Busem przez polskie ogrody SEZON 4 – OGRÓD 3

“Busem przez polskie ogrody” to jak zapewne już wiesz duży projekt realizowany na blogu “Z ogrodem na TY”, który z racji swojej popularności kontynuowany jest już czwarty rok! Jego głównym założeniem jest cykl wizyt w ogrodach Czytelników, czego efektem są pełne inspiracji posty. Ideą projektu jest propagowanie świadomego i pełnego pasji ogrodnictwa, ale równie istotne jest ukazanie, jak wiele radości może dać samodzielne gospodarowanie przydomową przestrzenią, a także zaprezentowanie najciekawszych rozwiązań w zakresie architektury ogrodowej i nasadzeń roślinnych. A wszystko to bez angażowania dużych budżetów! Projekt ma jednocześnie edukować, bawić i motywować Czytelników bloga do świadomej i wzmożonej troski o własne ogrody.

A zatem to ogólne założenia. Natomiast, jak zauważyłeś, jednym z działań są “pełne inspiracji posty”, czyli posty na blogu pokazujące odwiedzone ogrody i relacjonujące wizyty, które odbywam, odwiedzając przepiękne miejsca i spotykając się z ciekawymi ludźmi. Zapraszam zatem na trzecią w sezonie 2021 relację z kolejnego odwiedzonego ogrodu w projekcie “Busem przez polskie ogrody”, trzeciego w sezonie 4.

Zanim przejdę dalej, mała dygresja. Wszystkie dotychczas odwiedzone ogrody znajdziesz w tym miejscu:

.

Ogród 3 – iglaki i niwaki, czyli formowany i zimozielony ogród

Jak pewnie już wiesz z ubiegłorocznych relacji, każdy z odwiedzonych ogrodów staram się na wstępie jakoś nazwać i zatytułować. Tak, aby na początku nastawić Cię na to, czego możesz się po nim spodziewać. Innymi słowy, staram się znaleźć jakąś główną cechę i wyróżnik danego miejsca, który zdecydowanie odróżnia go od pozostałych. I tak jest również w tym przypadku. Pierwszymi skojarzeniami, które przychodzą na myśl będąc w tym ogrodzie to iglaki oraz niwaki, bo jak za moment zobaczysz to ogród, w którym te pierwsze królują niepodzielnie, a te drugie występują w przeróżnych postaciach. Co więcej to prawdziwie zimozielony ogród, który nawet w marcu wyjątkowo zachwyca.

Zdjęcie tytułowe, które widziałeś na wstępie jest z pełni ubiegłorocznego sezonu, myślę, że to dobre wprowadzenie w ten ogród. Jeśli bliżej mu się przyjrzysz i porównasz ze zdjęciami bieżącymi, zobaczysz, że mimo zimy ten ogród niewiele się zmienia. A zatem to jego pierwsza zaleta.

Wracając jednak do ogólnych kulisów mojej trzeciej wizyty w projekcie “Busem przez polskie ogrody” sezon 4 – 2021, na początek jak zwykle kilka spraw ogólnych, tak abyś wiedział, gdzie tytułowy bus dojechał. A dojechał do niewielkiej miejscowości Jedlicze B, co na mapie wygląda następująco:

Kolor czerwony to tradycyjnie miejsce skąd wyruszyłem, a ten fioletowy kwadrat z numerem 3, to właśnie lokalizacja trzeciego ogrodu, położonego w województwie łódzkim. Do pokonania miałem zatem dużą odległość, około 330 kilometrów w jedną stronę. Na mapie widać również:

  • ciemnozielone kropki z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 1 – 2018

  • niebieskie kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 2 – 2019

  • różowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 3 – 2020

Myślę więc, że to ciekawe uzupełnienie. Zwróć również uwagę, że wizyta ta pokrywa się z wizytą nr 1 z sezonu 2019 – to był wtedy pierwszy ogród, który po 2 latach postanowiłem odwiedzić ponownie, właśnie zimą. Trochę się zmieniło, myślę więc, że to będzie ciekawa kontynuacja.

Natomiast będąc już w sezonie 2021, jak pewnie wiesz z wcześniejszych relacji, przyszedł czas na nową planszę, na której widoczne są wszystkie kolejne wizyty. Na ten moment są trzy, z trzech ogrodów:

Dodam, że powyższą mapę oraz planszę, na której zaznaczone są lokalizacje wszystkich odwiedzonych ogrodów, znajdziesz również w zakładce projektu Gdzie dotarłem w sezonie 2021?.

Dodatkowo polecam Ci również spojrzeć w zakładkę:

Wracając do wizyty, jak zawsze, bus zaparkował w ogrodzie, a ja miałem możliwość przywitać się z Gospodarzami tego terenu – Bogusławem i Elżbietą.

Jeśli czytasz uważnie wszystkie relacje, zauważyłeś pewnie, że to pewnego rodzaju schemat, który staram się powielać. Z drugiej strony trudno sobie wyobrazić, aby ten charakterystyczny bus do ogrodu nie wjechał, a ja nie przywitał się z Gospodarzami. Tym bardziej, że mam szczęście trafiać na wyjątkowo miłe, otwarte i gościnne osoby, co miało miejsce również w tym przypadku.

.

Lokalizacja i układ ogrodu

Ponieważ byłem w tym ogrodzie już w roku 2019, powstała z tego dokładna relacja. Znajdziesz ją w tym miejscu, a w niej opis:

  • lokalizacji ogrodu

  • najważniejszych elementów ogrodu

  • co mnie zachwyciło w tym ogrodzie

  • co jest godne przeniesienia do własnego ogrodu.

Myślę, że nie będę tego wszystkiego w tym miejscu powtarzał, skupię się tyko na pokazaniu kilku najważniejszych rzeczy i tego, co się przez ten czas zmieniło. Na początek sprawa najważniejsza, na którą chciałbym abyś zwrócił uwagę. To zimozieloność tego ogrodu, o której już wspomniałem. Wynika ona przede wszystkim z tego, że szkielet ogrodu stanowią wyjątkowo dobrze dobrane i skomponowane rośliny iglaste.

Pierwszym, rzucającym się w oczy elementem tego ogrodu jest trawnik o nieregularnych liniach, otoczony wokół wijącymi się rabatami. Co więcej rabaty umieszczone są również na jego środku, tworząc duże, kontrastujące wyspy. Spójrz jak wygląda to w sezonie, kiedy barwa trawnika jest najbardziej wyrazista.

Trawnik jest perfekcyjnie zadbany, a jego zieleń ładnie kontrastuje z rabatami oraz zróżnicowaną barwą roślin. I właśnie te rabaty, obok trawnika, to drugi najbardziej charakterystyczny element. Otaczają go z wielu stron, a jednocześnie z racji swoich dużych głębokości i powierzchni wyłożonych korą, tworzą dobrze kontrastujący, główny element kolorystyczny ogrodu.

Głównym znakiem rozpoznawczym tego ogrodu nie jest jednak trawnik ani same rabaty, ale rosnące w nich rośliny. A te, to przede wszystkim zimozielone rośliny iglaste, obecne tu w przeróżnych formach. Od tych naturalnych, przez szczepione na pniach, po formowane przez samych Właścicieli.

I właśnie te formowane, popularnie zwane niwakami, wzbudzają szczególny zachwyt. Tym bardziej, że są to różne odmiany roślin iglastych, zarówno tych niższych, jak również wysokich.

Jednak co najciekawsze, w ogrodzie tym formowane są również drzewa liściaste, jak chociażby te efektowne buki.

A jak powstają formowane drzewa i krzewy? Jak zdradził mi Bogusław, są różne metody… Od naciągów linkami,

po obciążenia poszczególnych pędów podwieszonymi ciężarkami.

Co ciekawe, jak również wspomniał Bogusław, formowanie, naciąganie i obciążanie musi trwać średnio około 8 lat. To czas potrzebny aby dana gałąź „zapamiętała“, że nie ma rosnąć ku górze, ale w oczekiwanym kierunku.

Ogród zachwyca również wyjątkowo licznymi i różnorodnymi miniaturowymi iglakami szczepionymi na pniach. Dodają wyjątkowego uroku, a przede wszystkim stanowią oryginalne, stosunkowo rzadko spotykane nasadzenia.

Super oryginalną ozdobą są także jałowce płożące, których poszczególne pędy są prowadzone po palu w górę. Powstaje ciekawa ozdobna forma, również powszechnie niespotykana.

Ogród zachwyca nie tylko samymi roślinami. Chociaż to one, ze względu na swoją formę i sposób nasadzeń, robią największe wrażenie.

Na dostrzeżenie zasługuje również sam budynek mieszkalny, którego drewniana konstrukcja i jasny, ciepły kolor wprowadzają do ogrodu wyjątkowo przyjemny nastrój. Co więcej stanowią idealne tło dla roślin.

Fajnie komponuje się z tym również frontowe ogrodzenie, które jest wstępną zapowiedzią tego, czego można spodziewać się wewnątrz posesji.

Pierwszy odwiedzony ogród, jak już chyba zauważyłeś, zachwyca wieloma elementami. Jednak to co jest najistotniejsze to fakt, że zachwyca o tej porze roku, zachwycał będzie również wiosną, latem i jesienią, a zatem jest efektowny przez cały rok. To wielka sztuka, a jednocześnie wielka zasługa jego Właścicieli. Spójrz więc na kilka wiosennych ujęć, w których do głosu dochodzą nowe przyrosty i różnorodne, ozdobne szyszki.

.

Kącik Partnera

Jak w każdym poście dotyczącym wizyt w ogrodach, także i tu wspomnę o bardzo ważnej dla projektu “Busem przez polskie ogrody” sprawie. Jeśli czytałeś o jego założeniach, wiesz pewnie, że odbywa się przy współudziale Partnerów, którzy obok tytułowego busa, stanowią główny element projektu.

I właściwie tylko dzięki temu możliwa jest jego realizacja. Tym bardziej, że od początku moim zamysłem było to, abym do ogrodów nie jechał z pustymi rękami i samym uśmiechem na ustach, ale również wziął coś, co temu kto mnie przyjmie, bardzo się przyda. I właśnie tym czymś jest „super paka” produktowa od Partnerów, którą zaraz zobaczysz. I co ważne, taką samą otrzymasz, jeśli przyjadę do Twojego ogrodu. Zapraszam do zgłoszenia na adres, który znajdziesz w zakładce kontakt.

Paczka produktowa

Paczka to oczywiście pojęcie umowne, bo tak naprawdę, jak w każdym z odwiedzonych ogrodów, było to kilka paczek, a właściwie toreb z produktami, a dodatkowo trochę produktów gnejsowych. Myślę, że to wszystko przyda się i znajdzie zastosowanie w odwiedzonym ogrodzie, a tym samym będzie miłą pamiątką dla Gospodarzy.

Produktów, które pojechały ze mną busem było tak dużo, że nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Stąd myślę, że najlepiej będzie, jak pokażę je na zdjęciach, zresztą podobnie jak zrobiłem to w relacjach z poprzednich ogrodów:

Kącik Partnera w praktyce

Jak w każdym z odwiedzonych ogrodów, tak i w tym przyszedł czas na obejrzenie kilku dodatkowych produktów od Partnerów. Tak aby trochę się pobawić, a przy okazji poznać różnego rodzaju ciekawostki i nowości na rynku.

Wytypowałem więc określone produkty od Partnerów i wspólnie z Elżbietą i Bogusławem mieliśmy okazję się im przyjrzeć. Myślę, że i Ciebie powinny zainteresować, bo to praktyczne, ogrodnicze nowinki:

  • akumulatorowe nożyce akumulatorowe od marki Stiga i zestaw sekatorów od marki Ramp. Wszystko idealne do wczesnowiosennych przycinek i prac w ogrodzie,

  • od marki Gardena siewnik ręczny i wiaderko do rozsypywania soli, które ja używam do rozsypywania nawozów,

  • agrowłóknina wiosenna do okrywania roślin od marki Agrimpex, która idealnie sprawdzi się na wiosenne przymrozki,

  • ziemia do hortensji od marki Kronen,

  • zestaw mieszanek traw od marki Planta,

  • farba do zastosowań ogrodowych od marki Altax.

A dodatkowo przejrzeliśmy katalog Doram Design, w którym Bogusław siedząc na krzesłach tej marki, wypatrzył ciekawy zestaw mebli, który w przyszłości być może znajdzie miejsce w jego ogrodzie.

Podobnie było z katalogiem Litex Garden, gdzie wybrał idealny jego zdaniem parasol ogrodowy.

Podsumowaniem wszystkiego było ustawienie gnejsowej szpilki, która znalazła miejsce na jednej z ogrodowych rabat.

.

Co mnie zachwyciło w tym ogrodzie?

Przede wszystkim to kolejna, ogromna dawka pozytywnej energii. Wynikająca z pozytywnego nastawienia Właścicieli, którzy super miło przyjęli mnie na swoim terenie. Myślę, że te wspomnienia na długo pozostaną w mojej pamięci.

Poza tym, pokazany ogród to kolejny przykład na to, że pomysłowość ludzka nie zna granic. Że można w ogrodzie zrobić cokolwiek się wymarzy, łącznie z tym, że można posiadać prawdziwe roślinne kolekcje i tworzyć piękne formowane okazy. Jak widziałeś na zdjęciach, to ogród atrakcyjny przez cały rok, co jest ważne szczególnie teraz, w okresie zimowym. Bo stosunkowo łatwo jest stworzyć ogród który zachwyca wiosną czy latem, kiedy wszystko kwitnie. Ale stworzyć ogród atrakcyjny późną jesienią i zimą, w okresie bezlistnym, to już prawdziwa sztuka. A jednocześnie wielki sukces Właścicieli ogrodu.

.

Co jest godne polecenia i przeniesienia do własnego ogrodu?

Jak wiesz, projekt „Busem przez polskie ogrody” ma nie tylko bawić, ale również inspirować i edukować, pokazując ciekawe wzorce, godne powielenia w innych ogrodach. Stąd każda wizyta w ogrodach projektu jest jednocześnie określoną dawką pomysłów, które warto powielać. Co więc warto wynieść z tego ogrodu?

  • Przede wszystkim przekonanie, że ogród można zaplanować i wykonać samemu. Nie trzeba do tego szczególnych predyspozycji, wystarczy trochę chęci, pomysłowości oraz zaangażowania. To takie ogólne stwierdzenie, które wynoszę właściwie z każdego odwiedzonego w projekcie ogrodu. Potwierdziło się to również tutaj, gdzie ogród powstaje od 15 lat, Właściciele dochodzą do wszystkiego sami, uczą się, próbują i obserwują. A jeszcze 15 lat temu nie mieli o tym zupełnie pojęcia,

  • Aranżując ogród warto trzymać się swojego określonego wyznacznika, którym w tym ogrodzie są rośliny zimozielone i pięknie formowane okazy,

  • Warto ogrody ozdabiać. Do roślin dodawać inne elementy, ciekawie je komponując, sprawiając jednocześnie, że całość jest ciekawsza w odbiorze. Tak jak w tym ogrodzie gdzie prawdziwą „wisienką na torcie” są duże, wijące się rabaty, które tworzą fajne, przestrzenne kompozycje,

  • Aranżując ogród warto również być konsekwentnym i trzymać się obranego kierunku. Tak jak w tym przypadku, gdzie powstał typowy ogród swobodny, w którym dominuje wijąca się linia, obecna w kształcie trawnika i rabat,

    I najważniejsze: tworząc ogród trzeba wykazać się pracowitością, a zarazem cierpliwością. Tak jak w tym przypadku, gdzie ogród to dzieło tworzone systematycznie przez kilkanaście lat.

.

Weź udział w projekcie

Kończąc trzecią relację z odwiedzonego w roku 2021 ogrodu, zapraszam Cię do udziału w projekcie. Możesz to zrobić na różne sposoby, a tym samym dobrze się bawić i skorzystać z licznych atrakcji tzn.:

  • Zgłoś swój ogród do projektu. Jeśli Cię odwiedzę, otrzymasz zróżnicowany, atrakcyjny zestaw produktów od Partnerów, analogiczny jak widziałeś powyżej. Więcej informacji znajdziesz w opisie projektu oraz regulaminie.

  • Czytaj posty z odwiedzanych ogrodów. W każdym z postów znajdziesz garść inspiracji, które możesz przenieść do własnego ogrodu.

  • Śledź na bieżąco strony projektu. Dlatego, że i tam będą pojawiały się niespodzianki. W szczególności polecam Ci podstrony: strona główna projektu, Partnerzy, ogrody, fajne niusy, tytułowy bus, gdzie dotarłem.

Obserwuj regularnie strony projektu Busem przez polskie ogrody bo gwarantuję, że dużo będzie się tutaj działo! Jeśli możesz, udostępnij ten post, może ktoś również skorzysta z przedstawionych propozycji. A tymczasem do zobaczenia w kolejnym ogrodzie!

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *