Jak wybrać opryskiwacz ogrodowy? Plus garść zasad BHP

Pielęgnacja ogrodu to proces, który śmiało można określić jako „ciągły”. Przypominam o tym w każdym poście, w którym poruszam wątki związane z utrzymaniem ogrodu. I dalej będę o tym wspominał, mimo, że większość właścicieli ogrodów wie o tym doskonale. Jednak jest coś, na co kładę szczególny nacisk. To różnego rodzaju materiały, urządzenia i akcesoria, bez których ciężko zrobić cokolwiek. Należą do nich także opryskiwacze, które w pracach ogrodowych potrzebne są właściwie zawsze. Stąd pytanie jak wybrać opryskiwacz ogrodowy wydaje się bardzo zasadne i warto znać na nie odpowiedź.

Dlaczego? Bo jak wiesz, właściwy wybór to w konsekwencji łatwiejsza i wydajniejsza praca. A tym samym również lepsze efekty. A te w ogrodzie widać gołym okiem. Nie trzeba szczególnych, ogrodniczych kwalifikacji aby zauważyć zachwaszczony trawnik, chore, czy zaatakowane szkodnikami rośliny. Stąd warto temu przeciwdziałać, między innymi stosując zabiegi w postaci oprysków.

No właśnie. I dochodzimy do sedna sprawy. Skoro opryski, to przecież trzeba je czymś wykonać. A tym czymś jest nic innego, jak opryskiwacz. Problem tylko w tym, że opryskiwacz opryskiwaczowi nierówny.

.

Jak wybrać opryskiwacz ogrodowy?

W swojej kilkunastoletniej działalności ogrodowej, którą możesz zobaczyć m.in. w tych zakładkach bloga, nauczyłem się jednego: w życiu, w tym również w ogrodzie, nie można stawiać na rozwiązania pośrednie, półśrodki, czy innego rodzaju niesprawdzone metody. Natomiast warto stawiać na rozwiązania uważane za skuteczne, w szczególności stawiać na sprzęt, który zapewni komfort pracy, wydajność, bezpieczeństwo i bezproblemowe użytkowanie. Stąd właśnie w tym poście podzielę się z Tobą moimi doświadczeniami w zakresie opryskiwaczy ogrodowych, które miałem okazję wielokrotnie użytkować.

Jak wspomniałem stawiam na urządzenia profesjonalne, dlatego podzielę się swoją opinią, właśnie w zakresie opryskiwaczy profesjonalnych, z serii garden pro od marki Kwazar. Profesjonalnych to nie znaczy jednak, że tylko do profesjonalnego, zawodowego użytku. Profesjonalnych znaczy w tym przypadku takich, które znajdą zastosowanie również w ogrodzie i na pewno Cię w nim nie zawiodą. Pełną gamę tych urządzeń, ich specyfikacje, akcesoria i opisy znajdziesz w tym miejscu, w tym poście natomiast chciałbym zwrócić Twoją uwagę na właściwy dobór opryskiwacza, tak aby spełnił Twoje ogrodowe potrzeby i pozwolił na wszechstronne i pełne zaopiekowanie się ogrodem.

Jak dzielą się opryskiwacze?

Taki najbardziej ogólny podział, który z góry określa ich przeznaczenie, to podział na opryskiwacze małe, średnie i duże. Następnie na ręczne, naramienne i plecakowe. Są również mechaniczne, jak również akumulatorowe, a nawet spalinowe. Ale te zostawię może na inna okazję. Wracając do tych mechanicznych, czyli obsługiwanych ręcznie…

… i ich podstawowego parametru, czyli wielkości, która warunkuje dostępność poszczególnych funkcji i akcesoriów, które z kolei mają wpływ na to, co można nimi wykonać. Spójrz na trzy przykłady:

Opryskiwacz ręczny Venus Super 360

Najmniejszy opryskiwacz ciśnieniowy znajdujący szerokie zastosowanie przy pracy na działce, w ogrodzie i na balkonie. Co go cechuje? Najlepiej pokazuje to poniższa grafika (kliknij aby powiększyć).

Jak więc widzisz, mimo swoich niewielkich rozmiarów, posiada pełen wachlarz elementów, które świadczą o jego wszechstronnym i właśnie profesjonalnym charakterze.

Opryskiwacz naramienny Orion Super

Zdecydowanie większy od poprzedniego, stworzony do najbardziej wymagających prac – aplikacji nawozów dolistnych oraz środków zapewniających ochronę przed chorobami, chwastami lub szkodnikami. Idealnie sprawdzi się w ogrodzie, na działce, w sadach, na uprawach warzywnych i pod osłonami, również w szkółkach roślin ozdobnych i leśnych.

Opryskiwacz plecakowy Neptune Super

Profesjonalne urządzenie do aplikacji płynnych środków ochrony roślin w dużych ogrodach, sadach, na plantacjach roślin ozdobnych, w szkółkach i na plantacjach leśnych oraz wszelkiego rodzaju dużych uprawach ogrodniczo – rolnych.

Powyższe trzy opryskiwacze to tylko przykłady, niemniej pokazują dokładnie, na co zwrócić uwagę, myśląc o opryskach w ogrodzie. Jednak powyższy podział to dopiero wstęp do tematu. A teraz najważniejsze. Każdy opryskiwacz, aby był skuteczny, wydajny i wszechstronny, musi posiadać odpowiednią końcówkę czy też lancę. Długą, krótką, z jedną dyszą, z wieloma dyszami itd. Od tego właśnie zależy co i jak możesz opryskiwać. I właśnie zaletą dobrych opryskiwaczy jest to, że mają szereg wymiennych i kompatybilnych końcówek (lanc), które umożliwiają wykonanie właściwie każdego oprysku. Spójrz na kilka przykładów dla powyższych modeli Orion Super i Neptune Super, którymi miałem okazję pracować:

To oczywiście tylko przykłady (pełen wachlarz możliwości znajdziesz w tym miejscu), jednak dokładnie pokazują jak wszechstronne zadania możesz wykonywać. I właśnie to jest sedno sprawy – urządzenie do wszechstronnych zastosowań.

Pamiętaj jednak, że wykonując opryski musisz zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim wydzielić opryskiwacze do oprysków środkami np. chwastobójczymi i oddzielić je od tych, które zastosujesz na przykład do oprysków drzewek owocowych. Najlepiej mieć dwa oddzielne, w ostateczności bardzo, ale to bardzo dokładnie płukać je przed kolejnym użyciem. Ponadto:

Dodatkowo podczas pracy ze środkami ochrony roślin zawsze miej w pobliżu czystą wodę. W przypadku kontaktu środka ze skórą zdejmij poplamioną odzież i natychmiast dokładnie przemyj skórę wodą i mydłem. Jeśli środek dostał się do oczu, przemywaj je przez co najmniej 10 minut z użyciem czystej bieżącej wody. Następnie skontaktuj się z lekarzem. W przypadku połknięcia natychmiast skonsultuj się z lekarzem. Nie wywołuj wymiotów! W razie wypadku lub złego samopoczucia szybkość działania jest bardzo istotna. Gdy tylko poczujesz się źle natychmiast udaj się do lekarza. Pamiętaj, że nie wolno Ci nic pić, jeść, ani palić papierosów. Zabierz ze sobą opakowanie preparatu lub zdjęcie etykiety, gdyż zawiera ona informacje potrzebne do prawidłowego leczenia.

I to tyle najważniejszych, a właściwie podstawowych zasad w zakresie doboru i posługiwania się opryskiwaczem. Myślę, że informacje będą Ci pomocne i pozwolą w sposób fachowy i bezpieczny zająć się swoim ogrodem.

.

.

Post we współpracy z Marką Kwazar

 

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

4 Comments

  1. says: maciek z webogrodnik

    Właśnie mam taki duży opryskiwacz jak na zdjęciach i służy mi już ładnych kilka lat. I mogę tylko potwierdzić, że na sprzęcie nie powinno się oszczędzać, ponieważ dobrej jakości będzie nam służył kilka lat. W tym roku muszę do niego kupić długą lancę bo jednak roślinki trochę podrosły 🙂

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *