Komfortowa strefa wypoczynkowa w ogrodzie. Kilka pomysłów na jej rozwiązanie

Z moich ogrodowych doświadczeń wynika, że są w ogrodzie elementy, które można stworzyć, warto stworzyć, wypada stworzyć i takie…, które obowiązkowo stworzyć trzeba. I właśnie do tych ostatnich należy komfortowa strefa wypoczynkowa. Dlatego, że ogród to nasz drugi salon, który przez kilka miesięcy w roku pełni rolę nie mniej ważną, od tego domowego.

Co zatem zrobić aby przestrzeń wypoczynkowa była komfortowa? Odpowiedź wydaje się prosta: musi być funkcjonalna, a do tego estetyczna. To gwarantuje, że będziemy dobrze się w niej czuli. No dobrze, ale to ogólne stwierdzenia, od których do rzeczywistości droga jest daleka… Myślę więc, że ten post pomoże nieco sprawę naświetlić i dostarczy garść wskazówek, jak się do stworzenia takiej przestrzeni zabrać. O pomoc poprosiłem jednego z Partnerów moich tegorocznych “busowych” podróży, Markę Doram Design, która jest producentem wyjątkowych, ogrodowych mebli, ale równocześnie mecenasem ogrodowego stylu i dobrego smaku. Bo nie wystarczy stworzyć ładne i praktyczne przedmioty. Trzeba jeszcze umieć nimi zaaranżować przestrzeń, i to w taki sposób, aby była prawdziwym, ogrodowym salonem. Czyli wspomnianą na wstępie strefą komfortowego wypoczynku.

Pomysłów na rozwiązanie tego tematu jest wiele. Zanim jednak na któryś z nich się zdecydujesz, musisz odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie: czym dla Ciebie ma być strefa wypoczynkowa? Czy ma to być Twój prywatny azyl, a może miejsce, w którym chcesz spędzać czas z rodziną? Czy może miejsce, w którym chcesz przyjmować gości?

Ma to być przestrzeń będąca dosłownie ogrodowym salonem, czy może tylko gustownie wkomponowany stolik lub leżak?

Od tego wszystkiego zależy jak daną przestrzeń zaaranżować i w jakie wyposażyć ją meble. Dobrze, koniec teorii. Myślę, że wstępnie wiesz już czego chcesz. A jeśli nie, to właśnie po to jest ten post. Aby wskazać Ci konkretne możliwości.

.

Komfortowa strefa wypoczynkowa w ogrodzie. Jak ją zaaranżować?

Jak już wspomniałem, prawdziwą sztuką jest połączenie pięknych mebli z odpowiednio zaaranżowaną przestrzenią. To pozwala stworzyć miejsce wyjątkowe, które tworzy jedną, spójną całość.

Od czego zacząć?

Jeśli znasz już odpowiedź na wcześniej postawione pytania, czyli wiesz, czym ma być Twoja strefa komfortu, musisz zacząć od wybrania dla niej odpowiedniego miejsca. Inne miejsce będzie jeśli chcesz stworzyć ogrodowy salon, a inne, jeśli ma być to tylko mały, kameralny kącik.

W obu jednak przypadkach musisz zwrócić uwagę na otoczenie, nasadzenie roślinne, nawierzchnię i sąsiednie zagospodarowanie. Czasem wpasujesz się w istniejące, a czasem musisz je po prostu specjalnie stworzyć. Zwróć uwagę również na fakt, że aranżując miejsce wypoczynku możesz zrobić to na stałe, czyli stworzyć miejsce, które będzie trwałym miejscem i strefą komfortu, ale możesz również tworzyć kąciki tymczasowe, ustawiając meble bezpośrednio na trawie, przestawiając je co jakiś czas w inne, niezobowiązujące miejsca.

A teraz najważniejsze. Wybór mebli, dla Twoich potrzeb.

I tak… Jeśli ma to być miejsce relaksu dla Ciebie, Twojej rodziny i Twoich gości, do dyspozycji masz prawdziwe, ogrodowe kanapy i narożniki, którymi stworzysz dosłownie ogrodowy salon.

Jeśli jednak ma to być miejsce bardziej kameralne, na przykład do romantycznych spotkań we dwoje, uwagę powinieneś zwrócić na mniejsze komplety, tworzące bardziej przytulne aranżacje.

Z kolei jeśli jesteś zwolennikiem mniejszych i większych ogrodowych przyjęć przy stole, Twoja uwaga powinna skoncentrować się na kompletach pt. stół i krzesła. Do wyboru masz zestawy mniejsze i większe, którymi również ciekawie możesz aranżować całą przestrzeń.

Natomiast jeśli Twój komfortowy wypoczynek to zdecydowanie pozycja horyzontalna, strefa wypoczynkowa powinna być urządzona z wykorzystaniem leżaków. To najbardziej wpisuje się w moje upodobania, więc i Tobie polecam.

Skoro wybór mebli mamy omówiony, pozostaje jeszcze jedna, ważna sprawa. A konkretnie różne drobne detale, które również wpływają na cały nastrój. Zatem urządzając swoją komfortową strefę wypoczynku nie powinieneś zapominać o takich elementach jak chociażby pufy, koce i stylowe poduszki,

czy takie drobiazgi jak na przykład gustowne etui na sztućce.

Myślę, że ten post dał Ci ogólny pogląd na to, jak zabrać się za zaaranżowanie komfortowej strefy wypoczynkowej w ogrodzie. Dużo możesz wyczytać z samych zdjęć, a tych kilka uzupełniających słów tekstu, mam nadzieję, że również wniesie coś interesującego i praktycznego. Pokazane meble, dodatki i jeszcze wiele, wiele więcej znajdziesz na stronie Marki Doram Design, z którą w sezonie 2021 będę szukał kolejnych, ogrodowych aranżacji.

Zwróć uwagę również na to, że strefa wypoczynkowa, to tak naprawdę jeden z ważniejszych elementów ogrodu. To w niej odpoczniesz po pracy i w niej nabierzesz energii do kolejnych działań. Warto więc ją dobrze zaaranżować i wkomponować w styl, układ i zagospodarowanie całego ogrodu.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *