Podkrzesywarka + sekator akumulatorowy STIGA SMT 100 AE

Myślę, że jeśli posiadasz ogród, a w nim chociaż jedno wyższe drzewo czy krzew, do którego bez drabiny nie podchodzisz, to z pewnością na ten post powinieneś zwrócić uwagę. I to nie ze względu na to, że mam Ci do pokazania jakiś ‘gadżet’, ale dlatego, że mam Ci do pokazania urządzenie dwu funkcyjne do wysokich drzew, które wiele spraw może Ci ułatwić.

Nie wierzysz? To przeczytaj uważnie ten post. Jestem pewien, że już w połowie przyznasz mi rację, a pod koniec zadasz sobie pytanie: dlaczego ja o czymś takim wcześniej nie widziałem? Dlaczego to ja nie wiem, ale wiem, że teraz właśnie masz okazję się dowiedzieć. Co więcej, zobaczyć jak oraz dlaczego ta podkrzesywarka i sekator w jednym, mogą Ci pomóc.

Zacznijmy jednak od początku aby płynnie wejść w ten temat. Urządzenie, które Ci pokażę to tzw. podkrzesywarka i sekator akumulatorowy, czyli mówiąc wprost: STIGA SMT 100 AE. A co to znaczy do wysokich drzew i krzewów? Do wysokich to znaczy takich, w których aby coś przyciąć w ich wyższych piętrach, musisz sięgać po drabinę lub w ostateczności mocno wspinać się na palce. I do tego męczyć się jakimiś tam sprzętem, co ostatecznie jest prawie akrobatyką na wysokości.

.

Krótko o marce Stiga i urządzeniach akumulatorowych

Zanim pójdziemy dalej, tytułem wprowadzenia kilka słów o marce. Firma STIGA to wywodząca się ze Szwecji firma z ponad stu letnią historią, oferująca różnego rodzaju mniejsze i większe maszyny oraz urządzenia ogrodnicze. Jednym słowem praktycznie cały sprzęt, który jest potrzebny w pielęgnacji ogrodu. Ważną i niezwykle mocną grupą wśród tego sprzętu są urządzenia akumulatorowe, o których wszystkiego co potrzeba, dowiesz się w tym moim poście.

Jednak to co dla mnie jest najistotniejsze to fakt, że produkty Marki Stiga można znaleźć w przeszło 80 krajach świata, gdzie z powodzeniem radzą sobie z tamtejszą zielenią. To chyba wystarczający argument aby traktować je poważnie.

Dlatego tym bardziej cieszę się, że mam okazję pracować i pokazać Ci jej produkty, a w tym poście konkretnie podkrzesywarkę + sekator akumulatorowy STIGA SMT 100 AE.

.

STIGA SMT 100 AE

To wszechstronne, akumulatorowe urządzenie, które z tak trudnego i mało bezpiecznego zadania jak prace na wysokości, zrobi niezwykle prostą czynność. Posiada akumulator 20V 4 Ah, który idealnie pasuje do kompaktowej konstrukcji miękkiego uchwytu, dzięki czemu całe narzędzie jest wygodne i dobrze wyważone. Akumulator przy pełnym naładowaniu pozwala na około 70 minut pracy sekatorem i 20 minut pracy podkrzesywarką.

Dzięki temu urządzeniu możesz sięgnąć nawet do około 4 metrów, na co składa się 2,75 metra wysięgu samego urządzania plus do tego wysokość operatora. A jak wiesz, 4 metry stanowi prawie wysokość przeciętnego domu dwukondygnacyjnego. Do przycinania żywopłotu i drobnych krzewów służy wycinane laserowo ostrze o długości 45 centymetrów, a dzięki rozstawionym o 18 milimetrów zębom oraz obracanej o 112 stopni głowicy, umożliwia przycinanie nawet średniej grubości gałązek. Z kolei przy pracy podkrzesywarką, wysokiej jakości prowadnica dociera do najciaśniejszych miejsc, a automatyczna pompa oleju zapewnia płynną pracę łańcucha. I to tyle tytułem wstępu, słowami producenta.

Dane techniczne:

 • rodzaj silnika: szczotkowy

 • moc silnika: 28kW

 • rodzaj akumulatora: litowo – jonowy

 • napięcie akumulatora: 20V

 • pojemność akumulatora: 4 Ah

 • długość prowadnicy podkrzesywarki: 20 centymetrów

 • prędkość łańcucha 5m/s

 • pompa olejowa do smarowania łańcuch: automatyczna

 • pojemność zbiornika oleju: 0,115l

 • napinacz łańcucha: ręczny, boczny

 • długość prowadnicy sekatora: 45 centymetrów

 • długość cięcia sekatora: 41 centymetrów

 • odległość między zębami sekatora: 18 milimetrów

 • długość przedłużenia teleskopowej rękojeści podkrzesywarki: 255 centymetrów

 • długość przedłużenia teleskopowej rękojeści sekatora: 275 centymetrów

 • wymiary całkowite opakowania: 1220*320*105 milimetrów

 • waga całkowita: 4,67 kilograma

 • w zastawie: akumulator, ładowarka

.

Podstawowe elementy urządzenia

No dobrze, dosyć już tej teorii. Czas abyś zobaczył sprzęt na własne oczy, a przede wszystkim poznał jego elementy. Bo o zaletach, to jeszcze za chwilę. Na początek widok ogólny.

Zwróć uwagę, że urządzenie składa się z 3 głównych elementów tzn.:

 • widocznego na środku głównego uchwytu z wkładanym akumulatorem,

 • widocznego po lewej sekatora czyli nożyc akumulatorowych,

 • oraz widocznej po prawej podkrzesywarki.

Pierwszy element jest zawsze konieczny do pracy, dwa kolejne stosuje się zamiennie, w zależności od potrzeby i wykonywanej pracy.

Akumulator – to tak naprawdę serce urządzenia. To on je napędza, a zatem bez jego udziału praca jest niemożliwa. O wydajności wspomniałem wcześniej, warto mieć to na uwadze planując konkretne, ogrodowe prace. Co ważne, akumulator pasuje również do innych urządzeń Stiga Essential seria “100”, a zatem zaopatrując się w kilka różnych sprzętów, masz możliwość zasilać je tym samym akumulatorem. To bardzo ważne i ekonomiczne rozwiązanie.

Sekator – czyli pierwsza dopinana końcówka. Ostrze tnące posiada długość 45 centymetrów, a zatem pozwala na efektywną i wydajną pracę.

Przycisk regulacji pochylenia sekatora – jak wspomniałem, sekator ma możliwość regulacji kąta pracy w zakresie od 0 do 112 stopni. Regulacja odbywa się poprzez wciśnięcie przycisku i płynne pochylenie głowicy do wymaganego ustawienia.

Podkrzesywarka – druga dopinana końcówka zakończona mini piłą łańcuchową.

Pasek – urządzenie posiada wygodny, dopinany do głównej części pasek, który pozwala na wygodniejszą pracę i odciążenie rąk.

Zacisk teleskopu – jak wspomniałem SMT 100 AE pozwala na pracę na wysokości, którą zapewnia wysuwany pałąk. Aby go wysunąć na odpowiednią wysokość trzeba zwolnić znajdujący się w głównej części zaciski (pierwszy po prawej na poniższym zdjęciu) i wysunąć ramię teleskopu na odpowiednią wysokość.

Samo wpięcie odpowiedniej końcówki urządzenia również jest banalnie proste, polega z kolei na otwarciu górnego zacisku i wsunięciu w gniazdo wybranego elementu.

.

Praca podkrzesywarką i sekatorem

Urządzenie, mimo że jest naprawdę zaawansowane technicznie, nie wymaga specjalnych zabiegów przed rozpoczęciem pracy. Wystarczy go po prostu wyjąć, wpiąć odpowiednią końcówkę i jest gotowe do akcji.

W przypadku sekatora należy zdjąć osłonę ostrza,

w przypadku podkrzesywarki na początku założyć prowadnicę i łańcuch oraz nalać olej do smarowania, a później pilnować tylko ich stanu technicznego, czyli ostrości i naprężenia łańcucha oraz poziomu oleju.

Samo cięcie sekatorem i podkrzesywarką to już sprawa banalna i właściwie nie wymagająca głębszego komentarza. Wystarczy tylko „najechać” odpowiednią końcówką na ścinany element i naciskając przycisk stary znajdujący się w rękojeści części głównej urządzenia, wyzwolić pracę sekatora bądź podkrzesywarki.

.

Zalety urządzenia

Stiga SMT 100 AE plus sprawuje się dobrze. Używałem go już kilkukrotnie w swoich pracach i nie zabrałem ani jednego negatywnego doświadczenia. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary głowicy tnącej, jest w stanie wcisnąć się i ściąć praktycznie każdą gałąź, nawet w gęstych koronach drzew.

Natomiast z innych ważnych zalet muszę Ci wspomnieć o:

 • akumulator jest wydajny, zapewnia efektywną pracę,

 • regulowana głowica sekatora, umożliwia wykonanie każdego cięcia, także łatwe skracanie i cięcie elementów pionowych (np. góry żywopłotu),

 • budowa urządzenia oraz układ uchwytów umożliwia łatwą pracę, także na maksymalnym zasięgu,

 • urządzenie ma też przystępną cenę. Opisywany model to koszt około 1000 złotych, a zatem biorąc pod uwagę jego wszechstronność (dwa w jednym), to kwota warta zainwestowania.

.

Czy warto myśleć o STIGA SMT 100 AE?

Jeśli chce się uniknąć opcji pt „drabina”, zwiększyć przy tym swoje bezpieczeństwo i komfort pracy, to zdecydowanie warto.

Warto również, jeśli stawiasz na wysoką jakość sprzętu. Za stosunkowo niewielką cenę, masz niezwykle funkcjonalne urządzenie, spełniające wszystko to, co w przydomowym ogrodzie podkrzesywarka i sekator akumulatorowy wykonać powinien. Do tego sygnowany przez uznaną markę. To chyba wystarczające argumenty aby uspokoić nawet największych pesymistów.

Dodam jeszcze, że skoro sprzęt jest sygnowany przez Stigę, to w jej salonach można go kupić. I do tego zachęcam, aby robić to tam, a nie w przypadkowych miejscach lub na „dzikich” promocjach. Kupno w salonie/serwisie daje możliwość odebrania go „kompletnego”, sprawdzonego i gotowego do pracy. A to także gwarancja pewności i bezpiecznej, bezawaryjnej pracy.

 

 

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *