Zna je każdy, a mimo to tulipany w ogrodzie nigdy się nie znudzą! W tym poście znajdziesz ciekawe aranżacje z tulipanami z polskich ogrodów odwiedzonych w ramach projektu “Busem przez polskie ogrody“. Opisałem je dla Ciebie szczegółowo, byś mógł je skopiować u siebie lub wykorzystać jako źródło inspiracji.
Tulipany są wśród roślin cebulowych tym, czym róże wśród krzewów ozdobnych. To rekordziści pod każdym względem! Oferują ponad 15 tysięcy różnorodnych odmian kwitnących w różnych terminach od marca aż do maja. Tym samym całą wiosnę możesz podziwiać tulipany w ogrodzie. A jest na co popatrzeć! Ich kwiaty różnią się budową, kształtem, a przede wszystkim kolorem: płatki we wszystkich barwach tęczy oprócz niebieskich, często cieniowane, cętkowane, z obwódką, plamą u nasady… Różnią się też wysokością: od miniaturek o wzroście 10 cm po olbrzymy o kwiatach na poziomie do 50-70 cm. Aby się w tym nie pogubić, odmiany tulipanów podzielono na kilkanaście grup – więcej na ten temat znajdziesz w tym poście. Tym razem pokażę Ci, jak tę różnorodność wykorzystać w praktyce: tulipany w ogrodzie mogą wyglądać jeszcze piękniej, jeśli stworzysz z nich ciekawe aranżacje. Oto 5 inspirujących przykładów z polskich ogrodów urządzonych w różnym stylu.
.
1. Tęczowe morze
W maju ten ogród zalewa kwitnące morze tęczowych tulipanów. Nie ma w tym grama przesady: cała posesja dosłownie tonie w kolorowych kwiatach. Nawiasem mówiąc, latem dominującą rolę przejmują róże, których rośnie tutaj kilkaset odmian. To doskonały przykład tego, że królowa wcale nie musi być tylko jedna: róże i tulipany doskonale się dopełniają ze względu na odmienny termin kwitnienia.
Zresztą, jest na co zawiesić oko niezależnie od pory roku, bo wśród roślin poukrywało się mnóstwo betonowych rzeźb. Całoroczną atrakcyjność zachowują również kamienne nawierzchnie z jasnego żwiru i obwódki z betonowych kamieni.
Mimo że wiosną tulipany stanowią niemal 100% kwiatów w ogrodzie, aranżacje nie wydają się monotematyczne. Bynajmniej: bogactwo odmian wyklucza monotonię! Posadzono je w dużych, nieregularnych grupach, tak że poszczególne odmiany zdają się przechodzić jedna w drugą. W przedniej części działki rosną wręcz masowo.
W tylnej, zadrzewionej i nieco „dzikiej” wiją się kolorową wstęgą, ożywiając zieleń krzewiastych nasadzeń. Tego typu aranżacje, wzorowane na schematach podpatrzonych w naturze, doskonale podkreślają romantyczny charakter ogrodu.
Efekt potęgują białe ażurowe mebelki z giętego metalu.
.
2. Wesoło i na czasie
Ta sama pora roku, podobny dobór materiałów na nawierzchnie i dekoracje (kamień i beton), a jednak tulipany w ogrodzie nabrały nowego wyrazu. Układ ogrodu oraz nasadzeń wpisuje się w kanon nowoczesnego stylu. Kompozycja jest przejrzysta, wyraźnie zaplanowana i oparta na geometrii.
Granice rabat obrzeżonych kostką granitową biegną według prostych linii urozmaiconych tu i ówdzie półokręgami wcinającymi się w idealnie wypielęgnowany trawnik. Nasadzeniami rządzą rytm i symetria. Wiosną wyraźnie widoczne są zimozielone krzewy: różne odmiany żywotników, obwódka z bukszpanu, parawan z cisa, pienne trzmieliny i kosodrzewiny szczepione oraz rozrośnięte różaneczniki. A jednak zieleń została zepchnięta do roli tła i dodatków przez jaskrawe kolory tulipanów. Poszczególne odmiany rosną w wyraźnych grupach i nie przenikają się ze sobą. Dzielnie sekundują im szafirki wkomponowane w kilku miejscach.
O ile w poprzednim ogrodzie latem władze przejmowały róże, tulipany w tym ogrodzie ustąpią pola hortensjom i trawom ozdobnym.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:
.
3. Sielanka w cieniu orzecha
Tulipany w ogrodzie kuszą, by poszaleć kolorystycznie. Jednak tym razem minimalizm i liczba barw okazały się świetnym rozwiązaniem. W całym ogrodzie dominuje klasyczna różowa odmiana tulipana ‘Pink Impression’ z grupy mieszańców Darwina z niewielką z domieszką fioletowej odmiany ‘Purple Flag’ z grupy Triumph oraz (przypadkowym?) pojedynczym akcentem czerwonej odmiany ‘Ile de France’ z grupy pojedynczych późnych. Niemniej pasteloworóżowe tulipany w ogrodzie z poniższych zdjęć rozkwitają w maju na każdej rabacie. Pod koroną orzecha włoskiego rosną wśród paproci narecznicy samczej, funkii, bodziszków, kokoryczek i azalii japońskich. Tulipany są światłolubne, jednak towarzystwo praktycznie samych cieniolubnych gatunków jest możliwe dlatego, że orzech włoski późno rozwija ulistnienie na wiosnę. Nim korona drzewa zgęstnieje i przysłoni słońce, tulipany nacieszą się światłem i zapadną w letni spoczynek.
Mniej więcej te same rośliny powtarzają się na innych rabatach. Tu i ówdzie dołączają do nich m.in. rdest wężownik, tawuła japońska, serduszka, świerk ‘Conica’, brunnera wielkolistna, trzmielina ‘Emerald Gaiety’ oraz bluszcz.
Luźny, pozornie przypadkowy układ nasadzeń wprowadza sielski, naturalistyczny klimat rodem z Tajemniczego Ogrodu.
.
Warto wiedzieć
Wiosną tulipany gromadzą dostatecznie dużo składników odżywczych, by zapaść w sen na resztę sezonu. Latem powinny przebywać w suszy, nadmiar wilgoci może przyprawić je o choroby grzybowe. Co więcej, ich cebulki są przysmakiem nornic i innych gryzoni. Aby zapobiec problemom, w czerwcu, gdy liście tulipanów zżółkną i zaczną zasychać, cebulki warto wykopać. Po oczyszczeniu z resztek liści, ziemi i cebulek przybyszowych oraz wstępnym podsuszeniu powinny być przechowywane w ciemnym i miarę chłodnym, przewiewnym pomieszczeniu aż do połowy września lub początku października – czyli do czasu ponownego posadzenia do gruntu.
.
4. Na trawniku
Chcesz mieć idealny pretekst, by wymigać się od koszenia trawnika przynajmniej do czerwca? Posadź na nim rośliny cebulowe. Aby cebule mogły zgromadzić dość energii na przyszłoroczne kwitnienie, muszą zachować liście aż do całkowitego zżółknięcia. Nie ma rady, kosiarka musi iść w odstawkę. Wracając do aranżacji: tulipany w ogrodzie, parku lub na skwerze mogą z powodzeniem urozmaicać ekstensywną murawę. Tulipan Fostera ‘Red Emperor’, szafirek armeński i żonkil tworzą tercet w podstawowych kolorach, powtarzający się rytmicznie na całym trawniku.
Tu z kolei odmiany tulipanów z różnych grup tworzą wraz z innymi cebulowymi kwiatami luźną, podłużną wyspę poprzerastaną trawą oraz zdziczałymi bylinami, roślinami dwuletnimi i jednorocznymi.
.
.
5. Nowoczesna elegancja
Tulipany w ogrodzie utrzymanym w typowo nowoczesnym stylu powinny być sadzone według prostego schematu. Tu nie ma miejsca na przypadkowość: tulipany, tak jak pozostałe rośliny, rosną w pasach tworzonych przez jedną odmianę lub dwie sadzone naprzemiennie. Ta sama zasada powtarza się w całym ogrodzie.
Tulipan pojedynczy późny ‘Blue Aimable’ rozciąga się fioletowym pasmem na tle złotego cyprysika ‘Filifera Aurea Nana’.
Obok tulipan ‘Queen of the Night’ wypełnia szczeliny pomiędzy kulistymi żywotnikami ‘Danica’.
Niemal równie ciemna odmiana ‘Continental’ z grupy Triumph przedziela szpaler stożkowych cisów oraz obwódkę z żurawek ‘Blackberry Crisp’.
Jaskrawopurpurowy tulipan ‘Passionale’ z grupy Triumph sąsiaduje z czerwonopomarańczową żurawką ‘Rio’.
Tulipan ‘Doll’s Minuet’ kontrastuje ze złotymi kępkami turzycy Morrowa ‘Evergold’.
Na żwirowej rabacie wzdłuż ściany domu, obok kulistych i stożkowych cisów, kwitnie gęsta wstęga różowych tulipanów ‘Jeu d’Amor’ i ciemnofioletowych ‘Paul Scherer’, poprzedzona obwódką z żurawki ‘Blackberry Crisp’.
Mocny kontrast na koniec: biały tulipan ‘White Prince’ sadzony na przemian z purpurową odmianą ‘Ronaldo’ za równiutko przystrzyżoną obwódką z bukszpanu.
.
Podsumowując
Tulipany w ogrodzie da się komponować na miliony sposobów, za każdym razem tworząc niepowtarzalne aranżacje. Mało tego: tulipany w ogrodzie można aranżować co roku na nowo: ich cebulki, zwłaszcza szlachetnych odmian, powinno się wykopywać na lato. Jesienią sadzi się je ponowie – niekoniecznie w tym samym miejscu.
- Młody ogród, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 20 - 4 grudnia 2024
- Jak wysypać korę w ogrodzie czyli ściółkowanie korą sosnową bez pomyłek - 3 grudnia 2024
- Oświetlenie przed domem – inspiracje do Twojego ogrodu - 29 listopada 2024