.

Co to jest hydroterapia?

Cała definicja zawiera się w nazwie, jako że hydro to woda, a terapia to terapia. Czyli mówiąc wprost i po naszemu, hydroterapia to forma terapii i oddziaływania na nasz organizm wodą.

Zalety tych działań znane były już w starożytności, ale nie będę się w tej chwili w to zagłębiał. Natomiast w naszych czasach, hydroterapia to powszechnie już występująca forma terapii, która jak się okazuje, jest niezwykle szeroka.

A jak szeroka? O tym właśnie w mojej rozmowie z Agnieszką, która odpowiedziała na wszystkie moje pytania:

Więc co to jest ta hydroterapia?

Hydroterapia, która nazywana jest również wodolecznictwem, to forma działania, która stosowana jest zarówno w leczeniu różnych schorzeń u osób chorych, ale także stosowana jest jako terapia relaksacyjna i profilaktyczna u osób zdrowych.

Ma więc zastosowanie zarówno w medycynie, ale także kosmetologii i regeneracji. Oddziałuje na ciało, ale również umysł, a jej poszczególne formy dotykają wszystkich naszych zmysłów.

Jakich obszarów dotyka hydroterapia?

Obecnie w hydroterapii, wykorzystując właściwości fizyczne i chemiczne wody, oddziaływując temperaturą i strumieniem, stosuje się ponad 100 różnych technik i form zabiegów, co najlepiej obrazuje jej spektrum działania.

Hydroterapia znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny m.in. ortopedii, reumatologii, neurologii czy pulmonologii. Ponadto przynosi ukojenie w stanach napięcia i stresu. Redukuje zmęczenie i wspomaga regenerację organizmu po wysiłku. A więc jak wspomniałam, znajduje szerokie zastosowanie zarówno u osób chorych, jak i zdrowych.

Co hydroterapia oferuje osobom zdrowym?

Hydroterapia osób zdrowych to przede wszystkim zabiegi relaksacyjne, odprężające i regenerujące po trudach dnia codziennego, w tym zwiększonym wysiłku fizycznym. Poprawiają odporność, redukują wzmożone napięcia mięśniowe, wspomagają krążenie, przez co wpływają na lepszą przemianę materii i funkcjonowanie całego organizmu. Ponadto redukują stres, pozwalają na odprężenie, a zatem podnoszą komfort codziennego funkcjonowania.

Hydroterapia osób zdrowych z powodzeniem może być realizowana we własnym zakresie, w swoim urządzeniu, właśnie w przydomowym ogrodzie. Zażywanie hydromasażu połączone z obcowaniem z naturą, w intymnym i zacisznym miejscu swojego ogrodu, dodatkowo podnosi komfort, uspokaja i wpływa na odprężenie całego organizmu.

Co hydroterapia oferuje osobom chorym?

Poza wszystkimi wspomnianymi aspektami, z których korzystają osoby zdrowe, osoby z określonymi schorzeniami, za pomocą hydroterapii, zyskują dodatkowe „narzędzie wspomagające” do tradycyjnych form leczenia.

A zatem wszyscy zmagający się z chorobami serca i układu krążenia, układu oddechowego, narządów ruchu, układu pokarmowego, rozrodczego, ze zwyrodnieniami kostno – stawowymi, dolegliwościami reumatoidalnymi czy po urazach, w hydroterapii znajdą zabiegi rehabilitacyjne i wspomagające leczenie oraz podnoszące komfort życia i ułatwiające codzienne funkcjonowanie.

Hydroterapia osób chorych, w zależności od zaleceń medycznych i rodzaju zabiegów, wykonywana jest w specjalistycznych placówkach, w dedykowanych urządzeniach i pod nadzorem wyspecjalizowanych osób. Natomiast jako działanie wspomagające, może być również wykonywana we własnym zakresie, we własnej wannie, również we własnym ogrodzie.

Jakie są przeciwwskazania do hydroterapii?

Jak wspomniałam, każdy z nas, niezależnie czy zdrowy czy chory, w hydroterapii znajdzie zabiegi podnoszące jakość i komfort życia.

Natomiast w każdej z tych grup osób, zarówno zdrowych jak i chorych, występują okoliczności, które są przeciwwskazaniem do korzystania z hydroterapii. U osób zdrowych w zasadzie minimalne, polegające głównie tylko na jakiś powierzchniowych, otwartych ranach.

Z kolei u osób chorych, w zależności oczywiście o rodzaju i stopnia choroby, przed przystąpieniem do ogólnie pojętej hydroterapii, warto skonsultować to z lekarzem. Natomiast niezależnie od tego, zawsze trzeba wziąć pod uwagę i zachować ostrożność przy wszelkiego rodzaju problemach skórnych, chorobach dróg moczowych i układu krążenia, niewydolność i chorobach serca, miażdżycy, nadciśnieniu tętniczym, nowotworach, ciąży, a także po przebytych ciężkich chorobach np. po zawale mięśnia sercowego czy w stanie po ogólnym wyczerpaniu organizmu.

.

Najważniejszy zabiegi w hydroterapii

No dobrze. To dzięki uprzejmości Agnieszki wiemy już wszystko, co ogólnie warto wiedzieć o hydroterapii, a także dla kogo tak naprawdę jest dedykowana.

Czas więc na lekcję drugą, czyli jak konkretnie ta hydroterapia wygląda. Wracam więc do zadawania pytań.

Jednak zanim to, mam dla Ciebie ważną informację.

co to jest hydroterapia 7

.

Jakie zabiegi oferuje hydroterapia?

Jak wspomniałam, obecnie w hydroterapii, wykorzystując właściwości fizyczne i chemiczne wody, oddziaływując temperaturą i strumieniem, stosuje się ponad 100 różnych technik i form zabiegów. Jedne w placówkach medycznych, inne kosmetycznych, a jeszcze kolejne we własnym zakresie, we własnych urządzeniach.

I właśnie na tych ostatnich się skupmy. Dlatego, że te medyczne i kosmetyczne realizują profesjonaliści w swoich gabinetach i na swoich urządzenia, a właśnie te kolejne, zgodnie z tematem cyklu ‘Hydroterapia w ogrodzie” możemy zrealizować samodzielnie, we własnym ogrodzie.

Co więc możemy zrobić i co mamy do wyboru?

Wszystko oczywiście zależy od urządzenia jakim dysponujemy i jakie zapewnia nam możliwości. Bo oczywistym jest, że aby mówić o określonych zabiegach, urządzenie musi być przystosowane, aby je zrealizować.

Skupmy się więc na urządzeniach profesjonalnych, które oferują szereg zabiegów, pozytywnie wpływających na nasze ciało i umysł.

Czy wanna spa, którą mamy taka jest?

co to jest hydroterapia 4

Tak, to profesjonalne urządzenie, które z powodzeniem może realizować naszą hydroterapię w ogrodzie. Ma zróżnicowane miejsca – siedzące i leżące oraz odpowiednio rozmieszczone dysze, mocne pompy, do tego określone funkcje i parametry, a zatem może realizować różne zabiegi.

No dobrze. To jakie konkretnie?

Pierwszą, nazwijmy to podstawową formą hydromasażu jest kąpiel rozgrzewająca. Czyli kąpiel w temperaturze nieco wyższej niż temperatura naszego ciała, wynoszącej około 38oC. Jest to zwykła kąpiel – moczenie się w wodzie, które otwiera pory w skórze, pobudza ukrwienie i krążenie, a tym samym wspomaga przemianę materii oraz zmniejsza napięcia i sztywnienie mięśni i stawów.

Ponadto odpręża, redukuje stres i pobudza wydzielanie endorfin, a więc ogólnie poprawia nasz nastrój i samopoczucie.

Ale to zwykła kąpiel. A jak wykorzystać te wszystkie dysze urządzenia?

Właśnie do tego przechodzimy. A pierwszym zabiegiem jest tzw. kąpiel perłowa, czyli kąpiel z dużą ilością pęcherzyków powietrza w wodzie ( AirBlower), wytwarzanymi za pompy powietrznej i doprowadzanymi dedykowanymi dyszami.

Kąpiel powinna trwać około kilkunastu minut, również w temperaturze nieco wyższej od temperatury naszego ciała. Poprawia nastrój i samopoczucie, powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, stymuluje metabolizm i odżywianie tkanek, a ponadto poprawia wygląd skóry, wspomaga ukrwienie, przez co wygładza zmarszczki i rozstępy, a także hamuje powstawanie żylaków.

Zabieg ten polecany jest również dla osób z problemami bezsenności, narządu ruchu czy niektórymi dolegliwościami układu krążenia i lekkim nadciśnieniem.

Kolejny zabieg z wykorzystaniem dysz, to hydromasaż. Możliwy jest dzięki wyprofilowanej budowie siedzisk i leżanek, co pozwala na utrzymanie prawidłowej pozycji podczas masażu. Polega na masowaniu intensywnym strumieniem wody wypływającym z dysz, które rozmieszczone są tak, aby masowały kluczowe obszary ciała.

Hydromasaż działa rozluźniająco na cały organizm, ze szczególnym naciskiem na określone partie ciała. Redukuje uczucie zmęczenia, napięcia mięśniowe oraz ból, wspomaga regenerację po wysiłku lub treningu. Ponadto ujędrnia skórę, a także stymuluje ją do pozbycia się nadmiaru tłuszczu.

Wskazany jest również dla osób z chorobami układu kostno – stawowego i mięśniowego, a także po przebytych kontuzjach i urazach. Poprawia krążenie, łagodzi bóle głowy, migreny i stany napięcia psychicznego. Ponadto ma zastosowanie dla schorzeń układu oddechowego, ponieważ wdychanie pary wodnej ma działanie podobne do inhalacji.

Natomiast z uwagi na stosunkowo duże oddziaływanie wody na organizm, przeciwwskazaniami do hydromasażu są liczne schorzenia jak choroba wieńcowa, nadciśnienie, arytmia, zakrzepica, nowotwory, kamica nerkowa czy problemy skórne.

Co jeszcze umożliwia wanna jacuzzi?

Jak wspomniałam, hydroterapia dotyka wszystkich naszych zmysłów. Stąd w dobrych urządzeniach możliwe jest również dbanie o komfort naszego wzroku, jaki i węchu.

Dlatego warto pamiętać o zabiegu takim jak chromoterapia, która jest tzw. leczeniem kolorem. Jest jednym z najnowszych rodzajów oddziaływań stosowanych w hydroterapii, które zapewnia emisja światła w różnych barwach, co jest możliwe dzięki wbudowanym w nieckę wanny punktom świetlnym.

Chromoterapia może zarówno uspokajać, jak i pobudzać, a wszystko zależy od koloru wybranego światła.

co to jest hydroterapia 5

co to jest hydroterapia 6

Ponadto pomaga w zwalczaniu migren, nerwicy i depresji, a także nerwobóli czy infekcji bakteryjnych.

Kolejnym, ważnym zabiegiem jest aromaterapia, która po zastosowaniu specjalnych olejków dedykowanych do wanien spa, wzmaga stan głębokiego odprężenia, sprzyja skupieniu, poprawia nastrój i przywraca naturalną równowagę.

Aromaterapia, w zależności od rodzaju zapachu, może również wspomagać leczenie nerwic i depresji, przemęczenia i osłabienia, a także przyczyniać się do pobudzenia naturalnej odporności.

Dobrze, a zatem to tyle tych skrótowo podanych przez Agnieszkę informacji, w bardzo szerokim temacie jakim jest hydroterapia. Z kolei hydroterapia w ogrodzie jest pojęciem nieco węższym, stąd mam nadzieję, że udało się go dokładnie przedstawić.

Post ten ma pokazać wszechstronne korzyści płynące z hydroterapii oraz to, że jest tak naprawdę każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Szczególnie w takim przydomowym, ogrodowym wydaniu.

I co dalej?

Wannę jak już wiesz użytkuję. Moja świadomość w tym temacie jest coraz większa, chociażby w zakresie przedstawionych powyżej informacji. Natomiast absolutnie nie wyczerpują one tematu, dlatego wciąż mam ochotę się w niego zagłębić.

Dlatego w kolejnym poście moim gościem będzie doświadczony fizjoterapeuta, który już konkretnie, na przykładzie posiadanej przeze mnie wanny, opowie, czego mogę od niej oczekiwać. W czym może mi pomóc, jakie zabiegi mogę w niej wykonywać oraz jak i na jakie partie ciała oddziaływać.

.

Zaproszenie do udziału

Kończąc piąty post z cyklu “Hydroterapia w ogrodzie” zapraszam Cię do aktywnego śledzenia całego przedsięwzięcia, którego partnerem jest marka CenterSpa, o której niezwykłym podejściu do tego zagadnienia, wspominam jak już wiesz na stronie głównej projektu.

Jestem przekonany, że jeśli stoisz lub staniesz na drodze do własnego jacuzzi w ogrodzie, znajdziesz tu mnóstwo praktycznych oraz merytorycznych wskazówek i informacji.

Pamiętaj, że cykl ten przeprowadzi Cię przez proces decyzji, wyboru, montażu i utrzymania urządzenia, a także na przykład wyboru miejsca na jego postawienie, wskazując wszystkie elementy, które powinieneś uwzględnić.

Ale przede wszystkim wskaże Ci konkretne medyczne argumenty, dla których w ogóle warto się tym tematem interesować. A w mojej ocenie to niezwykle ważna, potrzebna i wbrew pozorom niełatwa do zdobycia wiedza.

Dlatego, z pełną odpowiedzialnością, zapraszam Cię do lektury kolejnego postu z cyklu “Hydroterapia w ogrodzie”.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

1 Comment

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *