Kosiarka czy traktor akumulatorowy. Co wybrać?

Sezon koszenia trawników praktycznie jest już na starcie, więc być może i Ty stoisz przed wyborem urządzenia koszącego. A być może również zastanawiasz się nad tym, czy zdecydować się kosiarkę, czy może od razu celować w traktor ogrodowy. Wybór wcale nie jest taki oczywisty jak może się wydawać. Spójrz więc na porównanie tych dwóch urządzeń.

Ponieważ rozważamy o urządzeniach akumulatorowych, ponownie na tapetę wziąłem ofertę Marki Stiga, z którą jak być może wiesz, drugi sezon mam możliwość współpracować przy projekcie „Busem przez polskie ogrody”. A zatem tytułem wstępu kilka ważnych informacji:

Z powyższych postów dowiesz się wszystkiego, co wiedzieć powinieneś w zakresie urządzeń akumulatorowych. To ważne informacje ogólne. Do tego jednak polecam Ci również trzeci post, który częściowo ukierunkuje Cię na to, w jakich seriach produktów powinieneś się poruszać:

Z postu dowiesz się, czy celować w urządzenia małe, średnie, czy duże, czym się różnią i jakie mają przeznaczenie, co i jak możesz nimi wykonać. To bardzo ważne aby Twój wybór był świadomy, aby nie decydować się na urządzenie za małe, ale również aby niepotrzebnie nie zbroić się za mocno.

Natomiast w tym poście przedstawię Ci inną, równie fundamentalną kwestię: kosiarka czy traktor akumulatorowy? Co wybrać, bo jak się okazuje, wybór nie jest wcale taki oczywisty.

Do porównania wybrałem dwa urządzenia:

 • kosiarkę serii 700 Combi 753 SQ AE

 • traktor e-Ride C500

Seria 700 to jak wiesz już z wyżej wspomnianego postu, jest serią średnią, a zatem dedykowaną do średniej wielkości ogrodów. Czy więc można ją porównywać z traktorem, który z założenia służy poważniejszym zadaniom? Owszem, można. Bo jak się okazuje, oba urządzenia mają swoje zalety.

Na początek: co je łączy?

Urządzenia akumulatorowe, bo oba urządzenia są akumulatorami napędzane, przestają być trendem, a stają się standardem w zakresie pielęgnacji przydomowego krajobrazu. Synonimem efektywnej, lekkiej, łatwej i przyjemnej pracy wokół domu. Bez spalin szkodliwych dla środowiska, hałasu zakłócającego wypoczynek oraz plączących się kabli.

Urządzenia akumulatorowe są praktycznie bezawaryjne i bezobsługowe – nie wymagają tego typu konserwacji, jak silniki spalinowe, jednocześnie eliminując konieczność transportowania i przechowywania paliwa. Nie musisz też martwić się o regularną wymianę świec, oleju czy filtrów. Jednostka napędowa, jaką jest silnik elektryczny, nie wymaga z Twojej strony właściwie żadnej ingerencji.

No dobrze, ale co łączy je jeszcze poza akumulatorami? Przede wszystkim to, że oba urządzenia dedykowane są do koszenia.

A co je dzieli?

No właśnie. Tu dochodzimy do sedna tego postu. Bo dzieli je wiele. To całkiem inne maszyny, z inną wydajnością, innymi cechami i teoretycznie innym przeznaczeniem. Z inną również ceną zakupu. Spójrz na ich charakterystykę, a następnie zdecyduj, które rozwiązanie sprawdzi się w Twoich warunkach.

.

Kosiarka Combi 753 SQ AE

Jak już wiesz należy do serii 700, a zatem dedykowana jest dla osób, które wiedzą już więcej o pielęgnacji ogrodu, a do wykonania mają prace nieco większe i bardziej zaawansowane. Urządzenia tej serii są mocniejsze, pozwalają na bardziej zróżnicowaną pracę jak i na dłuższe sesje. Combi 753 SQ AE zasilana jest dwoma bateriami o pojemności 5Ah oraz mocy 48V.

Przypominam, że w tym poście znajdziesz informacje jak pojemność i moc baterii wpływają na jakość pracy. Spójrz, bo to bardzo ważne!

Parametry i ważne cechy kosiarki:

 • Jest wyposażona w wytrzymałe, ocynkowane, metalowe ostrze o średnicy 51 cm, a zatem pozwala skosić szeroki pas za jednym przejazdem.

 • Wyposażona jest w mocny silnik bezszczotkowy o mocy 1,5 kW, który zapewnia wydajne i komfortowe koszenie – zużywa o 30% mniej energii niż odpowiednik szczotkowany. Być może nic Ci to nie mówi, zatem musisz mi zaufać, że to ważny parametr.

 • Intuicyjna klawiatura umożliwia wybór między sześcioma prędkościami i trybem ekonomicznym, a system cięcia oferuje sześć opcji wysokości w zakresie od 22 do 80 milimetrów. Dodatkowo na panelu na kierownicy sprawdzisz stan naładowania akumulatora, a jeśli trawa jest krótsza i potrzebujesz mniej energii, możesz przełączyć się na tryb Eco.

 • Aby dopasować pracę do stanu trawnika i pory roku, możesz zdecydować, czy mulczować, zbierać do 60-litrowego kosza, czy wyrzucać pokos z boku lub z tyłu.

 • Aby zwiększyć komfort pracy, kierownicę możesz dopasować do swojego wzrostu, a także regulować w trzech pozycjach.

 • Przód kosiarki jest chroniony przed uderzeniami i przeszkodami oraz posiada uchwyt ułatwiający podnoszenie.

 • I to co najważniejsze: dzięki dwóm akumulatorom, kosiarka dedykowana jest do trawników o powierzchni do 600 metrów kwadratowych, które możesz skosić na jednym ładowaniu.

To tyle najważniejszych cech techniczno użytkowych, które w praktyce mają wielkie znaczenie. Możesz mi wierzyć, że wiele kosiarek miałem już w rękach i te wszystkie elementy, które wymieniłem, naprawdę pracę Ci ułatwią i uprzyjemnią. No dobrze. A co na to traktor?

.

Traktor e-Ride C500

Jak zapewne się domyślasz, to już zupełnie inna liga niż tradycyjna kosiarka. I owszem tak jest, bo to urządzenie większe, wydajniejsze i z założenia dedykowane do większych powierzchni. Ale po kolei, co go cechuje, co w praktyce ma duże znaczenie:

 • Posiada akumulator o mocy 48V i pojemności 40Ah co zapewnia wystarczającą moc, aby skosić do 3000 metrów kwadratowych na jednym ładowaniu. Zauważ, że to 3000 trawnika, a więc naprawdę dużo!

 • Dzięki zasilaniu akumulatorowemu będziesz odczuwał mniej hałasu, mniej wibracji i nie poczujesz żadnych spalin. Mocny silnik skrzyni biegów o mocy 1,2kW umożliwia osiągnięcie prędkości do 9 km/h, a dwa silniki ostrzy tnących o łącznej mocy 3kW są wolne od pasków, kół pasowych i kosztownej konserwacji. Ponowie zaufaj, że to bardzo ważne.

 • Dzięki modułowi Bluetooth traktor może połączyć się z aplikacją STIGA na Twoim telefonie, która może służyć zarówno jako deska rozdzielcza, jak i podawać informacje o Twojej sesji koszenia, a także odczyty z poprzednich sesji, zaoszczędzone CO2 i wymagane czynności konserwacyjne. Dzięki aplikacji możesz również skontaktować się bezpośrednio z lokalnym dilerem, aby uzyskać szybszą pomoc w razie problemów.

 • Tryb Eco oszczędza energię, zmniejszając obroty ostrza w warunkach lekkiego cięcia, a reflektory LED zapewniają bezpieczne koszenie nawet przy słabym oświetleniu.

 • Traktor posiada duży pojemnik na trawę o pojemności 240 litrów, co oznacza mniej czasu na jego opróżnianie. Jednak używając specjalnej wtyczki masz możliwość kosić bez zbierania, z opcją mulczowania.

 • Szerokość koszenia wynosi 84 centymetry, regulowana jest w 7 wysokościach, od 25 do 80 milimetrów.

 • Złącze do podłączenia węża umożliwia łatwe mycie agregatu tnącego, co jest innowacyjnym rozwiązaniem w urządzeniach akumulatorowych.

 • Traktor posiada również rozbudowaną i bogatą w funkcje cyfrową deskę rozdzielczą, która zawiera m.in. wskaźnik naładowania bateri, tryb Eco czy tempomat.

Dobrze, masz już obraz jednej i drugiej maszyny. Ale być może dalej nie wiesz, na co się zdecydować. Odpowiedz więc sobie na najprostsze pytanie: jak dużo trawnika masz do skoszenia? A także na to, jak Twój trawnik wygląda? Czy jest to jeden, duży obszar, bez wąskich przejść i trudno dostępnych elementów? Czy może kilka odrębnych kawałów, do tego poprzedzielanych jakimiś przeszkodami, być może również określonymi nasadzeniami…? Jeśli tak, to z góry traktor sobie odpuść. Nie sprawdzi się w wąskich zakamarkach, czy pomiędzy określonymi przeszkodami ograniczającymi jego ruch. Owszem skosisz nim większość terenu, ale resztę będziesz musiał dokosić czymś mniejszym. Więc może po prostu nie ma sensu tak kombinować. Wybierz dobrą kosiarkę, jak chociażby ta pokazywana, a na pewno będziesz zadowolony. Jeśli natomiast masz duży, otwarty teren, znacznie przekraczający kilkaset metrów, od razu decyduj się na traktor. Oszczędzisz sobie czasu, energii i zbędnej pracy.

.

Co należy wziąć pod uwagę, kupując sprzęt ogrodniczy z rodziny akumulatorowej?

Na koniec jeszcze małe przypomnienie z jednego z linkowanych na wstępie postów. Ale idealnie wpisuje się w ten wątek.

Otóż wybierając kosiarkę, zwróć uwagę przede wszystkim na maksymalną powierzchnię trawnika, który ma być koszony. Sugerowanie się ceną i kupowanie kosiarki przeznaczonej do pracy na 200m2, podczas gdy Twój trawnik ma powierzchnię 500m2, jest nieefektywne – zmusi Cię do robienia przerw i doładowywania baterii. Zauważ, że Stiga opisując produkty, nie podaje szacowanego czasu pracy, tylko powierzchnię, którą kosiarka jest w stanie skosić. A to powinno interesować Cię najbardziej – jedno koszenie na jednym ładowaniu akumulatora. Tak jak w przypadku omawianych w tym poście urządzeń: 600 i 3000 metrów kwadratowych.

Dobieraj więc urządzenie do konkretnych potrzeb – co i ile masz do zrobienia. Ja ze swej strony sugerowałbym nawet „przewymiarowanie” – czyli wybieranie mocniejszego sprzętu do niższych wymagań. To zapewni Ci najlepszy komfort pracy i oszczędzi czasu na robienie przerw i doładowywanie baterii. Poza tym pamiętaj, że mocniejszy sprzęt, to także większa wydajność, możliwości i jakość pracy. To także miej na uwadze.

.

Tekst we współpracy z Marką Stiga

 

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

1 Comments

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *