We współczesnych ogrodach, zwłaszcza tych zaprojektowanych w nowoczesnym stylu, ogromną popularność zdobyły dwie grupy roślin: hortensje i trawy ozdobne. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę ich wyrazistą urodę i wielomiesięczną atrakcyjność. Szczególnie korzystnie prezentują się w duecie. Przykładem jest rabata z hortensjami i trawami, którą dokładnie przedstawię Ci w tym poście
Rabaty to jedne z najbardziej dekoracyjnych elementów ogrodu. Przynajmniej w teorii, bo w praktyce, aby mogły naprawdę zachwycać, muszą być umiejętnie zaprojektowane. Stworzenie rabaty, która wygląda wspaniale przez kilka tygodni w roku, to żadna sztuka. Co z tego, że wiosną dane miejsce mieni się od kolorowych kwiatów, skoro przez resztę roku nie wyróżnia się niczym szczególnym? Rabata powinna być atrakcyjna niezależnie od pory roku, dlatego nie obejdzie się bez dobrze przemyślanego projektu. O znaczeniu piętrowego ułożenia nasadzeń i doboru roślin do lokalizacji pisałem niedawno w poście o katalpie, więc tym razem skupię się na całorocznej atrakcyjności. Aby ją osiągnąć, konieczne są dwa elementy:
- Dobór roślin atrakcyjnych o różnych porach roku, w tym zimą.
- Ich umiejętne rozplanowanie na rabacie. Najlepiej staraj się przeplatać plamy roślin kwitnących w różnym czasie czy w inny sposób dekoracyjnych, tak by na rabacie zawsze się coś działo i rozkwitające kolejno rośliny odciągały wzrok od wyblakłych, przywiędłych sąsiadów lub po prostu pustych miejsc (np. po wiosennych kwiatach cebulowych).
Przykładem świetnie zaprojektowanej, całorocznie atrakcyjnej kompozycji jest rabata z hortensjami i trawami, którą miałem okazję aż trzykrotnie odwiedzać podczas podróży Busem.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
Rabata z hortensjami i trawami
Rabata z hortensjami i trawami rozciąga się wzdłuż ogrodzenia, równolegle do domu oddalonego o tylko kilka metrów. Jest doskonale widoczna z niewielkiego tarasu. Tak reprezentacyjna lokalizacja zobowiązuje, jednak rabata z hortensjami i trawami w pełni spełnia pokładane w niej nadzieję. Umowna nazwa, którą jej nadałem, późnym latem nasuwa się na pierwszy rzut oka.
Rabata z hortensjami i trawami – sierpień 2019
Taki widok przedstawiała podczas mojej pierwszej wizyty w sierpniu 2019 roku, w pełni kwitnienia hortensji i traw ozdobnych. Ale po kolei. Na tle szpalerów żywotników (Thuja) ‘Smaragd’ rozkwita kolekcja odmian hortensji bukietowej (Hydrangea paniculata). Górne piętro tworzą naprzemiennie sadzone, szczepione na pniu odmiany ‘Limelight’ i ‘Vanille Fraise’, a także dwie ketmie syryjskie (Hibiscus syriacus), również w formie minidrzewek. Piętro środkowe zajmują hortensje bukietowe ‘Pinky Winky’ w formie typowych krzewów, dwie róże: pienna i krzaczasta oraz kuliste bukszpany wiecznie zielone (Buxus sempervirens), ledwie widoczne zza traw ozdobnych. Przód rabaty wypełniają rozplenice japońskie (Pennisetum alopecuroides) ‘Hammeln’, sadzone na przemian z hakonechloą smukłą (Hakonechloa macra) ‘Aureola’ i rozchodnikiem okazałym (Sedum spectabile) ‘Stardust’. Nad rabatą wznoszą się na czerwonobrązowych pniach kuliste korony wiśni osobliwych (Prunus x eminens) ‘Umbraculifera’.
Umownym zwieńczeniem, oddzielającym rabatę z hortensjami i trawami od dalszej części nasadzeń wzdłuż ogrodzenia, jest półwysep z orientalną pagodą, kosodrzewiną (Pinus mugo) szczepioną na pniu, berberysem Thunberga (Berberis thunbergii) ‘Red Pillar’, jeżówką purpurową (Echinacea purpurea) ‘White Swan’, rozchodnikiem, żywotnikami zachodnimi (Thuja occidentalis) ‘Danica’, azalią japońską, zawciągiem nadmorskim (Armeria maritima), żurawką (Heuchera x hybrida) i jednorocznymi kwiatami: begonią i niecierpkiem. Hortensje kwitną obficie od lipca do jesieni,
a potem ich zaschnięte kwiatostany zachowują dekoracyjność przez całą zimę, podobnie jak baldachy rozchodnika oraz suche kępy rozplenicy i hakonechloi. Bukszpany i żywotniki są wiecznie zielone, więc zimą widok będzie podobny jak w sierpniu, tylko z nieco wyblakłymi kolorami. Z półwyspu znikną jeżówki i jednoroczne kwiaty, ale pozostaną zimozielone żywotniki i zawciąg, półzimozielona żurawka, azalia oraz zaschnięte kwiatostany rozchodnika. Z pewnością będzie na co popatrzeć.
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
Rabata z hortensjami i trawami – maj 2020
Tak wyglądała rabata z hortensjami i trawami w maju 2020 roku, czyli kilka miesięcy po poprzedniej wizycie Busa. Wraz z porą roku widok diametralnie się zmienił, niemniej pozostał olśniewający.
W wiosennej odsłonie nazwa „rabata z hortensjami i trawami” chwilowo traci uzasadnienie. W roli głównej występują wiosenne kwiaty cebulowe. Wzdłuż prostego krawężnika rozciąga się granatowa wstęga szafirków armeńskich (Muscaria armeniacum), urozmaiconych kilkoma fiołkami rogatymi (Viola cornuta) i tulipanami botanicznymi. Za nimi widać półkule sinozielonych mięsistych liści rozchodników okazałych, kępy mieczowatych liści czosnków ozdobnych oraz zielone kule bukszpanu.
Na półwyspie pierwszoplanowymi gwiazdami są białe i ciemnoróżowe tulipany. Azalie i miniaturowe żywotniki ‘Danica’ są o tej porze roku dobrze widoczne. Zawciągi właśnie obsypały się młodymi kwiatostanami i wkrótce rozkwitną. Pomiędzy nimi rosną bordowe fiołki rogate i irysy żyłkowane (Iris reticulata), które kwitnienie mają dawno za sobą.
.
.
Rabata z hortensjami i trawami – sierpień 2019
Ostatnia (przynajmniej jak dotąd) wizyta Busa odbyła się w tym ogrodzie w sierpniu 2022 roku. W głównej części rabaty z hortensjami i trawami nic się nie zmieniło, może tylko hakonechloa zdążyła się porządnie rozrosnąć. Za to na półwyspie zmieniło się sporo. Kosodrzewina na pniu chyba uschła i służy teraz za stelaż dla powojnika (Clematis). Miejsce białej odmiany jeżówki zajęła czerwona odmiana ‘Eccentric’ oraz liatra kłosowa (Liatris spicata). Żywotniki ‘Danica’ rozrosły się i są teraz większe od azalii japońskich. Przód wykańcza przeplatanka z begonii stale kwitnącej (Begonia x semperflorens) oraz szałwii omszonej (Salvia nemorosa), która już przekwitła.
.
Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.
.
Podsumowując
Rabata całoroczna nie musi oznaczać kompozycji z zimozielonych iglaków identycznej latem i zimą. Wręcz przeciwnie – cała sztuka polega na tym, by na rabacie zawsze coś się działo. Niezwykle udanym przykładem jest powyższa rabata z hortensjami i trawami, która wiosną zmienia się w rabatę z szafirkami i tulipanami.
- Jak wysypać korę w ogrodzie czyli ściółkowanie korą sosnową bez pomyłek - 3 grudnia 2024
- Oświetlenie przed domem – inspiracje do Twojego ogrodu - 29 listopada 2024
- Jak wybrać idealne panele ogrodzeniowe dla Twojej posesji? 5 praktycznych podpowiedzi - 28 listopada 2024