Letni ogród na tarasie, czyli przedłużenie salonu i sezonu

Letni ogród na tarasie 0

Każdy właściciel tarasu chciałby cieszyć się nim jak najdłużej, niezależnie od pogody. Rozwiązaniem jest letni ogród na tarasie, kilkukrotnie tańszy niż klasyczny ogród zimowy.

Wiosna to zdradliwa pora roku. Słońce świeci długo i wysoko, ale temperatury lubią zaskakiwać. Słoneczne poranki kuszą, by usiąść z filiżanką kawy na tarasie, tymczasem na zewnątrz jest zaledwie kilka stopni na plusie. W południe jest już kilkanaście stopni powyżej zera, ale o tej porze większość osób jest w pracy. Po powrocie do domu nareszcie chcesz wyjść na taras i wypić kawę na świeżym powietrzu, o której marzyłeś rano. Niestety, gdy po bezchmurnym dniu powoli zapada wieczór, chłód gwałtownie powraca, a nocą nadchodzi przymrozek. Nic dziwnego, że wiosną tak wiele osób się przeziębia. Zwłaszcza że wiosenna pogoda jest wyjątkowo zmienna: siadasz na tarasie, by w końcu wypić tę kawę, a słońce jak na złość chowa się nagle za chmurę i zaczyna zacinać zimny deszcz napędzany chłodnym wiatrem prosto na Twój taras. 

A gdyby tak móc korzystać z tarasu niezależnie od pogody, ciesząc się widokiem ogrodu w całej okazałości i wdychać pełną piersią świeże powietrze, gdy tylko najdzie na to ochota? Poczuć ciepłe promienie słońca na twarzy, nie narażając się na smagnięcia chłodnego wiatru? Uciąć sobie drzemkę na tarasie, nie obawiając się nagłego nadejścia wiosennej mżawki albo letniej ulewy? Nie musisz wydawać fortuny, żeby zapewnić sobie te wszystkie możliwości (oraz mnóstwo innych korzyści). Prostym i relatywnie tanim rozwiązaniem jest letni ogród na tarasie.

Letni ogród na tarasie 1

Letni ogród na tarasie 1a

W tym miejscu warto wyjaśnić podstawową kwestię: czym właściwie jest letni ogród na tarasie?

.

Co to jest letni ogród na tarasie?

Letni ogród na tarasie można zdefiniować jako rodzaj przeszklonego salonu łączącego dom z ogrodem. Jest to taras ze stałym zadaszeniem oraz przeźroczystymi ścianami bocznymi wykonanymi ze szkła hartowanego. Nie pomyl go ze szklarnią: ściany można w dowolnej chwili rozsunąć, otwierając dodatkowy salon na tarasie na zewnętrzny ogród. 

Letni ogród na tarasie 1b

Letni ogród na tarasie możesz wyposażyć w dowolne meble, nie obawiając się, że ulegną zniszczeniu pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych. Uprawiasz rośliny pochodzące z cieplejszych stron, na przykład śródziemnomorską bugenwillę, palmy albo kaktusy? Letni ogród na tarasie to dla nich doskonałe miejsce.

Letni ogród na tarasie 1c

Letni ogród na tarasie 1d

.

Czym różni się ogród letni na tarasie od klasycznego ogrodu zimowego?

Ogród letni na tarasie to lekka konstrukcja składająca się z szyb zamontowanych na metalowym (zwykle stalowym lub aluminiowym) albo drewnianym stelażu. 

Podstawową różnicą pomiędzy letnim ogrodem na tarasie a klasycznym ogrodem zimowym jest brak izolacji termicznej. Przeszklenie ścian oraz zadaszenie tarasu tworzą zamkniętą przestrzeń, w związku z czym klimat letniego ogrodu na tarasie jest łagodny i cieplejszy od panującego w zewnętrznym ogrodzie. Mimo to brak pełnej izolacji sprawia, że wnętrze przeszklonego salonu tego typu reaguje na zmiany pogody, to znaczy stopniowo nagrzewa się lub ochładza, zależnie od warunków panujących na zewnątrz. 

Całoroczny ogród zimowy to bardziej zaawansowana konstrukcja stanowiąca w gruncie rzeczy część bryły budynku. Pod wieloma względami bardziej przypomina dodatkowy „szklany” pokój niż oszklony fragment ogrodu. Całoroczny ogród zimowy jest wyposażony w pełną izolację termiczną i normalne ogrzewanie (takie samo jak reszta budynku). Można z niego korzystać niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz nawet w środku mroźnej zimy. 

 

Całoroczny ogród zimowy ma wiele zalet, ale również kilka podstawowych wad:

Konstrukcja jest ciężka i zaawansowana technicznie, a w związku z tym trudna do samodzielnej budowy. Masywne izolowane ściany wymagają odpowiedniego wsparcia i mocnych fundamentów. Całoroczny ogród zimowy powinien zostać uwzględniony już na etapie planowania budynku mieszkalnego. Jest połączony na stałe z domem i wyposażony w ogrzewanie, w związku z czym ewentualny demontaż jest co najmniej problematyczny, jeśli nie niemożliwy. Projekt i wykonanie trzeba zlecić profesjonalistom. To wszystko sprawia, że całoroczny ogród zimowy jest kosztownym rozwiązaniem.

Letni ogród na tarasie to w porównaniu z całorocznym ogrodem zimowym rozwiązanie ekonomiczne i proste do zrealizowania.

Letni ogród na tarasie 2a

.

Najważniejsze zalety letniego ogrodu na tarasie

  • Szklana zabudowa ścian oraz zadaszenie pozwala wydłużyć sezon korzystania z tarasu o wiele tygodni. 
  • Letni ogród na tarasie chroni przed warunkami atmosferycznymi zarówno Ciebie, jak i wszelkie meble, dodatki oraz rośliny wrażliwe na niepogodę. 

Letni ogród na tarasie 3

  • Brak pełnej izolacji termicznej i stałego systemu ogrzewania nie wyklucza możliwości korzystania z letniego ogrodu na tarasie zimą. Najprostszym sposobem jest zastosowanie tzw. promienników ciepła.
  • Od wiosny do jesieni możesz uprawiać w letnim ogrodzie na tarasie nawet typowo tropikalne rośliny, na przykład storczyki. Zimą w letnim ogrodzie na tarasie mogą z powodzeniem zimować rośliny wrażliwe na siarczysty mróz, ale tolerujące spadki temperatury do kilku stopni poniżej zera, takie jak oliwka europejska, kuflik cytrynowy, granat właściwy, a także młode okazy figowca, albicji jedwabistej albo palmy szorstkowca

Letni ogród na tarasie 3a

Letni ogród na tarasie 3b

Letni ogród na tarasie 3c

  • Letni ogród na tarasie jest kilkakrotnie tańszy niż klasyczny całoroczny ogród zimowy.
  • Konstrukcja zabudowy letniego ogrodu jest stosunkowo lekka i łatwa w montażu. Nie wymaga fundamentów ani murowanych wsporników. W związku z tym letni ogród na tarasie można dobudować do już istniejącego budynku bez ubiegania się o pozwolenie na budowę czy załatwiania innych formalności.

Letni ogród na tarasie 4

.

Uwaga: wszystkie powyższe zalety zagwarantuje wyłącznie letni ogród na tarasie wykonany z materiałów najwyższej jakości, z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań technicznych zaprojektowanych przez profesjonalistów. Doskonałym przykładem może być letni ogród zbudowany z zastosowaniem rozwiązań łączących hartowane szkło z aluminium, oferowanych przez firmę Verasol

Letni ogród na tarasie 5

Letni ogród na tarasie 5a

Letni ogród na tarasie 5b

Ściany boczne wykonane ze szkła hartowanego gwarantują bezpieczeństwo użytkowania, natomiast aluminiowy stelaż sprawia, że konstrukcja zabudowy tarasu jest stosunkowo lekka i łatwa w montażu. 

Marka Verasol oferuje dwa podstawowe rozwiązania techniczne umożliwiające szklaną zabudowę ścian bocznych tarasu, a tym samym zamianę w letni ogród. Mam na myśli szklane ściany przesuwne oraz szklane drzwi ramowe, które opisałem szczegółowo w tym poście. Tym razem poprzestanę na konkretach:

Szklane ściany przesuwne powstają ze szkła hartowanego grubości 10 mm, osadzonego na specjalnych szynach. Są produkowane na wymiar: szerokość szklanych tafli można wybierać w zakresie od 0,6 do 1,2 m, a cała ściana umożliwiająca zsunięcie wszystkich składowych tafli w jedną stronę może mieć do 6 m długości. Szklane ściany przesuwne po zsunięciu nachodzą na siebie, w mgnieniu oka zmieniając letni ogród na tarasie w otwartą przestrzeń. Płynnie otwierają się i zamykają dzięki funkcjonalnym samozamykaczom.

Letni ogród na tarasie 6

Letni ogród na tarasie 6a

Szklane drzwi ramowe są wykonane ze szkła hartowanego o grubości 24 mm. Ich aluminiowe ramy są dostępne aż w 11 kolorach do wyboru. Producent zapewnia możliwość dostosowania rozmiaru szklanych tafli do indywidualnych wymagań klienta, w zakresie od 2,5 do 6 m szerokości oraz do 2,5 m wysokości. Szklane drzwi ramowe zapewniają znacznie lepszą ochronę przed wiatrem, zimnem, wilgocią i deszczem niż przesuwne szklane ściany. Można je wyposażyć w zamki wewnętrzne i zewnętrzne, a potem bez obaw zainstalować przy wolnostojących zadaszeniach czy altanach. Zastosowane jako zabudowa boczna tarasu nadają mu wygląd przedłużenia salonu. 

Letni ogród na tarasie 7

Letni ogród na tarasie 7a

Zarówno szklane ściany przesuwne, jak i szklane drzwi ramowe można zainstalować do wszystkich rodzajów zadaszeń (zarówno drewnianych, jak i aluminiowych) i od dowolnego producenta (aczkolwiek według mnie i tak najlepsze zadaszenia oferuje Verasol). 

Letni ogród na tarasie 8

Letni ogród na tarasie 8a

.

Podsumowując

Letni ogród na tarasie pozwala cieszyć się widokiem ogrodu w całej okazałości, obserwować naturę i korzystać z promieni słonecznych niezależnie od pogody. Jest wielokrotnie tańszy od ogrodu zimowego i można się na niego zdecydować w dowolnym momencie, nawet po wielu latach od budowy domu. 

Letni ogród na tarasie 8b

Zabudowę ścian bocznych można dopasować w pełni do stylu domu i ogrodu oraz własnego pomysłu: oszklony taras może wyglądać jak pokój pośrodku ogrodu lub klasyczna altana. Systemy zabudowy tarasu oferowane przez Verasol, którą osobiście bardzo cenię i polecam, można z powodzeniem łączyć z różnymi typami zadaszeń oraz konstrukcjami drewnianymi, stalowymi, aluminiowymi itd. od marki Verasol bądź innych producentów.

.

.

Post we współpracy z marką Verasol

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *