Narzędzia do warzywnika w systemie Multi-star®

Narzędzia do warzywnika 1

Warzywa z własnej uprawy smakują o niebo lepiej od tych z supermarketu czy nawet straganu. Same się nie wyhodują, a w związku z tym do spulchniania, sadzenia, okopywania i innych ogrodniczych prac potrzebujesz kompletu właściwych narzędzi. Albo jednego trzonka i kilku końcówek!

Bez odpowiednich narzędzi trudno cokolwiek zdziałać w ogrodzie i na balkonie. Warzywa są pod tym względem szczególnie wymagające. Drzewa czy krzewy owocowe potrzebują uwagi parę razy w roku. Za to przy warzywach ciągle jest coś do roboty. Najpierw trzeba porządnie spulchnić, odchwaścić i wyrównać glebę, potem posadzić kilkadziesiąt sadzonek lub wysiać nasiona w odpowiednich odstępach.

Narzędzia do warzywnika 1a

Wkrótce rozpoczyna się pielenie i spulchnianie międzyrzędzi, bo chwasty mogłyby łatwo zagłuszyć młode warzywa. Zależnie od tego, co konkretnie uprawiasz, czeka Cię jeszcze okopywanie, podwiązywanie roślin i inne zabiegi. Jest tego sporo, aczkolwiek satysfakcja z własnych plonów jest warta zachodu. Niemniej do niemal każdej z wymienionych prac niezbędnych w warzywniku potrzebne jest inne narzędzie. Zamiast zagracać składzik, możesz podejść do tematu sprytnie, czyli kupić tylko jeden trzonek i kilka różnych końcówek narzędzi. Zresztą, być może trzonek już masz, jeśli posiadasz jakieś narzędzia Multi-star®, którym jest poświęcony minicykl „Z WOLF-Garten na TY”, związany właśnie z narzędziami WOLF-Garten.

Narzędzia do warzywnika 2

.

System Multi-star® – co to jest?

Multi-star® to praktyczny system wymiennych końcówek. Rozwiązanie jest genialnie proste i sprytne jak scyzoryk, a system to nic innego jak możliwość wpinania i wypinania rozmaitych końcówek do jednego trzonka. W ten sposób zamiast zagracać altankę czy składzik 20-30 rozmaitymi narzędziami, musisz wygospodarować kącik na zaledwie 1-2 trzonki i kilka końcówek. Dzięki temu zaoszczędzisz mnóstwo miejsca i pieniędzy.

Co ważne, mimo drastycznej redukcji liczby narzędzi nadal masz wszystko, czego potrzebujesz do pielęgnacji ogrodu czy balkonu. Kolejnymi zaletami narzędzi z tej serii są trwałość i solidne wykonanie z wysokiej jakości materiałów. A jak wiadomo, dobry sprzęt starcza na lata, a nie tylko na jeden sezon. Jeśli coś się zużyje czy uszkodzi, poszczególne nakładki możesz łatwiej (i taniej) wymienić, zamiast kupować całe, duże narzędzie.

.

System Multi-star® – jak to działa?

Narzędzia Multi-star® to kilkadziesiąt rozmaitych końcówek i siedem trzonków o różnej długości i wykonanych z różnych materiałów. Oczywiście nie musisz mieć ich wszystkich, po prostu kupujesz tylko te końcówki, które potrzebujesz, i jeden trzonek (bądź dwa różne, przydatne do innego typu prac). Jednak niezależnie od tego, co konkretnie wybierzesz, zasada działania systemu jest taka sama. W tym poście wyjaśnię Ci ją na przykładzie narzędzi do warzywnika. W końcu w dużej mierze od właściwej i regularnej pielęgnacji zależy jakość i wysokość plonów, które uda Ci się uzyskać.    

Jak wiadomo, końcówki narzędzi nie mogą funkcjonować bez trzonka. Zakładam, że masz w ogrodzie nie tylko trawnik, a więc również sporo innych narzędzi. Jeśli są to narzędzia z systemu Multi-star®, prawdopodobnie nie musisz kupować kolejnego trzonka, bo po prostu już go masz. Wystarczy wymienić końcówkę na któreś z narzędzi do pielęgnacji trawnika.

W trzonku, tuż nad miejscem wpinania końcówek narzędzi, znajduje się przycisk. Wystarczy jedno kliknięcie, żeby wpiąć lub wypiąć odpowiednią końcówkę.

Narzędzia do warzywnika 3

Narzędzia do warzywnika 4

Nie musisz niczego przykręcać ani przyklejać. Wciskasz przycisk, wsuwasz „końcówkę” końcówki narzędzia w trzonek i tyle. Wszystko trzyma się mocno i stabilnie do czasu, gdy klikniesz po raz drugi, by wypiąć daną końcówkę. A potem wpiąć inną, przeznaczoną do innego rodzaju prac.

.

Narzędzia do warzywnika

Narzędzia do warzywnika 5

Pierwszą podstawową czynnością niezbędną w uprawie warzyw jest staranne przygotowanie gleby. Po oczyszczeniu warzywnika z ewentualnych chwastów, które zdążyły wykiełkować od jesieni, koniecznym zabiegiem jest staranne rozdrobnienie, spulchnienie i wyrównanie gleby.

  • Spulchniacz-rozdrabniacz DA-S to uniwersalne narzędzie przydatne zarówno podczas przygotowania grządek, jak i późniejszej pielęgnacji międzyrzędzi. Kultywator obrotowy za pomocą czterech kół w kształcie gwiazd rozdrabnia, spulchnia oraz napowietrza glebę, natomiast nóż wahadłowy wyrywa chwasty. Szerokość robocza tego narzędzia wynosi 15 cm, więc można nim wykonywać przejazdy między rzędami warzyw bez ryzyka ich uszkodzenia. Można go łączyć z różnymi trzonkami Multi-star®, ale szczególnie polecany jest trzonek jesionowy ZM 170.

Narzędzia do warzywnika 6

  • Grabki DS-M 19 o szerokości roboczej 19 cm świetnie nadają się do grabienia, rozdrabniania i wyrównywania niewielkich, wąskich grządek. Grabki można łączyć z różnymi trzonkami Multi-star®, ale tworzą idealną parę z trzonkiem jesionowym ZM 140.

Narzędzia do warzywnika 7

.

Teren prawie gotowy – trzeba jeszcze tylko wyznaczyć grządki. Najlepiej, by miały szerokość ok. 1 m. Dzięki temu podczas pielęgnacji będziesz mieć swobodny dostęp do całej powierzchni grządki. Gotowe? Pora na siew nasion lub sadzenie rozsady. A tu z pewnością przyda się:

  • Siewnik punktowy EA-M pozwala łatwo, precyzyjnie i bez schylania się wysiać nasiona w równych rzędach i odstępach. Posiada siedmiostopniową regulację, dostosowującą narzędzie do każdej wielkości nasion. Nasiona wsypuje się do wnętrza komory siewnika, a następnie prowadzi narzędzie zgodnie z przebiegiem planowanych rzędów warzyw. Bardzo drobne nasiona, np. pietruszki, kopru czy marchwi, należy przedtem zmieszać z suchym piaskiem. Najwygodniejszą obsługę siewnika umożliwia trzonek jesionowy ZM 140, ale narzędzie pasuje również do innych trzonków Multi-star®.

Narzędzia do warzywnika 8

A także:

  • Łopatka LU-SM o szerokości 8 cm doskonale nadaje się do sadzenia roślin, nie tylko w warzywniku. Pasuje do wszystkich trzonków Multi-star®: w połączeniu z długim trzonkiem z drewna jesionowego lub aluminium przyda się podczas sadzenia rozsady warzyw na grządkach, natomiast wpięta w krótki trzonek do małych narzędzi sprawdzi się przy obsadzaniu donic i balkonowych skrzynek.
  • Widełki LU-GM o wąskich, ostro zakończonych zębach są poręczne, a jednocześnie masywne. Narzędzie ma szerokość tylko 7,5 cm, więc umożliwia precyzyjne sadzenie i przesadzanie roślin bez ryzyka uszkodzenia korzeni. W przypadku lekkich oraz średnich gleb widełki te sprawdzą się lepiej niż łopatka. Można je łączyć ze wszystkimi trzonkami Multi-star®.

.

Grządki obsiane lub obsadzone, więc teraz najważniejsze jest regularne podlewanie, tak by gleba nie przesychała. Takie warunki są idealne zarówno dla roślin uprawnych, jak i chwastów. Aby nie zagłuszyły młodych warzyw, konieczne jest pielenie i spulchnianie międzyrzędzi. Dlatego warto zaopatrzyć się w:

  • Pielnik-spulchniacz iE-M o szerokości roboczej 10 cm łączy w sobie funkcje dwóch narzędzi. Jest wyposażony w trzy zakrzywione zęby do spulchniania i napowietrzania gleby, a także ostry nóż do usuwania pojedynczych chwastów. Do tego narzędzia szczególnie polecany jest trzonek jesionowy ZM 140, ale można je łączyć także z innymi trzonkami Multi-star®.

Narzędzia do warzywnika 9

Ponadto zastosowanie zdecydowanie znajdzie:

  • Motyka podwójna iM-M o szerokości roboczej 7 cm to kolejne narzędzie dwustronne. Z jednej strony posiada dwa zęby do spulchnia gleby między roślinami. Z drugiej strony narzędzia znajduje się ostro zakończona haczka do robienia małych bruzd między grządkami oraz obsypywania roślin ziemią. Do tego narzędzia polecany jest trzonek jesionowy ZM 150, ale pasuje także do pozostałych trzonków Multi-star®.

.

Natomiast z uwagi, że chwasty to jednak przebiegły przeciwnik, warto mieć w zanadrzu również inne końcówki. Czy to do działania bezpośrednio w ziemi,

Narzędzia do warzywnika 10

Narzędzia do warzywnika 11

Narzędzia do warzywnika 12

Narzędzia do warzywnika 13

czy chociażby w kostce, którą być może wyłożony masz chodnik w warzywniku. On również powinien wyglądać estetycznie.

Narzędzia do warzywnika 14

.

Jeśli uprawiasz warzywa okopowe, takie jak ziemniaki czy buraki, z pewnością przyda Ci się narzędzie do obsypywania roślin glebą. Na ten zabieg korzystnie reaguje także wiele innych warzyw. Obsypywanie (czyli obredlanie lub po prostu okopywanie) zachęca ziemniaki do zawiązywania licznych bulw, buraki do tworzenia dorodniejszych korzeni, natomiast fasolę i kukurydzę do wytwarzania dodatkowych korzeni, usprawniając pobieranie przez warzywa wody oraz tlenu. Zapobiega zielenieniu wierzchołków korzeni marchwi, a także powoduje wydłużanie smacznej białej części pora.

  • Obsypnik JA-M 20 ma szerokość roboczą 20 cm. Jak nazwa wskazuje, służy przede wszystkim do szybkiego obsypywania nasady roślin ziemią. Nadaje się również do kopania rowów nawadniających. Do narzędzia tego szczególnie polecany jest uchwyt jesionowy ZM 150.

Narzędzia do warzywnika 15

Narzędzia do warzywnika Multi-star® są trwałe i wykonane z wysokiej jakości materiałów, takich jak stal nierdzewna, więc posłużą Ci przez lata. Bo gdy raz skosztujesz warzyw z własnego ogrodu, najpewniej zechcesz je uprawiać co roku i eksperymentować z sadzeniem kolejnych gatunków i odmian.

.

Podsumowując

Cała tajemnica systemu Multi-star® tkwi w przycisku na trzonku, który po naciśnięciu umożliwia wpięcie i wypięcie poszczególnych nakładek. A zatem mając jeden trzonek i kilka różnych końcówek, możesz je dowolnie i zamiennie używać. Co najważniejsze, wykonasz nimi te same prace co przy użyciu całej kolekcji zwykłych, jednofunkcyjnych narzędzi zajmujących znacznie więcej miejsca. W przypadku tradycyjnych narzędzi masz tyle samo trzonków co końcówek, natomiast system pozwala ograniczyć do minimum liczbę trzonków, a także koszty. W końcu sama końcówka kosztuje mniej niż końcówka i trzonek, prawda? W przypadku narzędzi do warzywnika Multi-star® do obsługi kilkunastu różnych końcówek narzędzi wystarczy Ci tylko jeden, np. jesionowy trzonek. 

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *