Wiosenne sadzenie traw ozdobnych. Na co zwrócić uwagę?

Trawy ozdobne to w ostatnim czasie jedne z popularniejszych roślin w ogrodach. I całkiem słusznie bo to wyjątkowe, zróżnicowane i piękne rośliny, które mogą zdobić przez cały rok. Aby jednak tak było, trzeba poświęcić im nieco uwagi. I to na każdym etapie ich rozwoju. Tym bardziej trzeba zwrócić uwagę na ich sadzenie, konkretnie wiosenne sadzenie traw ozdobnych, które jest ku temu najlepszym okresem.

O trawach można rozmawiać długo, tym bardziej, że to temat szeroki. Poświęciłem mu na blogu sporo miejsca, więc polecam Ci te opracowania. Dowiesz się z nich właściwie wszystkiego, a w szczególności:

Zanim pójdziemy dalej i przejdziemy do konkretów, spójrz i przekonaj się, że trawy to naprawdę wyjątkowe rośliny. I na poważnie warto się nimi zainteresować.

A wracając do tematu tego postu. Dowiesz się niego kilku istotnych spraw, czyli jak wygląda wiosenne sadzenie traw ozdobnych i jak je poprawnie wykonać. To temat bardzo ważny i właściwie od jego poprawnego zrealizowania, zależy dalsze powodzenie w uprawie traw.

.

Wiosenne sadzenie traw ozdobnych – na co zwrócić uwagę?

Sadzenie traw ozdobnych to czynność teoretycznie prosta, ale jednak kilku rzeczy warto przestrzegać. Po pierwsze i najważniejsze: trawy ozdobne najlepiej jest sadzić i przesadzać wiosną, zawsze po ścięciu uschniętych źdźbeł. Choćby takich, jak te poniżej.

Po drugie i równie ważne. Przesuszony system korzeniowy, wykopany z gruntu czy wyjęty z pojemnika, przed posadzeniem trzeba odpowiednio nawilżyć. Najlepiej poprzez 30 minutowe zanurzenie w wodzie. A jak sadzić trawy? Bardzo prosto, w kilku krokach:

  • sadzonkę wyjąć z pojemnika szkółkarskiego, usunąć obumarte części, bryłę korzeniową rozluźnić,

  • przygotować nowy pojemnik lub wykopać w gruncie otwór o kilka – kilkanaście centymetrów szerszy i głębszy od pojemnika szkółkarskiego,

  • na dno pojemnika lub do otworu w glebie wsypać odpowiednie podłoże, najlepiej dedykowane dla traw ozdobnych,

  • umieścić roślinę tak, aby wierzch bryty korzeniowej znajdował się 3-4 cm poniżej brzegu doniczki lub otworu w glebie, boki i górę dopełnić podłożem, lekko ugnieść,

  • po posadzeniu obficie podlać, po paru dniach uzupełnić osiadłe podłoże.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Po pierwsze to podłoże. Powinno być dedykowane trawom, a zatem spełniać ich wymagania. Jak to – ZIEMIA DO TRAW OZDOBNYCH.

A te wymagania to przede wszystkim odpowiednie pH, które w przypadku traw powinno być w przedziale 5,5 – 6,5. Ponadto podłoże powinno mieć odpowiednio luźną strukturę, zapewniać cyrkulację powietrza, przy jednoczesnej zdolności do utrzymywania wilgoci. Bo to właśnie odpowiednia wilgotność ma kluczowe znaczenie w uprawie traw. A niedobór wody bywa przyczyną ich zamierania oraz powolnego i słabego wzrostu.

.

Dlaczego warto sadzić trawy ozdobne?

Jak wspomniałem chociażby dlatego, że zdobią ogrody praktycznie przez cały rok. Także zimą, kiedy pięknie wyglądają zasuszone i pokryte szronem.

Ale głównie dlatego, że trawy ozdobne mogą być ozdobą praktycznie każdej rabaty. Pięknie wkomponowują się pomiędzy inne nasadzenia, dają szybki efekt i są dobry wypełniaczem dla pustych przestrzeni.

Ponadto są roślinami zróżnicowanymi wielkościowo, pokrojowo, ale i kolorystycznie. A poprzez to mogą stanowić wyjątkowe aranżacje i wkomponować w dosłownie każdy styl ogrodu.

Dlatego weź sobie do serca wiosenne sadzenie traw ozdobnych, rób to i aranżuj nimi swoje ogrodowe przestrzenie. Możesz mi wierzyć, że nie będziesz tego żałował.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

1 Comment

  1. says: Agnieszka

    Niesamowity efekt. W życiu nie spodziewałam się, że trawy ozdobne mogą tak odmienić ogród. Jesteśmy właśnie na tym etapie, więc wielkie dzięki za ten wpis. Zabieramy się za zakupy i pracę 🙂

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *