Jak efektywnie odśnieżać przydomowe nawierzchnie?

Zimowe odśnieżanie podjazdów i chodników to nie tylko konieczność, ale także obowiązek, z którym niejednokrotnie trzeba zmierzyć się w okresie zimowym. Stąd warto znać dostępne możliwości w tym zakresie, a w szczególności mieć świadomość jak odśnieżać, aby nie uszkodzić kostki brukowej. Ma to znaczenie tym bardziej, że śnieg to zjawisko przejściowe, a mogące powstać uszkodzenia, będą widoczne przez cały czas.

Metod i sposobów odśnieżania, pozbycia się lodu i śniegu oraz redukcji śliskości jest dużo. Najogólniej mówiąc można podzielić je na trzy grupy:

  • mechaniczne,

  • ręczne,

  • z użyciem środków i materiałów sypkich.

Odśnieżanie mechaniczne to wszelkiego rodzaju odśnieżarki wirnikowe, szczotki mechaniczne czy dmuchawy, które w zależności od grubości pokrywy śniegu, umożliwiają jego odrzucenie i oczyszczenie nawierzchni. Są to rozwiązania dobre, aczkolwiek stosunkowo mało popularne, szczególnie na niewielkich, przydomowych nawierzchniach. Głównie ze względu na swoją cenę, a także konieczność całorocznego przechowywania.

Natomiast w kontekście bezpieczeństwa kostki, odśnieżanie mechaniczne jest z reguły bezinwazyjne, a konstrukcja i zasada działania urządzeń jest tak opracowana, aby nie spowodować szkód. Jest tylko jeden problem… urządzenia te niestety trochę kosztują.

.

Odśnieżanie ręczne to uproszczona alternatywa dla odśnieżania mechanicznego, która z powodzeniem sprawdza się w terenach przydomowych. Mam tu na myśli różnego rodzaju szczotki i łopaty do śniegu, które w zależności od grubości pokrywy śniegu, również pozwalają na jego usunięcie. Dodatkowo występują różnego rodzaju skuwaki do lodu, które z kolei umożliwiają pozbycie się grubszej warstwy oblodzenia.

Warto jednak pamiętać, że o ile zwykła szczotka jest dla kostki stosunkowo bezpieczna, o tyle z łopatami i skuwakami trzeba trochę uważać. Te pierwsze możesz wybierać z plastikowymi lub gumowymi zakończeniami, a w przypadku zakończeń metalowych, musisz zachować większą ostrożność, aby nie zarysować ośnieżanej nawierzchni. Niemniej bez wątpienia pracę znacznie ułatwiają, a przede wszystkim wpływają na sztywność łopaty. Natomiast w przypadku skuwaków trzeba używać ich wyjątkowo delikatnie i umiejętnie, krusząc jedynie zalegającą warstwę lodu, a nie uderzając na siłę, mogąc tym samym powodować trwałe odpryski wierzchniej warstwy płytek, kostki lub nawet ich pęknięcia.

.

Czym kierować się przy wyborze łopaty do śniegu?

Sprawa wyboru łopaty wydaje się oczywista, niemniej jednak jest kilka szczegółów, na które warto zwrócić uwagę. Poza kolorem, który jest najczęściej mniej istotny, znaczenie mają z kolei takie elementy jak:

  • trzonek, który może być drewniany lub metalowy. Ten drugi oczywiście jest trwalszy i bardziej odporny na czynniki atmosferyczne. Innymi słowy taką łopatę bez problemu możesz trzymać na zewnątrz, bez konieczności chowania po każdym odśnieżaniu.

  • zakończenie łopaty, które może być po prostu bez okucia lub mieć gumową bądź metalową listwę. I właśnie ta druga jest najczęściej montowana, jak wspomniałem wpływa na sztywność i trwałość łopaty. Szczególnie jeśli do odśnieżania masz grubą, zmarzniętą i przylepioną do podłoża warstwę śniegu.

Wszystko to co powyżej, najlepiej obrazuje grafika od producenta łopat, przedstawiając pełen wachlarz tego, w czym możesz wybierać.

.

Odśnieżanie z użyciem środków i materiałów sypkich to z kolei alternatywa dla obu wcześniejszych, tym bardziej jeśli warstwa śniegu czy zalegającego lodu nie jest gruba. Decydując się na to rozwiązanie warto znać dostępne możliwości, dlatego, że nie jest to tylko popularny piasek lub sól. Tym bardziej, że ten pierwszy o ile zapobiega śliskości, to w okresie odwilży daje na chodnikach uciążliwe błoto, a ta druga, może powodować trwałe odbarwienia i uszkodzenia kostki brukowej, szczególnie tej betonowej. Alternatywą dla piasku i soli jest tzw. sześciowodny chlorek magnezu (heksahydrat), który nie tylko nie powoduje uszkodzeń betonowych nawierzchni, ale także jest dużo wydajniejszy niż sól. I co ważne, jest przy tym bezpieczny dla zdrowia ludzi i zwierząt. To naturalny produkt, który rozsypany na zaśnieżonej lub oblodzonej powierzchni wytwarza ciepło, które skutecznie roztapia niepotrzebny w Twoim ogrodzie śnieg oraz lód.

Kończąc rozważania w temacie jak efektywnie odśnieżać, mam nadzieję, że wspomniane informacje będą Ci przydatne. Szczególnie te o sprawdzonych metodach bez użycia piasku i soli, które zdecydowanie ułatwią Ci pracę, a jednocześnie ochronią Twoją kostkę brukową. A w bonusie również będą przyjazne Twoim zwierzętom, obuwiu czy samochodom, którym w odróżnieniu od soli nie wyrządzą żadnej krzywdy. Ponadto zwróć uwagę, że stosowanie łopat wydaje się najbardziej uniwersalne i ekonomiczne. Łopaty są zdecydowanie tańsze od urządzeń mechanicznych, jak również środków chemicznych, które co chwilę trzeba uzupełniać. Łopatę z kolei kupujesz raz i służy Ci przez kilka sezonów. Myślę więc, że to dość konkretne powody, aby poważnie wziąć je pod uwagę.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

1 Comment

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *