Hortensje zrobiły oszałamiającą karierę i obecnie można je podziwiać w prawie każdym ogrodzie. To jedne z najbardziej efektownych krzewów kwitnących… o ile się o nie właściwie zadba. Jednym z kluczowych zabiegów jest wiosenne cięcie i właśnie o nim przeczytasz w tym poście.
Cięcie hortensji to nic trudnego, pod warunkiem że wiesz, jaką hortensję masz w ogrodzie. To bardzo ważne, bo sposób cięcia znacznie różni się w zależności od gatunku hortensji. Jeśli przytniesz hortensję ogrodową tak samo jak krzaczastą, najpewniej wcale nie zakwitnie. Dlatego na początek kilka portretów najczęściej uprawianych gatunków hortensji.
.
Hortensja krzewiasta, inaczej drzewiasta lub drzewkowata (Hydrangea arborescens)
Hortensja krzewiasta dorasta do ok. 1,5 m. Od czerwca tworzy okazałe, niemal kuliste kwiatostany średnicy 20-30 cm. Najczęściej są białe, zielonkawe lub kremowe, a tylko u niektórych odmian różowe. O jej najpopularniejszej odmianie ‘Annabelle’ przeczytasz w tym poście.
.
Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata)
Hortensja bukietowa osiąga od 1,2 m do ponad 2 m wysokości. Zakwita dopiero w lipcu. Tworzy olbrzymie stożkowate kwiatostany o długości nawet 25-30 cm. Zależnie od odmiany są zielonkawe, białe, kremowe lub różowe, przy czym często zmieniają kolor w trakcie kwitnienia. Jej najpiękniejsze odmiany możesz zobaczyć w tym poście.
.
Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla)
Hortensja ogrodowa zależnie od odmiany osiąga od 0,8 do ok. 1,2 m wysokości, jej pędy są silnie zdrewniałe. Kwitnie od czerwca. Ma najmniejsze wśród hortensji spłaszczone kwiatostany, które zmieniają kolor zależnie od odczynu gleby i związanej z nim dostępności jonów glinu. W silnie kwaśnym podłożu (pH 4,0-5,0) krzew tworzy niebieskie kwiaty, wraz ze wzrostem odczynu kolor staje się fioletowy aż po różowy, gdy gleba jest tylko lekko kwaśna (ok. 6,0). Wyjątkiem są odmiany o białych kwiatostanach, które niezależnie od odczynu kwitną na biało.
.
Hortensja pnąca (Hydrangea anomala subsp. petiolaris)
Hortensja pnąca to jedyne pnącze wśród hortensji. Potrafi wspiąć się do wysokości ponad 15 m, ale gdy w zasięgu jej pędów nie ma podpory, płoży się po ziemi. Kwitnie od końca maja do lipca. Tworzy płaskie, talerzowate kwiatostany z drobnymi kwiatami płodnymi w centrum i większymi, czteropłatkowymi kwiatami płonnymi z brzegu. Jesienią przebarwia się na złoto.
.
Hortensja dębolistna (Hydrangea quercifolia)
Hortensja dębolistna ma stożkowate kwiatostany, bardziej wydłużone niż bukietowa. Można ją łatwo rozpoznać po dużych, mocno powcinanych liściach podobnych do liści dębu czerwonego. Jesienią przebarwia się na czerwonobrązowo.
Zakładam, że rozpoznałeś wśród powyższych hortensji gatunek, który masz w ogrodzie. Przejdę więc do sedna, czyli wiosennego cięcia.
.
Wiosenne cięcie hortensji
Kiedy?
Niezależnie od gatunku, hortensje przycina się wczesną wiosną, zwykle pod koniec marca, czyli tuż przed wypuszczeniem pierwszych liści.
Jak?
Hortensja krzewiasta – kwitnie na tegorocznych pędach i lubi bardzo silne cięcie. Skróć wszystkie zeszłoroczne przyrosty nad 2-3 parą pąków i całkowicie wytnij cienkie, słabe pędy. Co kilka lat możesz nawet odmłodzić krzew, radykalnie tnąc wszystkie pędy nad 1-2 parą pąków nad ziemią.
.
Hortensja bukietowa – kwitnie na tegorocznych pędach i lubi mocne cięcie, ale nie szalej aż tak bardzo jak w przypadku poprzedniego gatunku. Przez pierwsze 2 lata po posadzeniu skracaj silne, grube pędy o ok. 1/3 długości, a słabsze o połowę. Od trzeciego roku uprawy całkowicie usuwaj najstarsze pędy z wnętrza krzewu, a zeszłoroczne przyrosty ścinaj nad 3-4 parą pąków.
.
Hortensje ogrodowa i dębolistna kwitną na pędach wytworzonych w poprzednim sezonie. Zaczynają zawiązywać pąki na następny sezon już pod koniec lata, tuż pod tegorocznymi kwiatostanami. Z tego względu należy je przycinać bardzo delikatnie. Staraj się usuwać jedynie same kwiatostany, nie skracając reszty pędu. Dodatkowo wytnij wszystkie martwe, przemarznięte i złamane pędy. Co 3-4 lata możesz prześwietlić krzew, usuwając kilka najstarszych pędów.
.
Hortensja pnąca generalnie nie wymaga cięcia, ale bardzo dobrze je znosi. Co roku usuwaj wszystkie obumarłe lub złamane gałązki, a także pędy, które się krzyżują lub po prostu rosną w dziwnym kierunku i psują ładny pokrój. U starszych, rozrośniętych roślin w razie potrzeby bez obaw skracaj zbyt długie pędy.
.
Czym?
Oczywiście sekatorem, którego wielkość trzeba dopasować do rozmiaru rośliny, a konkretnie ciętych pędów. Ale spokojnie, nie jest to nic skomplikowanego. Natomiast na marginesie dodam, że bogaty wybór znakomitych sekatorów znajdziesz w moim sklepie. Ponadto musisz zwrócić uwagę aby narzędzie było dobrze naostrzone i czyste. Jeśli ciąłeś danym sekatorem inne krzewy, zwłaszcza chorujące, warto dla pewności przetrzeć ostrze spirytusem i w ten sposób pozbyć się bakterii i zarodników grzybów. Aby hortensje miały siłę odtworzyć dawne rozmiary i obficie zakwitnąć, od maja do lipca zaserwuj im również 2-3 dawki nawozu do hortensji. Zasilanie uniwersalnym nawozem to kiepski pomysł – hortensje mają specyficzne wymagania względem odczynu i mikroelementów. Przy okazji poprzez odpowiednie nawożenie możesz „zaprogramować” kolor kwiatów hortensji ogrodowej, a konkretnie nadać im intensywną niebieską barwę.
I to w zasadzie wszystko w temacie pt. wiosenne cięcie hortensji. Wiedza prosta, ale jednak konieczna aby zapewnić odpowiedni wzrost i kwitnienie poszczególnym odmianom.
- Ognisko czy palenisko? - 9 października 2024
- Jesień w sadzie: jak sobie ułatwić zbiory owoców - 7 października 2024
- Grabienie liści w sadzie – dlaczego jest konieczne - 4 października 2024