Ogród kaskadowy

Aby urządzić ogród trzeba poradzić sobie z wieloma elementami. Zagospodarować teren, urządzić nawierzchnie i chodniki, dobrać małą architekturę, a nawet skomponować rośliny. Czasem jednak to za mało. Bo nieraz trzeba również wpasować się w pochyły teren, a tym samym pozorną wadę przekuć w zaletę.

Nie jest to sztuka łatwa, a sam stok jest sporym utrudnieniem. Jeśli jednak podejdzie się do tego z pomysłem, można stworzyć ogród wyjątkowy, opary na murkach i kaskadach, z których każda może skrywać coś innego.

Kaskady w sztuce urządzania ogrodów to jest nic nowego, a całe rozwiązanie polega na zastosowaniu układu murków oporowych, które pozwalają na stworzenie wypłaszczonych półek terenu. Co ważne, sam ogród staje się przez to ciekawszy i bardziej funkcjonalny. Płaskie półki w sposób oczywisty dają więcej możliwości, niż skośny, pochyły teren.

Kaskady tworzy się przez budowę kamiennych murów, które stanowią krawędź, a zarazem podparcie dla poszczególnych półek terenu. To, o czym nie można zapomnieć to fakt, że poszczególne piętra muszą być połączone, co w praktyce rozwiązuje się wkomponowanym w mury układem schodów.

Poza praktyczną stroną takiego rozwiązania, ogród kaskadowy ma jeszcze jedną, ważną zaletę. Jest atrakcyjny przez cały rok. Właśnie za sprawą ciekawego zagospodarowania i wprowadzenia elementów małej architektury, które optycznie powiększają i urozmaicają całą przestrzeń.

Mury, w zależności od stylu ogrodu, mogą być wykonane z naturalnego kamienia, który idealnie sprawdzi się w ogrodach mniej formalnych i swobodnych, a także np. z współczesnych cegieł czy systemów murowych, które z kolei będą ozdobą ogrodów nowoczesnych.

Jak wspomniałem, starannie ułożone mury oporowe powodują, że ogród staje się jeszcze ciekawszy w ogólnym odbiorze. I to, co jest wadą, nagle staje się zaletą. Ponadto rozwiązanie to pozwala na ciekawe i spójne zagospodarowanie całej przestrzeni, ale przede wszystkim daje możliwość stworzenia różnorodności i wielu elementów, które w sposób naturalny przyciągają wzrok. Mury oczywiście można łączyć z innymi elementami zagospodarowania ogrodu, chociażby kamiennymi ścieżkami czy efektownymi skalniakami. Wtedy całość wygląda jeszcze ciekawiej, a zastosowany kamień staje się pierwszoplanowym elementem ogrodu.

Musisz jednak pamiętać, że ogród kaskadowy nie jest rozwiązaniem najtańszym. Sporym wydatkiem jest zarówno materiał, a także sama robocizna, która co ważne, w tym przypadku musi być wykonana z dochowaniem pełnej sztuki budowlanej. Mury wymagają solidnego fundamentu, a także dobrego murowania, aby mogły stanowić mocne podparcie dla wyższych pięter terenu. I jest to tym bardziej istotne, im bardziej pochyły jest stok, im wyższe półki i same mury. Jeśli jednak wszystko zrealizujesz właściwie, możesz być pewny, że uzyskasz ogród trwały, ciekawy i znacznie atrakcyjniejszy od płaskiego.

Tomasz Szostak
Latest posts by Tomasz Szostak (see all)

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *