Trawy ozdobne to w ostatnim czasie jedne z popularniejszych roślin w ogrodach. I całkiem słusznie bo to wyjątkowe, zróżnicowane i piękne rośliny, które mogą zdobić przez cały rok. Aby jednak tak było, trzeba poświęcić im nieco uwagi. I to na każdym etapie ich rozwoju. Tym bardziej trzeba zwrócić uwagę na ich sadzenie, konkretnie wiosenne sadzenie traw ozdobnych, które jest ku temu najlepszym okresem.
O trawach można rozmawiać długo, tym bardziej, że to temat szeroki. Poświęciłem mu na blogu sporo miejsca, więc polecam Ci te opracowania. Dowiesz się z nich właściwie wszystkiego, a w szczególności:
-
jak trawy uprawiać, jak się dzielą, jakie są gatunki traw niskich, średnich i wysokich
-
jakie trawy są najpopularniejsze, a konkretnie jak wygląda 10 ich najładniejszych odmian
Zanim pójdziemy dalej i przejdziemy do konkretów, spójrz i przekonaj się, że trawy to naprawdę wyjątkowe rośliny. I na poważnie warto się nimi zainteresować.
A wracając do tematu tego postu. Dowiesz się niego kilku istotnych spraw, czyli jak wygląda wiosenne sadzenie traw ozdobnych i jak je poprawnie wykonać. To temat bardzo ważny i właściwie od jego poprawnego zrealizowania, zależy dalsze powodzenie w uprawie traw.
.
Wiosenne sadzenie traw ozdobnych – na co zwrócić uwagę?
Sadzenie traw ozdobnych to czynność teoretycznie prosta, ale jednak kilku rzeczy warto przestrzegać. Po pierwsze i najważniejsze: trawy ozdobne najlepiej jest sadzić i przesadzać wiosną, zawsze po ścięciu uschniętych źdźbeł. Choćby takich, jak te poniżej.
Po drugie i równie ważne. Przesuszony system korzeniowy, wykopany z gruntu czy wyjęty z pojemnika, przed posadzeniem trzeba odpowiednio nawilżyć. Najlepiej poprzez 30 minutowe zanurzenie w wodzie. A jak sadzić trawy? Bardzo prosto, w kilku krokach:
-
sadzonkę wyjąć z pojemnika szkółkarskiego, usunąć obumarte części, bryłę korzeniową rozluźnić,
-
przygotować nowy pojemnik lub wykopać w gruncie otwór o kilka – kilkanaście centymetrów szerszy i głębszy od pojemnika szkółkarskiego,
-
na dno pojemnika lub do otworu w glebie wsypać odpowiednie podłoże, najlepiej dedykowane dla traw ozdobnych,
-
umieścić roślinę tak, aby wierzch bryty korzeniowej znajdował się 3-4 cm poniżej brzegu doniczki lub otworu w glebie, boki i górę dopełnić podłożem, lekko ugnieść,
-
po posadzeniu obficie podlać, po paru dniach uzupełnić osiadłe podłoże.
Na co zwrócić szczególną uwagę?
Po pierwsze to podłoże. Powinno być dedykowane trawom, a zatem spełniać ich wymagania. Jak to – ZIEMIA DO TRAW OZDOBNYCH.
A te wymagania to przede wszystkim odpowiednie pH, które w przypadku traw powinno być w przedziale 5,5 – 6,5. Ponadto podłoże powinno mieć odpowiednio luźną strukturę, zapewniać cyrkulację powietrza, przy jednoczesnej zdolności do utrzymywania wilgoci. Bo to właśnie odpowiednia wilgotność ma kluczowe znaczenie w uprawie traw. A niedobór wody bywa przyczyną ich zamierania oraz powolnego i słabego wzrostu.
.
Dlaczego warto sadzić trawy ozdobne?
Jak wspomniałem chociażby dlatego, że zdobią ogrody praktycznie przez cały rok. Także zimą, kiedy pięknie wyglądają zasuszone i pokryte szronem.
Ale głównie dlatego, że trawy ozdobne mogą być ozdobą praktycznie każdej rabaty. Pięknie wkomponowują się pomiędzy inne nasadzenia, dają szybki efekt i są dobry wypełniaczem dla pustych przestrzeni.
Ponadto są roślinami zróżnicowanymi wielkościowo, pokrojowo, ale i kolorystycznie. A poprzez to mogą stanowić wyjątkowe aranżacje i wkomponować w dosłownie każdy styl ogrodu.
Dlatego weź sobie do serca wiosenne sadzenie traw ozdobnych, rób to i aranżuj nimi swoje ogrodowe przestrzenie. Możesz mi wierzyć, że nie będziesz tego żałował.
- Młody ogród, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 20 - 4 grudnia 2024
- Jak wysypać korę w ogrodzie czyli ściółkowanie korą sosnową bez pomyłek - 3 grudnia 2024
- Oświetlenie przed domem – inspiracje do Twojego ogrodu - 29 listopada 2024
Niesamowity efekt. W życiu nie spodziewałam się, że trawy ozdobne mogą tak odmienić ogród. Jesteśmy właśnie na tym etapie, więc wielkie dzięki za ten wpis. Zabieramy się za zakupy i pracę 🙂